نمایش همه
 • ولادت امام هادی(ع) امروز ۰۹:۰۷

  به مناسبت میلاد باسعادت امام‌علی‌النقی؛

  حکمرانی بر دل‌های مردم

  خدا را پیوسته برای هدایت مردم، حجتهاست. امام هادی(ع) هادی امت و هدایت یافته از غیب بود. فروغی که از خورشید وجودش می‌تابید، روشن کننده افکار و راهنمای مردم بیدار بود. ظلمت حاکم، آن «حق مظلوم» را به زندان افکند و در حصر نهاد، اما آن «نور زندانی» پیوسته روشنایی می‌بخشید و بر دل‌های دوست دارانش حکومت داشت؛ نه با سلاح، که با فلاح، و نه با قدرت نظامی، که با فضیلت اخلاقی.

 • روز جهانی فیزیوتراپی ۱۴۰۰-۰۵-۰۲ ۱۰:۵۲

  ۲ مرداد؛ روز فیزیوتراپی در ایران

  با تلاش انجمن‌های فیزیوتراپی در سراسر کشور، در دوم مردادماه سال ۷۸ فیزیوتراپ‌ها توانستند، استقلال حرفه ای خود را به دست بیاورند و به این خاطر در ایران این روز به عنوان روز فیزیوتراپی اعلام شده است

 • حج ۱۴۰۰-۰۴-۳۰ ۱۲:۲۶

  حج بزرگ‌ترین کنگره دینی ضد تبعیض در جهان است/عید قربان؛ بزرگ‌ترین روز حج

  حجت‌الاسلام جهانگیری سهروردی، با اشاره به ابعاد الهیاتی و زمینه اندیشه محورانه کنگره عظیم حج اظهار کرد: حج بستر الهیات محرک و عبادتی برخاسته از تفکر است.

 • شهادت امام محمد باقر ۱۴۰۰-۰۴-۲۷ ۰۹:۱۳

  به بهانه هفتم ذی الحجه سالروز شهادت امام محمد باقر علیه السلام؛

  امام محمد باقر علیه السلام از نگاه اهل سنت

  یکی از نکات بسیار زیبا و کلیدی که در توصیف امام محمدباقر علیه‌السلام در منابع اهل تسنن به آن اشاره شده، تاریخ و پیشینه نام گذاری ایشان در تاریخ اسلام است. موضوعی که در منابع اهل سنت به آن اشاره شده گویای این مطلب است که ده سال پیش از میلاد با سعادت این امام همام، حضرت ختمی مرتبط بشارت تولد فرزندی را می‌دهد که شکافنده علوم است.

 • حضرت زهرا سلام الله و امام علی ۱۴۰۰-۰۴-۲۱ ۰۷:۳۴

  به مناسبت سالروز ازدواج آسمانی حضرت زهرا سلام الله و امام علی علیه السلام؛

  پیوند آسمانی امام علی(ع) و حضرت فاطمه(س) از نگاه تاریخ

  نخستین روز از ماه ذی‌الحجه سالروز پیوندی آسمانی است که دیگر هیچ‌گاه مانند آن در تاریخ تکرار نشد، علی(ع)، با فاطمه(س)، برترین بانوی جهان پیمان عشق بست و خدا، آخرین فرستاده خویش را بر این پیمان گواه گرفت. اول ذی‌الحجه، روزی مبارک برای همه شیعیان است.

 • امام جواد(ع) ۱۴۰۰-۰۴-۲۰ ۰۸:۴۰

  به مناسبت شهادت امام محمدتقی(ع)؛

  نقش امام جواد (ع) در آماده‌سازی شیعیان برای عصر غیبت

  حجت الاسلام محمدباقر پورامینی به روش برخورد امام جواد (ع) با اهل غلو اشاره کرد و گفت: امام در مقابله با باورهای غالیانه تلاش کرد شیعیان را از عقاید غالیانه دور نگه دارد.

