چهارشنبه ۷ آبان ۱۳۹۹ - ۰۷:۴۹

برگزاری وبینار "افسردگی در زنان" در دانشگاه علوم پزشکی تربت حیدریه

کارگاه افسردگی

کارگاه افسردگی در زنان به همت اداره مشاوره و سلامت روان و امور بانوان معاونت بهداشتی به صورت وبینار و در بستر فضای مجازی برگزار شد.

به گزارش مفدا تربت حیدریه، کارگاه افسردگی در زنان به همت اداره مشاوره و سلامت روان و امور بانوان معاونت بهداشتی به صورت وبینار و در بستر فضای مجازی برگزار شد.

"سمانه اسحاق زاده" کارشناس مسئول اداره مشاوره دانشگاه احتمال ابتلای زنان به افسردگی را دو برابر مردان دانست و گفت: افسردگی به عنوان بیماری ناتوان کننده، مزمن و عود کننده، یک بیماری روانشناختی شایع در زنان است. امروزه بر اساس نتایج سال‌ها مطالعه میدانی، می دانیم که خطر افسردگی، زنان را بیش از مردان تهدید می کند و احتمال ابتلای زنان به این اختلال خلقی دو برابر مردان است. از آنجایی که زنان نخستین کسانی هستند که به عنوان مادر پاسخگوی نیازهای حیاتی کودک هستند، سلامت روانی آنان تأثیر مستقیمی بر سلامت روانی فرزندانشان و در نتیجه سلامت روان جامعه خواهد داشت.

وی با اشاره به نشانه های افسردگی ادامه داد: مهمترین نشانه های افسردگی شامل احساس غمگینی، فقدان لذت، ناامیدی، بی انگیزگی، عدم تمرکز، انزوا، تغییرات چشمگیر وزن و اشتها، پرخوابی یا کم خوابی می باشد که به دو دلیل کلی در افراد ایجاد شوند یکی پس از وقوع یک رویداد آسیب زا که معمولا محتوای شکست یا فقدان دارند و دیگری بدون تجربه رویداد مشخص بیرونی.

کارشناس مسئول اداره مشاوره در تشریح نوع اول افسردگی اینگونه گفت: تجارب ناگواری مانند مرگ یکی از نزدیکان فرد، شکست در یک رابطه عاطفی، عدم قبولی در یک آزمون مهم و سایر تجاربی از این دست، میتوانند باعث بروز افسردگی در افراد شوند. حتی تجاربی که به نظر خوشایند هستند، مانند ازدواج، مادر یا پدر شدن نیز می توانند به بروز افسردگی منجر شوند، چراکه ممکن است استرس زیادی را به افراد تحمیل نمایند.  تجربه این نوع افسردگی، طبیعی و مدت زمان آن معمولا کوتاه خواهد بود. در واقع تجربه نشانه های افسردگی پس ازین وقایع بیرونی مورد انتظار هستند. این نوع افسردگی اگر طولانی شود و اختلال جدی در عملکرد فرد ایجاد کند نیاز به درمان خواهد داشت.

اسحاق زاده اظهار داشت: نوع دوم افسردگی که به نظر میرسد مربوط به دنیای درونی فرد است و بدون دلیل خارجی رخ می دهد معمولا بسیار نگران کننده تر خواهد بود.

گفتنی است در سی سال اخیر تحقیقات انجام شده در زمینه افسردگی نشان داده‌اند که این بیماری چند عاملی است که با ارائه یک مدل بیولوژیکی-روانی-اجتماعی بهتر می‌توان آن را فهمید. در واقع دلایل مختلف ژنتیکی و محیطی و اجتماعی می توانند باعث بروز افسردگی شوند. برخی ژن ها که فرد از والدین خود به ارث می برد او را مستعد ابتلا به افسردگی می کند. همچنین تجارب دوران کودکی و محیط زندگی فرد میتوانند در آسیب پذیری فرد به بیماری افسردگی نقش مهمی داشته باشند.

برخی ویژگی های شناختی و الگوهای تفکر نیز در بروز افسردگی نقش اساسی دارند از جمله داشتن خطاهای شناختی. خطاهای شناختی خطاهای ذهن هستند که باعث نتیجه گیری های اشتباه و در نتیجه تفکر منفی و آزار دهنده می شوند. همچنین نشخوار ذهنی، اهمال کاری و کمال گرایی نیز می توانند در بروز افسردگی نقش ایفا کنند.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.