نمایش همه
 • وفات حضرت زينب سلام الله عليها ۱۳۹۹-۱۲-۰۹ ۰۸:۱۰

  به مناسبت وفات حضرت زینب(س)؛

  ایستادگی در برابر حوادث سهمگین

  زینب (س) از آغاز زندگی اش با غمها و مصائب هم آغوش بود، شاید مصیبتهای دردناک و جانکاهی که بر او وارد شد، اندکی به ماروی می آورد قالب تهی می کردیم، لکن زینب (س) نه تنها ضعف و سستی در برابر حوادث از خود نشان نداد بلکه عکس العمل او بسیار طبیعی بود، و هرگز عاطفه ها و علاقه ها بر نیروی عقل وایمان او غلبه پیدا نکرده اگر او زنی ناز پرورده و راحت طلب بود، تاب تحمل این همه مصائب و دردها را در دوران زندگی پرمخاطره اش نداشت.

 • مولا علی(ع) ۱۳۹۹-۱۲-۰۶ ۱۹:۴۶

  شش درس ماندگار از مولود کعبه امام علی(ع)

  محسن اسماعیلی در یادداشتی نوشت: سیزدهم رجب زادروز یکی از بزرگ‏ترین بندگان شایسته خداست که به اعتراف دوست و دشمن الگوی بشریت و نمونه‏‌ای برتر از انسان کامل است. درباره بزرگی شخصیت حضرت امیرمؤمنان(ع) و خصوصیات و صفات به ‏نظیر او، بیش از هر شخصیت دیگری گفته و نوشته‏‌اند و شگفت این که سرانجام همه آن‌ها نیز اقرار کرده‏‌اند که نه شناخت آن بزرگوار و نه توصیف او برای کسی ممکن نیست.

 • دعا ۱۳۹۹-۱۲-۰۶ ۱۹:۱۱

  در روایات نقل شده است؛

  اعمال «ایام البیض» چیست؟

  به روزهای سیزدهم، چهاردهم و پانزدهم ماه قمری «ایام البیض» گفته می‌شود در روایات نقل شده که ایام البیض رجب از اهمیتی ویژه برخوردار است.

 • روز مهندس ۱۳۹۹-۱۲-۰۵ ۰۹:۰۵

  خواجه نصیرالدین طوسی‌ و روز مهندس؛

  مردی که با نبوغش اولین رصدخانه جهان را ساخت

  دانشمندان‌ اسلامی و غربی‌ معتقدند نوزایشی‌ که‌ در امر ستاره‌شناسی‌ در دنیای‌ اسلام‌ با ساخت‌ "رصدخانه‌ مراغه‌" بوجود آمد، مدیون‌ "خواجه نصیرالدین طوسی" نابغه‌ ایرانی است‌ که‌ جامعیت‌ او مورد تحسین‌ همگان‌ است‌.

 • جواد الائمه(ع) ۱۳۹۹-۱۲-۰۴ ۰۸:۴۳

  به مناسبت میلاد امام جواد علیه‌السلام؛

  صبوری دربرابر مصائب

  امام نهم علیه السلام در مقابل مصائب و گرفتاری های روزگار به شدّت شکیبا و بردبار بود. آن حضرت در مقابل حوادث سخت و پیشآمدهای ناگوار هیچ گاه برآشفته و مضطرب نمی شد بلکه با اتکال به خدای متعال به صبر و تحمّل روی می آورد.

 • عملیات خیبر ۱۳۹۹-۱۲-۰۲ ۱۳:۰۹

  به مناسبت سالروز عملیات خیبر منتشر شد؛

  چراغ سبز سازمان ملل به جنایت‌های جنگی رژیم بعثی

  صدور بیانیه ۳۰ مارس ۱۹۸۴ (۱۰ فروردین ۱۳۶۳) شورای امنیت را می‌توان چراغ سبز این شورا به حکومت عراق قلمداد کرد.

