شنبه ۱۰ فروردین ۱۳۹۸ - ۰۷:۳۹

دانشجوی نمونه کشوری:

رضایت خداوند با انجام امور فرهنگی محقق می‌شود

انصاری

محسن انصاری دانشجوی نمونه کشوری و دانشجوی مقطع دکتری دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد معتقد است رضایت خداوند از دانشجو زمانی محقق می‌شود که در کنار درس و علم به انجام امور فرهنگی نیز بپردازد.

محسن انصاری دانشجوی نمونه کشوری و دانشجوی مقطع دکتری دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد معتقد است رضایت خداوند از دانشجو زمانی محقق می‌شود که در کنار درس و علم به انجام امور فرهنگی نیز بپردازد. به مناسبت ایام عید نوروز با وی گفتگویی ترتیب داده ایم که در ادامه می‌خوانید:

مفدا: با عرض سلام و تبریک به خاطر انتخاب شما به عنوان دانشجوی نمونه، لطفا به طور کامل خود را معرفی کنید.

محسن انصاری متولد ۱۳۶۵، متاهل و مستاجر و ساکن شهر تهران، دانشجوی سال سوم مقطع دکتری تخصصی مهندسی بهداشت محیط در دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد و همچنین دانش آموخته مقطع کارشناسی رشته حقوق هستم. از همین رسانه و در ابتدا ضمن تشکر ویژه از ریاست محترم و فرهیخته دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد، جناب آقای دکتر میرجلیلی به خاطر حمایت های مدبرانه خودشان از فعالیت‌های دانشجویی، به پاسداشت فعالیت های استاد برجسته رشته مهندسی بهداشت محیط کشور و ریاست محترم دانشکده بهداشت، جناب آقای دکتر محمدحسن احرامپوش که تاکنون بیش از ۸ دانشجوی نمونه کشوری از جمله این حقیر را تربیت و به جامعه علمی کشور معرفی کرده اند، صمیمانه از ایشان تشکر و قدردانی می کنم.

مفدا: بفرمایید که چه ملاک‌هایی باعث انتخاب شما به عنوان دانشجوی نمونه شده است. به سوابق علمی و فرهنگی خود در این حوزه اشاره فرمایید.

افتخارات علمی و فرهنگی که در انتخابم به عنوان دانشجوی نمونه کشوری موثر بود عبارتند از: دبیر انجمن علمی دانشجویی مهندسی بهداشت محیط کشور، عضویت در کمیته مرکزی مرکز مطالعات و توسعه آموزش وزارت بهداشت، حافظ قرآن از سازمان اوقاف کشور، پژوهشگر برتر دانشگاه در سال ۱۳۹۷، برگزیده جشنواره قرآن و عترت علوم پزشکی در سال های ۱۳۹۶ و ۱۳۹۷، دبیر کمیته دانشجویی EDC دانشگاه، عضو شورای نظارت بر عملکرد انجمن های علمی دانشجویی دانشگاه، عضویت هیات تجدید نظر انظباطی دانشگاه، عضویت هیات منصفه رسیدگی به تخلفات تشکل های دانشجویی دانشگاه، دبیر انجمن علمی دانشجویی مهندسی بهداشت محیط دانشگاه و دبیر کمیته تحقیقات دانشکده بهداشت و مدیر مسئول نشریه فرهنگی فوژان است.

مفدا: چگونه توانسته اید بین فعالیت های فرهنگی و علمی توازن ایجاد کرده و به هر دو این حوزه ها بپردازید.