 • عکس نوبسنده ۱۴۰۰-۰۴-۱۸ ۱۰:۳۹

  هجدهم تیرماه، روزی برای نام دارترین نویسنده تاریخ ادبیات کودک و نوجوان ایران

  هجدهم تیرماه سالروز درگذشت مهدی آذریزدی، پیر قصه‌گوی یزدی و پدر ادبیات کودک و نوجوان ایران گرامی باد.

 • گراش ۱۴۰۰-۰۴-۱۴ ۰۸:۴۳

  به مناسبت روز قلم؛

  روزی برای تقویم و تبریک!

  چهاردهم تیرماه به عنوان «روز قلم» فرصتی برای یادآوری منزلت و حرمت قلم و صاحبان آن است که عمر خود را برای ارتقای فرهنگ این مرز و بوم گذاشته‌اند. حال مسأله این است که این روز صرفا برای تبریک به اهل قلم است یا فرصتی برای پرداختن به مسائل آن‌ها؟

 • سالروز شهادت دکتر بهشتی ۱۴۰۰-۰۴-۰۷ ۰۸:۱۸

  آیت اللهِ دکتری که قبل از ترور زندگینامه‌اش را نوشت

  چنان هوش و زکاوتی داشت که در سن چهار سالگی سر کلاس چهارم مکتبخانه نشست. حوادث شهریور ۱۳۲۰ سرنوشت زندگیش را از مدرسه به فیضیه تغییر داد. هفت سال بعد به صورت خودخوان دیپلم ادبی گرفت و به دانشگاه معقول و منقول رفت و با تحول در حوزه‌های علمیه در مسیر نهضتی قدم گذاشت که برای به ثمر رساندنش جان خود و ۷۲ نفر از هم حزبی هایش را در ۵۳ سالگی تقدیم کرد.

 • عباس کیارستمی ۱۴۰۰-۰۴-۰۱ ۱۰:۰۲

  به انگیزه سالروز تولد هنرمند؛

  تماشای زندگی از پشت عینک‌ کیارستمی!

  عباس کیارستمی را اغلب به نگاه ساده، آرام و بدون تکلفش می‌شناسند؛ نگاهی که گاهی از پشت دوربین فیلم‌برداری عینی می‌شد، گاهی به واسطه لنز دوربین عکاسی و گاهی هم روی تار و پود بوم نقاشی ماندگار می‌شد. هرچند خیلی هم فرقی نمی‌کند، تمام اینها فقط بستری برای نمایش آرامش، تنهایی و سادگی بودند.

 • ولادت امام رضا(ع) ۱۴۰۰-۰۴-۰۱ ۰۹:۰۱

  به مناسبت ولادت امام رضا(ع)؛

  ۱۰ ویژگی برجسته اخلاقی و رفتاری امام رئوف

  جامعیت و وحدت در شخصیت، اصول و ضوابط ولایتمداری، اخلاق عالی و ممتاز، پرهیزکاری و تقوا، سخاوت، صبر و مقاومت، عزت نفس، اخلاق و رفتار با مردم و خانواده از مهمترین ویژگی های اخلاقی امام رضا(ع) است.

 • شهید چمران ۱۴۰۰-۰۳-۳۱ ۰۸:۵۴

  من باید از نظر علم از همه برتر باشم

  شهید چمران در یکی از دست‌نوشته‌های خود آورده است: ای خدا، من باید از نظر علم از همه برتر باشم تا مبادا که دشمنان مرا از این راه طعنه زنند. باید به آن سنگدلانی که علم را ﺑﻬانه کرده و به دیگران فخر می فروشند ثابت کنم که خاک پای من هم نخواهند شد. باید همه آن تیره دلانِ مغرور و متکبر را به زانو درآورم، آنگاه خود خاضعترین و افتاده ترین فرد روی زمین باشم.

 • دکتر شریعتی ۱۴۰۰-۰۳-۲۹ ۰۸:۴۸

  به مناسبت سالروز درگذشت علی شریعتی؛

  تفکری روشن در نقطه تاریکی از تاریخ

  هنوز در و دیوار حسینه ارشاد یاد و صدای او را در خود دارد که از مسئولیت راستین شیعه می‌گفت و به دنبال آن بود تا تفکری روشن را در تاریکنای تاریخ روشن کند و انتظار را مکتب اعتراض بنامد.

