نمایش همه
 • منتظران مهدی(عج) ۱۴۰۰-۰۷-۲۴ ۱۰:۵۲

  به مناسبت سالروز آغاز امامت حضرت ولی عصر(عج)؛

  آغاز امامت امام زمان(عج) غدیری دیگر

  سالروز آغاز امامت حضرت ولی عصر(عج) در حقیقت امتداد غدیر، بلکه خود غدیری دیگر است. باید در این چنین روزی با امام زمان(عج) بر اساس مفاد روایات و دعاها به‌ویژه دعای «عهد» پیمانی دوباره بست. معرفت، محبت، ولایت و اطاعت برخی از اصول این پیمان نسبت به حضرت صاحب‌الزمان(عج) است.

 • تقویم ۱۴۰۰-۰۷-۲۳ ۱۳:۳۰

  ۱۵ اکتبر : روز جهانی نابینایان ( عصای سفید )

  در سال ۱۹۲۱ دو محقق آمریکایی به نام‌های دکتر ناول‌ پری، ریاضیدان و دکتر جاکوپس تن ‌بروک، حقوقدان توانستند قانونی‌ را در پانزدهمین روز از ماه اکتبر به عنوان قانون عصای سفید به تصویب برسانند و این روز را به عنوان روز جهانی نابینایان نامگذاری کنند. در این قانون کلیه حقوق اجتماعی فرد نابینا به عنوان عضوی از یک جامعه متمدن انعکاس یافته است.

 • رحلت ۱۴۰۰-۰۷-۱۳ ۱۲:۳۸

  سالروز رحلت پیامبر اکرم (ص)

  ۲۸ صفر سالروز رحلت پیامبر اعظم (ص) , وجود مقدسی که خداوند متعال تمام جهان را به یمن او و عترت پاکش آفرید و نور او اول مخلوق خداوند است.

 • شهریار تبریز ۱۴۰۰-۰۶-۲۷ ۱۱:۵۸

  به مناسبت روز شعر و ادب فارسی؛

  شهریار ملک سخن

  از سال ۱۳۸۱ هجری شمسی، در تقویم رسمی‌کشور و در برابر روز ۲۷ شهریور، این عنوان به چشم می‌خورد: «روز شعر و ادب فارسی – روز بزرگداشت استاد سید محمدحسین شهریار».

 • آیت الله طالقانی ۱۴۰۰-۰۶-۱۹ ۱۴:۰۱

  زندگینامه آیت الله طالقانی

  آیت‌الله سیدمحمود طالقانی، اولین امام جمعه تهران و روحانی مبارز و نواندیشی که در شکل‌گیری انقلاب اسلامی سهم مهمی بر عهده داشت روز نوزدهم شهریور سال ۱۳۵۸ درگذشت.

 • ١7 شهریور ۱۴۰۰-۰۶-۱۷ ۱۰:۲۴

  قیام خونین ۱۷شهریور

  رویداد ۱۷ شهریور ۱۳۵۷ شناخته شده با نام «جمعهٔ سیاه» که در برخی منابع از آن با عنوان «کشتار ۱۷ شهریور» نیز یاد می‌شود، رویدادی در جریان ناآرامی‌هایی بود که در نهایت به وقوع انقلاب ۱۳۵۷ ایران انجامید.

 • روز تعاون ۱۴۰۰-۰۶-۱۳ ۱۸:۵۷

  ۱۳ شهریور :

  روز تعاون گرامی باد

  در جهان امروز، برای کسب توفیق در کلیه مسائل اقتصادی و فرهنگی باید همکاری باشد تا بتوان به مقاصد عالی دست یافت. به منظور ایجاد این همکاری، در اصل۴۴ قانون اساسی، بخش تعاونی اقتصاد جمهوری اسلامی ایران، مطرح و شرح و تفصیل آن در ۱۳ شهریور ۱۳۷۰، به تصویب مجلس رسیدو ۱۳ شهریور به عنوان روزز تعاون نامگذاری شد.

