دوشنبه ۲۶ فروردین ۱۳۹۸ - ۰۹:۵۵

دبیرکل شورای صنفی دانشگاه علوم پزشکی اردبیل:

شورای صنفی تأثیرگذارترین نهاد دانشجویی است/ فعالیت ۱۷ واحد شورای صنفی در علوم پزشکی اردبیل

عابدی اصل

دبیر کل شورای صنفی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی اردبیل در گفتگو با مفدا گفت: شورای صنفی تاثیرگذارترین نهاد دانشجویی است که می‌تواند جو و فضای دانشگاه را برای تمام فعالیت‌های دانشجویی و به طور کلی دانشجو بهبود دهد.

پوریا عابدی اصل، دبیرکل شورای صنفی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی اردبیل گفتگویی صمیمی با خبرنگار مفدا اردبیل داشته است. مشروح این گفتگو را با هم می‌خوانیم:

مفدا اردبیل: خودتان را معرفی کنید؟

بنده پوریا عابدی اصل هستم، دانشجوی داروسازی دانشگاه علوم پزشکی اردبیل ورودی ٩٢ و در حال حاضر به عنوان دبیرکل شورای صنفی دانشجویان در دانشگاه فعالیت می‌کنم.

مفدا اردبیل: فعالیت‌های دانشجویی را از کی شروع کرده و در کدام بخش‌ها فعالیت داشته اید؟

از ٥ سال پیش بدو ورود به دانشگاه فعالیت دانشجویی را شروع کرده ام و به عنوان عضو شورای مرکزی و دبیر در کمیته تحقیقات، انجمن علمی پزشکی نوین، کانون فرهنگی کاف، کانون ایده مرکز رشد و شورای صنفی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی اردبیل فعالیت کرده ام همچنین با بسیاری از نشریات دانشجویی همچون نشریه ردا، ایده، دانش پزشکی و ... همکاری داشته و دارم و به نوعی با تمام ساختار های دانشجویی آشنا هستم. در این مدت با ٣ معاونت دانشگاه به صورت مستقیم ارتباط داشتم و مشکلات مربوط به هر حوزه را لمس کردم.


مفدا اردبیل: چه انگیزه‌ای باعث شده است که مدت طولانی در دانشگاه فعالیت کنید؟

واقعیتش این موضوع شاید ریشه در خانواده و سابقه قبل از دانشگاه بنده نیز داشته باشد. من متولد تهران هستم ولی اصالتا اردبیلی ام و علاقمندم که جایگاه دانشگاه علوم پزشکی اردبیل ترفیع یابد و احساس کردم به عنوان دانشجو و از این جایگاه باید در بالا بردن سطح دانشگاه و بهبود شرایط دانشجویی فعالیت نمایم. بیشتر از همه، مشکلات انگیزه من هستند.

مفدا اردبیل: نظرتان در مورد فعالیت‌های دانشجویی در دانشگاه چیست؟!

خوشبختانه بعد از حضور دکتر دادخواه به عنوان معاونت دانشجویی فرهنگی دانشگاه فضای دانشجوی تغییر کرد و فعالیت‌های فرهنگی و دانشجویی تقویت شد؛ به نظر من دانشجو با دانش آموز متفاوت است و دانشگاه فقط جای درس خواندن نیست اگرچه تحصیل و آموزش همواره باید مد نظر تمام دانشجویان باشد؛ با وجود اینکه به انتهای دوران تحصیلم نزدیک شده ام و مسلما فعالیت بدون تاثیر بر آموزش نیست و دشورای های خاص خودش را دارد ولی اگر به اول دوران تحصیلم برگردم تلاشم را بیشتر میکردم تا فعالیت‌های دانشجویی و فرهنگی بیشتری انجام دهم.


مفدا اردبیل: چرا شورای صنفی را به عنوان آخرین فعالیت خود انتخاب کردید؟

با وجود اینکه بنده در هر قسمتی که بودم به عنوان دبیر و شورای مرکزی حضور داشتم ولی در نهایت احساس کردم شورای صنفی نزدیک‌تر به روحیات من است و از طرفی تاثیرگذارترین نهاد دانشجویی است که میتواند جو و فضای دانشگاه را برای تمام فعالیت های دانشجویی و به طور کلی دانشجو بهبود دهد؛ همانطور که جناب آقای دکتر فراهانی نیز فرمودند شورای صنفی تنها نهادی است که میتواند نماینده دانشجو باشد و این نماینده بودن یعنی وظیفه سنگین دفاع از حقوق دانشجو را برعهده گرفتن که امیدوارم به اندازه خودم توانسته باشم به این وظیفه عمل نمایم.


مفدا اردبیل: به طور کلی شورای صنفی را توضیح دهید؟

شورای صنفی وظیفه بررسی، پیگیری و ارائه راه حل برای تمام مشکلات دانشجویی در فضای دانشگاه اعم از خوابگاه، سالن های ورزشی، دانشکده ها و فضای مربوط به دانشجو را دارد. 

