نمایش همه
 • خیام نیشابوری امروز ۱۰:۴۶

  دیپلماسی گل رز "خیام" از نیشابور تا انگلستان

  حکیم عمر خیام نیشابوری دانشمند ایرانی هر چند که بیشتر به رباعیات، وی را می‌شناسند؛ ولی در حوزه‌های ستاره شناسی، نجوم و ریاضیات در عصر خود زبانزد همگان بود، به گونه‌ای که به نظر ریاضیدانان غربی، خیام نقش بسزایی در تاریخ ریاضی سده‌های ۱۱ و ۱۲ میلادی داشته‌ است.

 • روز جهانی بیماری‌های خاص و صعب العلاج ۱۴۰۱-۰۲-۱۸ ۰۹:۲۹

  یادداشتی از مفدا رفسنجان؛

  ۱۸ اردیبهشت روز بیماری‌های خاص و صعب‌العلاج

  ۱۸ اردیبهشت را روز جهانی تالاسمی و بیماری‌های خاص و صعب‌العلاج نامیده‌اند. بیماری‌های خاص و صعب‌العلاج به آن دسته از بیماری‌هایی گفته می‌شود که در جامعه عمومیت نداشته و برای درمان آنها شرایطی ویژه‌ای باید فراهم شود. در واقع این بیماری‌ها درمان دائمی ندارند و فرد تا آخر عمر این بیماری ها را خواهد داشت.

 • روز شمار هفته سلامت ۱۴۰۱-۰۲-۱۷ ۱۰:۱۴

  کاری از اداره مشاوره و سلامت روان دانشکده علوم پزشکی بهبهان؛

  کلیپ/ روز شمار هفته سلامت

  به گزارش مفدا بهبهان، کلیپ با موضوع روز شمار هفته سلامت توسط اداره مشاوره وسلامت روان دانشکده علوم پزشکی بهبهان تهیه ومنتشر شد.

 • میلاد امام حسن مجتبی (ع) ۱۴۰۱-۰۱-۲۸ ۰۸:۴۶

  به مناسبت ولادت حضرت امام حسن مجتبی علیه السلام؛

  نقش معرفت شناسی یاران امام حسن(ع) در مقاومت

  حجت الاسلام علی نظری منفرد گفت: عملکرد و موضع یاران امام حسن علیه السلام به میزان معرفتی بود که نسبت به ایشان داشتند. اغلب‌شان امام با یک حاکم دیگر برای آنها فرقی نداشت.

 • فتح ۵ ۱۴۰۱-۰۱-۲۵ ۱۴:۰۸

  مروری بر دستاوردهای عملیات نامنظم‌ «فتح ۵»

  بامداد روز ۲۵ فروردین‌ماه ۱۳۶۶ و هنگامی که هنوز سپیدی برف و سوز و سرمای زمستان سال پیش بر هوای آن منطقه‌ی کوهستانی مستولی بود، نیروهای تحت امر قرارگاه «رمضان» و گروه انبوهی‌ از معارضان‌ کُرد عراقی‌ با رمز «یا صاحب‌ الزمان (عج) ادرکنی» حمله را آغاز کردند.

 • وفات حضرت خدیجه ۱۴۰۱-۰۱-۲۳ ۰۹:۳۷

  خدیجه؛ ام‌المومنین، سیده زنان عالم

  زوایای گوناگون زندگی حضرت خدیجه (س) برای جوانان ترسیم شود

  هر چه داشت در راه خدا داد، تمام وجودش پیروی و حمایت از پیامبر بود و یکی از چهار زن سرور زنان عالم شناخته شد؛ خداوند در برابر ناسزایی که بعد وفات عبدالله پسر پیامبر گفته بودند، دختری به خدیجه عطا فرمود که از نظر مهربانی و حمایت از پدر و همسر یگانه بود و با نزول سوره کوثر، به لقب کوثر متصف شد و دختر این مادر هم به عنوان یکی از زنان سرور زنان عالم شناخته شد.

 • ۱۳ بدر ۱۴۰۱-۰۱-۱۳ ۰۹:۰۹

  نحسی سیزدهم فروردین از کجا می‌آید؟

  «احتمال می‌رود نحسیِ روز سیزدهم فروردین از تصور فروریختن واپسین جهان و نظام آن باشد»؛ در این‌جا بیشتر دراین‌باره می‌خوانیم.

