نمایش همه
 • روز شهدای جهاد دانشگاهی ۱۳۹۹-۱۰-۲۷ ۱۱:۴۱

  به مناسبت روز شهدای جهاد دانشگاهی؛

  شهیدان علم و معرفت

  امروز ۲۷ دی‌ماه به عنوان روز شهدای جهاد دانشگاهی نامگذاری شده است به همین مناسبت مروری داریم بر زندگینامه تعدادی از شهدای این نهاد انقلابی.

 • روز جهانی ایدز ۱۳۹۹-۰۹-۱۱ ۱۰:۴۸

  به مناسبت روز جهانی ایدز؛

  ویروسی که می‌تواند منجر به یک بیماری شود

  هر ساله، نخستین روز آخرین ماه سال میلادی را به عنوان روز جهانی ایدز نام گذاری کرده اند و فرصتی فراهم می شود تا دوباره انسان عصر نوین، به یکی از مهم ترین چالش های تهدید کننده بهداشت و سلامت جهانی فکر کند. شمار مبتلایان به اچ آی وی مثبت در سراسر جهان در حال افزایش است و به نظر می رسد، به رغم بالا رفتن آگاهی عمومی از شیوه های ابتلا و پیشگیری از این بیماری مهلک، همچنان طیف های مختلفی از جامعه درباره آن، چیز زیادی نمی دانند.

 • مدیر فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی قزوین ۱۳۹۹-۰۹-۰۱ ۱۰:۴۴

  مدیر فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی قزوین:

  فرهنگ میوه درخت فلسفه است

  مدیر فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی قزوین گفت: در هرجامعه ای نگاه انسان شناختی و هستی شناختی آن سبب شکل گیری هویت و فرهنگ وتمدن آن جامعه و سبب تمایز با سایر جوامع است؛ تفاوت های فرهنگی در زبان، معماری، جامعه یا تعریف فلسفی آن جامعه از انسان و هستی است و فرهنگ میوه درخت فلسفه است.

 • جنگ تحمیلی ۱۳۹۹-۰۸-۰۳ ۱۲:۳۰

  آخرین ساعت تهاجم نیروهای عراقی در روز سوم آبان ماه ۱۳۵۹؛

  خرمشهر به روایت دو فرمانده ایرانی و عراقی

  فریادهای پاسداران از فقدان امکانات، بر ما زمین و زمان را تنگ کرده. خستگی زیاد مانع از ادامه نوشتن من می‌شود. ولی باز هم باید بدانید که ما شهیدان زنده‌ای هستیم که به نبرد خویش علیه مردگان زنده ادامه خواهیم داد.

 • پوستر بزرگداشت روز حافظ ۱۳۹۹-۰۷-۲۰ ۱۰:۵۳

  ۲۰ مهر روز بزرگداشت حافظ گرامی باد

 • روز جهانی سالمندان ۱۳۹۹-۰۷-۱۳ ۱۵:۰۵

  به مناسبت روز جهانی سالمندان؛

  حال ناخوش رفاه سالمندان/جمعیت سالمندان تا۲۰۵۰ و بحرانهای آن دهه

  رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران با تاکید بر اینکه سالمندان امروز در بسیاری از شاخص‌های رفاه تامین اجتماعی حال و روز خوبی ندارند، گفت: براساس برآوردهای صورت گرفته تا سال ۲۰۵۰ به ازای هر سه نفر، یک نفر بالای ۶۰ سال سن دارد و اگر در این زمینه تدبیر نشود، جمعیت بالای سالمندی می‌تواند بحران‌های خاص خودش را برای کشور ایجاد کند.

 • هفته دولت ۱۳۹۹-۰۶-۰۲ ۱۲:۲۹

  به مناسبت آغاز هفته دولت؛

  سیاستمدارانی از جنس مردم

  شاید نسل جوان ایرانی نام شهیدان رجایی و باهنر را بارها در کتاب‌ها دیده و در سخن‌ها شنیده باشند، اما قدیمی‌ترها که در دوران این بزرگواران بوده‌اند، این شهدا را با خاطر خود پیوند داده و هنوز هم از مردم‌داری و اخلاص‌شان سخن‌ می‌گویند.

 • امام خمینی (ره) ۱۳۹۹-۰۴-۰۷ ۱۲:۲۰

  بازخوانی اندیشه‌ها و دیدگاه‌های امام راحل به مناسبت روز قوه قضاییه؛

  اشخاصی که برای خودشان دکان باز کرده‌اند از دستگاه قضا تصفیه شوند

  «شما آقایان که در رأس قضا واقعید توجه کنید که همه با هم همصدا، همدل و کمک کار هم باشید، و بگذارید دادگستری که مدنظر شماست تصفیه شود. اشخاصی که مفسد هستند و اشخاصی که قضاوت نمی‌دانند و می‌خواهند برای خودشان دکانی باز کنند و یا اهل کار قضاوت نیستند، این افراد تصفیه شوند و اشخاص صالح را جلب نکنند.»

