شنبه ۲۸ تیر ۱۳۹۹ - ۰۸:۳۰

دبیر پویش دانشجویی مقابله با کرونا دانشکده علوم پزشکی سیرجان در گفت و گو با مفدا:

پویش‌های دانشجویی در دوران کرونا، جلوه‌های دیگری از فرهنگ دفاع مقدس است

تضمین موفقیت این پویش در گروی تعامل موفق آن با گروه‌های مختلف جامعه در سطوح آکادمیک و غیر آکادمیک است

حسین قائد امینی سیرجان

حسین قائد امینی دبیر جدید پویش دانشجویی مقابله با کرونا دانشکده علوم پزشکی سیرجان گفت:  همانگونه که در گذشته دانشجویان در شرایط بحرانی برای این نظام حماسه سازی کرده‌اند، امروزه نیز شاهد جلوه‌هایی از فرهنگ دفاع مقدس، در صحنه مبارزه با این بیماری در قالب همین پویش‌های دانشجویی هستیم.

حسین قائد امینی دبیر جدید پویش دانشجویی مقابله با کرونا دانشکده علوم پزشکی سیرجان دانشجوی سال آخر رشته پزشکی دانشگاه علوم پزشکی کرمان و حافظ ۱۵جز قرآن کریم است. وی عضویت در مرکز استعدادهای درخشان، شورای مرکزی کانون قرآن و عترت دانشگاه کرمان، تاسیس کانون قرآن پژوهی و طب در دانشگاه و فعالیت به عنوان دبیر آن، عضویت در شورای مرکزی کانون هلال احمر دانشگاه کرمان، کسب رتبه برتر بخش پژوهشی در جشنواره ملی، رتبه برتر بخش پژوهشی جشنواره ی وازارت بهداشت و رتبه برتر بخش پژوهشی کنگره ملی طب سنتی را در کارنامه فعالیت های دانشجویی خود دارد. خبرنگار مفدای سیرجان با وی به گفت و گو نشسته است که  گوشه هایی از آن در ادامه می آید.

به عنوان دبیر جدید این پویش دانشجویی مقابله با کرونا در دانشکده علوم پزشکی سیرجان، آیا اهداف جدیدی برای این پویش ترسیم شده است و قرار است در حوزه های جدیدی ورود شود؟

با توجه به آمار مرگ و میر ناشی از شیوع موج دوم کرونا و حتی احتمال وقوع موج سوم، اهداف پویش ملی کرونا قطعا ابعاد جدیدی در حیطه های پیشگیری (Prevention)، مقابله (Treatment و Management)، تاب آوری (Resilience) و ... پیدا نموده است و تا زمان آماده شدن واکسن که احتمال کم تا متوسط ساخت واکسن در بازه زمانی یکساله برای آن در نظر گرفته شده یا ارائه یک متد درمانی کارامد لازم است اهداف این پویش در سطح دانشگاه نیز مرتبا به روز رسانی شود.
در راستای اهداف پویش ملی در موج دوم این پاندمی، پویش ما در دانشگاه علوم پزشکی سیرجان فعالیت های مختلفی را در حوز های تامین محتوای علمی (از قبیل انجام پژوهش های کیفی، کارآزمایی بالینی، برگزاری ژورنال کلاب های مجازی جهت ارائه و تحلیل مقالات Covid-۱۹ چاپ شده در ژورنال های داخلی و خارجی ISI با ضریب تاثیر و سایتیشن بالا، ترجمه ی مقالات مرتبط در پایگاه های  Medscape و UpToDate توسط اعضای این پویش دانشجویی و ارائه ی آن ها در قالب فلش کارت های مجازی به دانشجویان)، تولیدات رسانه ای (طراحی اپلیکیشن خطر سنجی کووید-۱۹، ساخت کلیپ های آموزشی به زبان های فارسی و انگلیسی، طراحی اینفوگرافیک)، تولید اقلام (حفاظت فردی توسط دانشجویان علاقه مند، مواد ضدعفونی کننده) و عملیات میدانی (آموزش  نکات طلایی بهداشتی، پاسخ گویی آنلاین به سوالات افراد و توزیع اقلام و وسایل بهداشتی) در قالب اهداف کوتاه مدت و بلند مدت در نظر گرفته ایم.

