یکشنبه ۸ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۰۹:۴۳

واشیان تبیین کرد:

نبود نیروی انسانی ماهر؛ علت کم‌رنگ بودن سلامت معنوی در نظام سلامت

سلامت معنوی

عضو هیئت علمی دانشگاه جامعةالمصطفی(ص)، عدم وجود منابع انسانی ماهر در حوزه سلامت معنوی را دلیل کمرنگ‌بودن آن در نظام سلامت خواند.

به گزارش مفدا، حجت‌الاسلام عباسعلی واشیان؛ عضو هیئت علمی دانشگاه جامعةالمصطفی (ص) العالمیه، در گفت‌وگو با ایکنا، با بیان اینکه در جهان سکولار سلامت معنوی بعد چهارم سلامت بوده و از آن به رفاه تعبیر می‌کنند، اظهار کرد: ما وقتی به متون وحیانی همچون تورات و انجیل مراجعه کنیم سلامت معنوی مساوی با رفاه نیست چرا ممکن است سختی، غم و اندوه نیز خود یک منشأ برای ارتقای سلامت به شمار بیاید، مانند درد که عاملی برای تشخیص بیماری و در نتیجه درمان آن باشد.
وی افزود: اگر با دید وحیانی به سلامت معنوی بنگریم، به تعبیر جامع‌تر سلامت و مراقبت معنوی بر تمام ابعاد سلامت تاثیر داشته و از آن‌ها تاثیر می‌پذیرد، مثلا در حوزه سلامت جسمی به ویژه در بخش تغذیه وقتی سلامت و مراقبت معنوی بالا باشد، فرد سعی می‌کند با دقت از لقمه حلال و غذای طیب استفاده کند. در حوزه بهداشت روان نیز سلامت معنوی موجب می‌شود که فرد دارای آرامش شود، یک‌سری صفات مانند حسادت وجود دارد که بر سلامت روان افراد تأثیر گذاشته و موجب یک‌سری اختلالات می‌شود که در هیچ یک از ابعاد دیگر سلامت به آن اشاره نشده است در حالیکه با سلامت معنوی می‌توان این اختلالات را برطرف کرد.
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی قم ادامه داد: در حوزه سلامت اجتماعی هم اینگونه است وقتی معنویت در جامعه حاکم باشد، آمار اختلالات و بیماری‌های اجتماعی کاهش پیدا می‌کند نمونه آن ماه مبارک رمضان است که جرم و جنایت به پایین‌ترین میزان خود می‌رسد، چرا که معنویت بین مردم بیشتر می‌شود و در واقع در جوامعی که معنوی‌تر هستند آمار بزهکاری‌ها کمتر است.
واشیان تصریح کرد: انسان معصوم نیست، نظریات خیلی زیادی را از دانش انسانی می‌بینیم که تغییر کرده یا منسوخ شده است، برای اینکه پازل نظام سلامت موجود که بر اساس تجربه بشری است ارتقا پیدا کند، باید از یک سرچشمه‌ای استفاده شود که آن خلاءها و نقصان‌ها را بتواند برطرف کند؛ لذا نظام جامع سلامت مبتنی بر قرآن و روایات می‌تواند آن نظام سلامت موجود را به نوعی کامل کند، هر چند از ابتدا می‌توان از مبادی و مبانی این شیرازه و پایه را طراحی کند و حتی به عنوان یک مدل و یک نظریه به کل دنیا ارائه داد.

نداشتن مهارت نیروی انسانی دلیل عدم استفاده درست نظام سلامت از آموزه‌های معنوی
وی با بیان اینکه نبود مهارت در منابع انسانی دلیل عدم استفاده درست نظام سلامت از آموزه‌های معنوی است، گفت: اگر شما بهترین کتاب‌های تخصصی را داشته باشید، اما کسی نباشد دانش استفاده از آن کتاب را داشته باشد، این منطقی به نظر می‌رسد که خود آن کتاب نمی‌تواند درمانگر باشد.
این پزشک روحانی اظهار کرد: در حوزه سلامت و مراقبت معنوی باید اطلاعات دانشی آن را بررسی کرد و ببینم که آیا ریشه آن صرف تجربه بشر است یا این اینکه باید به جستجوی آن در نهادها و منابع دینی بپردازیم. مراکز پژوهشی یا آموزشی که مرتبط با حوزه دین و علوم وحیانی هستند می‌توانند اطلاعات دانشی این حوزه داشته و افرادی که با این اطلاعات سر و کار دارند نیز مهارت استفاده از آن را دارند.
وی یادآور شد: البته برای استفاده از اطلاعات دانشی در این حوزه برای جامعه نیاز به یک هم افزایی بین این افراد و متخصصان سلامت بر اساس علم و تجربه بشری که پزشکی متدوال است وجود دارد، از باب موضوع‌شناسی افرادی که در بدنه علوم وحیانی حضور دارند به عنوان منابع انسانی دارای این دانش معنوی بوده و افرادی که در نظام سلامت هستند دارای دانش سلامت، حوزه سلامت هستند، ارتباط دو سویه بین حوزه علوم وحیانی و سلامت موجب می‌شود که معنویت در نظام سلامت ما حضور داشته و کمبودهای آن را جبران کند.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.