viewAll
 • ۲۴۶ ۱۴۰۱-۰۴-۱۰ ۱۴:۳۶

  سالروز عملیات کربلای یک؛

  مهران آزاد شد

  عملیات کربلای یک جهت آزادسازی شهر مهران در دهم تیرماه سال ۱۳۶۵ به ثمر نشست و شهر مهران به آغوش میهن بازگشت و امام امت فرمودند: مهران را هم خدا آزاد کرد.

 • سالروز شهادت دکتر بهشتی ۱۴۰۱-۰۴-۰۷ ۱۱:۰۴

  به مناسبت سالروز شهادت دکتر بهشتی؛

  شمه‌ای از بهشتی در آثار مکتوب

  همزمان با سالروز شهادت آیت‌الله محمد حسینی بهشتی به کتاب‌هایی که درباره این شخصیت انقلابی نوشته شده‌اند، مروری داشته‌ایم.

 • دکتر چمران ۱۴۰۱-۰۳-۳۱ ۱۳:۳۲

  چمران به روایت یک ارتشی؛

  هنر این است که افتخار و شرف خود را به هیچ چیز نفروشی

  یکی از همرزمان شهید چمران می‌گوید: شاید بتوان گفت که بین رزمندگان ستاد نامنظم و پرسنل یگان خودشان فرقی قائل نبودند و برای پیشرفت اهداف جنگ و بیرون راندن دشمن از سرزمین مقدس ایران همه‌گونه همکاری و مساعدت را می نمودند و ارتش، همراه و همکاری صدیق، باوفا، بی‌توقع، دلسوز و پرتلاش و ایثارگر برای دکتر چمران بود.

 • میلاد با سعادت امام هشتم ۱۴۰۱-۰۳-۲۱ ۱۰:۱۵

  برکت وجود حرم مطهر حضرت امام رضا(ع) در سرزمین ایران

  برکت وجود حرم مطهر حضرت امام رضا علیه‌السلام در سرزمین ما و حضور معنوی ایشان در سرتاسر کشور و در دل آحاد مردم ما آشکار است. امام هشتم (ع) ولی‌نعمت معنوی و فکری و مادی ایرانیان است.

 • روز ملی جمعیت ۱۴۰۱-۰۲-۳۰ ۰۸:۳۲

  سالروز ابلاغ سیاست های کلی جمعیت؛

  ۳۰ اردیبهشت روز ملی جمعیت

  روز ملی جمعیت یک رویداد سالانه است که هر سال در ۳۰ اردیبهشت برگزار می‌شود. که به پیشنهاد سازمان ثبت احوال ایران و تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی، و مصادف با روز ابلاغ سیاست‌های کلی جمعیت از سوی رهبر ایران سید علی خامنه‌ای به عنوان روز ملی جمعیت در تقویم رسمی ایران به ثبت رسید.

 • وفات حضرت خدیجه ۱۴۰۱-۰۱-۲۳ ۱۲:۰۵

  خدیجه ام المومنین، سیده زنان عالم؛

  بانویی که هرچه داشت در راه اسلام انفاق کرد

  حضـرت خدیجه(س) به عنوان اولین بانوی مسلمان در ترویج فرهنگ اسلامی و الگوی یک زن مـسلمان نـقش والای خود را ایفا کرده اســت و بانوان بسـیاری از تربیت عملی وی درس‌ها آموخته‌اند. حضرت خدیجه(س) در روزگاری سخت یار و یاور پیامبر اسلام در راه تبلیغ اسلام بودند.

 • چهارشنبه سوری ۱۴۰۰-۱۲-۲۴ ۱۲:۳۷

  آشنایی با آداب و رسوم چهارشنبه سوری در استان ایلام

  چهارشنبه سوری در میان اقوام و نقاط مختلف کشور جزو مراسماتی است که معمولاً آیین‌ها و روش‌های خاص خود را دارد و استان ایلام هم از این قاعده مستثنی نیست که در این نوشتار به آن پرداخته شده است.

 • ولادت امام حسین (ع) ۱۴۰۰-۱۲-۱۵ ۱۱:۴۳

  نعمتی به نام سبک زندگی حسینی

  بی‌گمان، کشش و جاذبه سبک زندگی حسینی افراد فراوانی را به سوی معنویت و اسلام ناب محمدی کشانده است. یعنی، حسین علیه السلام باعث شده افراد فراوانی حس «تولدی دوباره» را تجربه کنند.