 • کره زمین ۱۴۰۱-۰۱-۰۶ ۱۰:۱۰

  به بهانه روز جهانی ساعت زمین؛

  ادای احترام به زمینی که در عین ناملایمتی انسان‌ها، همچنان بخشنده است

  در حالی امسال در دنیا به احترام زمین، چراغ‌های خود را یک‌ساعت خاموش می‌کنند که بشر همچنان اقدامات تخریب‌گر خود علیه طبیعت را ادامه می دهد؛ دستکاری در طبیعت موجب افزایش دمای کره زمین شده و نفس‌های آن به شماره افتاده است، به گونه‌ای که بر اساس اعلام‌های جهانی، اگر این روند متوقف نشود حدود یک‌سوم مزارع کشاورزی و مراتع دام‌ها در جهان تا پایان قرن جاری میلادی برای تولید مواد غذایی نامناسب خواهند شد.

 • شهدای سلامت ۱۴۰۰-۱۲-۲۲ ۰۹:۲۸

  روزی برای گرامیداشت شهدا؛

  از شهدای «ترور» تا «مدافعان سلامت»

  شهدای «ترور»، «هشت سال دفاع‌مقدس»، «هسته‌ای» و «مدافعان حرم» و «مدافعان سلامت» از جمله شخصیت‌های انقلابی، حماسی، علمی و اسلامی ما هستند که بر اساس تکلیفی که احساس می‌کردند در راه تحقق آرمان‌هایشان به شهادت رسیدند.

 • روز پاسدار ۱۴۰۰-۱۲-۱۵ ۰۸:۱۶

  یک روز خاص برای پاسداران

  انقلاب اسلامی ایران و هشت سال دفاع مقدس به شدت متأثر از فرهنگی است که آن را حسین(ع) و یارانش در نهضت عاشورا در صحنه تاریخ به نمایش گذاشتند. با مطالعه این صحنه از تاریخ درک می‌کنیم که ایثار، حماسه، شجاعت، فداکاری، مقابله با ظلم و کفر و حفظ کرامت انسانی جلوهای بی‌بدیلی از مکتب حسین(ع) هستند که نه تنها تراکم رویدادهای تاریخی آن را کم رنگ نکرده است بلکه هرچه زمان می‌گذرد نو تر می‌شود.

 • ولادت امام حسین (ع) ۱۴۰۰-۱۲-۱۵ ۰۸:۱۱

  نعمتی به نام سبک زندگی حسینی

  بی‌گمان، کشش و جاذبه سبک زندگی حسینی افراد فراوانی را به سوی معنویت و اسلام ناب محمدی کشانده است. یعنی، حسین علیه السلام باعث شده افراد فراوانی حس «تولدی دوباره» را تجربه کنند.

 • امام موسی کاظم ۱۴۰۰-۱۲-۰۸ ۰۹:۱۲

  اقدامات اقناعی امام کاظم (ع) برای اصلاح افکار عمومی

  پژوهشگر تاریخ اسلام گفت: تلاش‌های بی وقفه امام کاظم(ع)باعث می‌شود تشیع وارد مناطق مختلف شده و گسترش پیدا کند. از این دوره به بعد است که تشیع به شهرهای مختلف از جمله مصر، خراسان راه می‌یابد.

 • فرار شاه ۱۴۰۰-۱۰-۲۷ ۱۰:۴۴

  کاری از مفدا قزوین؛

  کلیپ/ فرار شاه از ایران

  در روز ۲۶ دی ۱۳۵۷ محمدرضا پهلوی آخرین شاه ایران، تهران را به مقصد آسوان مصر ترک کرد؛ سفری بی‌بازگشت که خبر آن به سرعت در ایران و جهان پیچید و زیر عنوان «شاه رفت» تیتر درشت روزنامه‌های عصر تهران شد.

 • جنگ تحمیلی ۱۴۰۰-۱۰-۲۳ ۰۹:۵۴

  سالروز اجرای عملیات «کربلای ۶»

  نفت شهر در دوم مهر سال ۱۳۵۹ اشغال شد و تا آخر جنگ در اشغال دشمن ماند. در عملیات «کربلا۶» برای آزادی نفت شهر و تصرف نفت خانه عراق تلاشی صورت گرفت اما نتیجه‌ای حاصل نشد. در این عملیات گروهان‌های پیاده، زرهی و هوابرد ارتش جمهوری اسلامی ایران حضور داشتند.

