دوشنبه ۵ فروردین ۱۳۹۸ - ۱۴:۱۳

مهمترین دستاوردهای علوم شناختی/ راه اندازی پردیس و انجمن‌های مغز

علوم شناختی

مشاور دبیر ستاد توسعه علوم و فناوری‌های شناختی گفت: راه اندازی پردیس مغز من، ایجاد انجمن های مغز و شناخت، تحت پوشش قرار گرفتن ۵۰هزار دانش آموز از مهمترین دستاوردهای ستاد در سال ۹۷ بوده است.

به گزارش مفدا، دکتر محمد تقی جغتایی در گفتگو با خبرنگار مهر در خصوص وضعیت علوم شناختی و فعالیت‌های ستاد توسعه علوم و فناوری‌های شناختی در سال ۹۷ گفت: یکی از اتفاقات مهم در سال ۹۷ راه اندازی پردیس مغز در باغ کتاب بوده است.

وی افزود: این پردیس بستر مناسبی برای افزایش دانش و آگاهی اقشار مختلف به ویژه دانش آموزان و دانشجویان با ساختار عملکرد و توانمندی‌های مغز افتتاح و راه اندازی شده است.

وی افزود: این مرکز علمی از ۵ بخش ساختار مغزهای مختلف، مغز سلولی، مغزهای آینده و بخش شناختی تشکیل شده است؛ همچنین پردیس مغز من شامل ۱۹ ابزار و تجهیزات مشتمل بر سنجش اعصاب، شبیه سازی MRI، بازی‌های شناختی، مغز شفاف، سیستم بینایی، تاریخچه شناخت مغز و دیگر حوزه‌های علوم اعصاب شناختی می‌شود.

وی افزود: امسال اولین مستند در خصوص مغز با عنوان «کاپیتان من» ساخته شد.

رئیس انجمن علوم اعصاب با بیان اینکه ۵۰ انجمن علمی علوم و اعصاب شناختی قبل از سال ۹۷ ایجاد شده بود، خاطر نشان کرد: همچنین راه اندازی ۲۰ انجمن مغز و شناخت در حوزه علوم اعصاب و شناختی از دیگر فعالیت‌های ستاد علوم شناختی در سال ۹۷ بوده است؛ اکنون ۷۰ انجمن علوم و شناختی در کشور داریم.

وی افزود: ستاد توسعه علوم و فناوری‌های شناختی همواره برای تربیت دانش آموزان اقداماتی انجام داده است و هر ساله به آنها جایزه اهوازی (جایزه علوم شناختی ستاد توسعه علوم و فناوری‌های شناختی) را اعطا کرده است.

به گفته جغتایی، در سال ۹۷، تعداد ۲ هزار نفر از دانش آموزان آموزش دیده‌اند؛ این دانش آموزان پروژه تعریف می‌کنند و در راستای اجرای آن زیر نظر ستاد تحقیقات انجام می‌دهند.

رئیس بانک مغز با بیان اینکه تا قبل از سال ۹۷، ۲ هزار نفر در مسابقات مغز که از سوی ستاد برگزار می شده شرکت کردند، بیان کرد: در سال گذشته ۵ هزار نفر در این مسابقات شرکت کردند.

مشاور دبیر ستاد توسعه علوم و فناوری‌های شناختی تاکید کرد: در سال ۹۷ با برگزاری مسابقات مغز و شناخت و سمینارها، ستاد توسعه علوم و فناوری شناختی توانست ۵۰ هزار دانش آموز را تحت پوشش قرار دهد که نسبت به سال قبل تعداد ۲۰ هزار افزایش پیدا کردند.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.