 • عید مبعث ۱۴۰۰-۱۲-۱۰ ۱۰:۰۵

  نبی، معشوق شدنت، مبارک‌مان باد

  خوشا آن روز که پروردگار، کمال ربوبیتش را در وجود پاک تو دید و تو را عهده‌دار رسالت خویش نمود و زمین و زمان را تا به ابد، مشکور و مشعوف ساخت.

 • دکتر مجید احمدی ۱۴۰۰-۱۱-۱۶ ۰۹:۳۱

  تحلیلی بر رفتار سیاسی امام هادی(ع)

  از ۶ خلیفه دوران عباسی تنها منتصر طی ۶ ماه خلافتش سیاست فشار و تهدید را از امام هادی(ع) برداشت و در این میان متوکل عباسی به دلیل دیکتاتوری محض در منش حکومتی خود، به ظلمی مضاعف در حق حضرت هادی(ع) شهرت دارد. فضای خفقان در دوران امامت امام هادی(ع) باعث شد ایشان برای حفظ و توسعه اسلام، از رویکردهای مختلفی بهره جوید.

 • یلدا ۱۴۰۰-۰۹-۳۰ ۱۲:۱۱

  به بهانه "شب چله" و عهد ایرانیان در مقابل درخت سَرو

  بر اساس باور ایرانیان باستان، نبرد آسمانی میان دو جبهه اهریمنی و اهورایی اتفاق افتد و این نبرد تا پایان پاییز که با رگبارها و باران‌ها توام است، ادامه دارد؛ از این رو مردم باید در "شب چله" شب زنده‌داری کنند و بیدار باشند؛ چون ممکن است نَحسی این تاریکی و ظلمتِ اهریمن آنها را بگیرد و آنها را به خواب غفلت فرو ببرد!

 • دانشجویی، یک مکتب است ۱۴۰۰-۰۹-۱۶ ۱۰:۲۱

  ۱۶ آذر؛ روز دانشجو

  روز دانشجو، در ایران به ۱۶ ماه آذر اطلاق می‌شود؛ این روز، به یاد سه دانشجو که هنگام اعتراض به دیدار رسمی ریچارد نیکسون معاون رئیس جمهور وقت ایالات متحده آمریکا و همچنین از سرگیری روابط ایران با بریتانیا، در تاریخ ۱۶ آذر ۱۳۳۲ (حدود چهار ماه پس از کودتای ۲۸ مرداد همان سال) در دانشگاه تهران کشته شدند، گرامی داشته می‌شود.

 • د ع پ دزفول ۱۴۰۰-۰۹-۰۹ ۱۱:۲۴

  همه چیز درباره روز جهانی ایدز

  اهمیت روز جهانی ایدز در این است که به عموم مردم یادآور می شویم که HIV از بین نرفته است و هنوز کارهای زیادی است که باید انجام شود.

 • علامه طباطبایی ۱۴۰۰-۰۸-۲۴ ۱۱:۲۷

  به مناسبت چهلمین سالگرد درگذشت آیت‌الله العظمی سید محمدحسین طباطبایی؛

  عظمت علامه طباطبایی در مباحث تفسیری و فلسفی و زندگی

  علامه‌ای که لقب قاضی را نپذیرفت و «طباطبایی» را زیبنده خود کرد، ۳۹ سال با همسرش عاشقانه زندگی کرد و سه فرزندش در نوزادی و کودکی جان سپردند. او ۱۰ سال از عمرش را صرف بیل زدن و آبادانی زمین‌های کشاورزی روستا کرد و نوشتن ماندگارترین اثر مکتوب تاریخ را بعد از ۱۷ سال به پایان رساند.

 • مفدا بهبهان ۱۴۰۰-۰۸-۲۳ ۱۱:۳۳

  به مناسبت میلاد امام حسن عسکری(ع)؛

  چراغی گرمابخش در یخبندان کرونا

  هشتم ربیع الثانی، روز میلاد ابومهدی(ع) و نقطه عطفی گرمابخش در روزهای سرمازده کرونایی است.

