یکشنبه ۱۹ دی ۱۳۹۵ - ۱۳:۱۲

به گزارش مفدای دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی:

قرآن و عترت: محور گردهمایی مدیران فرهنگی و کارشناسان قرآنی دانشگاه‌های علوم پزشکی

دانشگاه علوم بهزیستی

گردهمایی دو روزه مدیران فرهنگی و کارشناسان قرآنی دانشگاه‌های علوم پزشکی به همراه مسئولان و مدیران وزارت بهداشت و کارشناسان مرکز قرآن و عترت این وزارت‌خانه با با هدف آسیب شناسی برنامه عملیاتی سال ۹۵ و بررسی برنامه عملیاتی سال ۹۶ ، تقویم برگزاری جشنواره فرهنگی و با برگزاری سه کارگاه با عنوان «سبک زندگی قرآنی» از تاریخ ۹۵/۱۰/۱۷ الی ۹۵/۱۰/۱۸ برگزار شد.

به گزارش مفدا بهزیستی و توانبخشی، در این گردهمایی دو روزه که در مجتمع فرهنگی-آموزشی صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت در خزرآباد ساری برگزار گردید، بیش از یکصد نفر از مدیران فرهنگی و کارشناسان فعالیت‌های قرآنی دانشگاه‌های علوم‌پزشکی به همراه مسئولان و مدیران وزارت بهداشت و کارشناسان مرکز قرآن و عترت این وزارت‌خانه حضور داشتند.

آغاز مراسم با طنین قرآن

مراسم با تلاوت زیبای محمدرضا حق‌شناس، قاری بین‌المللی کشور و از اعضای خانواده بزرگ وزارت بهداشت آغاز شد و پس از آن سرود ملی کشورمان در سالن طنین‌انداز شد.

در گردهمایی حاضر برنامه عملیاتی ۹۵ را آسیب‌شناسی و برای سال ۹۶ برنامه‌ریزی می‌کنیم

محمدمهدی بحرالعلوم، رییس مرکز قرآن و عترت وزارت بهداشت در مراسم آغازین گردهمایی مدیران فرهنگی و کارشناسان فعالیت‌های قرآنی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور ضمن خوشامدگویی به حاضران‏‌، اظهار کرد: این گردهمایی با دو هدف برگزار می‌شود که نخست بازبینی اقدامات و برنامه‌هایی است که در سال گذشته در ستاد وزارت خانه و دانشگاه‌های علوم پزشکی صورت گرفته است و هدف دیگر این گردهمایی برنامه ریزی در حوزه قرآن و عترت برای سال ۹۶ است.؛ نقاط قوت و ضعف این برنامه را در این گردهمایی به بحث و بررسی بگذاریم.

جذب حداکثری مخاطب و ارتقاء کیفی از اهداف جشنواره قرآن و عترت است

وی با اشاره به اینکه خانواده بزرگ وزارت بهداشت  در حدود ۷۰۰ هزار نفر عضو دارد که شامل دانشجویان، استادان و کارکنان دانشگاه‌های علوم پزشکی و ستاد وزارت خانه است، گفت: در برنامه عملیاتی پنج ساله مرکز قرآن و عترت جذب نیمی از این جمعیت به جشنواره دیده شده است و امر دور از دسترسی نخواهد بود.

بحرالعلوم گفت: این جشنواره دو هدف کلی را دنبال می‌کند که یکی رشد کمی و جذب حداکثری مخاطبان جشنواره است . هدف مهم دیگر نیز ارتقاء کیفی جشنواره است که دراین زمینه نیز از هیچ تلاشی فروگذار نمی‌کنیم.

وی اظهار کرد: در خصوص قدردانی از نفرات برگزیده قرآی در جشنواره‌ها و مسابقات قرآنی کشوری و جز آن، دانشگاه‌ها باید توجه بیشتری از خود نشان دهند و در این خصوص نیز در نامه‌ای به دانشگاه‌های علوم پزشکی داده شد و سقف جوایز مادی را برای قدردانی از برگزیدگان پیشنهاد کرده‌ایم.

