شنبه ۱۵ آذر ۱۳۹۹ - ۱۳:۴۳

در وبینار هم اندیشی انجمن‌های علمی دانشجویی با مسئولین دانشگاه علوم پزشکی قزوین مطرح شد؛

مرکز رشد دانشگاه محرکی کارگشا برای انجمن‌های علمی دانشجویی است

جلسه انجمن های علمی

وبینار هم اندیشی انجمن‌های علمی دانشجویی با مسئولین ارشد دانشگاه علوم پزشکی قزوین برگزار شد. در این جلسه ضمن بیان دغدغه ها و مشکلات انجمن‌های علمی توسط دبیران، بر ضرورت گسترش همکاری میان مرکز رشد و انجمن های علمی به عنوان محرکی راه گشا برای این انجمن ها تاکید شد.

به گزارش مفدا قزوین، با هدف بررسی درخواست ها و مسائل و مشکلات، وبینار هم اندیشی انجمن های علمی دانشجویی با مسئولان دانشگاه روز پنج شنبه ۱۳ آذر در دفتر ریاست دانشگاه برگزار شد.

در این وبینار ۲ ساعته دبیران انجمن های علمی به بیان دغدغه ها، پیشنهادات و مشکلات پرداخته و در پایان مسئولین دانشگاه به سوالات دانشجویان پاسخ دادند.

این جلسه با حضور دکتر پیمان نامدار رییس دانشگاه علوم پزشکی قزوین، دکتر امام جمعه معاون پژوهشی، دکتر محمدرضا شیخی معاون فرهنگی دانشجویی، دکتر حیدریان مدیر آموزش و دکتر میر حسینی کارشناس مسئول انجمن‌های علمی دانشجویی برگزار شد.

ضرورت وجود سرپرست در انجمن های علمی

پورارجمند دبیر انجمن علمی پزشکی ضمن اشاره به فعالیت های انجام شده در این انجمن گفت: برگزاری دوره های آموزش پزشکی، دوره های مختلف علوم اعصاب، ترجمه مقالات به روز انگلیسی و فرانسوی به فارسی، بازدید هایی علمی در زمینه مراکز خدمات جامع سلامت روستا و شهر و همایش های انگیزشی فردی ازجمله کارهایی است که به همت و تلاش دانشجویان انجام شده است.

وی افزود: متاسفانه در دوره های پیش به دلیل فعال نبودن انجمن های علمی دانشگاه در دانشگاه های دیگر بصورت مهمان فعالیت داشتیم که امیدواریم با فعالیت دوباره انجمن ها  برنامه های فوق را در دانشگاه علوم پزشکی قزوین اجرایی کنیم.

پورارجمند ادامه داد: براساس آیین نامه اجرایی انجمن های علمی،کار اصلی این مجموعه تولید محتوا و علم است و در حال حاضر دارای ۲ مشکل عدم همکاری برخی اساتید علوم پایه و بالین در بعضی از برنامه ها و عدم وجود سرپرست انجمن علمی هستیم و بهتر است در خصوص کمیته های علمی، کمیته واحدی زیر نظر معاونت آموزشی برای پیش بردن اهداف شکل گیرد.

وی در پایان گفت: نبود مکان مشخص برای برگزاری دوره ها،  همچنین نبود آی. پی دانشگاهی برای دسترسی به مقالات به روز دنیا از دیگر مشکلات پیش روی انجمن علمی پزشکی است.

بازدید های تخصصی انجمن فوریت های پزشکی

هوشمز دبیر انجمن فوریت های پزشکی در این وبینار هم اندیشی ضمن تشکر از مساعدت مسئولین دانشگاه در انجام بازدید های تخصصی بیان کرد: خوشبختانه با مساعدت های گروه فوریت پزشکی بازدید های تخصصی برای دانشجویان از جمله بازدید از اورژانس هوایی و پایگاه های زمینی اورژانس انجام پذیرفت.

وی افزود: همچنین توانستیم گایدلاین های احیای قلبی_ ریوی بیماران کووید ۱۹ را انجام دهیم که هم اکنون در بیمارستان ها و پایگاه های اورژانس استان نصب شده است.

دبیر انجمن علمی فوریت های پزشکی دانشگاه علوم پزشکی قزوین ادامه داد: کم بودن زمان تحصیل به مدت دوسال، عدم همکاری برخی بیمارستان ها از جمله چالش های این انجمن می باشد.

اجرای برنامه هایی برای کنترل اضطراب کادر درمان

هدایتی دبیر انجمن هوشبری دانشگاه علوم پزشکی قزوین نیز در این وبینار گفت: تمرکز بر جنبه های علمی دانشجو، کار بر روی تاریخچه علم هوشبری، تشریح رمز موفقیت از زبان اساتید، برنامه هایی برای کنترل افسردگی و اضطراب بویژه در کادر درمان و به دنبال آن مشاوره با اساتید و روانشناسان،جذب و دعوت همکاری از دانشجویان نخبه، برگزاری مسابقات در حوزه تخصصی و راه اندازی بستری برای دسترسی راحت و آسان دانشجویان به کتاب های رشته هوشبری از جمله برنامه های این انجمن است.

وی افزود: پیرو این اهداف انجمن هوشبری درخواست هایی از جمله مساعدت در برگزاری برنامه ها و دعوت از اساتید،  اختصاص بودجه بیشتر برای انجمن و توجه به امر پیگیری و حل مشکلات دانشجویان توسط مسئولان دانشگاه را دارد.