 • روز جهانی رادیولوژی / سبزوار ۱۴۰۰-۰۸-۱۷ ۱۲:۳۳

  ۱۷ آبان ماه، روز جهانی رادیولوژی

  پرتوشناسی یا رادیولوژی و گاهی تصویربرداری تشخیصی نام یک رشته از تخصص‌های پزشکی است که از پرتو ایکس و دیگر اقسام امواج و پرتوها برای تشخیص و درمان بیماری و حالات غیرطبیعی کمک می‌گیرد.

 • کاشان ۱۴۰۰-۰۸-۱۳ ۰۷:۳۰

  چرا ۱۳ آبان روز ملی مبارزه با استکبار نام گرفت؟

  غروری مقدس و حماسه‌آفرین

  روز ۱۳ آبان که در تقویم به عنوان روز مبارزه با استکبار نام‌گذاری شده یادآور سه واقعه مهم در تاریخ معاصر ایران است، همین دلیل این روز را در تاریخ کشور به عنوان روزی به یادماندنی به ثبت رسانده است.

 • شهید فهمیده ۱۴۰۰-۰۸-۰۸ ۰۹:۳۲

  به مناسبت ۸ آبان روز نوجوان و شهادت محمدحسین فهمیده؛

  آن طفل سیزده ساله‌

  ۸ آبان ۱۳۵۹ همزمان با شهادت نوجوان ۱۳ ساله، حسین فهمیده، روز نوجوان و روز بسیج دانش آموزی نام گذاری شده است.

 • زادروزهای 17 ربیع الاول ۱۴۰۰-۰۸-۰۲ ۱۲:۱۹

  رفتار پیامبر(ص) مردمی و اخلاق او متواضعانه و دور از تکلف بود

  حجت‌الاسلام محدثی گفت: در راستای متخلق بودن به اخلاق و کردار کریمانه بود که حضرت محمد(ص) در طول ۲۳ سال نبوت توانست دل‌های گمراه بسیاری را شیفته مکتب اسلام کند.

 • بیهقی ۱۴۰۰-۰۸-۰۱ ۱۹:۱۷

  به مناسبت روز بزرگداشت ابوالفضل بیهقی؛

  اولین خبرنگار تمام‌عیار ایرانی

  «بیهقی همیشه مترصد اخبار تازه است. وقتی به او خبر می‌رسد که در شهر آشوبی به پا شده است، دفترش را برمی‌دارد و چونان خبرنگاری به سرعت خود را به صحنه می‌رساند تا چیزی را از دست ندهد.»

 • زابل ۱۴۰۰-۰۷-۲۳ ۱۰:۰۳

  امام حسن عسکری(ع) و دوران دشوار امامت

  امام یازدهم شیعیان پس از شش سال امامت، در سن ۲۸ سالگی در شهر سامرا و به دست معتمد عباسی به شهادت رسید.

 • شهریار ۱۴۰۰-۰۶-۲۷ ۱۱:۴۵

  به مناسبت روز شعر و ادب فارسی؛

  شهریار ملک سخن

  از سال ۱۳۸۱ هجری شمسی، در تقویم رسمی‌کشور و در برابر روز ۲۷ شهریور، این عنوان به چشم می‌خورد: «روز شعر و ادب فارسی – روز بزرگداشت استاد سید محمدحسین شهریار».

 • سینما و کرونا ۱۴۰۰-۰۶-۲۱ ۱۰:۵۳

  به مناسبت روز سینما؛

  ادای دین سینما به پزشکان

  تصویر پزشک در سینمای ایران به عنوان یکی از کاراکترهای ثابت در خلق شخصیت همواره تعریف و جایگاهی مهم در روند پیش‌برد قصه‌های ایرانی داشته است. سینمای ایران هر گاه روایتی از هشت سال دفاع مقدس را تعریف کرده است، بخشی از آن را به فداکاری‌های جامعه پزشکی اختصاص داده است و هر گاه در متن فیلم‌های اجتماعی به بن‌بست رسیده است راه حل آن را در یک اتفاق پزشکی رقم زده است. این نگاه مثبت در کنار خلق موقعیت‌های دراماتیک باعث شده است تصویر پزشک در سینمای ایران تصویر مثبتی باشد و از این رو شاید بتوان گفت سینمای ایران دین خود را به این قشر مهم جامعه ادا کرده است.

