دوشنبه ۱۳ دی ۱۳۹۵ - ۱۰:۲۷

دبیر شورای مرکزی مجمع کانون‌های قرآن و عترت دانشگاه‌های علوم پزشکی:

برخورداری از بدنه جوان و دانشجویی، ضامن اثربخشی فعالیت کانون‌های قرآن و عترت است

گردهمایی اعضای مجمع کانون‌های قرآن و عترت دانشگاه‌های علوم‌پزشکی کشور به روایت تصویر 2

مسعود طاهری‌اصل، با اشاره به اینکه اعضای کانون‌های قرآن و عترت دانشگاه‌های علوم پزشکی برای برگزاری موثر و شایسته بیست و دومین دوره جشنواره قرآن و عترت دانشگاهیان وزارت بهداشت یاور برگزارکنندگان این جشنواره هستند، گفت: برخورداری از بدنه جوان و دانشجویی، ضامن اثربخشی فعالیت کانون‌های قرآن و عترت است.

به گزارش مفدا، مسعود طاهری‌اصل، دانشجوی ترم هفتم کارشناسی رادیولوژی دانشگاه علوم پزشکی ارتش است که به تازگی برای دومین دوره متوالی به عنوان دبیر شورای مرکزی مجمع کانون‌های قرآن وعترت دانشجویان دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور انتخاب شده است.

به بهانه آغاز دور جدید فعالیت شورای مرکزی مجمع کانون‌های قرآن و عترت با وی به گفت‌وگو نشستیم تا ضمن ترسیم فضای حاکم بر فعالیت‌های کانون‌های قرآن و عترت از مهم‌ترین مطالبات و دغدغه‌های مجمعی بگوید که دبیری آن را عهده‌دار شده است.              

هم اکنون چه تعداد کانون دانشجویی قرآن و عترت در دانشگاه‌های علوم‌پزشکی فعالیت می‌کند و ساختار حاکم بر این کانون‌ها چگونه است؟

به طور کلی ۶۰ کانون قرآن و عترت در دانشگاه های علوم پزشکی فعالیت می کنند و هر کانون یک شورای مرکزی هفت نفره از دانشجویان دارد. اعضای شورای مرکزی کانون های قرآن و عترت دانشگاه های علوم پزشکی کشور که مجمع عمومی کانون‌های قرآن و عترت متشکل از آنان است،  ۴۲۰ نفر هستند که از طریق دبیران کانون‌ها با ایشا ن در ارتباط هستیم. شورای مرکزی کانون های قرآن و عترت نیز متشکل از هفت تن از دانشجویان است با رای مستقیم دبیران کانون ها  انتخاب می شود.

مهم‌ترین اقدامات و برنامه‌های این شورا در سال گذشته چه بود؟

برگزاری جلسات شورای مرکزی و مجمع عمومی،پیگیری مطالبات کانون های قرآن وعترت،حضور و مشارکت فعال در برگزاری نخستین دوره ی طرح دانشجو معلم قرآنی وزارت بهداشت،حضور و پذیرش نقش اجرایی در بیست ویکمین دوره ی جشنواره ی قرآنو عترت دانشگاهیان وزارت بهداشت،برگزاری دومین همایش فعالان قرآنی دانشگاه های علوم پزشکی،مشارکت فعال و حضور در نمایشگاه بین المللی قرآن کریم از مهم ترین اقداماتی بود که در دوره گذشته توسط این شورا و به همت اعضای کانون های قرآن و عترت برگزار شد.

شورای مرکزی کانون‌های قرآن و عترت دور جدیدی از فعالیت‌های خود را آغاز کرده است؛ مهم‌ترین برنامه‌های این شورا در دوره جدید چه خواهد بود؟

کانون‌های قرآن وعترت، به عنوان بازوی اجرایی فعالیت‌های قرآنی در دانشگاه‌های علوم پزشکی با نظارت مرکز قرآن و عترت وزرات بهداشت، برای پیشبرد اهداف قرآنی تلاش می‌کنند؛ برخورداری از بدنه جوان و دانشجویی، محرک اصلی فعالیت‌ها وضامن بقای نشاط و طراوت و روحیه  همدلی در فضای قرآنی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور است.

