شنبه ۱۸ اسفند ۱۳۹۷ - ۰۸:۴۶

همایش "آشتی عقل و عشق " دردانشکده علوم پزشکی نیشابور برگزار شد

نیشابور

عقل می گوید بمان و عشق می گوید برو و این هر دو عقل و عشق را خدا آفریده است تا وجود انسان در حیرت میان عشق و عقل معنا شود، اگر چه عقل نیز پیوند خویش رابا چشمه ی خورشید نبرد، عشق را در راهی که می رود تصدیق خواهد کرد

به گزارش مفدا نیشابور، اداره مشاوره و سلامت روان معاونت فرهنگی و دانشجویی با همکاری معاونت بهداشت، همایشی یک روزه  با عنوان آشتی عقل و عشق در سالن آمفی تئاتر دانشکده بهداشت در تاریخ دوازدهم اسفند ماه سال جاری برگزار کرد.

دکتر زهرا بهفر "مدرس دانشگاه "در این همایش به بررسی زوایای عقل و عشق پرداخت.

وی با اشاره به اهمیت عشق و پرکاربردترین کلمه مورد جستجو بیان کرد و گفت روانشناسی معتقد است بزرگترین نیاز بشر ز گهواره تا گور عشق می باشدافزود:عشق چیزی فراتر از شور و اشتیاق و حرارت است. عشق سیستمی هوشمند برای بقاء و بنیادی ترین نیاز بشر و یک سپر دفاعی که باعث می شود ما در برابر مخاطرات ایستادگی کنیم.

محور این همایش نظریه دلبستگی بالبی بود که با اشاره به دو اصطلاح روانشناسی آغاز شد. بالبی در نظریه اش می گوید که کیفیت اولیه کودک با مادر یا مراقبت کننده اولیه اش زمینه واکنش های بعدی در بزرگسالی خواهد بود. دلبستگی ایمن یا بهشت ایمنی بخش به شما کمک می کند که بتوانید با روان زخم های زندگیتان که در روانشناسی، تروما ( رویدادهایی با بار هیجانی منفی بسیار زیاد) نام دارد، مقابله کنید.

در ادامه به رابطه بین عشق و سلامتی اشاره شد و تحقیقات FMRI  نشان میدهد که انسان هنگام تجربه ی آسیب های روانشناختی آن قسمت از مغزش فعال می شود که هنگام آسیب های جسمانی فعال می شود و باهم رابطه مستقیم دارند.

دکتر بهفر در ادامه افزود که به طور کلی وابستگی یک بخش فطری است و یک صدمه نیست که ما بخواهیم بر آن غلبه کنیم و چیزی که باعث آسیب می شود، تعدی از حدود آن است.ایشان به اهمیت بستر خانواده بویژه پدر و مادر بعنوان اولین جایی که در آن رابطه رومانتیک و عاشقانه را تجربه می کند اشاره کرد و افزود والدین با داشتن 3 ویژگی دنیای ایمنی بخش را به کودک هدیه می بخشند:

1. به رفتارهای کودک یا نوزاد خود حساس باشند.

2. نسبت به آنچه کودک می طلبد به شکل درست پاسخ دهنده باشند.

3. هم به لحاظ فیزیکی و هم روانی در دسترس کودک باشند.

مقدار کیفیت این رابطه اولیه 4 نوع دلبستگی را شکل می دهد: دلبستگی ایمن- دلبستگی اضطرابی- دلبستگی اجتنابی- دلبستگی آشفته

استاد دانشگاه فرهنگیان برای شناخت  هر نوع دلبستگی توضیحاتی را  همراه مثال هایی برای تفهیم بیشتر ارائه نمود و در ادامه تستی کوتاه از دلبستگی بین دانشجویان انجام شد تا هر یک بتوانند دلبستگی خود را تشخیص دهند. شناخت سبک دلبستگی افراد در موضوع ازدواج بسیار حائز اهمیت است و تجربه نشان می دهد که افراد با سبک ایمن معمولا ازدواج خوبی خواهند داشت در حالی که افراد با سبک ناایمن آسیب را با خود وارد رابطه خواهند کرد و شناخت این موضوع در مشاوره پیش از ازدواج میسر خواهد بود.

وی در پاسخ به این سؤال دانشجویان که آیا سبک دلبستگی ناایمن شکل گرفته در دوران کودکی قابل درمان هست یا نه؟

پاسخ داد: درمان های مبتنی بر هیجان در دوره های 2 تا 4 ساله اثرگذار خواهد بود.

در پایان دکتر زهرا بهفر خاطر نشان کرد: گاهی به اشتباه بعضی دلبستگی ها را عشق می دانیم در حالی که این نگرش نتیجه نا آگاهی است. خود عشق تسلی بخش است و موجب آرامش، امنیت و اعتماد می شود نه اینکه انرژی را از ما بگیرد و حال ما را خراب کند.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.