نقش مهم مرکز رشد در توسعه انجمن های علمی دانشجویی

دکتر پیمان نامدار رییس دانشگاه علوم پزشکی قزوین در این جلسه ضمن قدردانی از دغدغه مندی دانشجویان برای رشد و توسعه انجمن های علمی اظهار داشت: مرکز رشد دانشگاه به عنوان یک نهاد با رزومه موفق توانسته دستاوردهای خوبی ایجاد کند و این مجموعه به عنوان یک محرک قوی برای انجمن ها بسیار کارگشا خواهد بود.

وی افزود: برگزاری کارگاه های تخصصی و بازدید های علمی که از جانب دبیران انجمن ها مطرح گردید به واقع ماحصل بزرگی در آینده برای دانشگاه و کشور رقم خواهد زد.

دکتر نامدار ادامه داد:  تنوع در رشته ها پتانسیل هم افزایی کلی دارد و می تواند منجر به نتایج قابل ستایشی در حوزه انجمن های علمی شود.

رییس دانشگاه علوم پزشکی قزوین ادامه داد: بیماری کرونا درسی بزرگ برای بشریت داشت، عاملی که در نهایت می تواند بشر را از این ویروس مرگبار به واسطه دارو یا واکسن نجات دهد تنها علم و پژوهش خواهد بود و هم اکنون محققان کشور توانسته اند به فناوری تست سریع کرونا دسترسی پیدا کنند و قطعا ایده های امروز که در همین انجمن ها شکل میگیرد در آینده برای جامعه بسیار مفید خواهد بود.

وی در پایان تاکید کرد: ضروری است معاونت بهداشت و پژوهشی نیازهای بومی استان و دانشگاه را شناسایی کرده و از طریق همفکری با  انجمن های علمی به طرح ها و نتایج لازم دسترسی پیدا کنند.

ضرورت تقویت بینش و مهارت های علمی میان دانشجویان

در ادامه دکتر محمدرضا شیخی معاون فرهنگی دانشجویی ضمن عرض تبریک به منتخبان انجمن های علمی اظهار داشت: حرکت براساس نقشه جامع علمی کشور، ایجاد هم افزایی در جهت توسعه علمی دانشگاه، شکوفایی استعداد ها و برانگیختن انگیزه و توانایی فردی و گروهی، ایجاد بستر مناسب جهت حرکت علمی دانشجویان، تقویت و تحکیم بین نظام سلامت و نیاز جامعه و تقویت بینش و مهارت های علمی دانشجویان از جمله اهداف شکل گیری انجمن های علمی می باشد.

وی افزود: تقویت بینش و مهارت های علمی بسیار حائز اهمیت است چرا که ضروری است دانشجویان دانشگاه های علوم پزشکی در کنار مهارت آموزی های تخصصی به تقویت آموزه های علمی و پژوهشی نیز بپردازند.

معاون فرهنگی دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی قزوین ادامه داد: ایجاد ارتباط میان دانش و صنعت، ایجاد شبکه جامع مرتبط با نقشه پژوهش کشور، تشویق به کسب مهارت و درآمدزایی و ایجاد ارتباط سازنده میان دانشجویان و شرکت های دانش بنیان است از دیگر اهداف انجمن های علمی است و قطعا نوآوری و آماده سازی برنامه ای که بتواند این اهداف را پوشش دهد جذابیت خاصی را برای دانشجویان به دنبال خواهد داشت.

ایجاد پویایی در مسیر تحقیقات

سید مهدی سید صادقی مدیر فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی قزوین در این جلسه گفت: مسیر رشد و بالندگی علمی باید ادامه دار باشد و نیاز به شادی و پویایی ویژه ای در بحث تحقیقات داریم و انجمن های علمی می­توانند ادامه دهنده این پویایی باشند.

وی تاکید کرد: از دانشجویانی که در این انجمن های علمی منتخب شدند تا قدمی در تعالی و شکوفایی علمی رشته و دانشگاه بردارند کمال تشکر را داریم و خوشبختانه از معدود دانشگاه هایی هستیم که علی رغم دوران شیوع کرونا و محدودیت­ها توانستیم انتخابات را به شیوه درست و احسن برگزار کنیم.

بازدید اعضای انجمن های علمی ازپارک علم و فناوری

دکتر امام جمعه معاون پژوهشی دانشگاه نیز در این جلسه طی سخنانی بیان کرد: با توجه به درخواست بازدید از پارک علم و فناوری حتما این مهم را عملی خواهیم کرد تا  انجمن ها  بتوانند از این فرصت استفاده کافی را ببرند و مرکز رشد دانشگاه از فعالیت، نوآوری و ایده های دانشجویان و انجمن ها استقبال خواهد کرد.

وی افزود: دانشجویانی که ثبت اختراع، فناوری یا حتی چاپ مقاله در ژورنال های معتبر دارند  می توانند از آن ها به عنوان موضوع دفاع پایان نامه استفاده کنند.

استقبال از برگزاری کارگاه های تخصصی و علمی

دکتر حیدریان مدیر آموزش دانشگاه نیز در این جلسه گفت: از برگزاری کارگاه های تخصصی و علمی بسیار استقبال می کنیم و مجموعه مهارت های بالینی خود را در اختیار انجمن ها قرار می دهیم.

وی افزود: نظارت بر سامانه نوید از سوی معاونت آموزشی بیشتر شده است و قطعا از نقد ها و گزارش ها استفاده خواهیم کرد.

دکتر حیدریان ادامه داد: ایده های دانشجویان در خصوص آموزش مجازی به ما کمک خواهد کرد تا وضعیت بهتری را تجربه کنیم.

دانشگاه علوم پزشکی قزوین در حال حاضر ۱۲ انجمن علمی دانشجویی دارد و انتخابات انجمن های علمی این دانشگاه با کاندیداتوری ۱۱۰ دانشجو در مهر ماه همزمان با دانشگاه های علوم پزشکی سراسر کشور  انجام شد.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.