سه‌شنبه ۱۴ دی ۱۳۹۵ - ۱۰:۵۹

اقدامات دانشگاه علوم پزشکی اهواز در حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس

اهواز

از اقدامات دانشگاه علوم پزشکی اهواز در حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس، می‌توان به آموزش واحد مدارک پزشکی بیمارستان‌ها برای اسکن و جمع‌آوری مدارک موجود به‌عنوان تاریخ شفاهی جنگ، برگزاری دوره‌های روایتگری جنگ، بازدید از بیمارستان‌های صحرایی و ... اشاره کرد.

به گزارش مفدا اهواز، دکتر فرهاد حمزه‌لوئی، مدیر امور فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی جندی‌شاپور اهواز با اشاره به تفاهم‌نامه میان این دانشگاه و بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس، از اقدامات انجام‌شده برای گردآوری تاریخ شفاهی جنگ در این دانشگاه با دعوت از پژوهشگران خبر داد و گفت: به دنبال برگزاری یادواره شهدای دانشگاه در دوران جنگ تحمیلی تا اواخر امسال هستیم.

وی گفت: این تفاهم‌نامه‌ به‌ منظور گردآوری، نشر و معرفی فعالیت‌های دانشگاه در حوزه بهداشت و درمان در زمان جنگ تحمیلی، بیمارستان‌های صحرایی در زمان جنگ، اعزام‌ها،  نحوه اعزام و مسائل کلی مرتبط با بهداشت و درمان در دوران دفاع مقدس، با بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس منعقد شده است.

حمزه‌لوئی اظهار کرد: در راستای هماهنگ‌ کردن این فعالیت‌ها، دبیرخانه‌ای تشکیل و در معاونت فرهنگی و دانشجویی دانشگاه مستقر شده است؛ همچنین تاکنون فعالیت‌های مختلفی در راستای اجرایی کردن این تفاهم‌نامه انجام شده است.

وی با اشاره به برخی اقدامات انجام‌شده، تصریح کرد: آموزش واحد مدارک پزشکی بیمارستان‌ها برای اسکن و جمع‌آوری مدارک موجود به‌عنوان تاریخ شفاهی جنگ، برگزاری دوره‌های روایتگری جنگ با حضور مدرسان نظامی از سپاه پاسداران برای 30 نفر از دانشجویان، بازدید از بیمارستان‌های صحرایی مستقر در جبهه‌های جنگ تحمیلی، راه‌اندازی سایت معرفی شهدای دانشگاه علوم پزشکی و ... از جمله اقدامات انجام‌شده است و با برگزاری دوره‌های روایتگری نیز درصدد انتقال واقعیت‌ها و تجربیات جنگ به نسل‌های آینده هستیم.

مدیر امور فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی جندی‌شاپور اهواز، همچنین از برنامه‌ریزی برای برگزاری یک یادواره شهدای دانشگاه در دوران جنگ تحمیلی تا پایان امسال خبر داد و گفت: کانون دانشجویی 23 مهاجر به نام 23 شهید دانشجوی دانشگاه نیز تشکیل شده است که برنامه‌های مختلفی مانند دیدار با خانواده شهدا، برگزاری یادواره‌ها و مراسم‌های مختلف برای آشنایی و معرفت‌افزایی دانشجویان با فرهنگ ایثار و شهادت را طراحی و اجرا می‌کند.

حمزه‌لوئی با بیان اینکه بخشی از نشریه جندی‌شاپور نیز به معرفی و نشر آثار شهدای دانشجو اختصاص یافته است، یکی دیگر از اقدامات را فعال کردن اعزام کاروان‌های راهیان نور دانشجویی به جبهه‌های جنگ عنوان کرد و افزود: دانشجویان با حضور در مناطق دفاع مقدس، اعجاز رزمندگان را در جبهه‌های جنگ شاهد خواهند بود که چگونه این رزمندگان با توکل بر خدای متعال با آنکه 22 کشور به طور مستقیم و غیرمستقیم در حال جنگ با ما بودند، ذره‌ای از خاک این سرزمین را به دشمن ندادند و این موضوع در تاریخ جنگ‌های کشور بی‌سابقه است.

وی تصریح کرد: 159 عنوان کتاب شاخص در حوزه دفاع مقدس نیز برای استفاده دانشجویان در جهت انجام کارهای پژوهشی یا پایان‌نامه‌های آن‌ها در حیطه جنگ تحمیلی برای کتابخانه مرکزی دانشگاه خریداری شده است. تدوین و ارائه 2 واحد درسی بهداشت طب رزم به دانشجویان در دانشکده بهداشت از دیگر اقدامات انجام‌شده در راستای این تفاهم‌نامه است.

مدیر امور فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی جندی‌شاپور اهواز افزود: قرار است در آینده نیز طی انعقاد قرارداد با پژوهشگران، از تجارب آن‌ها در تهیه تاریخ شفاهی جنگ در دانشگاه استفاده کنیم. جلسات متعددی نیز با رؤسای بیمارستان‌ها برگزار و یک رابط در هر بیمارستان برای گردآوری تاریخ شفاهی جنگ برای همکاری با معاونت فرهنگی و دانشجویی مشخص شده است. همچنین فراخوانی برای انجام کارهای پژوهشی اعم از پروژه‌های تحقیقاتی و پایان‌نامه‌های دانشجویی در این حیطه منتشر و اعتبار لازم برای اجرای این تحقیقات تأمین شده است.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.