 • ولادت حضرت معصومه(س) ۱۴۰۰-۰۳-۲۲ ۰۸:۴۰

  به مناسبت ولادت حضرت معصومه (س) و روز دختر

  روزی برای مادران فردا

  در تقویم ملی کشور روز اول ماه ذی القعده، روز ولادت حضرت فاطمه معصومه (س) را به دلیل تجرد آن حضرت به نام روز دختر نامگذاری کرده‌اند تا به مادران فردا و آینده این مرز وبوم ارج بگذارند.

 • پژوهشگاه رویان ۱۴۰۰-۰۳-۰۸ ۰۹:۱۵

  پژوهشگاه رویان جهاددانشگاهی ۳۰ ساله شد؛

  ۸ خرداد سالروز تاسیس پژوهشگاه رویان/نگاهی به سه دهه فعالیت پُربار پژوهشگاه رویان در عرصه‌های مختلف

  حاصل ۳۰دهه تلاش جهادی متخصصان و پژوهشگران پژوهشگاه رویان جهاددانشگاهی، انجام پژوهش‌های برجسته و ممتاز در حوزه‌های مختلف از جمله سلول‌های بنیادی، ناباروری و روش‌های کمک باروری، درمان بیماری‌های مختلف با سلول درمانی، دیابت، چاقی، مشکلات متابولیک، و همچنین پژوهش و ارائه خدمات بهینه درمانی به بیماران مبتلا به سرطان به منظور حفظ توانایی باروری این بیماران بوده است. .

 • د ع پ دزفول ۱۴۰۰-۰۳-۰۴ ۱۱:۱۳

  چهارم خرداد" روز دزفول"؛

  پایداری مردم دزفول و آرزوهای دست نیافتنی متجاوزان

  مردم شهید پرور دزفول  مدت هشت سال دفاع مقدس با وجود اصابت موشک بر شهر، همزمان بخش های تخریب شده را بازسازی می کردند و اراده رژیم بعثی در خالی کردن شهر و درهم کوبیدن آن را به یکی از آرزوهای دست نیافتنی متجاوزان مبدل کردند.

 • مازندران / اینفوگرافی هفته جهانی بدون دخانیات ۱۴۰۰-۰۳-۰۴ ۰۸:۳۹

  به مناسبت هفته جهانی بدون دخانیات؛

  استعمال دخانیات عامل مرگ ۸ میلیون انسان / شعار سال ۲۰۲۱ "تعهد برای ترک دخانیات"

  اهمیت ترک دخانیات در زمان همه‌گیری کووید-۱۹ مهمتر از گذشته است، زیرا سیگار کشیدن عامل خطرناک شناخته‌شده در عفونت‌های تنفسی است و شدت این بیماری را افزایش می‌دهد. ویروس این بیماری در مرحله اول به ریه‌ها حمله می‌کند و سیگار کشیدن عملکرد ریه‌ها را مختل و بدن را برای مقابله با کروناویروس و بیماری‌های دیگر با مشکل روبرو می‌کند.

 • 3 خرداد؛ سالروز آزادسازی خرمشهر ۱۴۰۰-۰۳-۰۳ ۰۷:۱۹

  به مناسبت فتح خرمشهر در عملیات بیت‌المقدس؛

  آزادسازی خرمشهر؛ روایتی که کهنه نمی‌شود

  در سوم خرداد  سال ۶۱، خرمشهر نگین انگشتری ایران که پس از ۳۴ روز مقاومت به اشغال رژیم بعثی صدام در آمده بود پس از ۵۷۶ روز از اشغال آزاد شد و ایران از غرور این آزادی سر از پا نمی‌شناخت.