 • هفته دولت ۱۴۰۰-۰۶-۰۲ ۱۲:۲۳

  فرا رسیدن هفته دولت گرامی باد

  انفجار دفتر نخست وزیری در هشتم شهریور سال ۱۳۶۰ و شهادت دو یار دیرین امام (ره) شهید محمد علی رجایی، رئیس جمهور و محمد جواد باهنر، به منظور آشنایی مردم با فعالیت ها و بیان اهداف و برنامه های آینده دولت، هفته ای به نام هفته دولت نامگذاری شده است که از دوم تا هشتم شهریور می باشد.

 • شهید اندرزگو ۱۴۰۰-۰۶-۰۲ ۱۲:۲۲

  ۲ شهریور :

  سالروز شهادت شهید علی اندرزگو

  شهید علی اندرزگو، روحانی و مجاهد مبارز سده معاصر است که توانست در مبارزه با رژیم طاغوت و برپایی نهضت اسلامی نقش مهمی ایفا کند و موانع مهمی را از پیش‌روی انقلاب اسلامی ایران بردارد و این نهضت مقدس را در آستانه پیروزی قرار دهد.

 • تشکل ۱۴۰۰-۰۵-۲۲ ۱۲:۴۹

  ۲۲ مرداد روز تشکل ها و مشارکت ها اجتماعی

  ۲۲ مرداد ماه به نام روز تشکل‌ها و مشارکت‌های اجتماعی نام‌گذاری شده است. یک روز ملی برای تمامی سازمان‌های مردم‌نهاد در نقاط مختلف کشور برای به اشتراک‌گذاشتن تاثیرات مثبت فعالیت این سازمان‌ها بر جامعه.

 • دوم محرم ۱۴۰۰-۰۵-۲۰ ۱۲:۰۲

  دوم محرم؛ روز ورود امام حسین (ع) به کربلا

  نگاهی بر وقایع دوم محرم

  پس از آنکه امام حسین و اصحابشان در ماه ذی الحجه سال ۶۰ قمری به قصد کوفه ، از مکه خارج شدند دوم محرم سال ۶۱ قمری به کربلا رسیدند.

 • جهاد دانشگاهی ۱۴۰۰-۰۵-۱۶ ۱۵:۰۲

  به مناسبت ۱۶ مرداد؛

  جهاد دانشگاهی پلی میان جامعه و دانشگاه

  در تاریخ ۱۶ مرداد سال ۱۳۵۹ جهاد دانشگاهی با دستور امام خمینی (ره) با هدف زدودن فرهنگ منحط غربی از مراکز علمی و فرهنگی کشور تاسیس شد . این مرکز فرهنگی در سال ۱۳۶۳ش، به‌عنوان ستاد اجرایی انقلاب فرهنگی تغییر نام داد .

 • شهید بابایی ۱۴۰۰-۰۵-۱۵ ۱۶:۱۱

  ۱۵ مرداد ‌؛

  سالروز شهادت خلبان شهید عباس بابایی

  خلبانی که قید رشته پزشکی را زد

  عباس بابایی در سال ۱۳۴۸ در رشته پزشکی پذیرفته شد اما به دلیل علاقه به خلبانی، داوطلب تحصیل در رشته خلبانی نیروی هوایی شد. ۱۵ مردادماه سالروز شهادت سرلشکر خلبان شهید عباس بابایی است که در سال ۱۳۶۶ به جمع یاران شهیدش پیوست.

