یکشنبه ۸ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۱:۵۲

پویش ملی/ دبیر مرکزی شورای صنفی دانشگاه علوم پزشکی مازندران:

دانشگاه به عنوان مشعل راه و قلب تپنده جامعه پیشتاز پویش ملی «بهار همدلی» است

سینا قدمگاهی

سینا قدمگاهی اظهار کرد: چه جنگ شود چه زلزله شود چه سیل آید فرقی ندارد، اتحاد و همدلی این مردم از هر دیواری محکم‌تر است. دانشگاه هم به عنوان مشعل راه و قلب تپنده جامعه، از این امر مستثنی نیست و کما فی السابق در امور خیر پیشتاز است.

تعدادی از فعالان دانشجویی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور، با راه‌اندازی «پویشی ملی دانشگاهیان ایران» با عنوان «پویشی ملی بهار همدلی»، از کلیه دانشجویان، کارکنان و اساتید دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور درخواست کردند تا ضمن پیوستن به این پویش دانشگاهی، در ساخت خانه‌های مسکونی تخریب شده در مناطق سیل‌زده کشور مشارکت کنند.

سینا قدمگاهی دبیر شورای صنفی دانشگاه علوم پزشکی مازندران که به این پویش پیوسته است در گفتگو با مفدا به تشریح اهداف پیوستن به پویش و برنامه‌های شورا برای پیشبرد اهداف آن پرداخت.

هدف شما از پیوستن به پویش «بهار همدلی» چه بوده است؟

چه هدفی بالاتر و بهتر از کسب رضایت خداوند متعال در کار خیری چون پویش ملی بهار همدلی وجود دارد ؟ قطعاً در درجه اول هدف همه دانشجویان  در امور خیر کسب رضایت خداوند متعال است و بعد از آن تنها هدف بنده از  این کار خیر این است که انشالله با کمک‌ها و فعالیت‌های ما گره‌ای از مشکلات هموطنان آسیب دیده‌مان باز شود و لبخند شادی و رضایت از ته دل بر لبان کودکی که از سیل آسیب دیده نقش ببندد. روحیه همدلی و اتحاد بین مردمان سرزمینمان از گذشته تا کنون در همه شرایط جزو اصول اصلی زندگی هموطنانمان بوده است. آن‌ها هیچگاه همدیگر را تنها نگذاشته‌اند. چه جنگ شود چه زلزله شود چه سیل آید فرقی ندارد، اتحاد و همدلی این مردم از هر دیواری محکم‌تر است. دانشگاه هم به عنوان مشعل راه و قلب تپنده جامعه، از این امر مستثنی نیست و کما فی السابق در امور خیر پیشتاز است.

توصیه شما به دانشجویان، اساتید و اعضای هیات علمی که به این پویش نپیوسته‌اند چیست و چه سخنی با آنان دارید که به این حرکت خیر خواهانه روی آورند؟

دو توصیه به دانشجویان و اعضای هیئت علمی دارم. اول اینکه به خداوند متعال اعتماد کنید، آنجایی که در آیه ۱۶۰ سوره انعام می‌فرماید «هر کس کار خیر انجام دهد ۱۰ برابر آن خداوند به او پاداش خواهد داد» پس برای انجام کار خیر تعلل نکنید که پاداش آن نزد خداوند محفوظ است. دوم اینکه حوادثی مثل سیل و زلزله هیچگاه خبر نمی‌کنند. پس ممکن است هر لحظه برای هر یک از ما این اتفاق بیفتد. چه بهتر است در زمانی که می‌توانیم، به دیگران بدون چشمداشت کمک کنیم تا اگر  ما هم دچار مشکلی شدیم دیگران بدون چشم داشت به ما کمک کنند.

چه احساسی دارید که به عنوان یک دانشجوی فعال وارد این پویش شدید؟

کار خیر همیشه حس خوبی برای آدم به ارمغان می‌آورد. لذتی دارد که با لذت دیگری در دنیا قابل قیاس نیست. من هم از این که عضو بسیار کوچکی از این پویش بزرگ هستم، خوشحالم و امیدوارم بتوانم مفید و موثر باشم.

چه برنامه‌هایی برای معرفی پویش به دانشگاهیان و ترغیب آنان به جمع آوری کمک‌های نقدی برای سیل زدگان دارید؟

برای تبلیغ پویش از کانال تلگرامی شورا که حدود ۱۲۰۰ نفر عضو دارد، استفاده خواهیم کرد و از تمامی ظرفیت‌های فضای مجازی بهره خواهیم برد. علاوه بر آن کانون خیریه‌ای بنام نهال در دانشگاهمان داریم که امیدواریم بتوانیم از کمک  دوستانمان در این کانون خیریه هم بهره بگیریم. در برنامه‌هایمان نیز برگزاری جلساتی با حضور  رئیس و معاونین دانشگاه در نظر گرفته‌ایم که به منظور برقراری ارتباط بهتر و گرفتن کمک بیشتر برای پویش انجام خواهد شد.

به نظر شما این کمپین دانشجویی که به صورت خودجوش و توسط نهادهای دانشجویی تشکیل شده تا چه حد می‌تواند موفق عمل کند؟

در درجه اول باید بگویم که هر کار خیری به خودی خود ارزشمند است؛ چه از طرف دانشجویان باشد چه از طرف بقیه اقشار جامعه. اما این کار زمانی ارزشمندتر می‌شود که قشری مانند دانشجو به صورت خودجوش این کار را انجام می‌دهد. یک نکته اصلی و یک تفاوت مهم وجود دارد بین کار خیری که دانشجو انجام می‌دهد با کار خیری که یک فرد شاغل در یک حرفه دیگر انجام می‌دهد. آن تفاوت در نوع بخشش و کمک آنهاست. دانشجو با وجود آنکه به دلیل شرایط تحصیلش امکان کار کردن ندارد قاعدتاً در آمد خاصی هم ندارد ولی با این وجود دست از کمک بر نمی‌دارد و با بودجه محدود خود در حد توانش کمک می‌کند اما یک شخص شاغل قسمتی از ثروتش را می‌بخشد در حالی که در آمد دارد و به راحتی می‌تواند آن پول را جایگزین کند. اما تأکید می‌کنم کار خیر را هر کس انجام دهد ارزشمند است. اگر بخواهیم جامعه ما پیشرفت کند نیاز است با کمک هم آن را بسازیم و پیشرفت دهیم و مشکلاتش را حل کنیم. این نوع پویش‌ها این حس همدلی و کمک را در میان ما افزایش می‌دهد؛ امیدوارم از این به بعد بیشتر شاهد این نوع پویش‌ها باشیم تا با عنایت پروردگار و کمک هم  مشکلات یکدیگر و مشکلات جامعه را حل کنیم.

آیا رئیس و معاونان دانشگاه یا دیگر مدیران نیز به کمپین ملحق شده‌اند؟

با توجه به شناختی که از رئیس  و معاونان دانشگاهمان دارم، تردیدی نیست که آنها هم به این پویش می‌پیوندند و صد در صد توانشان را برای پیشبرد آن به کار خواهند بست. به علاوه همانطور که  اشاره کردم ملاقات و جلسه حضوری با رئیس و معاونین در دستور کار شورای صنفی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی مازندران قرار دارد.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.