 • خیام نیشابوری ۱۴۰۰-۰۲-۲۸ ۰۷:۳۷

  به مناسبت روز بزرگداشت حکیم عمر خیام؛

  شعرهای خیام که به‌ ما نرسیده‌اند

  جلال خالقی مطلق در نامه‌ای ضمن شرح کهن‌ترین زمان نقل رباعیات خیام که از آن به عنوان «کشف بزرگی در زمینه شعر خیام» یاد شده، می‌گوید: در عین حال که بسیاری از رباعیاتی که در مجموعه‌های متاخر به او نسبت داده‌اند از او نیست، قطعا شماری از رباعیات او نیز به دست ما نرسیده‌اند و یا در دیوان‌ها و جنگ‌ها به نام شاعران دیگر ثبت شده‌اند و یا اصلا بی‌صاحب مانده‌اند.

 • زابل ۱۴۰۰-۰۲-۲۷ ۰۸:۱۲

  به مناسبت روز ارتباطات و روابط عمومی؛

  باید به روابط عمومی و کارکردهای آن، بهتر و منطقی‌تر نگاه کرد

  کار روابط عمومی تسهیل و خدمت به مدیریت است نه مدیر. برای آنکه محور اساسی کار روابط عمومی کسب منافع برای کل سازمان است نه برای شخصی که در رأس هرم سازمانی قرار گرفته است. بنابر این باید به روابط عمومی و کارکردهای آن، بهتر و منطقی تر نگاه کرد. دراین صورت است که روابط عمومی می‌تواند در سازمان موفق عمل کند.

 • فردوسی ۱۴۰۰-۰۲-۲۵ ۰۹:۵۱

  به مناسبت روز پاسداشت زبان فارسی و بزرگداشت حکیم فردوسی؛

  شاهنامه؛ معیاری برای اخلاق مداری انسان مدرن

  استاد دانشگاه فرهنگیان مشهد و شاهنامه‌پژوه، با اشاره به جنبه‌های مختلف معنویت و نیایش در شاهنامه فردوسی اظهار کرد: این اثر معیاری برای یکتاپرستی و اخلاق‌مداری انسان مدرن است.

 • هلال احمر / سبزوار ۱۴۰۰-۰۲-۱۸ ۰۸:۵۵

  به مناسبت روز جهانی صلیب سرخ؛

  در جستجوی حکمفرمایی صلح و آرامش

  هر ساله روز هشتم می سال میلادی مصادف با هجدهم اردیبهشت‌ماه، روز جهانی صلیب سرخ و هلال احمر در کشورهای مختلف جهان گرامی داشته می‌شود؛ به این امید که روزی صلح و آرامش در سرتاسر جهان حکمفرما باشد .

 • مولا علی(ع) ۱۴۰۰-۰۲-۱۴ ۱۰:۵۰

  سیره ابن اسحاق و فضایل امیرالمومنین

  اسلامِ علی (ع)/وقتی در قلعه خیبر سپر مرتضی علی شد

  محمد بن اسحاق گوید که اول کسی از مردان که ایمان آورد بر سید، علی بود و علی ده ساله بود که ایمان آورد. و از جمله فضل‌ها که حق تعالی با علی کرده بود یکی آن بود که در حِجرِ سید بود.

 • روز معلم ۱۴۰۰-۰۲-۱۲ ۰۹:۱۳

  به مناسبت روز معلم؛

  دانشگاه خطی است که ریشه‌اش در آزادی از استکبار است

  حسین خودش را در مثلث خانه، خوابگاه و دانشگاه مـحبوس نـکرد، زیـرا کـه عقیده داشـت؛ «دانشگاه خطی است که ریشه‌اش در آزادی از استکبار است.» آری او در حین تحصیل، هم تدریس می‌کرد و هم به جبهه می‌رفت. در دانشگاه به دلیل بیان شیوایی که داشت، برای انتقال مشکلات دانشجویان به مسئولین، از بین چند صد نفر دانشجو، به‌عنوان نماینده انتخاب شد. مـحمدحسین از معلمین متعهـد دوران خـود بـود کـه هنـوز خـاطـرات زیبـا و رفتـارهـای دوسـت داشتنـی‌اش از ذهـن مـردم روستــای قــره بـلاغ پـاک نشـده اسـت.