 • سازمان تبلیغات اسلامی ۱۳۹۹-۰۴-۰۱ ۱۰:۴۷

  به مناسبت سالروز تاسیس سازمان تبلیغات اسلامی؛

  متولد متن انقلاب

  از ابتدای پیروزی انقلاب و حتّی قبل از آن، دستگاه تبلیغی استکبار جهانی، کارزاری عظیم بر ضد امام و انقلاب به راه انداخته و پیوسته با طرح موضوع های گوناگون، سعی در جلوگیری از پیروزی انقلاب اسلامی داشتند و پس از پیروزی نیز، به مقابله جدّی با انقلاب اسلامی برخاستند. حضرت امام رحمه الله در دوران حیات پربرکت خویش، در مقابل این تبلیغات ایستادگی کردند و با برملا ساختن نیات دشمنان، امت اسلامی ایران را از دام های فریب تبلیغاتی به دور داشتند.

 • امام خمینی (ره) ۱۳۹۹-۰۳-۱۳ ۱۱:۲۴

  به مناسبت رحلت بنیانگذار جهموری اسلامی؛

  استقلال فرهنگی؛ محور اصلی استقلال همه‌جانبه در اندیشه امام(ره)

  امام خمینی(ره) ضمن تأکید و توجه ویژه بر ابعاد اقتصادی و سیاسی استقلال و ضرورت پرهیز از وابستگی کشور در این دو حوزه به بیگانگان، استقلال فرهنگی و هویتی را عامل اصلی تحقق استقلال در سایر ابعاد دانسته و می‌فرمایند: «استقلال و موجودیت هر جامعه از استقلال فرهنگ آن نشئت می‌گیرد و ساده‌اندیشی است که گمان شود با وابستگی فرهنگی، استقلال در ابعاد دیگر یا یکی از آن‌ها امکان‌پذیر است.»

 • روز قدس ۱۳۹۹-۰۲-۳۱ ۱۴:۳۲

  بیانیه مدیریت تعالی فرهنگی معاونت فرهنگی دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی قزوین به مناسبت روز جهانی قدس

  ما دانشجویان، اساتید و کارکنان دانشگاه علوم پزشکی قزوین، از آحاد امت اسلامی، به خصوص جوانان آینده ساز امت، دعوت می کنیم در راستای لبیک به ندای جاودانه امام راحل و برای تحقق سریع تر پیش بینی تاریخ ساز رهبر حکیم انقلاب اسلامی در محو اسرائیل غاصب، با شرکت گسترده و فعال در راهپیمایی بزرگ روز قدس و نمازهای جمعه، از مقاومت مومنانه و جانانه مردم مظلوم فلسطین حمایت کرده و آرمان نابودی اسرائیل غاصب و جهان بدون آمریکا و صهیونیزم را صلا دهند.

 • روز روابط عمومی ۱۳۹۹-۰۲-۲۷ ۱۱:۵۶

  به مناسبت روز ارتباطات و روابط عمومی؛

  ابزاری مدیریتی برای فعالیت‌های حرفه‌ای و علمی

  سال‌ها تلاش و پیگیری دست‌اندرکاران روابط عمومی و جامعه ، روابط عمومی ایران به ثمر نشست و جامعه روابط عمومی ایران را صاحب روز ملی کرد. ۲۷ اردیبهشت ماه روزی که درسطح جهانی نیز به عنوان روزارتباطات وجامعه اطلاعاتی نامگذاری شده است، به عنوان روز روابط عمومی و ارتباطات تعیین گردید.این روز فرصتی است تا نقش و جایگاه روابط عمومی را به عنوان هنر هشتم مرور کنیم.

 • صبح رستگاری ۱۳۹۹-۰۲-۲۴ ۱۰:۱۸

  صبح رستگاری رسید

  صبح نوزدهم رمضان سال ۴۰ هجری هر سه برای انجام ماموریت حاضر شدند. عمروعاص به‌دلیل بیماری به مسجد نیامده بود و فرد دیگری از پای درآمد. معاویه با اصابت شمشیر به ران پایش جان سالم به‌در برد و ابن ملجم شمشیر زهرآلودش را هنگامی که حضرت سر از سجده برمی‌داشت، بر سر مبارک امام علی (ع) فرود آورد؛ شمشیری که با نگاه نامشروع ابن ملجم به قطام، زهرآلود شده بود...

