شنبه ۱۷ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۰:۳۶

سرپرست کمیته تحقیقات دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی گناباد مطرح کرد؛

کمیته تحقیقات دانشجویی، بستری مناسب برای امور تحقیقاتی دانشجویان است

"دکتر میترا صالحی" سرپرست کمیته تحقیقات دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی گناباد

سرپرست کمیته تحقیقات دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی گناباد بیان اینکه کمیته تحقیقات دانشجویی، بستری مناسب برای امور تحقیقاتی دانشجویان است، تصریح کرد: این واحد ضمن حمایت از دانشجویان، برای ورود آنان به بحث پژوهش تسهیل‌گری نموده و در نهایت دانشجویان می‌توانند به راحتی کار خود را شروع کنند.

"دکتر میترا صالحی" در گفت‌وگو با مفدا – گناباد، اظهار کرد: کمیته تحقیقات دانشجویی در ۱۳۷۹ در دانشگاه علوم پزشکی گناباد تأسیس گردیده و هدف این کمیته نیز ترویج و ارتقاء پژوهش در بین دانشجویان، ایجاد فرصت شکوفایی استعداد، نشاط علمی و تحقیق برای حل مشکلات بهداشتی در جامعه همچون بیماری کرونا است.

وی ادامه داد: با همکاری معاون تحقیقات و فناوری و مدیر پژوهشی دانشگاه در اوایل سال ۹۸، هر دانشکده دارای کمیته تحقیقات دانشجویی جداگانه شد که این فرصت برای دانشجویان فراهم گردید تا در حوزه تخصصی خود ورود پیدا کرده، پروپوزال را نوشته و تحویل کمیته دانشکده‌ها دهند.

سرپرست کمیته تحقیقات دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی گناباد اضافه کرد: پروپوزال‌های دریافت شده، پس از طرح در شورای پژوهشی و تصویب در کمیته اخلاق، به امور مالی ارسال شده و مجاز به اخذ قرارداد می‌گردند و پس از آن محققین می‌توانند کار خود را شروع کنند.

وی ابراز کرد: کمیته تحقیقات دانشجویی هر دانشکده دارای شورای مرکزی بوده که این شورا از دانشجویان فعالی که فعالیت می‌کنند، تشکیل شده که وظیفه آنان، تصمیم‌گیری درباره مسائل مربوط به این کمیته و سیاست‌گذاری سالیانه است؛ ضمن اینکه پل ارتباطی بین کمیته تحقیقات دانشجویی دانشگاه و دانشجویان نیز دبیر کمیته هر دانشکده است.

صالحی افزود: در دو سال گذشته، اولین کنگره دانشگاه‌های علوم پزشکی خراسان در بین دانشگاه های علوم پزشکی خراسان بزرگ، نخستین استارتاپ ویکند صنعت گیاهان داروئی و مغذی کشور، همایش ملی پژوهشی تکنولوژی اتاق عمل، کنگره علوم اعصاب بین دانشگاه علوم پزشکی گناباد و مشهد توسط این کمیته برگزار شده است.

کارگاه‌های کمیته تحقیقات دانشجویی، مجازی برگزار می‌شود

او اذعان کرد: به دلیل پیشگیری از شیوع بیماری کرونا، کارگاه‌های کمیته تحقیقات دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی گناباد حضوری برگزار نمی‌شود و بلکه به صورت مجازی در سایت این کمیته در حال برگزاری است.

سرپرست کمیته تحقیقات دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی گناباد همچنین گفت: دانشجویانی که طرح‌هایی در کمیته تحقیقات دانشجویی داشته باشند و بتوانند از طرح های مصوب مقاله ای را استخراج و به کنگره ها ارسال نمایند، در صورت پذیرش این طرح‌ها به صورت ویژه از آنها حمایت خواهد شد.

وی عنوان کرد: کمیته تحقیقات دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی گناباد توانسته است رتبه سوم را در ارزشیابی سال ۱۳۹۸ در بین کمیته‌های دانشگاه‌های هم‌تراز خود کسب نماید؛ ملاک‌های انتخاب این ارزشیابی، افزایش طرح‌ها، مقالات استخراج شده از طرح‌ها و همچنین برگزاری کارگاه‌ها و کنگره‌ها بوده و لذا دانشگاه علوم پزشکی گناباد در این زمینه، توانسته است رتبه خوبی را کسب نماید.

دانشجویان در زمینه گیاهان داروئی ورود کنند

صالحی خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه گناباد، شهری دارای گیاهان داروئی مختلف از جمله زعفران بوده که می توان از آنها بهره‌برداری و در درمان بسیاری از بیماری‌ها استفاده نمود؛ لذا از دانشجویان خواستاریم که در این زمینه ورود کنند.

وی اذعان کرد: درصد زیادی از دانشجویان تمایل به حضور فعال در کمیته تحقیقات دانشجویی دانشگاه را داشته که تشویق و ترغیب آنها توسط اعضای هیئت علمی، تاثیر بسزایی داشته است.

سرپرست کمیته تحقیقات دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی گناباد خطاب به دانشجویان ترم پایین‌تر و بویژه جدیدالورودها گفت: این دسته از دانشجویان در کارگاه‌های برگزار شده توسط این کمیته شرکت نموده و با بحث پروپوزال‌نویسی و سرچ مقاله آشنا شوند.

او بیان کرد: هدف از انجام طرح های تحقیقاتی بایستی حل مشکل بهداشتی و درمانی و باز کردن گره ای از مشکلات جامعه باشد.

صالحی زمان تحصیل در دانشگاه را کوتاه دانست و خاطرنشان کرد: دانشجویان علاوه بر فعالیت در زمینه آموزش، در امور پژوهش هم فعالیت کنند که پس از گذشت ۴ سال، با استعدادی بالا فارغ التحصیل شده و وارد عرصه کار شوند؛ لذا دانشجویان حتما این زمان را غنیمت شمارند و علاوه بر جنبه علمی، به پژوهش و مسائل فرهنگی هم توجه کرده و تک بعدی فعالیت نکنند.

سرپرست کمیته تحقیقات دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی گناباد تأکید کرد: تا دانشجویی نگارش طرح یا مقاله خود را تحویل ندهد، نمی‌تواند از کمیته تحقیقات دانشجویی فارغ التحصیل شود و لذا پیشنهاد می‌شود که دانشجویان از اولین سال ورودشان به دانشگاه، وارد کمیته شده و با انگیزه مناسب، کارهای تحقیقاتی خود را شروع کنند و در نهایت پس از فارغ‌التحصیلی، با موفقیت وارد عرصه کار شده و از امتیازات آن برخوردار گردند.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.