شنبه ۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۴:۳۷

بهار همدلی / دبیر مجمع تخصصی کانون‌های اردوهای جهادی وزارت بهداشت:

جامعه دانشگاهی در کمک به آسیب‌دیدگان پیشتاز است / حضور میدانی کانون‌های اردوهای جهادی در مناطق سیل‌زده

هادیان دبیر مجمع تخصصی کانون های اردوهای جهادی

دبیر مجمع تخصصی کانون‌های اردوهای جهادی وزارت بهداشت گفت: جامعه دانشگاهی در کمک به آسیب‌دیدگان سیل‌های اخیر پیشتاز است؛ همان‌طور که در حوادث گذشته از جمله زلزله کرمانشاه حضور بسیار فعالی داشت. این حضور فعال می‌تواند به بسترسازی جهت حل معضلات و مشکلات مردم آسیب‌دیده بیانجامد و در اتفاقات احتمالی آینده نیز به‌عنوان یک الگو موردتوجه قرار گیرد.

مهدی هادیان دبیر مجمع تخصصی کانون‌های اردوهای جهادی وزارت بهداشت در گفت‌وگو با خبرنگار مفدا درباره اهداف راه‌اندازی پویش بهار همدلی اظهار داشت: زمانی‌که تصمیم گرفتیم پویش بهار همدلی را راه‌اندازی کنیم اکثریت مطلق مجامع تخصصی کانون‌های فرهنگی اتفاق‌نظر داشتند که از یک‌سو کمک‌ها به سیل‌زدگان از حالت پراکندگی خارج شود و یگانگی و وحدت بیابد و از سوی دیگر معضلات نیز به‌صورت یکپارچه و مشخص شناسایی شوند تا کمک‌های صورت‌گرفته در راستای حل معضلاتی که به شکل علمی شناخته شده‌اند هزینه شود.

وی ادامه داد: ما تاکید داشتیم که کمک‌ها در قالب سلیقه‌های فردی انجام نشود بلکه پس از اتفاق‌نظر میان همه مجامع تخصصی، محل هزینه‌کرد این کمک‌ها را مشخص کنیم؛ چراکه خدمات پراکنده و خارج از مسیر اتحاد و یگانگی چندان نتیجه‌بخش نخواهد بود.

دبیر مجمع تخصصی کانون‌های اردوهای جهادی وزارت بهداشت تصریح کرد: بر این اساس، دبیران و اعضای مجامع تخصصی کانون‌های فرهنگی به این جمع‌بندی رسیدند که دورهم جمع شویم و یک اقدام مشترک انجام بدهیم تا از یکسو فضایی برای اتحاد مردم ایجاد شود و از سوی دیگر بتوانیم برای اقدامات جهادی و خدمات خیریه و انسان‌دوستانه به مردم آماده‌تر باشیم.

هادیان درباره اقدامات کانون‌های اردوهای جهادی گفت: تفاوت عمده کانون‌های اردوهای جهادی با مجامع دیگر این است که به‌صورت عملی وارد میدان می‌شوند؛ به‌ویژه در حادثه سیل‌های اخیر اعضای کانون‌های اردوهای جهادی به‌طور کامل در بستر کار قرار گرفتند و خدمات موردنیاز را به مردم ارائه کردند.

وی یادآور شد: برای مثال در حادثه سیل لرستان در کنار مردم بودیم و مشکلات آن‌ها را شناسایی کردیم. افرادی که بومی آن منطقه بودند در راستای شناسایی مشکلات و معضلات منطقه کمک بسیاری کردند و دوستان ما در مجامع کانون‌های خیریه و هلال احمر نیز پشتیبان ما بودند که به‌طور عملی وارد میدان بشویم و فعالیت کنیم.

دبیر مجمع تخصصی کانون‌های اردوهای جهادی وزارت بهداشت خاطرنشان کرد: با توجه به شناختی که دانشجویان پزشکی از ما داشتند سعی کردیم هر کانونی در هر نقطه‌ای از کشور می‌خواهد خدمتی ارائه کند، بر اساس شناخت مشکلات آن منطقه باشد؛ مانند نیاز به پزشک، خدمات بهداشتی و درمانی و اقلام بهداشتی. حتی برخی کانون‌ها قصد داشتند پزشکانی را به مناطق آسیب‌دیده از سیل اعزام کنند اما با توجه به اشباع این مناطق از حضور پزشکان، به ارسال اقلام بهداشتی روی آوردند.

هادیان اظهار داشت: کانون‌های فعال در مناطق سیل‌زده با توجه به توصیه‌های پزشکانی که به این مناطق اعزام شده بودند، اقلام بهداشتی موردنیاز را به ما اعلام می‌کردند تا اطلاع‌رسانی کرده و پس از جمع‌آوری کمک‌ها به‌صورت هدفمند، آن‌ها را برای مناطق سیل‌زده ارسال کنیم.

وی تاکید کرد: اگر قرار بر این است که خدمتی ارائه شود باید یک مسیر متحد را طی کنیم و همگان یکدل و یکصدا باشند. ما باید بدانیم که بستری فراهم شده است که پشت آن علم و تفکر قرار دارد و خدمات و کمک‌ها در مسیری خواهد بود که از قبل شناسایی شده و موردنیاز مناطق آسیب‌دیده است.

دبیر مجمع تخصصی کانون‌های اردوهای جهادی وزارت بهداشت یادآور شد: هر یک از کانون‌ها و افراد به هر شکلی که می‌توانند به ما کمک کنند و در کمک‌های نقدی یا فعالیت‌های دیگر مشارکت داشته باشند. ما مشکلات و معضلات را به‌طور کامل شناسایی می‌کنیم و کمک‌ها را متناسب با نیازهای هر منطقه و تخصصی که کانون‌ها دارند هزینه می‌کنیم.

هادیان تصریح کرد: در میان خیریه‌ها و مجموعه‌های دیگر کمتر به این موضوع توجه می‌کنند که به‌صورت تخصصی و در راستای نیاز هر منطقه‌ای به آسیب‌دیدگان کمک کنند. ما در هر منطقه‌ای نیازسنجی کرده‌ایم و متناسب با این نیازها خدمت‌رسانی می‌کنیم.

وی اظهار داشت: جامعه دانشگاهی در کمک به آسیب‌دیدگان سیل‌های اخیر پیشتاز است؛ همان‌طور که در حوادث گذشته از جمله زلزله کرمانشاه حضور بسیار فعالی داشت. این حضور فعال می‌تواند به بسترسازی جهت حل معضلات و مشکلات مردم آسیب‌دیده بیانجامد و در اتفاقات احتمالی آینده نیز به‌عنوان یک الگو موردتوجه قرار گیرد.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.