چهارشنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۸ - ۰۸:۵۳

ورزشی

کرونا و ورزش/باشگاه خانگی خود را راه بیندازید

حرکات کششی

در این ایام که شیوع بیماری کرونا در بسیاری از کشورها به بحرانی اجتماعی مبدل شده است و خانواده ها برای پیشگیری از این ویروس منحوس خانه نشین شده اند، هر یک از اعضای خانواده برای گذراندن این دوران دست به هرکاری می زنند اما یکی از بهترین کارها برای جلوگیری از افزایش وزن و افزایش نشاط و سلامت انسان، ورزش و انجام تمرینات نرمشی است.

به گزارش مفدا، در این ایام که شیوع بیماری کرونا در بسیاری از کشورها به بحرانی اجتماعی مبدل شده است و  خانواده ها برای پیشگیری از این ویروس منحوس خانه نشین شده اند، هر یک از اعضای خانواده برای گذراندن این دوران دست به هرکاری می زنند اما یکی از بهترین کارها برای جلوگیری از افزایش وزن و افزایش نشاط و سلامت انسان، ورزش و انجام تمرینات نرمشی است.

با توجه به تعطیلی استخرها، باشگاه های ورزشی و اماکن و فضاهای ورزشی به دلیل شیوع این بیماری، نباید ورزش و تحرک را تعطیل کرد چرا که آسیب های ناشی از کم تحرکی در دراز مدت می تواند صدمات جبران ناپذیری به انسان وارد کند از این رو با قاطعیت و جدیت هر چه تمام تر به ورزش و انجام تمرینات نرمشی در منزل مبادرت کنید.
برای مثال از فرزندان بخواهید سر ساعت ۵ بعد از ظهر با لباس ورزشی آماده باشند و همگی با هم با ویدئوهای آموزشی ورزش کنید. مطمئن باشید این تجربه برای تمام اعضای خانواده به ویژه کودکان بسیار دلچسب خواهد بود؛ از طرفی از اضافه وزن جلوگیری می‌کند.

در شیوع و همه گیری بیماری ها معمولا پزشکان و متخصصان بهداشتی قرنطینه خانگی را مهمترین و اولین راهکار برای جلوگیری از گسترش و ابتلا به بیماری می‌دانند. اکنون نیز که بیماری کرونا به مرحله همه گیری رسیده است،  راهکارهای ساده و مهیجی را برای طی کردن این دوران برای خانواده ها ارائه می شود.

قرنطینه خانگی اولین قدم برای جلوگیری از گسترش ویروس کروناست. با این حال در خانه‌ ماندن برای مدت طولانی و انجام فعالیت های ورزشی و عدم شرکت در فعالیت‌های اجتماعی اثرات روحی و روانی متفاوتی بر افراد دارد. معمولا افراد در این روزها گله می‌کنند که بسیار بی‌حوصله و کسل هستند. از طرفی درک اهمیت این موضوع برای افراد بالغ بسیار ساده‌تر از کودکان است؛ بنابراین والدین وظیفه خطیری دارند و آن حفظ شادی و روحیه خود و کمک به سایر افراد خانواده در این زمینه است. والدین می بایست با تشویق کودکان به انجام فعالیت های ورزشی و همچنین بازیهای فکری، کودکان را به سمت و سوی مثبت هدایت کنند.
با اعضای خانواده برنامه ریزی کنید
پیشنهاد روان‌شناسان این است که در اولین فرصت یک جلسه برگزار کنید و با اعضای خانواده در این مورد صحبت کنید. در ابتدا شرایط را برای فرزندان متناسب با سنشان توضیح دهید و نقطه نظرات و ایده تمام افراد خانواده را بشنوید و یادداشت کنید. سپس فهرستی از تمام نظرات و علایق تهیه کنید و مطابق با آن برنامه بریزید.

با فرزندان صادق باشید
نیازی نیست فرزندان به ویژه کودکان را از این شرایط بترسانید و ایجاد دلهره و اضطراب کنید؛ ولی با آنان صاق باشید و شرایط را به زبان ساده شرح دهید و آنان را مطمئن کنید که در صورت رعایت اصول بهداشتی مشکلی نخواهند داشت و به زودی به شرایط عادی باز خواهند گشت

از بازی‌های فکری غافل نشوید
شما به عنوان والدین وظیفه دارید محیط مفرحی را برای خود و کودکان ترتیب دهید. بنابراین دست به کار شوید و لیستی از فعالیت‌های شاد و سرگرم‌کننده ترتیب دهید و هر روز بخشی از آن را انجام دهید. این فعالیت‌ها می‌توانند شامل انواع بازی‌های فکری، کامپیوتری و فیزیکی باشند.

کارهای عقب‌مانده را انجام دهید
همه افراد کارهای عقب‌افتاده‌ای دارند که هیچ وقت زمان مناسبی برای تکمیل آن نیافته‌اند؛ مطمئن باشید اکنون بهترین زمان است. کارهای عقب‌مانده را فهرست کنید و با برنامه هر روز یک قدم کوچک به پیش روید.

با دیگران به طور مجازی در ارتباط باشید
گرچه ارتباط فیزیکی شما با دنیای بیرون قطع شده است؛ ولی اکنون به لطف گوشی هوشمند و شبکه‌های اجتماعی در کوتاهترین زمان و با یک کلیک ساده با هر شخصی که بخواهید مرتبط می‌شود. ساعاتی از روز را به گفتگو با دوستان و فامیل اختصاص دهید. می‌توانید در این فعالیت، متناسب با مخاطب، اعضای خانواده را نیز دعوت کنید و تماس‌های تصویری برقرار کنید.
مطمئن باشید این کار هم برای شما و هم فرزندان بسیار مهیج و جالب خواهد بود.
 
به اخبار جعلی و شایعات توجه نکنید
نیازی نیست تمام وقت خود را در شبکه‌های اجتماعی و به ‌دنبال اخبار و آمار باشد. این کار موجب ایجاد استرس برای شما و بقیه اعضای خانواده می‌شود. دنبال‌کردن اخبار و توصیه‌های پزشکی از منابع موثق ضروری است. ولی در این کار میانه رو باشید و فقط به نکات مفید و سودمند توجه کنید.


منبع: mefda.ir

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.