یکشنبه ۲۵ فروردین ۱۳۹۸ - ۰۸:۵۹

آغاز اجرای طرح های سیمای زندگی وشیوع شناسی مصرف موادمخدر در دانشکده علوم پزشکی نیشابور

نیشابور

ادره مشاوره و سلامت روان دانشجویی دانشکده نیشابور، طرح های سیمای زندگی دانشجویی و شیوع شناسی مصرف مواد مخدر را بین دانشجویان در حال تحصیل مقاطع کاردانی و کارشناسی آغاز کرد

به گزارش مفدا نیشابور "مریم گرمابی"کارشناس اداره مشاوره، در گفت و گو با خبرنگار مفدانیشابور ضمن اعلام این خبر، درخصوص اهداف اجرای این طرح، اظهار داشت: در راستای تقویت برنامه‌های پیگیرانه اداره مشاوره و سلامت روان دانشجویان ،طرح سیمای زندگی دانشجویان در دانشگاه اجرا می‌شود.

نظر به ضرورت و اهمیت انجام مطالعات زمینه یابی درباره وضعیت روانشناختی، اجتماعی و فرهنگی دانشجویان جهت برنامه ریزی وپیشگیری از شیوع و بروز آسیب های روانی -اجتماعی دو طرح پژوهشی کشوری تحت عنوان: ۱- شیوع شناسی مصرف مواد و بررسی عوامل خطر و حفاظت کننده ۲- بررسی سیمای زندگی دانشجویی در برنامه پژِوهشی سال جاری قرار می گیرد.

در راستای اجرای طرح ها، پژوهش« بررسی سیمای زندگی دانشجویی» دانشگاه های علوم پزشکی کشور از روز سه شنبه مورخ ۲۰ فروردین ماه سال جاری در دانشکده علوم پزشکی نیشابور در حال برگزاری می باشد.

این پرسشنامه که شامل سؤالاتی رایج و معمول برای  بررسی رفتارها و نگرش ها و .... دانشجویان است در بسیاری از کشورها پرسیده و تکمیل می گردد. از بین تمام دانشجویان دانشکده یک گروه ۳۸ نفره بصورت تصادفی انتخاب و به عنوان گروه نمونه مورد پژوهش قرار گرفتند. این گروه که شامل ۴۰ درصد دانشجویان پسر و ۶۰ درصد دانشجویان دختر می شود با پاسخ دادن به پرسشنامه ۱۰۳ سؤالی چند قسمتی وارد مطالعه شده اند. انجام این سه طرح تا نیمه خرداد ماه سال جاری ادامه دارد و پس از اتمام اجرا، اطلاعات جمع آوری شده به طور کلی مورد تجزیه و تحلیل قرار می گیرد.

وی افزود: این طرح پرسشنامه تایید شده دفتر مرکزی مشاوره با محورهای بررسی برنامه و فعالیت‌های فردی (تحرک، تغذیه، خواب واوقات فراغت)، بررسی نگرش و دیدگاه‌های دانشجویان در زمینه‌های مختلف، بررسی میزان رضایتمندی از زندگی و مشخص نمودن نگرانی و دغدغه‌های آنان است.

گرمابی خاطر نشان کرد: با دستیابی به نتایج طرح و تجزیه و تحلیل یافته‌ها می‌توان به سیمای کلی زندگی در زمینه‌های مختلف دست یافت و در برنامه ریزی فعالیت‌های آتی اداره مشاوره و سلامت روان دانشجویان استفاده کرد.

وی در پایان یادآور شد: اداره مشاوره و سلامت روان دانشجویان آماده است تا خدمات تخصصی خود در زمینه‌های مشاوره‌ای را به صورت حضوری، غیرحضوری از طریق تماس تلفنی و یا ارتباط مجازی در اختیار دانشجویان دانشگاه قرار دهد.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.