 • روز هلال احمر ۱۳۹۹-۰۲-۲۰ ۰۹:۰۰

  پیام تبریک کانون هلال احمر دانشگاه علوم پزشکی قزوین به مناسبت روز جهانی صلیب سرخ و هلال احمر

 • بنیانگذار ادبیات دانش پزشکی ۱۳۹۹-۰۱-۳۰ ۱۰:۳۱

  به مناسبت روز علوم روز آزمایشگاهی؛

  بنیانگذار ادبیات دانش پزشکی

  سی‌ام فروردین ماه هرسال مصادف است با روز علوم آزمایشگاهی و سبب نامگذاری این روز از سوی شورای عالی انقلاب فرهنگی برای تقدیر از مقام شامخ حکیم احمد گرگانی (جرجانی)، طبیب و پزشک حاذق و برجسته قرون پنج و شش هجری ملقب به «حکیم جرجانی» است.

 • سالروز شهادت فرمانده گردان «حبیب‌بن‌مظاهر» ۱۳۹۸-۱۲-۱۹ ۱۲:۴۲

  سالروز شهادت فرمانده گردان «حبیب‌بن‌مظاهر»

  ۱۹ اسفند ماه سالروز شهادت عمران پستی هشجین، شهید گمنامی است که در عملیات «خیبر» در جزیره مجنون آرامید و پیکر پاک وی هنوز یافت نشده است.

 • روز کار آفرینی ۱۳۹۸-۱۱-۲۹ ۱۲:۵۶

  به مناسبت روز اقتصاد مقاومتی و کارآفرینی؛

  افکار دانشگاهیان ظرفیتی گسترده برای تحقق کارآفرینی است

  کارآفرینی به عنوان یکی از اصلی‌ترین و مهم‌ترین موضوعات دنیای امروز و محرکه اصلی توسعه اقتصادی محسوب می‌شود و نقش آن در نوآوری یا ایجاد فضاهای جدید کسب وکار بر همگان روشن است. یک رکن دیگر اقتصاد مقاومتی، حمایت از تولید ملی و بهره‌گیری از ظرفیت‌ها و فرصت‌های داخلی است و در این زمینه باید تولیدات بخش صنعت و کشاورزی و غیره مورد توجه قرار گیرد و زمینه فروش و صادرات آن نیز فراهم شود.

 • حکیم ابوالقاسم فردوسی ۱۳۹۸-۱۱-۰۱ ۱۰:۳۰

  به مناسبت زادورز حکیم ابوالقاسم فردوسی؛

  سی سال از پگاه تا بیگاه

  روز اول بهمن ماه؛ روز تولد حکیم ابوالقاسم فردوسی ست، شاعری که یونسکوکتاب بزرگ حماسی او«شاهنامه» را یکی از سه اثر برجسته جهان معرفی کرده است.

 • روز پرستار ۱۳۹۸-۱۰-۱۱ ۱۳:۰۲

  به مناسبت ولادت حضرت زینب(س) و روز پرستار؛

  رسالتی سنگین و ارزشمند

  پرستار چون با بیمار سر و کار دارد، با بیداری و دردکشی سر و کار دارد و رنجش بیشتر از دیگران است؛ بنابراین حرفه اش حرفه عزیز و باارزشی است.

 • ولادت حضرت مسیح ۱۳۹۸-۱۰-۰۵ ۱۰:۵۷

  میلاد حضرت عیسی مسیح مبارک باد؛

  ماجرای ولادت حضرت عیسی(ع) از زبان قرآن

  امروز ۲۵ دسامبر مصادف با سالروز میلاد حضرت مسیح(ع) است، ایام دوازده روزه کریسمس با سالروز میلاد مسیح در ۲۵ دسامبر آغاز می‌شود و تا جشن خاج‌شویان در روز ۶ ژانویه ادامه می‌یابد.

 • روز دانشجو ۱۳۹۸-۰۹-۱۶ ۰۹:۴۸

  روز دانشجو و توصیه امام خمینی(ره)؛

  «اتحاد گروه‌های دانشجویی رمز پیروزی است»

  امام خمینی بنیانگذار انقلاب اسلامی خطاب به دانشجویان سفارش کردند: «آنچه کراراً تذکر داده ام و رمز پیروزی است، اتحاد گروه‌های دانشجویی و تشکیل یک گروه اسلامی - ملی است در مقابل منحرفان که کوشش دارند تفرقه بیفکنند. ... شما دانشجویان محترم نباید با پیروان مکتب‌های دیگر با خشونت و شدت، رفتار و درگیری و هیاهو راه بیندازید. ما همه و شما دانشجوهای محترم همه، کوشا باشیم به اینکه آن طوری که باید و آن طوری که لازم است در جمهوری اسلامی عمل کنیم. همچو نباشد که فقط لفظ باشد که ما جمهوری اسلامی هستیم، لکن نه دانشگاه‌های‌مان و نه دانشسراهای‌مان ونه... هیچ کدام آن معنایی که باید در اسلام باشد، در آنها نباشد.»