 • لیله الرغائب ۱۳۹۹-۱۱-۳۰ ۱۴:۰۳

  امید و آرزوها در شب آرزوها/لیله‌الرغائب شب بخشش و عطا فراوان

  نخستین شب جمعه از ماه پرفضیلت رجب را «لیلة الرّغائب» نامیده اند. رسول خدا (ص) من باب فضیلت و برکت ماه رجب در روایتی فرموده اند:" از اولین شب جمعه ماه رجب غافل نشوید که فرشتگان آن را «لیلة الرغائب» نامیدند."

 • شهادت امام علي النقي(ع) ۱۳۹۹-۱۱-۲۷ ۰۸:۰۳

  به مناسبت شهادت امام هادی (ع)؛

  پناه‌گاه مردم

  امام جواد علیه السلام ، پدر بزرگوار دهمین پیشوا، نام این مولود پربرکت را به نشانه علاقه مندی به اجداد گران قدرش به نام سه جد بزرگوارش، علی نهاد. او در فصاحت و بلاغت همچون جدش امیرمؤمنان علی علیه السلام و در تقوا و عبادت چونان امام زین العابدین علیه السلام بود. او چهارمین معصوم بود که به نام زیبای علی آراسته گردید و پناه‌گاه مردم بود.

 • امام باقر ۱۳۹۹-۱۱-۲۵ ۰۸:۱۵

  به مناسبت ولادت امام محمدباقر(ع)؛

  سیری در سیره امام عالم

  امام باقر با این که در قلمرو اعمال فردی خود، از تجمل پرهیز دارد، ولی در زندگی خانوادگی و حتی اجتماعی، عواطف و نیازهای روحی همسر و نیز شرایط و مقتضیات زمان را در نظر دارد.

 • ولادت حضرت زهرا(س) ۱۳۹۹-۱۱-۱۵ ۱۰:۳۲

  به مناسبت میلاد حضرت زهرا(س)؛

  دلایل قرآنی و روایی عصمت حضرت فاطمه(س)

  آنچه مورد اتفاق همه مسلمانان است این است که رضایت و نارضایتی حضرت زهرا(س) محور خشنودی و ناخشنودی خداوند خوانده شده است و این حقیقت، جز عصمت همه جانبه‌ آن حضرت، تفسیر دیگری برنمی‌تابد.

 • شهید بروجردی ۱۳۹۹-۱۱-۱۲ ۰۸:۴۹

  به مناسبت آغاز دهه فجر؛

  یک مأموریت ویژه در ۱۲ بهمن

  در روز ۱۲ بهمن،‌محمد به عنوان فرمانده گروه، ‌لباس روحانیت پوشید. اسلحه را زیر عبایش پنهان کرد و وارد فرودگاه شد. بعد از ورود امام مسئولیت حفاظت ایشان را در مدرسه علوی بر عهده داشت و لحظه‌ای از این امر مهم غفلت نکرد.

 • ام البنین ۱۳۹۹-۱۱-۰۸ ۱۰:۱۰

  به بهانه شهادت ام‌الشهدا حضرت ام‌البنین علیه‌السلام؛

  تکریم مادران و همسران شهدا در سیره معصومین

  ام البنین(س) مادر حضرت ابوالفضل(ع) در مدینه بود که به او خبر دادند در حادثه کربلا هر چهار پسرت شهید شدند. خبر شهادت چهار فرزند در یک روز برای هر مادری طاقت فرساست؛ اما حضرت ام البنین(س) با رشادتی بی‌نظیر نه تنها این خبر را تحمل کرد، بلکه این مصیبت را در برابر مصیبت امام حسین(ع) کوچک دید.

 • جهاد دانشگاهی ۱۳۹۹-۱۰-۲۷ ۱۰:۲۵

  به مناسبت روز شهدای جهاد دانشگاهی؛

  شهیدان علم و معرفت

  امروز ۲۷ دی‌ماه به عنوان روز شهدای جهاد دانشگاهی نامگذاری شده است به همین مناسبت مروری داریم بر زندگینامه تعدادی از شهدای این نهاد انقلابی.