رییس مرکز قرآن و عترت در بخش دیگری از سخنان خویش به تعهدات قرآنی دانشگاه‌ها در برنامه عملیاتی اشاره کرد و گفت علت عدم پایبندی بعضی از دانشگاهها در مواردی نظیر پژوهش‌های میان رشته‌ای قرآن و طب، به دلیل در اختیار نداشتن روش تحقیق و برخی نیز به دلیل شفاف نبودن نظام تشویقی رخ داده است؛ البته مرکز قرآن و عترت اقداماتی را برای مرتفع کردن این مشکلات شروع کرده‌ایم و در حال تکمیل این اقدامات هستیم.

سلامت معنوی باید بیش از پیش مورد تاکید و توجه مسئولان باشد/ قرآن بهترین منبع برای ارتقاء سلامت معنوی است

دکتر محمدرضا نیکنام، مشاور وزیر بهداشت در امور بین الملل نیز در این گردهمایی با اشاره به آیه سی‌ام سوره فرقان گفت: نخواندن آیات نورانی کلام حق و ترجیح غیر قرآن بر قرآن از انواع بی‌توجهی به کلام نورانی خداوند است؛ زمانی که قرآن کریم محور فعالیت‌های روزانه و تعاملاتمان نباشد به معنای مهجور نگاه داشتن قرآن است، همچنان که تدبر و تفکر نکردن در آیات قرآن این چنین است .

نیکنام در ادامه با اشاره به جمله‌ای از امام خمینی (ره) در باب اهمیت قرآن و اشاعه و ترویج معارف قرآنی در حوزه و دانشگاه گفت: امروزه قرآن کریم به واقع مورد بی‌توجهی است و جز نگاه تشریفاتی به قرآن توجه جدی به این کتاب آسمانی صورت نمی‌گیرد.

نیکنام با بیان اینکه سلامت از چهار بعد جسمی، روانی، اجتماعی و معنوی تشکیل می‌شود، گفت: نوع بشر موظف است که هر چهار بعد را مورد توجه قرار دهد و برای بهبود و ارتقاء سلامتش تلاش کند.

وی در پایان گفت: برنامه ریزی فعالیت‌های قرآنی در دانشگاه‌ها باید به صورت جدی و با حضور اعضاء هیات علمی صورت گیرد، زیرا این بخش از جامعه دانشگاهی نقش اساسی در آموزش و انتقال مفاهیم گوناگون روحی و جسمی را به دانشجویان عهده دارند.

اجرای ابتهال زیبا توسط کارشناس قرآنی دانشگاه علوم پزشکی تبریز

مهدی محمدزاده، کارشناس فعالیت‌های قرآنی دانشگاه علوم پزشکی تبریز و نفر ممتاز مسابقات اوقاف در رشته ابتهال، در بخشی از گردهمایی با اجرای زیبای خود حاضران را به فیض رساند.

استفاده از آموزه‌های قرآنی، سلامت فردی و اجتماعی دانشجویان را تضمین می‌کند

دکتر بهرام‌علی قنبری، مشاور علمی، پژوهشی و قائم مقام اجرایی معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت سخنران دیگر روز نخست این گردهمایی در سخنان خود به بعد معنوی سلامت در میان دانشجویان پرداخت و گفت: در خط مقدم سلامت جامعه باید سلامت خود، متولیان آینده سلامت مورد توجه قرار گیرد.

وی افزود: کارکردن بر روی ابعاد گوناگون سلامت این قشر بسیار حائز اهمیت است چرا که این افراد متولیان سلامت جامعه خواهند بود؛ دوران دانشجویی اهمیت ویژه‌ای دارد زیرا دانشجویان در این دوران استفاده کارامدتری از منابع انجام می‌دهند و بیشترین اثرگذاری بر این قشر نیز در همین دوران صورت می‌گیرد.

وی در پایان با اشاره به اینکه بخش زیادی از مشکلات روحی و روانی به دلیل فاصله گرفتن افراد از آموزه‌ها و معارف قرآنی است، گفت: دوره دانشجویی دوره خوبی برای پذیرندگی است و دانشجویان در این دوران اشتیاق بسیاری برای اثرپذیری دارند که کیفیت و نهادینه شدن این اثر به عملکرد ما به عنوان مسئولان فرهنگی و قرآنی باز می‌گردد.