 • روز جهانی معلولین ۱۳۹۸-۰۹-۱۴ ۱۲:۵۸

  به مناسبت روز جهانی معلولین؛

  در جست‌وجوی غنی‌سازی جامعه

  ۱۲ آذر مصادف با سوم دسامبر از سوی سازمان ملل متحد به عنوان روز جهانی معلولین نامگذاری شده است.

 • روز مبارزه با خشونت علیه زنان ۱۳۹۸-۰۹-۰۴ ۱۱:۲۵

  به مناسبت روز جهانی مبارزه با خشونت علیه زنان؛

  قانونی به نام خشونت خانگی وجود ندارد

  آثار خشونت فیزیکی معمولا قابل مشاهده است اما در مقابل، خشونت‌هایی وجود دارد که آثار مخرب آن‌ها به چشم نمی‌آید اما تحملشان بسیار دشوار است. مانند دروغ گفتن، نفقه ندادن، به خواسته‌های زن بی‌توجه بودن، چشم‌چرانی، تعدد زوجات، انتقاد کردن به طور مداوم، جدا کردن زن از کودکانش، تهمت زدن و ...

 • میلاد با سعادت پیامبر اکرم (ص) و امام جعفر صادق (ع) ۱۳۹۸-۰۸-۲۳ ۱۱:۴۳

  میلاد با سعادت پیامبر اکرم (ص) و امام جعفر صادق (ع) گرامی باد.

 • هفته وحدت ۱۳۹۸-۰۸-۲۰ ۱۱:۵۲

  به مناسبت هفته وحدت؛

  اتحاد رمز پیروزی اسلام

  فاصله میان ۱۲ ربیع الأول که سالگرد ولادت بیامبر اکرم (ص) بنا بر روایات أهل سنت تا ۱۷ ربیع الأول که تاریخ ولادت رسول الله محمد صلی الله علیه و آله بنا بر روایات موجود در شیعه است، از سوی امام خمینی به عنوان هفته وحدت نامگذاری شده است.

 • ماه ربیع الاول ۱۳۹۸-۰۸-۰۸ ۱۱:۳۷

  حلول ماه ربیع الاول مبارک باد

 • رحلت پیامبر اکرم (ص) ۱۳۹۸-۰۸-۰۴ ۱۳:۰۳

  رحلت پیامبر اکرم (ص) ، شهادت امام حسن مجتبی (ع) و امام رضا (ع)تسلیت باد

  رحلت جان گداز پیامبراکرم(ص)، یکی از اندوه بارترین حوادث تاریخ اسلام به شمار می رود. به قول مشهور علمای شیعه، پیامبر اکرم(ص) در روز دوشنبه، ۲۸صفر سال ۱۱ هجری قمری، رحلت کرد.

 • روز عصای سفید ۱۳۹۸-۰۷-۲۳ ۱۲:۴۷

  به مناسبت روز جهانی نابینایان(عصای سفید)

  حقوق اجتماعی نابینایان را رعایت کنیم

  اگرچه کاربرد عصا به عنوان وسیله کمکی در رفت و آمد نابینایان، از سده‌ها پیش متداول بوده، ولی به کارگیری عصای سفید به شکل امروزی و به عنوان نماد بعد از جنگ جهانی اول رایج شد.

 • روز قلب ۱۳۹۸-۰۷-۰۷ ۱۱:۵۱

  به مناسبت روز جهانی قلب؛

  چند تغییر ساده برای بهبود سلامت قلب

  هفتم مهرماه؛ روز جهانی قلب امسال با شعار «قهرمان سلامت قلب شوید!» گرامی داشته می‌شود.

 • شهادت امام سجاد ۱۳۹۸-۰۷-۰۳ ۱۱:۴۳

  به مناسبت شهادت امام زین العابدین (ع)؛

  تاثیر خطبه‌های امام چهارم در مجلس شام/ صحیفه سجادیه؛ خواهر قرآن

  امام زین‌العابدین(ع) از خود احادیث بسیاری بر جای گذاشته‌اند که اثر جاودانه ایشان همان صحیفه سجادیه است که شامل دعاهایی است که امام(ع) در زمان خود انجام داده‌اند. این کتاب که بعد از قرآن و نهج‌البلاغه بهترین کتاب است و آن را خواهر قرآن می‌نامند. صحیفه سجادیه تنها دعا نیست، بلکه شامل حقایق توحیدی از تمامی آفرینش و ولایت، همچنین دربرگیرنده بسیاری از دستورات و برنامه‌هایی است که بشر باید انجام دهد. اموری که مربوط به جامعه است در این صحیفه تحت عنوان دعا به‌ گونه‌ای عالی بیان شده‌ است.