 • حضرت زهرا(س) ۱۳۹۹-۱۰-۲۷ ۰۸:۴۱

  هدف حضرت زهرا(س) از باز پس‌گیری فدک چه بود؟

  یک خطیب و سخنور دینی با بررسی ابعاد خطبه فدک حضرت زهرا(س) گفت: تمام هدف آن حضرت برای بازپس گیری فدک، هزینه کردن عواید سرزمین فدک در راه تبلیغ ولایت حقه برای امیرالمومنین(ع) و اولاد معصوم‌شان بود. در واقع ایشان به دنبال معطل نگذاشتن کلام رسول خدا(ص) بودند که این امر محق نشد و فدک غصب شد و حتی امیرالمومنین(فع) بعد از رسیدن به خلافت هم نتوانستند به فدک دست پیدا کرده تا در مسیر عواید مد نظر پیامبر(ص) هزینه کنند.

 • 21 ۱۳۹۹-۱۰-۲۰ ۱۴:۳۸

  در ۲۰ دی ماه؛

  سالروز قتل امیرکبیر ایران به دستور شاه قاجار

  «میرزا محمد تقی‌خان فراهانی» (زاده: ۱۱۸۶، درگذشته:۲۰ دی ۱۲۳۰) مشهور به امیرکبیر، یکی از صدراعظم‌های ایران در زمان ناصرالدین‌شاه قاجار بود.

 • قیام 19 دی ۱۳۹۹-۱۰-۱۹ ۱۰:۱۸

  قیام ۱۹ دی به روایت اسناد ساواک/ دفاع قم از مرجعیت و ولایت

  قیام خونین مردم قم در ۱۹ دی‌ماه سال ۱۳۵۶ به عنوان نقطه عطفی در تاریخ انقلاب اسلامی ایران شناخته می‌شود و در این روز اسلام حیات مجدد یافت.

 • 2 ۱۳۹۹-۱۰-۱۹ ۰۹:۱۲

  ۱۹ دی سالروز شهادت شهید احمد کاظمی و همرزمانش

  ۱۹ دی ماه سالروز شهادت سرلشکر پاسدار شهید حاج احمد کاظمی و تعدادی دیگر از همقطارانش است. این شهیدان بر اثر سقوط یک فروند هواپیمای (جت فالکون) در روز ۱۹ دی ماه سال ۱۳۸۴ در حوالی ارومیه به دیدار حق شتافتند.

 • شهید سلیمانی ۱۳۹۹-۱۰-۱۳ ۰۸:۲۸

  به مناسبت نخستین سالگرد شهادت حاج قاسم سلیمانی؛

  سربـاز بـدون مـرز

  حالا دقیقا یک سال می‌گذرد. از ساعت ۱:۲۰ بامداد جمعه ۱۳ دی ۹۸ که خیابان نزدیک فرودگاه بغداد به مقتل سردار شهید قاسم سلیمانی و یارانش تبدیل شد. پهپادهای آمریکایی در یک عملیات تروریستی با دستور دونالد ترامپ رئیس جمهور ایالات متحده، با شلیک چند موشک، خودروهای حامل فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و ابومهدی المهندس معاون حشدالشعبی عراق و ۱۰ نفر از همراهانشان را هدف قرار داده و به شهادت رساندند.

 • 9 دی ۱۳۹۹-۱۰-۰۹ ۰۸:۵۳

  به مناسبت روز بصیرت؛

  درک ضعف‌ها و قوت‌ها و تهدیدها و فرصت‌های جامعه خود و رقیب

  نهم دی‌ماه در سال ۹۰ رسما وارد تقویم و در مناسبت‌های سالانه «روز بصیرت و میثاق امت با ولایت» نام نهاده شد. اکنون حدودیک دهه از عمر این حرکت بزرگ مردمی در کشور که پایانی بر فتنه بود، می‌گذرد و هر ساله مردم ایران در جای جای میهن اسلامی این روز ماندگار را با برگزاری تجمعات و سر دادن شعارهایی گرامی می‌دارند

 • حضرت زهرا(س) ۱۳۹۹-۱۰-۰۸ ۱۰:۱۴

  آیینه زندگانی فاطمی در آیات قرآن کریم؛

  معروف‌ترین آیه در شأن حضرت زهرا(س) چیست؟

  ایام سوگواری بانوی دو عالم حضرت فاطمه زهرا (س) فرا رسیده است.اگر چه امسال با شیوع ویروس کرونا شرایط متفاوت است؛ اما در این ایام به رسم هر سال، شیعیان به عزاداری برای این بانو می‌پردازند.