برنامه‌های پیش روی پویش دانشجویی در دانشکده علوم پزشکی سیرجان چیست؟ چه برنامه ریزی دارید؟

با توجه به سیاستگذاری های انجام شده توسط اعضای مرکزی، در اولین اقدام در فاز دوم فعالیت ها، با همکاری کمیته تامین محتوای علمی، کمیته عملیات میدانی و کمیته ی تولیدات رسانه ای پویش قصد داریم در راستای ارائه ی آموزش های دقیق و در عین حال کاربردی و جذاب به دانشجویان عزیز جهت افزایش سطوح آگاهی پیرامون ابعاد مختلف این پاندمی در دانشگاه و شهرستان سیرجان دوره ی آموزش و پژوهشی مجازی تحت عنوان «آن چه باید یک دانشجوی علوم پزشکی در مورد ویروس Covid-۱۹ در موج دوم شیوع بداند» برگزار کنیم. طی این دوره آخرین گایدلاین های ارائه شده از سوی WHO و وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی در موج دوم شیوع در خصوص این بیماری متناسب با شرایط اقلیمی و بهداشتی استان کرمان و علی الخصوص شهرستان سیرجان به صورت کاربردی ارائه می شود و در نهایت پس از گرفتن آزمون به شرکت کنندگان گواهی معتبر اعطا خواهد شد.

تا به حال این پویش در دانشکده علوم پزشکی چه اقدامات و عملکردی داشته است؟

بیشتر فعالیت های صورت گرفته در گذشته با توجه به شرایط موج اول و عدم آشنایی افراد با ماهیت این بیماری و پاندمی ناشی از آن متمرکز بر ارائه آموزش های اولیه شامل، آشنایی با ویروس کرونا، چگونگی شکل گیری این بیماری، ریسک فاکتورها، نحوه ی انتقال و اصول اولیه حفاظت فردی (با اولویت استفاده از ماسک، شستن دست ها، فاصله گذاری اجتماعی)، شناسایی افراد مشکوک، نحوه مدیریت شرایط و تولید تجهیزات محافظتی از قبیل ماسک صورت گرفته بود.

جلب مشارکت دانشجویان در این پویش چگونه است و چطور همکاری کنند؟ این پویش فراتر از دانشجویان هم هست؟

نظر به شرایط بیشتر تبلیغات در فضای مجازی انجام می شود و کار تیمی متناسب با رشته و توانایی های دانشجویان صورت می گیرد. تضمین موفقیت این پویش در گروی تعامل موفق آن با گروه های مختلف جامعه در سطوح آکادمیک و غیر آکادمیک می باشد که خود نیازسنجی سازمان‌یافته و نظام‌مند متناسب با اهداف هر گروه بستگی دارد.
به عقیده ی بنده با توجه به شرایط فعلی به کارگیری تمامی مهارت ها و تجربیات علمی، پژوهشی و اجرایی کسب شده طی این سال ها در کنار توجه به انجام کار تیمی و تمرکز ویژه به فضای مجازی و پتانسل های منطقه ای می تواند استعدادهای بالقوه ی دانشجویان را در این حوزه بالفعل نموده و شاخ و برگ های درخت تنومند این پویش را پُربارتر نماید.

پویش‌های دانشجویی چه قدر در مقابله با کرونا خصوصا در شهرستان‌ها می‌تواند موثر باشد و چه عواملی در تاثیر بیشتر آنها تاثیر مثبت و پیشرو دارد؟

 همانگونه که در گذشته دانشجویان در شرایط بحرانی برای این نظام حماسه سازی کرده‌اند، امروزه نیز شاهد جلوه‌هایی از فرهنگ دفاع مقدس، در صحنه مبارزه با این بیماری در قالب همین پویش‌های دانشجویی هستیم که نقش قابل قبولی در راستای فرهنگ سازی جهت کاهش میزان مورتالیتی و موربیدیتی در جامعه داشته است. قطعا ادامه این مسیر با چالش های فراوانی رو به رو می باشد اما دانشجوی (رزمنده ی) جبهه کرونا باید با شهامت و انگیزه ای بالا به ادامه ی اهداف این پویش فکر کند و از مشکلات پیش رو هراسی نداشته باشد و چه زیبا سردار دل ها حاج قاسم سلیمانی فرمودند: «نترسید، نترسیم و نترسانیم».