 • قیام 19 دی ۱۴۰۰-۱۰-۱۹ ۰۸:۲۲

  ۱۹ دی ماه سالروز قیام مردم قم؛

  اعتراض به استعمار سرخ و سیاه

  قیام ۱۹ دی تجمع و راهپیمایی مردم و طلابِ شهر قم در سال ۱۳۵۶ش، در اعتراض به انتشار مقاله «ایران و استعمار سرخ و سیاه» در روزنامه اطلاعات که در بخشی از آن مطالبی علیه امام خمینی بیان شده بود. این اعتراض از ۱۸ دی آغاز و تا ۲۰ دی به طول انجامید و اوج آن در ۱۹ دی رخ داد. قیام ۱۹ دی سرآغاز سلسه حرکت‌های اعتراض‌آمیز مردم علیه نظام پادشاهی پهلوی دانسته شده که منجر به انقلاب اسلامی ایران شد.

 • هجدهمین سالروز زلزله بم ۱۴۰۰/۱۰/۰۴

  کاری از مفدا بم؛

  پنجم دیماه سال ۸۲ "روزی که بم" به خود لرزید

  زمین‌لرزه ۵ دیماه ۱۳۸۲ بم در ساعت ۵:۲۸ در شهر تاریخی بم به‌ وقوع پیوست. بر اساس بررسی‌های انجام شده بخشی از گسل بم که از کنار شهر بم عبور می‌کند در این زلزله فعال شده است. زمین‌لرزه بم در ذهن مردم ایران به عنوان یکی از فاجعه‌بارترین حوادث طبیعی معاصر کشور، یادآور خاطرات تلخی است.

 • وزیر بهداشت ۱۴۰۰-۱۰-۰۴ ۰۹:۵۲

  پیام تبریک وزیر بهداشت به مناسبت میلاد حضرت عیسی مسیح (ع)

  وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در پیامی میلاد حضرت عیسی مسیح (ع) را به همتایان خود در کشورهای جهان و تمامی مسیحیان به ویژه هم‌وطنان مسیحی تبریک گفت.

 • یلدا ۱۴۰۰-۰۹-۳۰ ۰۸:۴۷

  به بهانه "شب چله" و عهد ایرانیان در مقابل درخت سَرو؛

  بیدار باشید تا در آخرین شب پیروزی نور بر ظلمت قرن به خواب غفلت نروید!

  بر اساس باور ایرانیان باستان، نبرد آسمانی میان دو جبهه اهریمنی و اهورایی اتفاق افتد و این نبرد تا پایان پاییز که با رگبارها و باران‌ها توام است، ادامه دارد؛ از این رو مردم باید در "شب چله" شب زنده‌داری کنند و بیدار باشند؛ چون ممکن است نَحسی این تاریکی و ظلمتِ اهریمن آنها را بگیرد و آنها را به خواب غفلت فرو ببرد!

 • تندگویان ۱۴۰۰-۰۹-۲۹ ۱۲:۳۵

  یادی از شهید محمدجواد تندگویان

  در یکی از این بازدیدها، در حالی که ۴۰ روز بیشتر از وزارتش نگذشته بود، در نزدیکی پالایشگاه آبادان به اسارت نیروهای بعثی درآمد. رژیم بعث عراق اسارت وزیر نفت را حربه‌ای برای تبلیغات پیروزی‌های خود می‌دانست ولی به سرعت دریافت که تندگویان کسی نیست که حتی در اسارت تسلیم خواسته‌های ناصوابشان شود و روح بلندش بزرگتر از آن بود که در تسخیر مشتی دون بگنجد.

 • مفدا ۱۴۰۰-۰۹-۲۲ ۱۳:۲۰

  کاری از مفدا کرمانشاه به مناسبت روز پژوهش؛

  اینفوگرافی/ اهمیت پژوهش در کلام مقام معظم رهبری

  اهمیت پژوهش در کلام مقام معظم رهبری و ویژگی‌های یک پژوهشگر خوب/ تهیه شده در سرویس چند رسانه‌ای مفدا کرمانشاه/ طراح: آکو حسینی

 • بهرام عین الهی ۱۴۰۰-۰۹-۱۸ ۰۹:۴۴

  پیام وزیر بهداشت به مناسبت روز پرستار

  دکتر بهرام عین اللهی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به مناسبت روز پرستار پیامی صادر کرد.

 • رادیو مفدا سبزوار / روز جهانی ایدز ۱۴۰۰-۰۹-۱۰ ۱۲:۲۱

  سیزدهمین شماره رادیو مفدا سبزوار به مناسبت «روز جهانی ایدز» منتشر شد

  این شماره به مناسبت یکم دسامبر روز جهانی ایدز منتشر شده است. هدف از نامگذاری یک روز به نام این بیماری یادآوری این است که هنوز این بیماری از بین نرفته است. در روز جهانی ایدز مردم لباس‌هایشان را به روبان قرمز مزین کرده تا توجه و مراقبت در برابر HIV و ایدز را متذکر و به دیگران یادآور شوند که تعهد و پایبندی و حمایت آنها مورد نیاز است.