 • پرستار یعنی ایثار و وجدان بیدار ۱۳۹۹-۰۹-۳۰ ۰۸:۵۴

  به مناسبت ولادت حضرت زینب (س) و روز پرستار؛

  پرستاران را گاهی پرستاری کنیم

  مراقبت از بیمار و خدمت به همنوع نیازمند عشقی خالصانه است که پرستاران توانسته‌اند این ویژگی را به معنای کامل تفسیر کنند.با تمام کاستی هایی که پرستاران دارند با روحیه عالی و نشاط در محیط کارشان تسکین دهنده ناراحتی های بیماران هستند و این روحیه قابل ستایش است.

 • ولادت حضرت زینب (س) ۱۳۹۹-۰۹-۳۰ ۰۸:۲۴

  به مناسبت ولادت حضرت زینب(س)؛

  پرستار یادگاران آخرین برگزیده خدا

  امام سجاد فرمود: «من در آن شبی که پدرم فردای آن کشته شد نشسته بودم و عمه‏‌ام زینب نزد من بود و از من پرستاری می‏‌کرد.»

 • به مناسبت 25آذرماه وروز پژوهش گرامی باد ۱۳۹۹-۰۹-۲۵ ۰۸:۱۴

  به مناسبت روز پژوهش؛

  دانشگاه به عنوان سازمان تولید کننده دانش

  بررسی سیاست‌ها و برنامه‌های توسعه کشورهای توسعه یافته گویای این واقعیت است که این کشورها به اهمیت و جایگاه علم و فناوری واقف بوده و این دو را محور توسعه اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و فرهنگی خود تلقی کرده‌ و برای دستیابی به توسعه علمی و مرجعیت علمی اقدام به برنامه‌ریزی استراتژیک و سرمایه‌گذاری کلان کرده‌اند.

 • تقویم تاریخ/ شهادت آیت الله دستغیب ۱۳۹۹-۰۹-۲۰ ۱۰:۱۹

  ۲۰ آذر، سالروز شهادت آیت الله دستغیب

  سیدعبدالحسین دستغیب در سال ۱۲۸۸ شمسی در خانه‌ای کوچک در خیابان احمدی شیراز متولد شد. پدرش سیدمحمدتقی فرزند میرزا هدایت‌الله از مراجع مشهور فارس، هنگام تولد فرزندش در کربلا به سر می‌برد و پس از بازگشت از آنجایی که ولادت این کودک مقارن با شب عاشورای سال ۱۳۳۲ قمری واقع شده بود، نام او را عبدالحسین نهاد.

 • انقلاب فرهنگی ۱۳۹۹-۰۹-۱۸ ۰۹:۵۲

  به بهانه ۱۹ آذر سالروز تشکیل شورای عالی انقلاب فرهنگی؛

  شورای عالی انقلاب فرهنگی و انتظاراتی که از آن می رود

  شورای عالی انقلاب فرهنگی که در راستای بروز تحول بنیادین در روند آموزش و ساماندهی امور فرهنگی و توسعه و تعمیق فعالیت‌های انقلاب فرهنگی پس از انقلاب تشکیل شد، پس از ۳۶ سال فعالیت در حوزه‌های مختلف آموزشی، فناوری و نوآوری اکنون در شرف نهایی‌سازی سیاست‌های کنکور در مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری قرار دارد و جامعه منتظر است تا آخرین مصوبات این نهاد درباره آزمون سرنوشت ساز کنکور اعلام شود.