نشست پرسش و پاسخ حاضران با مسئولان وزارت بهداشت

پس از سخنان کوتاه دکتر قنبری، مطابق برنامه، مدیران و کارشناسان حاضر در نشست به طرح پرسش‌های فرهنگی و قرآنی پرداختند که مهم‌ترین موارد مطرح شده، سوالاتی در خصوص نحوه حمایت وزارت بهداشت از پژوهش‌های میان رشته‌ای قرآن و طب، نحوه ارزیابی طرح پایش برنامه عملیاتی ۹۵، چگونگی تغییر در ساختارهای فرهنگی و قرآنی دانشگاه‌ها و... بود که قنبری، قائم مقام اجرایی معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت و بحرالعلوم رییس مرکز قرآن و عترت این وزارت خانه به تفصیل سوالات آنان را پاسخ گفتند.

آزادگی؛ پیش‌نیاز تفکر صحیح و گام برداشتن به سوی دین اصیل و ریشه‌دار است

در ادامه برنامه‌های نخستین روز گردهمایی مدیران فرهنگی و کارشناسان قرآنی، سه کارگاه با عنوان «سبک زندگی قرآنی» برگزار شد؛ حجت الاسلام والمسلمین علاءالدین اسکندری، مدرس این کارگاه‌ها با اشاره به آیاتی از قرآن کریم، تفکر کردن را همچون قطب‌نمایی خواند که جهت صحیح را به ما نشان می‌دهد و گفت: بنابراین برای صحیح فکر کردن نیازمند آزادگی فکر هستیم و آیات قرآن نیز گواهی بر این مدعاست.

حجت الاسلام اسکندری سپس با طرح سوالاتی از حاضران اظهار کرد: با توجه به شاکله معرفتی افراد سه نوع دین در میان انسان‌ها وجود دارد که دو نوع آن به طور کلی دین تلقی نمی‌شود؛ نخستین دین، ارثی-سنتی (دستوری) است که برگرفته از عمل بدون معارف دقیق و عشق برخوردار از معارف است؛ دین دیگر، احساسی-عاطفی است و این نوع دین نیز بر احساسات صرف و خالی بنا شده است و نه احساس برگرفته از معرفت؛ اما دین اصیل و ریشه دار دارای مبادی است؛ توضیح استعدادهای انسان است که بر مبنای آن قلب منبع احساس عاطفی، عشق و نفرت است و عقل نیز کار سنجش و مقایسه را برعهده دارد و به درک خیر و خوبی می‌پردازد و کار فکر نیز زایاندن معلومات و کشف مجهولات است؛ تدبر نیز جمع آوری معلومات اولیه را با توجه به تمرکز و دقت برعهده دارد و در ‌نهایت نیز ادراکات قرار دارند که از طریق حواس پنج گانه و حس حضوری به وجود می‌آیند.

وی در پایان به گامهای مورد نیاز برای رسیدن به دین اصیل اشاره کرد و گفت: اسلام، ایمان، تقوا، احسان، اخبات، سبقت، قرب، لقاء، رضا و رضوان گامهایی است که در این راه باید برداشته شود و البته پیش از همه این موارد حریت و آزادگی از تعلقات دنیایی قرار دارد که برای پیمودن گام‌های یاد شده باید مورد توجه قرار گیرد.

مولودی‌خوانی کارشناس فرهنگی دانشگاه شاهد، حسن ختام روز نخست

پس از پایان کارگاه‌های سبک زندگی قرآنی، میثم احمدی‌پور، کارشناس فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی شاهد و نفر نخست پنجمین دوره جشنواره فرهنگی وزارت بهداشت به مناسبت فرا رسیدن میلاد با سعادت امام حسن عسگری (ع) به اجرای برنامه و مولودی خوانی پرداخت که با استقبال حاضران در گردهمایی همراه بود تا به اینصورت نخستین روز گردهمایی دو روزه مدیران فرهنگی و کارشناسان قرآنی وزارت بهداشت پایان یابد.

