دوشنبه ۲۶ آبان ۱۳۹۹ - ۱۱:۱۲

نماینده کانون فرهنگی و خیریه الست دانشگاه علوم پزشکی قزوین:

کمک به دانشجویان بی بضاعت در قالب پویش کشوری "سهم من" انجام می گردد

عرفان خراسانی

نماینده کانون فرهنگی و خیریه الست دانشگاه علوم پزشکی قزوین گفت: کانون الست در حال انجام برنامه ریزی ها برای اجرای پویش کشوری "سهم من" می باشد و قصد داریم با کمک اداره مشاوره دانشگاه، دانشجویان بی بضاعتی که مشغول تحصیل هستند را یاری کرده و با مساعدت دیگر دانشجویان این پویش را به بهترین نحو اجرا کنیم.

به گزارش مفدا قزوین،کانون فرهنگی و خیریه "الست" بطور رسمی در سال ۱۳۸۷ با هدف فعالیت های کمک به نیازمندان و انجام امورخیر تاسیس شده است.

ایجاد کمپین ها و انجام فعالیت های مربوط به پیشگیری از سرطان و کمک به افراد نیازمند سرطانی از مهم ترین فعالیت های این کانون می باشد که از سال ۹۴ آغاز شده است.در ادامه مشروح گفتگوی خبرنگار مفدا با " عرفان خراسانی" نماینده کانون الست را میخوانیم:

خودتان را معرفی نمایید

عرفان خراسانی دانشجوی دندانپزشکی و نماینده کانون خیریه الست

در خصوص اقدامات انجام شده در کانون الست توضیحاتی بفرمایید

کانون الست مشارکت جمعی میان اساتید، دانشجویان و حتی مسئولان دانشگاه ایجاد کرده تا در کنار یکدیگر بتوانیم گامی بلند جهت کمک به افراد نیازمند برداشته و سبب نهادینه شدن فرهنگ کمک دسته جمعی شویم.

از سویی دیگر بحث آموزش و پیشگیری در این کانون انجام شده که با اجرا کردن این مهم در سطوح مختلف جامعه می­توان آینده بهتری متصور شد.

از دیگر کارهای مهم این کانون پیگیری افراد بیمار و مستمند علی الخصوص افراد حاشیه نشین شهر قزوین توسط تیم های چند نفره شناسایی است که به لطف خداوند توانسته ایم با ایجاد پل ارتباطی میان پزشکان، دندانپزشکان و داروخانه ها قدمی جدی در این حوزه برداریم.

از جمله مشکلاتی که در طول مدت شیوع کرونا با آن مواجه بودید چه بوده است؟

این کانون در سال­های پیش جشنواره های خیریه ای از جمله باران، بازدیدهای بیمارستانی بویژه بازدید و جشن شادی برای بیماران سرطانی و بازدید از خانه سالمندان را پایه گذاری کرده است که متاسفانه به دلیل شیوع کرونا امکان برگزاری آن ها وجود ندارد؛ همچنین برنامه ریزی برای برگزاری اردوی جهادی نیز انجام شده و امید داریم با بهتر شدن وضیعت در قالب های آموزشی و پیشگیری آن را به نحو احسن اجرا کنیم.

از ابتدای شیوع کرونا چه اقداماتی توسط این کانون انجام شده است؟

در کانون خیریه الست با همکاری دیگر ارگان ها فعالیت هایی از جمله توزیع مواد غذایی و بهداشتی انجام شد؛ همچنین با مساعدت معتمدین محل، نیازمندان محله ها شناسایی شده   و با همکاری اساتید و شرکت های تولیدی مواد ضدعفونی، ۳۵۰ بسته بهداشتی شامل ماسک،محلول ضدعفونی کننده و بروشورآموزشی در قالب طرح "مهر و ماه" طی دو روز میان افراد نیازمند توزیع شد.

 برنامه های پیش روی این کانون چیست؟

 در حال انجام برنامه ریزی ها برای اجرای پویش کشوری " سهم من" می باشیم و بعنوان نماینده این پویش وزارت بهداشت در دانشگاه علوم پزشکی قزوین قصد داریم با کمک اداره مشاوره دانشگاه، دانشجویان بی بضاعتی که مشغول تحصیل هستند را یاری کرده و با مساعدت دیگر دانشجویان این پویش را به بهترین نحو اجرا کنیم.

مهم ترین چالش و دغدغه شما چیست؟

متاسفانه این کانون علی رغم سال های متمادی فعالیت، بین دانشجویان، اساتید و حتی کارکنان دانشگاه آنطور که شایسته است شناخته شده نیست و ضروری است مسئولان دانشگاه حمایت های بیشتری جهت معرفی این کانون داشته باشند.

آیا تعاملی بین کانون خیریه الست و دیگر خیریه های استان وجود دارد؟

یکی از مشکلات مهم خیریه های فعال استان و کشور علی رغم همکاری و کمک مردم،  همبستگی اندک خیریه های کوچک و بزرگ هستند که با در کنار هم قرار گرفتن در قالب یک تیم گسترده می­ توانند به دستاوردهای خوبی در حوزه کمک به نیازمندان دست یابند و امیدوارم این موضوع به تدریج نهادینه شود.

انتظارات شما از مسئولین دانشگاه چیست؟

تسریع روند انجام امور و هماهنگی بیشتر میان معاونت ها و بیمارستان های دانشگاه در حوزه های درمانی، بهداشتی و فرهنگی از جمله انتظارات ما می باشد از دیگر مشکلات، نداشتن شماره حساب به نام کانون الست می باشد و امیدوارم  با همکاری مسولین دانشگاه بتوانیم راه حلی برای آن بیابیم.

چه‌ انتظاری از مسئولان استانی دارید؟

مسئولین استانی می­توانند باعث ایجاد هم افزایی بین کانون های خیریه و نهاد هایی همچون هلال احمر و کمیته امداد شوند.

از شهرداری نیز انتظار داریم با در اختیار قرار دادن بیلبوردهایی در سطح شهر ما را در امر پیشگیری و آموزش در حوزه های فراگیر از جمله یاری کنند.

سخن آخر؟

شوقی که در یک جوان برای کمک به همنوع خود وجود دارد نشان از تعالی معرفت اوست و خیلی از اوقات مسئولان به این وجه توجه کافی نمیکنند؛ همه ما به دور از هر قوم و زبان و نژاد و فرهنگی به عنوان یک انسان باید در کنار یکدیگر حتی با کمک های ناچیز بتوانیم اتفاقات بزرگی را رقم بزنیم و امیدوارم روزی فرهنگ نوع دوستی به عنوان مهم ترین اولویت میان تمامی افراد جامعه باشد.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.