دوشنبه ۱۹ فروردین ۱۳۹۸ - ۱۰:۲۵

تجهیز ۶ مرکز دانشگاهی و درمانی به تجهیزات پیشرفته علوم شناختی

تجهیزات پیشرفته علوم شناختی

ستاد توسعه علوم و فناوری‌های شناختی معاونت علمی‌وفناوری ریاست‌جمهوری برای توسعه و گسترش دانش علوم شناختی از تجهیز ۶ مرکز دانشگاهی و درمانی به سیستم‌ها و تجهیزات پیشرفته در حوزه‌های شناختی حمایت کرد.

به گزارش مفدا قزوین به نقل از ایسنا، محمدحسین مقامی، مسئول کارگروه ایمپلنت مغزی ستاد توسعه علوم و فناوری‌های شناختی اظهار کرد: این اقدام در راستای تمرکز بر تربیت و آموزش نیروی انسانی متخصص و همچنین تجهیز آزمایشگاه‌ها و آماده‌سازی ابزارها و زیرساخت‌های مورد نیاز حوزه علوم شناختی در مراکز علمی و تخصصی انجام می‌شود و به عنوان یک اولویت در راهبرد ستاد جایگاه ویژه‌ای دارد.

مقامی ادامه داد: ستاد توسعه علوم شناختی معاونت علمی می‌کوشد با فراهم آوردن زمینه‌های حمایتی، فرصت‌های مطالعاتی و تحقیقاتی گسترده‌تری را برای دانشجویان، اساتید و متخصصان در حوزه‌های علوم شناختی مهیا کند و گامی عملی در امر تربیت کارشناسان آزمایشگاهی در حوزه‌های علوم شناختی برداشته شود.

وی همچنین بیان کرد: با حمایت‌های ستاد در سال گذشته ۶ مرکز درمانی و دانشگاهی به دستگاه‌ها و تجهیزات پیشرفته از جمله سیستم ثبت فعالیت‌های الکتریکی مغز (الکتروانسفالوگرام) ۶۴ کاناله مجهز شدند.

به گفته مقامی، در راستای ترویج و ارتقای دانش علوم شناختی و استفاده از ظرفیت و پتانسیل‌های بالقوه در سطح مراکز علمی و تخصصی با حمایت ستاد توسعه علوم شناختی آزمایشگاه مشترک علوم شناختی دانشگاه اصفهان و دانشگاه علوم پزشکی این استان ایجاد و به برخی از تجهیزات و فناوری‌های پیشرفته از جمله به دستگاه "رهگیر چشمی" مجهز شد. سیستم "رهگیر چشمی" وسیله‌ای برای تعیین موقعیت چشم و حرکات آن است و در تحقیقات بر روی سیستم بینایی در آزمایشگاه‌های علوم اعصاب و روانشناسی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

وی تصریح کرد: با حمایت‌های ستاد آزمایشگاه مشترک علوم شناختی این دو مرکز آموزش عالی سال گذشته به دستگاه‌های ثبت سیگنال‌های عصبی، تحریک الکتریکی فراجمجمه‌ای و نیز دستگاه ثبت فعالیت‌های مغزی مجهز شد.

مقامی با اشاره به فعالیت‌های ستاد برای توسعه علوم شناختی گفت: ستاد در این رهگذر تلاش می‌کند از یک سو سیاست تشویق و ترغیب محققان و متخصصان برای دستیابی به خودکفایی و بومی‌سازی تجهیزات درحوزه علوم شناختی را مورد حمایت و پشتیبانی قرار دهد و از سوی دیگر دانش علوم شناختی در مراکز علمی و دانشگاهی توسعه و گسترش یابد.

وی سایر اقدامات ستاد در این حوزه را برشمرد و گفت: با حمایت ستاد آزمایشگاه عصب شناختی بیمارستان تخصصی روانپزشکی روزبه تهران و دانشگاه خوارزمی نیز به دستگاه "الکتروانسفالوگرام ۶۴ کاناله " (ثبت فعالیت‌های الکتریکی مغز) و آزمایشگاه روانشناسی دانشکده علوم تربیتی و روانشناسی دانشگاه شهید چمران اهواز نیز به دستگاه‌های "رهگیر چشمی" و "تحریک الکتریکی فراجمجمه‌ای "مجهز شدند و با هدف ترویج و ارتقای دانش علوم شناختی یک دستگاه "الکتروانسفالوگرام" ۶۴ کاناله (ثبت فعالیت های الکتریکی مغز) برای تجهیز آزمایشگاه شناختی دانشگاه هنر اسلامی تبریز در اختیار این نهاد علمی – آموزشی قرار گرفت.

بر اساس این گزارش، کمک به ارتقای امنیت ملی کشورمان با استفاده از علوم و فناوری‌های شناختی در عرصه‌های ملی و بین‌المللی، یکی از اولویت‌های جدی ستاد محسوب می‌شود و به واسطه حمایت‌های این ستاد بسیاری از تجهیزات و امکانات مورد نیاز طرح‌های تحقیقاتی و علمی در داخل کشور ساخته و تامین می‌شود و تلاش‌های وسیع با هدف کاهش وابستگی‌ها و صرفه‌جویی‌های ارزی در این زمینه همچنان ادامه دارد. به اعتقاد مدیران ارشد ستاد علوم شناختی توانمندی در تامین زیرساخت‌ها و ابزارهای مورد نیاز ارائه‌کنندگان خدمات شناختی یکی از الزامات موفقیت برنامه‌های توسعه و تعالی ارائه خدمات شناختی در کشور محسوب می‌شود.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.