استاد پیشکسوت علوم قرآنی تاکید کرد: مبلغ دینی باید قرآن‌خوان، قرآن‌دان و قرآن‌بان باشند/ ضرورت هوشیاری نسبت به اخباریات در شبکه‌های اجتماعی

محمد خواجوی، استاد پیشکسوت قرآنی کشور در این گردهمایی با بیان اینکه خشیت به معنای تاثر قلبی است و انبیاء الهی جز در برابر خداوند از کسی خشیت نداشتند، به تبیین وظایف مبلغان دینی و مذهبی پرداخت و گفت: تبلیغ سه مرحله دارد که به یکدیگر وابسته‌اند؛ یک مبلغ دینی و کسی که تبلیغ دینی را انجام می‌دهد باید در مرحله نخست قرآن خوان باشد سپس قرآن‌دان و در ‌نهایت قرآن‌بان باشد
خواجوی اظهار کرد: قرآن‌دانی به معنای فهم قرآن است و در آن فهم اولیه از قرآن مهم است اما آنچه بسیار مهم است، عمق بخشیدن به این فهم است که خود مراحلی دارد؛ منظور از قرآن‌بانی نیز این است که ارزش‌های قرآنی عملیاتی شود
وی اظهار کرد: همانگونه که تبلیغ انبیاء زبانی و عملی بوده است، پیروان انبیاء و مبلغان دینی و مذهبی نیز باید به این امر وقوف داشته باشند؛ هدف از انزال کتب و ارسال رسل نیز عمل به کتاب است؛ یکی از ارکان قرآن خوانی ترتیل است؛ در قرآن کریم آمده است که قرآن را با ترتیل بخوانید و منظور از آن شمرده خواندن، با تانی و تامل خواندن و به حرکت آوردن دل است

محمد خواجوی در دومین روز گردهمایی مدیران فرهنگی و کارشناسان قرآنی دانشگاه‌های علوم پزشکی با اشاره به اینکه مسئولان و مبلغان دینی باید قرآن‌خوان، قرآن‌دان و قرآن‌بان باشند، بر ضرورت هوشیاری نسبت به اخباریات در شبکه‌های اجتماعی تاکید کرد

تشریح برنامه عملیاتی مرکز قرآن و عترت وزارت بهداشت در سال آینده

حسین همتی، رییس اداره تبلیغ و ترویج مرکز قرآن و عترت وزارت بهداشت نیز در بخشی از این برنامه با معرفی فعالیت‌های اداره تبلیغ و ترویج مرکز قرآن و عترت، در خصوص جشنواره قرآن و عترت دانشگاهیان وزارت بهداشت گفت: امسال نسبت به سال گذشته کیفی‌تر گام بر می‌داریم.

همتی در ادامه هشت برنامه عملیاتی مرکز قرآن و عترت وزارت بهداشت برای سال آینده را تشریح کرد گفت: برگزاری کنگره بین المللی قرآن و سلامت، برگزاری بیست و دومین دوره جشنواره قرآن و عترت دانشگاه‌های علوم پزشکی، طرح تکریم چهره‌های قرآنی سال در نظام سلامت، برپایی نمایشگاه‌های دستاوردهای قرآنی و عترت، برگزاری کرسی‌های تلاوت، برگزاری طرح با قرآن در رمضان (جزءخوانی قرآن کریم) ‏، تشکیل مجمع قاریان و حافظان و اجرای طرح فضاسازی دینی و قرآنی در دانشگاه‌ها و مراکز درمانی از جمله طرح‌هایی است که مرکز قرآن و عترت وزارت بهداشت برای سال ۹۶ اجرایی می‌کند.

همتی در ادامه هشت برنامه عملیاتی مرکز قرآن و عترت وزارت بهداشت برای سال آینده را تشریح کرد گفت: برگزاری کنگره بین المللی قرآن و سلامت، برگزاری بیست و دومین دوره جشنواره قرآن و عترت دانشگاه‌های علوم پزشکی، طرح تکریم چهره‌های قرآنی سال در نظام سلامت، برپایی نمایشگاه‌های دستاوردهای قرآنی و عترت، برگزاری کرسی‌های تلاوت، برگزاری طرح با قرآن در رمضان (جزءخوانی قرآن کریم) ‏، تشکیل مجمع قاریان و حافظان و اجرای طرح فضاسازی دینی و قرآنی در دانشگاه‌ها و مراکز درمانی از جمله طرح‌هایی است که مرکز قرآن و عترت وزارت بهداشت برای سال ۹۶ اجرایی می‌کند.

لازم به ذکر است مدیر امور فرهنگی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی به همراه مسئول کانون قرآن و عترت این دانشگاه در این گردهمایی حضور داشتند.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.