 • واقعه ۱۶ آذر ۱۳۹۹-۰۹-۱۶ ۰۷:۳۰

  سه روایت از ۱۶ آذر ۱۳۳۲؛

  ماجرای نیمروز تلخ دانشگاه

  درباره وقایع ۱۶ آذر سال ۱۳۳۲ که به نماد استکبارستیزی جنبش دانشجویی در ایران تبدیل شد، روایت‌های قابل توجهی نقل شده است؛ روایت‌هایی که ماجرای روز خونین دانشگاه تهران را نقل کرده و با وجود گذشت سال‌ها از این واقعه باز هم مرور آن‌ وقایع، ابعاد تازه‌تری را نمایان می‌کند. در ادامه سه روایت از دکتر مصطفی چمران، مهندس مهدی بازرگان و دکتر عابدی در رابطه با وقایع ۱۶ آذر ۱۳۳۲ می‌آید.

 • ۵ هزار دانشجوی علوم پزشکی داوطلب مبارزه با کرونا شدند ۱۳۹۹-۰۹-۱۵ ۰۸:۴۳

  به مناسبت روز جهانی داوطلب؛

  حضور فعال در خط مقدم انسانیت

  روزجهانی داوطلب، فرصتی است تا فعالیت‌های داوطلبانه را توسعه دهیم و دولت‌ها را تشویق کنیم که از تلاش‌های داوطلبان حمایت کنند و اقدامات آنان در راستای دستیابی به اهداف توسعه پایدار در سطح محلی، ملی و بین‌المللی باشد.

 • ایدز ۱۳۹۹-۰۹-۱۱ ۰۷:۵۸

  به مناسبت روز جهانی ایدز؛

  ویروسی که می‌تواند منجر به یک بیماری شود

  هر ساله، نخستین روز آخرین ماه سال میلادی را به عنوان روز جهانی ایدز نام گذاری کرده اند و فرصتی فراهم می شود تا دوباره انسان عصر نوین، به یکی از مهم ترین چالش های تهدید کننده بهداشت و سلامت جهانی فکر کند. شمار مبتلایان به اچ آی وی مثبت در سراسر جهان در حال افزایش است و به نظر می رسد، به رغم بالا رفتن آگاهی عمومی از شیوه های ابتلا و پیشگیری از این بیماری مهلک، همچنان طیف های مختلفی از جامعه درباره آن، چیز زیادی نمی دانند.

 • خشونت ۱۳۹۹-۰۹-۰۶ ۱۰:۵۴

  به بهانه «روز جهانی مبارزه با خشونت علیه زنان» مطرح شد:

  افزایش خشونت خانگی علیه زنان در پاندمی کووید ۱۹/ پیرزنان قربانیان فراموش‌شده خشونت‌ها

  یک فعال حقوق زنان گفت که قوانین تبعیض‌آمیز از جمله مواد ۳۰۱، ۳۰۲، ۳۰۹ و ۶۳۰ قانون مجازات اسلامی قبح اقدام به قتل را تلویحا از بین برده است و به نظر می‌رسد لازم است حقوق برابر زن و مرد در قوانین گنجانده شود تا کسی با عنوان «قتل‌های ناموسی» آزادانه اقدام به کشتن زنان و دختران خانواده نکند.

 • حرم حضرت معصومه(س) سیاه‌پوش شد +تصاویر ۱۳۹۹-۰۹-۰۶ ۱۰:۰۴

  به بهانه سالروز وفات کریمه اهل بیت؛

  سیر تاریخی تاثیرات آستان حضرت معصومه(س) بر تحولات اجتماعی ایران

  عضو هیئت علمی دانشگاه اصفهان با اشاره به تأثیرات عمیق بارگاه ملکوتی حضرت معصومه(س) بر تحولات اجتماعی، فرهنگی ایران، این مضجع شریف را الگویی کم‌نظیر برای تبدیل شدن بقاع متبرکه کشور به قطب‌های فرهنگی عنوان کرد.