 • 19 رمضان ؛ شب قدر و ضربت خوردن حضرت علی (ع) ۱۴۰۰-۰۲-۱۲ ۰۹:۰۴

  سلام بر شب زیبای قدر تا سحرش...

  شب قدر شب نزول قرآن، شب رحمت، شب نور، شب دعا، شب فرود آمدن فرشتگان بر زمین تا بار دیگر مقدر کنند سرنوشت انسان را.

 • روزبزرگداشت سعدی ۱۴۰۰-۰۲-۰۱ ۰۸:۱۳

  به مناسبت یکم اردیبهشت روز بزرگداشت سعدی؛

  نقش افسردگی در زندگی شیخ اجل

  مهدی فرجی با اشاره به شرح احوال سعدی در دیباچه گلستان می‌گوید: سعدی بعد از نگاشتن بوستان دچار افسردگی‌ می‌شود و نگاشتن کتاب گلستان به روایت خود سعدی در همان روز کلید می‌خورد که سعدی دامن افسردگی و افسوس را رها می‌کند.

 • علوم آزمایشگاهی ۱۴۰۰-۰۱-۳۰ ۰۸:۴۱

  به مناسبت سی‌ام فروردین ماه، روز علوم آزمایشگاهی؛

  افزایش اهمیت علوم تولید شده در گرو دقت و توسعه آزمایشگاه‌ها است

  در دنیای امروز نبودن بخش‌های آزمایشگاهی، جهت نتایج تحقیقاتی را زیر سوال می‌برد. به همین دلیل اهمیت علوم تولیدشده در دنیا به دقت فعالیت‌های آزمایشگاهی بستگی دارد و این امر در گرو توسعه آزمایشگاه‌ها است.

 • دندانپزشکی ۱۴۰۰-۰۱-۲۳ ۱۰:۲۳

  ۲۳ فروردین روز دندانپزشک/از عمردندانپزشکی در ایران بیش از ۹۰ سال می‌گذرد

  براساس مصوبه هیات وزیران در سال ۱۳۶۲ روز ۲۳ فروردین روز دندانپزشک و هفته آخر فروردین ماه هفته دندانپزشکی نامگذاری شد.

 • خیرین سلامتی ۱۴۰۰-۰۱-۱۸ ۰۹:۱۸

  به مناسبت روز سلامتی؛

  در جستجوی سلامتی فراگیر و پایدار

  سازمان بهداشت جهانی که در شهر ژنو پایتخت سویس قرار دارد از موسسات وابسته به سازمان ملل است. در کنفرانس سانفرانسیسکو در سال ۱۹۴۶ تصمیم به تشکیل یک کنفرانس بین المللی بهداشت گرفته شد که اساسنامه آن در هفتم آوریل سال ۱۹۴۸ ، در نیویورک تنظیم و تصویب شد و اولین انجمن بهداشت جهانی اقدام به انتخاب روزی از سال به نام " روز جهانی بهداشت " نمود . در ژوئن همان سال اولین مجمع عمومی سازمان بهداشت جهانی در ژنو با حضور نمایندگان ۶۱ کشور جهان تشکیل شد . از سال ۱۹۵۰ ، ۷ آوریل ( ۷ April ) هر سال ، با نام روز جهانی بهداشت در سراسر دنیا جشن گرفته می‌ شود .

 • علیرضا افضلی‌پور ۱۴۰۰-۰۱-۱۸ ۰۹:۰۱

  به مناسبت سالروز درگذشت بنیانگذار دانشگاه کرمان؛

  نیکوکاری و تولد یک دانشگاه در دل کویر

  مهندس علیرضا افضلی‌پور مردی بود که قلب و روح بزرگش برای ایران و ایرانی می‌تپید و پرواز می‌کرد. او می‌گفت: بچه‌های با استعداد این مملکت به دلیل نداشتن امکانات، به حد واقعی رشد خود نمی‌رسند و در نطفه از بین می‌روند. چند نفری هم که رشد می‌کنند، اغلب جذب موسسات آموزشی و تحقیقاتی خارج از کشور می‌شوند که ضرر آن مستقیما متوجه‌ی مملکت و ملت می‌شود.