چهارشنبه ۱۴ آبان ۱۳۹۹ - ۱۶:۲۹

مدیر فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی تربت حیدریه به مناسبت روز فرهنگ عمومی؛

فرهنگ در هویت بخشی به انسان ها و ترسیم مسیر زندگی نقش به سزایی دارد

اقای حسینی

مدیر فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی تربت حیدریه ریشه فرهنگ را در مبانی مبانی اعتقادی، باورها، آداب و رسوم، منش ها، بینش ها و عوامل روانشناختی دانست که در هویت بخشی به انسان ها و تعیین نقشه راه زندگی موثر می باشد.

به گزارش مفدا تربت حیدریه، مدیر فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی تربت حیدریه ریشه فرهنگ را در مبانی مبانی اعتقادی، باورها، آداب و رسوم، منش ها، بینش ها و عوامل روانشناختی دانست که در هویت بخشی به انسان ها و تعیین نقشه راه زندگی موثر می باشد.

"سید حمید حسینی" در گفتگو با خبرنگار مفدا دانشگاه و با تعریف فرهنگ گفت: فرهنگ عمومی به معنای فرهنگ غالبی است که در میان عموم جامعه رواج دارد و عامه مردم در کیفیت آن نقش دارند و عموم جنبه ها و عرصه های زندگی مردم را تحت تأثیر قرار می دهد. در این میان توجه به اخلاقیات از اهمیت ویژه ای نیز برخوردار است از جمله وقت شناس بودن افراد، داشتن وجدان کاری، داشتن حس منفعت جویی گروهی و جمعی افراد نسبت به حس منفعت طلبی فردی لذا وقتی این عوامل در کنار هم وجود داشت آن وقت هست که هنجارهای یک جامعه به درستی شکل می گیرد و این گونه هست که فرهنگ به هوایی که تنفس می کنیم تشبیه شده است که انسان وقتی این هوا را استنشاق کرد با هوایی که استشاق کرده و با آن جانی گرفته، می تواند قدم بردارد و جلو رود. بقیه کارها برخاسته از آن چیزی است که فرد استنشاق کرده است. اگر چنانچه هوای مسمومی تزریق شود، نتیجه آن در اندام ها دیده خواهد شد و تابع آن مسمومیتی است که در هوا هست و رفتار متناسب با آن چیزی خواهد شد که استنشاق کرده اید.

او نقش دانشگاه ها را بسیار ظربف و حساس دانست و ادامه داد: دانشگاه ها نقشی ویژه، پیچیده و ظریف را دارند. از سویی تحرک و نشاط و مدیریت علمی در آن می تواند نمایی از پویایی باشد که پتانسیل و ظرفیت های لازم برای رشد و باروری توان های ذخیره بومی را فراهم می سازد و از سویی توجه به تربیت اخلاقی، دینی می تواند اهداف جامعه دینی را به بار بنشاند و حرکت جامعه را در این مسیر شتاب دهد که می بایست در این مسیر از شیوه های مطلوب و بیان جذاب برای جذب حداکثری مخاطب بهره برد تا سلیقه های گوناگون بتوانند امکان بروز و ظهور داشته باشند. برخوردهای هوشیارانه از جمله مسائل مهمی است که زمینه های لازم را فرآهم آورده و برخوردهای تحجر آمیز، تفکر خلاق را از دانشجو گرفته که آسیب های جبران ناپذیری بر پیکره محیط های علمی وارد می سازد.

مدیر فرهنگی دانشگاه افزود: فرهنگ ریشه در مبانی اعتقادی، باورها، آداب و رسوم، منش ها، بینش ها و عوامل روانشناختی دارد که در چگونگی ترسیم نوع زندگی، هویت بخشی به انسان ها و تعیین نقشه راه زندگی ایفای نقش می کند. حال به گفته مقام معظم رهبری« فرهنگ اساس کار ماست. در واقع فرهنگ با همه شعب آن، یعنی علم، ادبیات و غیره روح کالبد هر جامعه هست. بدون شک فرهنگ مثل روح است. بلاشک فرهنگ است که جامعه را به اصل کاریا بیکاری، به کار تند یا کند و به جهتگیری خاص یا به ضد آن وادار می کند. بنابریان نقش فرهنگ، نقش روح در کالبد اجتماع بزرگ انسانی است. » در همین راستا در محیط های دانشگاهی لازم است تمام قسمت های فعال از جمله کانون های فرهنگی، انجمن های علمی، نشریات و تشکل ها در پیشبرد اهداف به هم پیوسته و دانشگاه را به نهادی سرشار از پتانسیل های متنوع و توانمند تبدیل سازد.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.