 • HIV ۱۴۰۰-۰۹-۱۰ ۰۸:۳۱

  در گفتگوی اختصاصی با مفدا شهرکرد مطرح شد؛

  ۸۲ درصد موارد ابتلا بهHIV را مردان تشکیل می‌دهند

  مدیر پیشگیری و مبارزه با بیماری‌های مرکز بهداشت چهارمحال و بختیاری گفت: در ایران ۸۲ درصد موارد ابتلا به HIV را مردان‌ و ۱۸ درصد را زنان تشکیل می‌دهند.

 • اردبیل/ مدرس ۱۴۰۰-۰۹-۱۰ ۰۷:۴۸

  دهم آذر سالروز شهادت آیت الله سیدحسن مدرس و روز مجلس

  آیت الله سیدحسن مدرس در ۱۲۸۷ هجری قمری در زواره اردستان به دنیا آمد و نسبش پس از ۳۱ پشت به امام حسن مجتبی می‌رسد.

 • د ع پ دزفول ۱۴۰۰/۰۹/۰۸

  همه چیز درباره روز جهانی ایدز

  اهمیت روز جهانی ایدز در این است که به عموم مردم یادآور می شویم که HIV از بین نرفته است و هنوز کارهای زیادی است که باید انجام شود.

 • حضرت معصومه(س) ۱۴۰۰-۰۸-۲۵ ۱۱:۵۳

  به مناسبت سال‌روز وفات حضرت فاطمه معصومه (س)؛

  امام رضا(ع): اگر کسی خواهرم «عارفاً بحقّها» زیارت کند بهشت برای او ثابت است

  امام صادق(ع) فرمودند: «آگاه باشید بهشت هشت در دارد که سه در آن به سوی قم است. بانویی از فرزندان من در آن‌جا وفات می‌کند که نامش فاطمه(س) دختر موسی(ع) است. همه شیعیان ما به شفاعت او وارد بهشت می‌شوند.»

 • علامه طباطبایی ۱۴۰۰-۰۸-۲۴ ۱۴:۰۰

  به مناسبت چهلمین سالگرد درگذشت آیت‌الله العظمی سید محمدحسین طباطبایی؛

  عظمت علامه طباطبایی در مباحث تفسیری و فلسفی و زندگی

  علامه‌ای که لقب قاضی را نپذیرفت و «طباطبایی» را زیبنده خود کرد، ۳۹ سال با همسرش عاشقانه زندگی کرد و سه فرزندش در نوزادی و کودکی جان سپردند. او ۱۰ سال از عمرش را صرف بیل زدن و آبادانی زمین‌های کشاورزی روستا کرد و نوشتن ماندگارترین اثر مکتوب تاریخ را بعد از ۱۷ سال به پایان رساند.

 • روز جهانی دیابت ۱۴۰۰-۰۸-۲۳ ۱۲:۳۷

  به مناسبت روز جهانی دیابت؛

  بزرگترین اپیدمی تاریخ

  در سالهای اخیر افزایش شیوع بیماری دیابت در جهان، این بیماری را به بزرگترین اپیدمی تاریخ تبدیل کرده است. امسال به منظور آگاهی عموم هموطنان‌مان درباره بیماری دیابت و تاکید بر اهمیت مراقبت دیابت روزهای ۲۲ لغایت ۲۸ آبان‌ماه به عنوان هفته ملی دیابت نامگذاری شده است

 • مفدا بهبهان ۱۴۰۰-۰۸-۲۳ ۰۸:۵۸

  یادداشت اختصاصی مفدا شهرکرد؛

  میلاد امام حسن عسکری(ع)؛ چراغی گرمابخش در یخبندان کرونا

  هشتم ربیع الثانی، روز میلاد ابومهدی(ع) و نقطه عطفی گرمابخش در روزهای سرمازده کرونایی است.

 • کاشان ۱۴۰۰-۰۸-۱۰ ۰۹:۴۵

  چرا ۱۳ آبان روز ملی مبارزه با استکبار نام گرفت؟

  غروری مقدس و حماسه‌آفرین

  روز ۱۳ آبان که در تقویم به عنوان روز مبارزه با استکبار نام‌گذاری شده یادآور سه واقعه مهم در تاریخ معاصر ایران است، همین دلیل این روز را در تاریخ کشور به عنوان روزی به یادماندنی به ثبت رسانده است.