دوشنبه ۵ فروردین ۱۳۹۸ - ۱۷:۳۰

دبیر کانون دانشجویی رسا:

دانشگاه علوم پزشکی تبریز راه های مختلف را برای رشد دانشجویان گشوده است

ستاری

خبرنگارمفدا تبریز بنا به توصیه معاون فرهنگی دانشجویی به سراغ فعالان فرهنگی دانشجویی رفته است و در متن زیر مصاحبه مفداتبریز را با یکی از فعالان فرهنگی و دانشجویی می خوانیم.

به گزارش مفدا تبریز، دکتر محمدحسین صومی رییس دانشگاه علوم پزشکی تبریز همواره بر نظرخواهی و گرفتن کمک فکری از جامعه دانشجویی تاکید داشته است و بر همین اساس دکتر محمد آقازاده رییس شورای اطلاع رسانی مفدا تبریز از دست اندرکاران مفدا تبریز خواست به معرفی فعالان دانشجویی فرهنگی بپردازند و از آنها در مورد نارسایی ها و مشکلات و همچنین راهکارها و نیز در مورد نحوه تاثیر دانشگاه در تحقق شعار سال ۱۳۹۸ که از سوی مقام رهبری اعلام شده است از فعالان دانشجویی فرهنگی نظر خواهی کنند؛ بر همین اساس خبرنگار مفداتبریز به سراغ دبیر کانون رسا و سردبیر نشریه صدای دانشجو رفته و با وی گفتگو کرده است.

خودتان را معرفی کنید و از سوابقتان در فعالیت های دانشجویی بگویید.
لیلاستاری هستم ورودی سال ۹۴ مهندسی بهداشت محیط ؛ دبیر کانون رسا ؛ سردبیرنشریه صدای دانشجو ،  عضو شورای صنفی ، عضو شورای مرکزی همتایاران و عضو تیم داژبال دانشگاه و مدتی هم در کمیته دانشجویی تبریزمفدا و نشریه صوتی رادیومفدا فعالیت داشتم.
از فعالیت دانشجویی چه هدفی دارید؟
فعالیت های دانشجویی راهی هستند برای گسترش توانمندی های فردی و جمعی دانشجویان و همکاری های تیمی را در افراد تقویت می کنند و
 می توانند اعتمادبنفس و خودباوری  دانشجویان را افزایش دهند ؛ درباره خودمن هم چنین اتفاقی افتاد و من درمقایسه با دورانی که در فعالیت های دانشجویی مشارکت نداشتم نسبت به الان بسیار کم تجربه بودم.
چرا نخواستید دانشگاه را محدود به فعالیت های درسی کنید؟
دانشگاه فقط محل تحصیل نیست و امکانات بسیاری برای فعالیت دانشجویان در زمینه ورزشی و فرهنگی و رفاهی فراهم کرده است و بنظرم دانشجویی که از این فرصت ها متناسب با استعداد و تلاش خود بهره ببرد و چندبعدی رشدکند نسبت به دانشجویی که فقط برای تحصیل به دانشگاه آمده است موفق تر خواهدبود ؛ دانشگاه راه های مختلفی را برای دانشجویان گشوده است برای فعالیت های فرهنگی ؛ ورزشی ، نشریاتی ، علمی ، صنفی یا تشکل های سیاسی دانشجویی و اینکه یک دانشجو وارد کدام راه شود بستگی به انتخاب و تلاش خود او دارد.
همکاری مسئولان و کارمندان چگونه است؟
 متاسفانه گاها برخی از مسئولین هستندکه جلوی پای دانشجو سنگ اندازی می کنند یا  با طولانی تر کردن کارهای اداری انرژی و وقت آزاد افراد را اِشغال میکنند و برعکس مسئولینی هستندکه حامی دانشجویانند و در حد توان در کنار دانشجویانند.
مانند دکتر آقازاده معاون فرهنگی دانشجویی دانشگاه یا آقای پارسایی کارشناس مسئول خانه نشریات که جا دارد به نمایندگی از طرف دانشجویان بخاطر حمایت ها و
تلاش هایشان از ایشان تشکر کنم.
آیا در دانشگاه برای فعالیت های دانشجویی نارسایی وجود دارد؟به نظر شما ریشه اکثر نارسایی و مشکلات چیست؟
بنظرم دو مشکل اصلی وجود داشت ؛ اول دانشجو باید بتواند از  مهارت ها ی خود مانند طراحی ، کارهای هنری و...که در دانشگاه انجام
 می دهددرآمدی داشته باشد و امرارمعاش کند و دغدغه ی مشکل مالی نداشته باشد که اغلب دانشجویان با توجه به شرایط فعلی کشور دچار مشکلات مالی هستند و به همین علت وقت آزاد خود را برای کسب درآمد در خارج از دانشگاه
 می گذارند.
 و مشکل دوم ناهماهنگی بین بخش های مختلف اداری معاونت دانشجویی و فرهنگی بود .
برای مشکلات و نارسایی هایی که ذکر کردید راه حلی دارید؟دانشگاه ما و به خصوص معاونت فرهنگی دانشجویی و فعالان دانشجویی فرهنگی چگونه می توانند در توسعه تولید ملی تاثیر بگذارند؟
بنظرم  هر دو این موارد قابل حل هستند ؛ اغلب دانشجویان و فعالین فرهنگی دانشگاه در زمینه های مختلف دارای فکری خلاق و 
ایده پرور هستند و در صورت حمایت کافی از جانب مسئولان می توانند در کنارخودشان به جامعه هم
نفع برسانند؛ در مورد توسعه ملی هم چنین می باشد ؛ اگر حمایت و فرصت برای جوانان و دانشجویان باشد مطمنا در این راه گام های موثری خواهند برداشت.
حرف آخر شما با مخاطبان ما
امیدوارم روزی برسد که دانشجویی که از دانشگاه خارج می شود با امیدو انگیزه و پر از انرژی ، فارغ التحصیل گردد و این امر نیز به فرصت دهی مسئولین برای اشتغال جوان ها وحمایت از ایشان باز می گردد. 

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.