البته این به معنی وظیفه حل مشکل نیست و متاسفانه حل کردن مشکلات زمان بر است اما طرح و پیگیری مشکلات تاثیر زیادی بر روند حل مشکلات دارد.

هر دانشکده و هر خوابگاه یک شورای صنفی ٥ یا ٧ نفره با توجه به تعداد دانشجو آن واحد را دارد و به طور کلی در دانشگاه ما ١٧ واحد شورای صنفی داریم که جمعا ٨٣ نفر عضو شورای صنفی داریم که هر سال در اردیبهشت ماه در انتخابات آزاد و شفاف الکترونیکی توسط خود دانشجویان انتخاب میشوند. دبیران واحد ها، شورای مرکزی را تشکیل میدهند و یک نفر به عنوان دبیر کل شورای صنفی دانشجویان دانشگاه انتخاب می‌شود.


مفدا اردبیل: بهترین مسئولان دانشکده تعامل کننده با شورای صنفی در یکسال گذشته کدام دانشکده‌ها بودند؟

تمامی مسئولان دانشکده‌ها در یکسال گذشته تعامل خوبی با شورای صنفی داشته اند و البته دانشکده پرستاری و مامایی، دندانپزشکی و پردیس، مشگین شهر جزو دانشکده هایی هستند که ارتباط بسیاری نزدیک با اعضا شورای صنفی داشته و از اعضای شورای صنفی در مدیریت دانشکده نیز استفاده کرده اند که جا داره از تمامی مسئولان مخصوصا مسئولان دانشکده هایی که ذکر کردم تشکر ویژه داشته باشم.

مفدا اردبیل: فعال‌ترین دبیران شورای صنفی کدام دبیران بودند؟

تمامی دبیران دانشکده و خوابگاه فعالیت خوبی داشتند و به وظایف خودشون عمل کردند. واقعا نمیشه تفاوتی بین دبیران گذاشت چون بنده از نزدیک شاهد فعالیت خالصانه و پرتلاش همگی دبیران عزیز هستم و به عنوان یک دانشجو قدردان زحماتشون هستم. شورای صنفی یک تیم است و برای برنده شدن باید همه دست به دست هم دهند تا بتونیم جایگاه دانشجو در دانشگاه را تثبیت کنیم.


مفدا اردبیل: به تازگی آقای امین طینت که دبیر دانشکده پزشکی بودند از شورای صنفی جدا شدند نظر شما در این مورد چیست؟

بله درسته، البته آقای امین طینت جدا نشدن بلکه طبق آیین نامه شورای صنفی نمیتونستن در شورای صنفی به فعالیت ادامه بدهند؛ ایشون یکی از اعضای تیم دبیران بودند که زحمات و تلاش های زیادی انجام دادند و امیدوارم در هرجا که باشند موفق و سلامت برای پیشرفت دانشگاه و دانشجو تلاش کنند؛ جا داره از جناب آقای امین طینت تشکر کنم که با تشخیص به موقع و به جا در خصوص عدم فعالیت سیاسی در شورای صنفی تصمیم گرفتند در جایگاه دیگر فعالیت کنند.


مفدا اردبیل: از نظر شما خط قرمز شورای صنفی چیست یا کیست؟

از نظر بنده خط قرمزی برای شورای صنفی در حدود آیین نامه وجود نداره و تنها خط قرمزی که همواره سعی کردیم رعایت کنیم جلوگیری از جهت گیری سیاسی و سوء دهی خارج از دانشگاهی است. هیچ مصلحتی برای ما بالاتر از مصلحت دانشجو نیست و طرفدار خواسته های به حق دانشجویان هستیم. تنها خط قرمز ما سیاسی کاری است.


مفدا اردبیل: مهمترین دغدغه شما در شرایط فعلی چیست؟

دغدغه ای جز جایگاه دانشجو در دانشگاه ندارم و امیدوارم دانشجویان فهیم دانشگاه علوم پزشکی اردبیل با تحلیل مسائل و موضوعات مربوط به دانشجو در راه پیشرفت کشور و دانشگاه قدم بردارند.


مفدا اردبیل: نهایتا حرفی، سخنی اگر دارید بفرمایید؟

در اینجا جا داره از حمایت های بی دریغ آقای دکتر دادخواه به عنوان معاونت دانشجویی و فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی اردبیل تشکر ویژه داشته باشم؛ در چند سالی که افتخار داشتم با مسئولان مختلف در دانشگاه فعالیت کنم، هیچکسی را دلسوزتر و فعال تر از دکتر دادخواه ندیدم و به عنوان یک دانشجو همواره قدردان زحمات ایشان برای این دانشگاه و دانشجویان هستم. 
تمام مجموعه معاونت دانشجویی فرهنگی در راه پیشرفت و ارائه خدمات برای دانشجوها قرار دارد و از تمام مسئولان این معاونت از جمله سرکار خانم خان‌بابازاده مدیریت محترم دانشجویی و سایر مسئولان این حوزه کمال تشکر و قدردانی را دارم.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.