دوشنبه ۲ تیر ۱۳۹۹ - ۱۹:۱۲

دبیر کانون اهدای عضو حیات دانشگاه علوم پزشکی گیلان :

اهدای عضو، اهدای امید و زندگی دوباره به جامعه در جهت حفظ زندگی انسانها است

نادیا مسعودی

دبیر کانون اهدا عضو حیات دانشگاه علوم پزشکی گیلان ضمن ضرورت و الزام به فرهنگ سازی ، در زمینه اهدای عضو اظهار کرد: اهدا عضو ، اهدا زندگی به یک نفر نیست بلکه، اهدای امید و زندگی دوباره به یک خانواده و جامعه است که با فرهنگ سازی درست رقم خواهد خورد.

به گزارش مفدا گیلان; نادیا مسعودی، دانشجوی ترم شش بهداشت عمومی و دبیر کانون اهدا عضو حیات دانشگاه علوم پزشکی گیلان وتنها دبیر دانشجویی اهدای عضو کشور در گفت و گو با مفدا گیلان و به مناسبت روزجهانی اهدای عضو ، به تشریح فعالیت ها ی کانون پرداخت.
وی با تاکید بر اینکه این کانون اولین کانون در نوع خود در دانشگاه های علوم پزشکی سراسرکشور است افزود: زمینه اصلی فعالیت و کار ما در جهت ارتقای فرهنگ اهدای عضو ، روشنگری درمورد این موضوع و تفاوت آن با سایر اختلال های مغزی ازجمله کما است .

وی ادامه داد عموم مردم باید بدانند در مرگ مغزی خونرسانی به مغز متوقف شده، اکسیژن رسانی به آن انجام نمی گیرد.  تمام کارایی و فعالیت  مغز  ازبین می رود و دچار تخریب غیر قابل برگشت می گردد. اگرچه پس از مرگ مغزی اعضای دیگر از جمله قلب، کبد و کلیه ها هنوز دارای عملکرد هستند اما به تدریج در طی چند روز آینده، از کار خواهند افتاد.

مسعودی با تاکید بر اینکه این تخریب غیر قابل برگشت است و درک درست این موضوع کمک زیادی در ارتقای فرهنگ اهدای عضو خواهد کردافزود: ندانستن همین موضوع گاهی باعث ایجاد سوی تفاهم برای برخی و باعث میشود مرگ مغزی رابا کمااشتباه بگیرند، درحالیکه کما در واقع یک نوع اختلال در کارکرد مغز است که شخص دچار کاهش شدید سطح هوشیاری می شود و به هیچ یک از تحریکات پیرامونش، پاسخ نمیدهد.در کما شانس بهبودی برای برخی بیماران وجود دارد، در صورتیکه در مرگ مغزی بهبودی بیمار غیر ممکن  و مرگ وی ظرف چند روز حتمی است.

 مسعودی در ارتباط با فعالیت های کانون ادامه داد : قدم های اولیه ما در ارتباط با روشنگری ها و فرهنگ سازی بوده است که در قالب غرفه هایی در سطح دانشکده های دانشگاه انجام شد اما در کنار این فرهنگ سازی، اعضای کانون در بیمارستان هم ، برای فعالیت و آموزش تخصصی حاضر شدند .
اما با آغاز بحران کرونا، و مسدود شدن فعالیت ها دربیمارستان ، فعالیت ها ی کانون شکل دیگری به خود گرفت و در قالب فضای مجازی به فعالیت خود ادامه داد ; از جمله این کارها،  راه اندازی پویش تو به جای من زندگی کن بود که با صدور کارت اهدا عضو برای دانشجویان و اساتید و عموم مردم همراه بود. که ازابتدای کرونا تا به الان همچنان درخواست مردم برای گرفتن کارت اهدای عضو ادامه دارد و این اشتیاق مردم خود نقطه قوتی برای ادامه فعالیت های ماست.
وی با اشاره به ادامه داشتن، پویش تو به جای من زندگی کن  اظهار کرد: همه دانشجویان ،اساتید ،کارکنان و عموم مردم را به این پویش دعوت میکنم و ازطرف خود و به نمایندگی از کانون اهدای عضو حیات دانشگاه علوم پزشکی گیلان ضمن تشکر از تمام فعالان این عرصه از تمام اهدای کنندگان عضو متشکریم و دست تمام این فداکاران را میبوسیم که با گذشت و بخشش خود، راه را برای ادامه زندگی افراد دیگر باز کردند ودوباره امید به زندگی را در آنها بیدار کردند و این روز به همه این عزیزان تبریک میگوییم . چرا که اهدای عضو اقدامی خداپسندانه و خیرخواهانه در جهت حفظ زندگی انسان ها است. فرصتی که زندگی دوباره به بیماران نیازمند عضو و خانواده هایشان می دهد.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.