اگر بخواهم شکل گیری تفکر برقراری توازن میان فعالیت های فرهنگی و علمی را خدمتتان عرض کنم باید بگویم که جمله ای از جانب استاد احرامپوش در یکی از جلسات ماهانه ایشان با دانشجویان شنیدم که برایم بسیار عمیق و پرمعنا بود و آن جمله این بود که "تا کار فرهنگی در کنار انجام امورات دانشجو نباشد، نتیجه مورد رضایت خدا محقق نخواهد شد". بنابراین بنده نیز با الهام از این جمله، سعی کردم که به مسائل درونی شخصیت خویش بیشتر بپردازم و پی گیر بسط و گسترش فرهنگ ایرانی اسلامی در دانشگاه شوم و در کنار فعالیت های علمی و پژوهشی وارد عرصه های فرهنگی شدم. تا جایی که پرداختن به فعالیت های فرهنگی از جمله کانون قرآن و عترت به موتور محرک و امیدبخش در فعالیت های علمی و پژوهشی تبدیل شد. عموما در طول مسیر تردد هفتگی ام با اتوبوس از تهران به یزد یا بالعکس، از دیدگاه یک جامعه شناس به جامعه پیرامونی‌ام نگاه می‌کنم و برای امور فرهنگی پیش رو برنامه ریزی می‌کنم.

مفدا: فردی علمی و فرهنگی مانند شما که از زمانتان به بهترین شکل استفاده می کنید، ایام نوروز را چگونه می گذرانید. آیا وقتی را به فعالیت های فرهنگی و علمی اختصاص می دهید؟

از دوران دبیرستان، از تعطیلات نوروز جهت انجام فعالیت هایی که در طول سال علاقه مند بودم و مجالی برای انجام آن نیافته بودم، استفاده می‌کردم. در مقطع دکتری تخصصی در ایام نوروز، سهم خوبی را به پژوهش و مطالعه آزاد در خصوص علوم و رشته هایی که به نحوی با رشته مهندسی بهداشت محیط در ارتباط است، اختصاص می دهم. توصیه می‌کنم دانشجویان این نوروز را هر روز صبح زود بیدار شوند و یک برنامه علمی از تلویزیون ببینند و یا یک مطلب علمی را بخوانند. به آنها قول می دهم که این مطالبی که در این اوقات از سال فرا گرفتند را تا مدتها در حافظه به خاطر داشته باشند.

مفدا: درباره اهمیت توجه به خانواده، مطالعه، موسیقی، کتاب و فراغت در کنار فعالیت های علمی و دانشگاهی نیز توضیح دهید و نظرتان را در این مورد بفرمایید.

هر چه در منش بزرگان دینی جستجو کنیم می‌بینیم که این امور دارای اولویت و تقدم بر سایر امور بوده است. در قرآن، بعد از اطاعت از خدای سبحان، احترام به پدر و مادر تاکید شده است. تلفیق این اهمیت با ضرورت انجام فعالیت های علمی و دانشگاهی نکته ایست که باید هر دانشجویی به آن توجه ویژه کند، به نظر من دانشجو چه مجرد و چه متاهل باید هدفش این باشد که افتخاری برای خانواده اش محسوب شود و طبیعی است که در تحقق این هدف نباید از خانواده غافل شد. اگر دعاها و حمایت های پدر، مادر و خواهرم و پدر و مادر همسرم نبود، قطعا من در این موقعیت قرار نمی‌گرفتم.

باتوجه به مشکلاتی که من در طول دوران تحصیلم دارم مثل اجاره نشینی و معیشت، نداشتن شغل و خصوصا تردد هفتگی به یزد، همواره تلاش کرده‌ام اوقاتی که به تهران برمیگردم، ساعاتی که خانواده ام به من نیاز داشته و من در کنار آنها نبودم را به طریقی با رسیدگی به امورات آنها جبران کنم. در مورد مطالعه، خصوصا در کنار فعالیت‌های علمی و دانشگاهی، باید توجه داشت که روح فعالیت های علمی و دانشگاهی با مطالعه زنده است و اگر دانشجویی مطالعه نکند، این فعالیت ها نتیجه مطلوبی را در بر نخواهد داشت. دانشجو باید در هر فرصتی از مطالعه غافل نشود.

ایجاد فرصت فراغت و شنیدن موسیقی به انسان روحیه و توان مجدد می‌بخشد. من به شخصه در مواقعی که بسیار خسته می شوم به شنیدن موسیقی یا فعالیت های ورزشی از جمله شنا می پردازم.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.