دوشنبه ۱۹ فروردین ۱۳۹۸ - ۲۲:۱۴

کرسی تلاوت قرآن کریم در دانشگاه علوم پزشکی لرستان برگزار گردید

کرسی تلاوت

کرسی تلاوت قرآن کریم مربوط به فصل زمستان با تفسیر حجت‌الاسلام مرادیان مسئول نهاد رهبری و قاری برجسته قرآنی جناب آقای حاج مهدی پاپی و با حضور کارکنان، اساتید و دانشجویان در مسجد الزهرای مجتمع کمالوند برگزار شد. حجت‌الاسلام مرادیان در بیان نکات تفسیری آیات مشهور به آیت‌الکرسی (۲۵۳ تا ۲۵۷ سوره بقره) بیان داشتند که به مناسبت وجود کلمه‌ی «کرسی» در آیه، رسول اکرم صلی الله علیه و آله و سلم این آیه را «آیةالکرسی» نامید.

به گزارش مفدا ایشان بیان داشتند که در روایات شیعه و سنی آمده است که این آیه به منزله‌ی قلّه قرآن است و بزرگترین مقام را در میان آیات دارد ...* همچنین نسبت به تلاوت این آیه سفارش بسیار شده است، از علی علیه السلام نقل کرده اند که فرمود: بعد از شنیدن فضیلت این آیه، شبی بر من نگذشت، مگر آنکه آیةالکرسی را خوانده باشم، در این آیات، شانزده مرتبه نام خداوند و صفات او مطرح شده است. به همین سبب آیةالکرسی را شعار و پیام توحید دانسته اند.

اعتقاد به توحید، همه‌ی قدرت ها و جاذبه‌ها را در چشم انسان کوچک و حقیر می کند. نمونه‌ای از آثار تربیتی توحید همین است که مسلمانان در برابر پادشاهان و صاحبان قدرت سجده نمی کردند. در دربار نجاشی پادشاه حبشه، پناهندگان مسلمان گفتند: «لانسجد الاّ للّه» ما به غیر خدا سجده نمی کنیم. آری، توحید انسان را تا آنجا بالا می برد که حتّی بهشت و دوزخ نیز برای او مطرح نمی شود. امامان معصوم علیهم السلام نیز برای تربیت چنین انسان هایی تلاش می کردند. علی علیه السلام فرمودند: «لاتکن عبد غیرک و قد جعلک اللّه حراً» نهج البلاغه، نامه ی ۳۱ .*، بنده دیگری مباش که خداوند تو را آزاد آفریده است.

وی بیان داشت که برخی «کرسی» را کنایه از قدرت و حکومت خدا می دانند که آسمان ها و زمین را در برگرفته است. با آنکه جهان بس وسیع است و زمین نسبت به آن همچون حلقه انگشتری در بیابان، ولی با همه اینها حفظ و نگهداری آنها برای خداوند سنگین نیست. آیة الکرسی به مردم می فهماند که خداوند نه تنها مالکِ عالَم و عالِم به تمام مملوک های خود است، بلکه سراسر هستی با همه ی مخلوقاتش، تحت سلطه و قدرت اوست. (بل له ما فی السموات و الارض کلّ له قانتون) بقره، ۱۱۶. و (ان یشأ یذهبکم و یأت بخلق جدید) ابراهیم، ۱۹.* و مردم قدرت نامحدود خالق را با قدرت مخلوق مقایسه نکنند. زیرا خستگی، از عوارض ماده است، امّا توانایی خداوند عین ذات اوست. (ان ربّک هو القوی العزیز) هود، ۶۶. *علی علیه السلام می فرماید: خداوند را، نه گذشت زمان پیر و فرسوده می کند و نه خود دگرگون گشته و تغییر می یابد. نهج البلاغه، خطبه ی ۲۲۸

در ادامه ایشان برخی پیام های آیت الکرسی را برای حضار بیان نمودند:

پیام ها:
هیچ موجودی جز او، ارزش معبود شدن ندارد. (لااله الاّ هو(
حیات واقعی و ابدی وهمه ی حیات های دیگر از آن اوست. (الحیّ(
-  
همه چیز دائماً به او بستگی دارد ولحظه ای از تدبیر اوخارج نیست. (القیوم(
همه چیز از اوست. (له ما فی السموات..(
-
نه تنها هستی از اوست، کارایی هستی نیز از اوست. (من ذا الّذی یشفع(
-
با خیال و توهّم شما، چیزی شفیع و واسطه نمی شود. (من ذا الّذی(
-
احدی از او مهربان تر نیست. علاقه ومهربانی هر شفیعی از اوست. (الاّ باذنه(
-
خداوند بر همه چیز ودر همه حال آگاه است، پس از گناه در برابر او حیا کنیم. (یعلم مابین ایدیهم و ما خلفهم...(
-
او بر همه چیز احاطه دارد، ولی دیگران بدون اراده او حتّی به گوشه ای از علم او احاطه ندارند. (الم یعلم بانّ اللّه یری) علق، ۱۴.* (لا یحیطون بشی ء من علمه(
-
حکومت و قدرت او محدود نیست. (وسع کرسیّه(
-
حفاظت هستی برای او سنگین نیست. (ولایؤده(
-
کسی که از هستی حفاظت می‌کند، می‌تواند ما را در برابر خطرات حفظ کند.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.