پنجشنبه ۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۰۷:۱۸

معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت در جمع دبیران شورای صنفی:

شوراهای صنفی، بازوان قدرتمند در پیگیری مطالبات و نیازهای صنفی و رفاهی دانشجویان هستند

شورا های صنفی

معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت با اشاره به اینکه شوراهای صنفی در دانشگاه‌های علوم پزشکی، بازوان قدرتمند ما در پیگیری مطالبات ونیازهای صنفی و رفاهی دانشجویان هستند، گفت: در ۴ سال گذشته این نهاد دانشجویی در پیگیری مسائل و خواسته‌های دانشجویان، نقش بسزایی ایفا کردند.

به گزارش مفدا، دکتر محمد رضا فراهانی روز چهارشنبه ۱۱ اردیبهشت ماه در دومین روز از نشست مجمع دبیران شوراهای صنفی دانشجویان دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور که با حضور دکتر سعید نمکی وزیر بهداشت در سالن اجتماعات این وزارتخانه برگزار شد با بیان این مطلب افزود: خدا را شاکریم که بعد از گذشت چند سال، یک نهاد قوی در دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور برای احقاق حقوق دانشجویان و پیگیری مشکلات و خواسته‌های صنفی قشر دانشجو شکل گرفته است و در حقیقت می‌توان گفت اعضای شوراهای صنفی، نمایندگان واقعی دانشجویان در پیگیری مطالبات و رفع نیازهای آنها در حوزه‌های رفاهی و صنفی هستند.

وی گفت: یکی از اقدامات مؤثری که شوراهای صنفی دانشگاه‌های علوم پزشکی در چند سال اخیر انجام داده‌اند، ورود به بحث تغذیه و کنترل کمی و کیفی غذای دانشجویان است. دانشجویان در فضای دانشگاهی، از میان اعضای شورای صنفی، ناظران بر تغذیه مشخص کردند که نظارت کافی بر کیفیت غذای دانشجویی داشته باشند. همچنین این ناظران که از اعضای شوراهای صنفی هستند، پیشنهاد دو منویی شدن غذای دانشجویی را در دانشگاه‌ها مطرح کردند که با اجرای این طرح موافقت شد.همچنین در برخی مواقع این ناظران در خرید و نوع اقلام غذایی نیز نظارت کافی می‌کنند و این اقدامات، حداقل‌هایی بوده که از تعامل معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت با شوراهای صنفی دانشگاه‌های علوم پزشکی ایجاد شده است.

دکتر فراهانی با اشاره به اینکه طرح ارائه غذای نیم پرس به دانشجویان نیز از جمله اقدامات مفیدی بود که با درایت اعضای شوراهای صنفی دانشجویان علوم پزشکی محقق واجرایی شد، خاطرنشان کرد: خیلی از دانشجویان به دلایل مسائل رژیمی نمی‌خواستند غذای کاملی مصرف کنند که از این رو شوراهای صنفی، از چند سال گذشته، طرح ارائه غذای نیم پرس به دانشجویان را مطرح و پیشنهاد کرد که با موافقت مواجه شد و اکنون این طرح به خوبی در خیلی از  دانشگاه‌های علوم پزشکی در حال اجراست. طرح غذای نیم پرس هم به اصلاح الگوی تغذیه کمک می‌کند وهم در کاهش هزینه‌ها مثمر ثمر است.

وی ادامه داد: از این دست کارها و پیشنهادات اصلاحی در راستای بهبود وضعیت صنفی و رفاهی دانشجویان، توسط اعضای شوراهای صنفی در دانشگاه‌های علوم پزشکی انجام می‌شود که نتایج قابل قبولی در بر داشته است و همه این موفقیت‌ها را مدیون وجود شوراهای صنفی در بدنه دانشگاه‌ها هستیم.

معاون وزیر بهداشت یکی از فواید شوراهای صنفی در دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور را، حضور در بطن دانشگاه‌ و آمدن در دل کار و واقعیت‌ها دانست و گفت: اعضای شوراهای صنفی در چند سال اخیر در دانشگاه‌ها به خوبی در زمینه‌های صنفی، رفاهی، تغذیه، آموزشی، پژوهشی و... با مسؤولان دانشگاه‌ها تعامل کردند و پیگیر مطالبات و خواسته‌های دانشجویان بوده و هستند و کارآنها ستودنی است. واقعیت این است که مطالباتی که دانشجویان و اعضای شوراهای صنفی از ما دارند، مطالباتی نیست که غیرانتزاعی باشد و نتوانیم درک مشخصی از آنها داشته باشیم.

دکتر فراهانی اظهار کرد: فعالیت دانشجویان در شوراهای صنفی دانشگاه‌ها، بهترین فرصت برای تمرین و تقویت مسؤولیت اجتماعی آنها است و در واقع حس مسؤولیت پذیری، توانمندی و مدیریت دانشجویان فعال در شوراهای صنفی، قوی می‌شود. به هرحال اعضای شوراهای صنفی در آینده ممکن به فراخور موقعیت تحصیلی و شغلی خود به شوراهای نظام پزشکی، پرستاری یا روانشناسی بپیوندند و تجربه آنها در محیط دانشگاهی در قالب شوراهای صنفی، کمک بزرگی به آنها در آینده خواهد کرد و باعث می‌شود آنها به بلوغ کاملی دست یابند.

معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت با بیان اینکه شوراهای صنفی در دانشگاه‌های علوم پزشکی تبدیل به شبکه بزرگی شده است، خاطرنشان کرد: نهادهای دانشجویی متکثری در دانشگاه‌ها داریم که شاید یکی از نهادهای مشروع و تاثیرگذار در پیگیری مسائل صنفی و رفاهی دانشجویان، شوراهای صنفی باشد. گسترش شوراهای صنفی در دانشگاه‌های علوم پزشکی به حدی است که در همه دانشکده‌ها و واحدهای خوابگاهی، شوراهای صنفی جهت پیگیری نیازهای دانشجویان وجود دارند و شوراهای صنفی در یکایک دانشگاه‌های علوم پزشکی دارای یک دبیر است و دبیران کل دانشگاهها، یک مجمع را تشکیل می‌دهند و این مجمع یک شورای مرکزی دارد و در مجموع یک شبکه قوی در دانشگاه‌های علوم پزشکی برای رسیدگی به امور دانشجویان در حوزه صنفی، رفاهی و معیشتی دانشجویان تحت عنوان شوراهای صنفی تشکیل شده است.

دکتر فراهانی گفت: توسعه شوراهای صنفی در دانشگاه‌های علوم پزشکی به حدی است که کوچکترین اتفاقی که در دانشگاه می‌افتد قبل از اینکه از سیستم خودم متوجه آن رویداد شوم، از طریق شوراهای صنفی پی به موضوع می‌برم و دانشجویان عضو شوراهای صنفی مشکلات را به منتقل می‌کنند و این نشان از اهمیت حضور شوراهای صنفی در مجموعه وزارت بهداشت است و من به سهم خود از تمامی اعضا و دبیران شوراهای صنفی دانشگاه‌ها که در پنج سال اخیر گام‌های موثری در راستای بهبود وضعیت معیشتی دانشجویان در حوزه‌های مختلف کردند، تشکر می‌کنم.

معاون وزیر بهداشت با بیان اینکه وضعیت وزارت بهداشت در مقایسه با وزارت علوم در حوزه شوراهای صنفی قابل قیاس نیست، اظهار کرد: « آنها ( وزارت علوم) این‌چنین قضایایی در دانشگاه‌های خود ندارند و از این رو باید به دلیل گسترش فعالیت‌های شوراها، قدردان اعضا و دبیران این شوراها در دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور باشیم. شبکه شوراهای صنفی در دانشگاه‌ها به ما کمک بزرگی در راستای بهبود وضعیت معیشتی، صنفی، رفاهی و... دانشجویان کرده‌است.

دکتر فراهانی با بیان اینکه فقط در حوزه صنفی در دانشگاه‌های علوم پزشکی، این شبکه قوی از دانشجویان وجود ندارند، گفت: به منظور انسجام و بهبود وضعیت فعالیت‌های فرهنگی و علمی دانشجویان در دانشگاه‌ها، در چند سال اخیر، کانون‌های فرهنگی، انجمن‌های علمی، اداره نشریات دانشجویی و... برای تسهیل در امور فعالیت‌های دانشگاه‌ها شکل گرفته است.

معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت در بخش دیگری از سخنان خود، با اشاره به اینکه در دانشگاه‌های علوم پزشکی مجموعه‌ای از شوراهای صنفی، مجامع تخصصی، کانون‌های خیریه، نشریات، انجمن‌های علمی و اخیر انجمن‌های ورزشی برای بهبود فعالیت‌ها وجود دارد، گفت: من اگر آخرین قطعه پازلم که یک خانه وفاق بود،  شکل می‌گرفت که در قالب آن، تشکل‌های سیاسی همانند خانه احزاب داخل آن می‌آمدند، در واقع تکه‌های پازل برای یک پارلمان دانشجویی در دانشگاه‌های علوم پزشکی تکمیل می‌شد.

وی خطاب به دبیران شوراهای صنفی گفت: من در گروه‌ها می‌بینم که خودتان به شورای مرکزی و به مجمع انتقاد می‌کنید و بعضا نگاه‌های انتقادی دارید، این موضوع اشکالی ندارد واصلا در دانشگاه دیالوگ انتقادی، قابل قبول و برای دانشگاه لازم است اما اینکه ما نسبت به دستاوردهای خود بی‌توجه باشیم و آنها را درک کنیم، به نظرم خسران است.

دکتر فراهانی ادامه داد: یکی از ضعف‌هایی که در شورای صنفی دانشگاه‌های علوم پزشکی وجود دارد، یکساله بودنش است. شما دبیران شوراهای صنفی تجربیاتی در طول یک سال در حوزه پیگیری مطالبات دانشجویان کسب می‌کنید و بعد بدون اینکه این تجربه که حاصل هزاران ساعت وقت شما است، انباشته و در جایی نگهداری شود و به جمع بعدی منتقل شود، با پایان فعالیت یکساله شما، ممکن است از میان برود و این موضوع یکی از نقص‌ها در این زمینه است که باید برای رفع این مشکل، اعضا و دبیران شورای صنفی دانشگاه‌های علوم پزشکی، تجارب فعالیت‌های یکساله خود را در اختیار افراد بعد قرار دهند.

معاون وزیر بهداشت ادامه داد: به همین منظور و برای انتقال تجارب اعضاء و دبیران شورای صنفی کنونی دانشگاه‌های علوم پزشکی به افراد دوره بعد، پیشنهاد من این است که بعد از انجام انتخابات شوراهای صنفی، مجمعی مشترکی متشکل از اعضا و دبیران دوره گذشته با اعضا و دبیران جدید با هدف تبادل نظر و انتقال تجربیات، تابستان امسال در خزرآباد ساری یا مشهد مقدس برگزار شود و قطعا برگزاری این نشست باعث بهبود عملکرد شورای صنفی و همچنین بازدهی بهتر خواهد شد و در این نشست می‌توان تجارب تک‌تک اعضای شورای صنفی دانشگاه‌ها را جمع‌بندی کرد و واقعا حیف است که تجربیات و زحمات یکساله شما دبیران شورای صنفی با پایان فعالیت‌تان از بین برود.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.