 • روز خانواده ۱۴۰۰-۰۵-۱۴ ۱۰:۴۶

  ۲۵ ذی الحجه، روز خانواده و تکریم بازنستگان گرامی باد

  از سال ۱۳۸۶ روز ۲۵ ذی الحجه به عنوان روز خانواده و تکریم بازنشستگان در تقویم رسمی کشور درج شده است

 • کرامت انسانی ۱۴۰۰-۰۵-۱۴ ۱۰:۴۲

  ۵ آگوست؛ روز حقوق بشر اسلامی و کرامت انسانی

  از سال ۲۰۰۸ نیز بنا به پیشنهاد ایران و تصویب کشورهای اسلامی در سازمان کنفرانس اسلامی، پنجم اوت هر سال به عنوان «روز حقوق بشر اسلامی و کرامت انسانی» نامگذاری شد تا بدین طریق هر ساله در سطوح داخلی کشورهای اسلامی توجه لازم در زمینه حقوق بشر و راهکارهای ارتقاء و اجرائی کردن آن به عمل آید.

 • روز مباهله ۱۴۰۰-۰۵-۱۳ ۱۴:۰۷

  ۲۴ ذی الحجه : روز مباهله ،گواهی بر حقانیت پیامبر اسلام

  بیست و چهارم ذی‌الحجه روز مباهله نام دارد روزی که حقانیت دین مبین اسلام و رسول گرامی ، حضرت محمد (ص) برای همیشه تاریخ ثبت شد.

 • شهادت میثم تمار ۱۴۰۰-۰۵-۱۱ ۱۹:۲۴

  ۲۲ ذی الحجه : سالروز شهادت سردار شهید اسلام میثم تمار

  ۲۲ ذی الحجه مصادف است با شهادت مظلومانه سردار شهید میثم تمار از یاران با وفای اهل بیت علیه السلام

 • شیر مادر ۱۴۰۰-۰۵-۱۰ ۰۸:۳۰

  ۱ آکوست , روز جهانی شیر مادر

  روز جهانی شیر مادر حدود ۳۰ سال است که سالانه و با هدف شناخت و اهمیت تغذیه با شیر مادر برای همه مادران و اطلاع رسانی عموم مردم در بیش از ۱۲۵ کشور جشن گرفته می‌شود

 • ولادت امام موسی کاطم ۱۴۰۰-۰۵-۰۹ ۱۵:۳۴

  ۱۹ ذی الحجه, ولادت امام موسی کاظم علیه السلام

  حضرت موسی بن جعفر علیه‌السلام ملقب و مشهور به «امام کاظم»، امام هفتم شیعیان است که پس از شهادت پدرش امام جعفر صادق علیه السلام به امامت رسید و از سال ۱۴۸ تا ۱۸۳ به مدت ۳۵ سال رهبری شیعه را بر عهده گرفت.

 • اهدا خون ۱۴۰۰-۰۵-۰۹ ۱۰:۲۹

  ۹ مرداد , روز ملی اهدا خون گرامی باد

  در تاریخ ۹ مرداد سال ۱۳۵۳ شمسی سازمان انتقال خون ایران با هدف ترویج فرهنگ اهدا، تهیه و تأمین خون و فرآورده های سالم تاسیس شد و از آن تاریخ به بعد، سالروز تأسیس این سازمان در نهم مرداد ماه، به عنوان روز اهدای خون نام گذاری شده است

 • سالروز عملیات مرصاد ۱۴۰۰-۰۵-۰۵ ۲۰:۲۲

  ۵ مرداد؛ سالروز عملیات غرورآفرین مرصاد

  ۵مرداد سالروز عملیات مرصاد است، عملیاتی که با درهم کوبیدن منافقین در مرزهای غربی کشور، به برگی زرین از کتاب افتخارات بزرگ مردان ایران زمین بدل گشته است.

 • ولاذت امام هادی ۱۴۰۰-۰۵-۰۴ ۱۱:۵۵

  زندگی نامه امام هادی النقی علیه السلام

  امام هادی النقی ۱۵ ذی الحجه در مدینه چشم به جهان گشود و ۳۳ سال پس از پدرشان امامت شیعیان را برعهده داشتند .