 رصد دقیق ونظارت آگاهانه برفعالیت‌های کانون‌های تابعه، بررسی فعالیت‌ها، بیان مطالبات و دیدگاه‌های آن‌ها، ایفای نقش رابط میان مسولان و اعضای کانون‌های قرآنی دانشگاه‌ها از مهم‌ترین رسالت‌های شورای مرکزی مجمع قرآن و عترت است که در این دوره نیز پی خواهیم گرفت. کانون های قرآن و عترت نه تنها در دانشگاه‌های علوم پزشکی بلکه در سراسر دانشگاه‌ها هسته اصلی و محور فعالیت‌های قرآنی است، از این‌رو برنامه‌ریزی دقیق‌تر برای پیشبرد اهداف قرآنی وبه تبع آن اهداف حکومت اسلامی است و امیدواریم با وجود دبیران کاردان وکار بلد و شورای مرکزی متحد و متعهد و همچنین با همکاری مراکز قرآنی وزارت بهداشت بتوانیم روحیه و تفکر قرآنی و مهمتر از همه عمل به قرآن و آموزه‌های اهل بیت(ع) را در دانشجویان به عنوان عضو فعال جامعه نهادینه کنیم.

برای نیل به اهدافی که برشمردید چه مطالباتی دارید؟

از مهم‌ترین مطالباتمان تخصیص بودجه جداگانه به کانون‌های قرآن و عترت با توجه به گزارش عملکرد و فعالیت‌های هر کانون است که باید بدون‌واسطه و بر مبنای اعتماد به دبیران کانون صورت گیرد؛ کمک به ظهور و بروز بیشتر و قدرت گرفتن کانون‌ها در سطح دانشگاه‌ها مطالبه دیگری است که در سایه توجه و همکاری مسئولان دور از دسترس نخواهد بود و در آخر نیز حمایت از برگزیدگان جشنواره قرآن و عترت از راه‌های مختلف مانند اقدامات انگیزشی و سیاست‌های تشویقی از قبیل، افزایش جوایز برگزیدگان جشنواره، افزایش امتیاز جشنواره ی نمونه ی دانشجویان و... جزو مهم‌ترین مطالباتمان در دوره جدید خواهد بود.

کانون‌های قرآن و عترت چه نقشی در بیست و دومین دوره جشنواره قرآن و عترت خواهند داشت؟

از اهم وظایف دبیران کانون قرآن و عترت سعی در جذب و علاقه‌مند نمودن دانشجویان وثبت‌نام آن‌ها در جشنواره است و این امر از طریق برپایی غرفه درسطح دانشگاه، توزیع بروشور، استفاده از مدل جذب هرمی، افزایش فعالیت در مسجد دانشگاه، استفاده از دانشجویان و استادان نخبه به منظور تبلیغ جشنواره و ... محقق می شود؛ پررنگ کردن فضای قرآنی دانشگاه در ایام نزدیک به جشنواره و استفاده از مربی‌های آموزشی جهت آمادگی دانشجویان نیز از دیگر اقداماتمان پیش از برگزاری جشنواره بیست و دوم است.

حمایت کارا و ثمر بخش از جشنواره قرانی بسیار مهم و اثرگذار است چرا که معتقدم هیچ فعالیتی به اندازه جشنواره‌های قرآن وعترت که هر ساله برگزار می شود، درتوسعه فرهنگ قرآنی در دانشگاه‌ها نقش ایفا نمی‌کند. جشنواره‌ قرآن وعترت به عنوان یکی از نمودهای بارز در زمینه فعالیت‌های قرآن وعترت در دانشگاه‌ها، دانشگاهیان را به آشنایی و انس بیشتر با معارف قرآنی سوق می دهد و از این رو برای رونق بخشیدن و شایسته برگزار شدن آن از هیچ تلاشی دریغ نخواهیم کرد.

                                 

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.