 • آیت الله طالقانی ۱۴۰۰-۰۶-۱۹ ۱۱:۴۶

  به مناسبت ۱۹ شهریور سالروز رحلت آیت الله طالقانی؛

  مسیح انقلاب

  چریک‌های مجاهدین خلق، پدر طالقانی خواندنش، دوستان و بستگان نزدیک «آقا» صدایش زدند و رهبر جوان‌ترین نظام سیاسیِ جهان نیز مالک اشترِ انقلاب و ابوذرِ زمان خطابش کرد.

 • ابوریحان بیرونی ۱۴۰۰-۰۶-۱۳ ۱۱:۳۱

  به مناسبت روز گرامیداشت ابوریحان بیرونی؛

  پایه‌های نظریه تکاملی داروین در آرای ابوریحان بیرونی

  روز ۱۳ شهریور روز بزرگداشت ابوریحان بیرونی، دانشمند و ریاضی‌دان، همه‌چیزدان، ستاره‌شناس، تقویم‌شناس، انسان‌شناس، هندشناس، تاریخ‌نگار و طبیعی‌دان برجسته ایرانی، در سده چهارم و پنجم هجری است که حدود ۸۰۰ سال پیش از داروین در آرای خود به بیان مفهوم انتخاب مصنوعی پرداخته و پایه‌های نظریه تکاملی داروین یا انتخاب طبیعی را شکل داده است.

 • امام سجاد(ع) ۱۴۰۰-۰۶-۱۲ ۱۱:۳۹

  قیام عاشورا به روایت اندیشمندان اسلامی/۷

  نقش امام سجاد(ع) در گسترش نهضت حسینی(ع)

  هر اندیشمند مسلمانی که با تاریخ عاشورا سر و کار داشته است به فراخور فهم و برداشت خویش از این واقعه، درباره قیام کربلا و اهداف آن سخن گفته است.

 • روز داروساز ۱۴۰۰-۰۶-۰۶ ۰۹:۳۳

  به بهانه روز داروساز؛

  برجسته ترین دغدغه های داروسازان امروز

  ۵ شهریور سالروز شیمیدان، طبیب، داروشناس و داروساز ایرانی، مخصوص سفید پوشان نیست که در شرایط سخت جامعه هنگام کمبود های دارویی و بحران ها در خط مقدم علی رغم بی مهری های فراوان تا آخرین نفس پای سوگند خودشان ماندند و حتی بی صدا از بین ما رفتند تا همیشه پایبند به سلامت مردم باشند.

 •  یکم شهریور 1396 گرامیداشت شیخ الرئیس ابو علی سینا ۱۴۰۰-۰۶-۰۱ ۰۹:۲۸

  به بهانه سالروز تولد نخبه مشرق زمین و روز پزشک؛

  پیش بینی‌های "ابن سینا" درباره پیشگیری از بیماری‌های ویروسی

  در حالی امروز اول شهریورماه به استقبال روز پزشک می‌رویم که کرونا هر ۲ دقیقه قربانیان خود را انتخاب می‌کند و از سوی دیگر این روزها فیلمی درباره "ابن سینا" دست به دست می‌شود که در آن در خصوص روش‌های پیشگیری از طاعون سخن می‌گوید که همانند بیماری کووید-۱۹ است.

 • ازادگان ۱۴۰۰-۰۵-۲۶ ۱۰:۱۴

  ۲۶ مرداد هرسال یادآور ورود پرستوهای زخمی به ایران اسلامی

  آزادگان، صبورتر از سنگ صبور و راضی ترین کسان به قضای الهی بودند، اینان سینه هایی فراخ تر از اقیانوس داشتند که از همه جا و همه کس بریده و به خدا پیوسته بودند، آزاده نامیده شدند چون از قید نفس و نفسانیات رهایی یافته بودند.

 • 15 رجب سالگرد وفات شهادت گونه حضرت زینب سلام الله علیها پیام آور کربلا تسلیت باد ۱۴۰۰-۰۵-۱۹ ۱۰:۱۲

  کربلا در اولین روز از محرم

  خادمین صحن و سرای مقدس اباعبدالله (ع) و عتبه حسینی از چند روز قبل از آغاز این ماه با نصب کتیبه‌ها و سیاهی‌ها آماده اقامه عزا شدند.