شنبه ۱۹ مهر ۱۳۹۹ - ۲۰:۳۳

۱۸_۲۵ مهرماه هفته سلامت روان با شعار جهانی:

سلامت روان برای همه

زنگ سلامت

۱۸_۲۵ مهرماه، مصادف با هفته سلامت روان در حالی آغاز شده است که همه گیری بیماری ناشی از COVID_19 تمام ابعاد سلامت روان اشخاص را درگیر خود نموده و این امر توجه بیشتر در این حوزه را می طلبد.

همه گیری(پاندمیک) موجب افزایش تقاضا برای خدمات بهداشت روان می شود. سوگواری، انزوای اجتماعی، از دست دادن درآمد از جمله عواملی است که مسبب ایجاد مشکلات روانی یا تشدید آن ها می شوند. از دیگر مشکلات روانی استرس و اضطراب است که بسیاری از افراد جامعه با افزایش میزان مصرف الکل و مواد مخدر، دچار بی خوابی و اضطراب می شود.  همچنین COVID-19 را نیز می توان به عنوان یکی دیگر از عواملی که منجر به عوارض عصبی و  ذهنی بسیاری ازقبیل: دلیریوم، بی قراری و سکته می شوند، نام برد.

هرساله در تقویم، هفته ای با عنوان هفته سلامت روان، با هدف آگاهی بخشی از بهداشت روان و مشکلات روانی تعیین و با شعار رسمی هرساله آغاز می گردد. امسال نیز این هفته در حالی آغاز شده است که در نتیجه شیوع بیماری همه گیر COVID-19 ، زندگی روزمره اکثر افراد جامعه تحت تاثیر مستقیم این ویروس قرار گرفته و سبک زندگی افراد را به میزان قابل توجهی تغییر داده است.  
تا آنجائیکه برخی متخصصان معتقدند؛ مدت زمانی را که فرد به دلیل شیوع ویروس کرونا در قرنطینه به سر می برد، می تواند تاثیر مخرب و طولانی مدتی بر سلامت روان او داشته باشد که باید مورد توجه قرار گیرد.
به همین جهت انتظار می رود با توجه به شیوع گسترده این بیماری نیاز به بهداشت و حمایت گری های روانی به مراتب افزایش یافته و مستلزم برنامه ریزی های مناسب در این زمینه باشد. بنابراین سرمایه گذاری در برنامه های بهداشت روان، اکنون بیش از گذشته اهمیت یافته و به همین منظور هدف امسال کمپین روز جهانی بهداشت روان به افزایش سرمایه گذاری در حوزه بهداشت روانی تخصیص یافته است.

هم چنین روزشمار هفته سلامت روان با شعار جهانی "سلامت برای همه" طبق تقویم رسمی کشور به شرح زیر اعلام شده است.
_جمعه ۱۸ مهر:  نقش زیرساخت های سلامت روان در شرایط کرونا و پساکرونا

_شنبه ۱۹ مهر: متخصصین متعهد، مدافعین سلامت

_یکشنبه ۲۰ مهر: سیاستگذاران آگاه، سرمایه گذاری بیشتر در حوزه سلامت روان

_دوشنبه ۲۱مهر: نقش نظام مراقبت های بهداشت اولیه در دسترسی به خدمات سلامت روان

_سه شنبه ۲۲ مهر: مشارکت سازمان های مردم نهاد، در ارتقاء سلامت روان جامعه

_چهار شنبه ۲۳ مهر: نقش رسانه در تبیین وضعیت سلامت روان و انگ زدایی

_پنجشنبه ۲۴ مهر:  بیمه مؤثر، دسترسی بیشتر به خدمات سلامت روان

اما آنچه که در این موضوع مهم است شناخت و اطمینان کامل از سلامت افراد و درمان به موقع و کارآمداست. در ادامه، به بررسی بیشتر ابعاد این موضوع می پردازیم.

هفت وضعیت اطمینان از سلامت روان افراد عبارت است از: اضطراب، اختلال دوقطبی، سایکوز، اختلالات خوردن، افسردگی، اختلال استرس پس از آسیب(PTSD) و اختلال سوء مصرف مواد

در واقع روش های مختلفی در مواجهه با بیماری های روانی و درمان آنها وجود دارد، از جمله این روش ها می توان به: 
1) به چالش کشیدن اعتقادات   
2) پشتیبانی از دیگران  
3) مراقبت از خود  
4) غربالگری  
5) و بحث پیرامون سلامت روان اشاره کرد.

غربالگری

غربالگری سلامت روان، یکی از سریع ترین و راحت ترین راه ها برای تشخیص این است که آیا علائمی از اختلالات روانی را تجربه کرده اید یا خیر.
پنج نشانه هشدار دهنده و مهم در اختلالات روانی عبارت اند از:
_غم یا تحریک پذیری طولانی مدت
_خلق و خوی بسیار بالا یا پایین
_ترس، نگرانی یا اضطراب بیش از حد
کناره گیری اجتماعی
_تغییرات چشمگیر در عادات غذایی یا خوابیدن


تعریف سازمان جهانی بهداشت از سلامت :
WHO سلامت را به عنوان وضعیتی کامل از نظر جسمی، روانی و اجتماعی تعریف می کند که در آن بهزیستی و نه صرفا عدم وجود بیماری مورد نظر است؛ از این رو سلامتی شامل عملکردهای ذهنی، جسمی و اجتماعی است که بسیار به یکدیگر مرتبط هستند. شواهد نشان می دهند اختلالات روانی خطر بیماری جسمی را افزایش می دهد و بالعکس.
هم چنین پیشگیری از بروز مشکلات روانی و حمایت از افراد برای خوب ماندن، از رویکردهای مهم برای بهبود سلامت روان است.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.