 • روز جهانی فیزیوتراپی ۱۴۰۰-۰۵-۰۲ ۱۱:۴۵

  ۲ مرداد؛ روز فیزیوتراپی

  با تلاش انجمن‌های فیزیوتراپی در سراسر کشور، در دوم مردادماه سال ۷۸ فیزیوتراپ‌ها توانستند، استقلال حرفه ای خود را به دست بیاورند و به این خاطر در ایران این روز به عنوان روز فیزیوتراپی اعلام شده است

 • 9 ذی الحجه؛ روز عرفه ۱۴۰۰-۰۴-۲۹ ۱۱:۲۶

  ۹ ذی الحجه؛ روز عرفه

  نهم ذی الحجه را روز عَرَفه گویند. روز عرفه از روزهای مهم برای مسلمانان و از جمله شیعیان است. گرچه عید نامیده نشده اما همچون عید خوانده شده است.

 • هفتم ذی الحجه سالروز شهادت پنجمین پیشوای شیعیان، امام محمد باقر علیه السلام ۱۴۰۰-۰۴-۲۷ ۱۴:۲۳

  هفتم ذی الحجه سالروز شهادت پنجمین پیشوای شیعیان، امام محمد باقر علیه السلام

  هفتم ماه ذی الحجه مصادف است با سالروز شهادت پنجمین اختر تابناک آسمان ولایت حضرت امام محمد باقر (علیه السلام)، شهادت این بزرگوار را به تمامی ارادتمندان خاندان اهل بیت عصمت و طهارت تسلیت می گوییم.

 • سالروز ازدواج حضرت علی (ع) و حضرت زهرا (ع) ۱۴۰۰-۰۴-۲۱ ۰۸:۲۷

  سالروز ازدواج حضرت علی (ع) و حضرت زهرا (ع)

  اولین روز از ماه حج و قربانی مصادف با سالروز پیوند آسمانی و ازدواج حضرت علی (ع) و حضرت فاطمه (س) است. آیاتی در قرآن وجود دارد که بر این اتفاق بزرگ تاریخ اسلام دلالت می کنند.

 • 14 تیر؛ روز قلم ۱۴۰۰-۰۴-۱۴ ۱۳:۲۶

  ۱۴ تیر؛ روز قلم

  قلم، زبان عقل و معرفت و احساس انسان ها و بیان کننده اندیشه و شخصیت صاحب آن است. قلم، زبان دوم انسان هاست. هویت، چیستی و قلمرو قلم بسیار گسترده تر از آن است که در بیان بگنجد.

 • ولادت امام رضا (ع) ۱۴۰۰-۰۴-۰۱ ۱۳:۴۵

  ولادت امام رضا (ع)

  حضرت امام رضا علیه السلام شب جمعه یازدهم ذی القعده در سال ۱۴۸ هجری در مدینه طیّبه به دنیا آمد، پدر بزرگوار آن حضرت امام هفتم موسی بن جعفر علیه السلام بود و مادر آن حضرت خانمی بود به نام امّ البنین یا تکتم یا نجمه که هر سه اسم در تاریخ آمده است.

 • زلزله ۱۴۰۰-۰۳-۳۱ ۱۰:۵۱

  به مناسبت ۳۱ خرداد، سالروز زلزله دلخراش رودبار؛

  تلخی بی پایان زلزله رودبار هیچگاه از یاد نمی‌رود

  ۳۱سال از فاجعه زلزله رودبار می‌گذرد، هنوزکام مردم رودبار از زلزله تلخ است.

 • ( 14 ژوئن ) روز جهانی اهدای خون ۱۴۰۰-۰۳-۲۴ ۰۹:۰۴

  ۱۴ ژوئن؛ روز جهانی اهدای خون

  روز ۱۴ ژوئن هر سال به نام روز جهانی اهدای خون (روز جهانی تقدیر از اهدا کنندگان خون) انتخاب شده‌است. در این روز از همت والا و فعالیت انسان دوستانه تمام کسانی که در زمینه اهدا و انتقال خون و نجات جان انسان‌ها تلاش می‌کنند، قدردانی می‌شود.