سه‌شنبه ۱۶ دی ۱۳۹۹ - ۱۳:۳۶

نباشد جهان بر کسی پایدار، همه نیکنامی بود یادگار

پیوند

با تصمیم سخاوتمندانه و رضایت خانواده های نیکوکار طاهری و زمانی؛ اعضای پیکر زنده یادان بهزاد طاهری 34 ساله و محمد مهدی زمانی 35 ساله به بیماران دردمند نیازمند پیوند عضو جان دوباره بخشید.

به گزارش مفدا سمنان,در اقدامی انسان دوستانه اعضای پیکر  زنده یاد بهزاد طاهری اهل دامغان  که در پی بیماری ، دچار  مرگ مغزی گردید، با تصمیم نیک اندیشانه و رضایت خانواده ی محترم اش به چند بیمار نیازمند پیوند، جان دوباره بخشید.

همچنین با تصمیم خیرخواهانه ی خانواده ی زنده یاد محمد مهدی زمانی اهل سمنان به اهدای عضو  که در اثر سانحه ی تصادف دچار مرگ مغزی گردید، در تاریخ 13 دیماه جهت عمل برداشت عضو به بیمارستان سینای تهران منتقل و  ارگان های حیاتی وی  به چند بیمار نیازمند پیوند زندگی بخشید.

روحشان شاد و یادشان ماندگار

گفتنی است : اهدا و پیوند عضو در زمان حاضر در استان متوقف نشده است اما به دلیل شرایط خاص ناشی از همه‌گیری بیماری کووید ۱۹ یافتن موارد مناسب برای اهدای عضو از افراد مرگ مغزی بسیار مشکل شده و تعداد بسیار کمی از موارد با تایید مرگ مغزی در مقایسه با سال های گذشته به اهدای عضو منجر می شود.در موارد بسیاری وقتی روند مراقبت از فرد مرگ مغزی دارای شرایط اهدای عضو آغاز میشود، در طی مراحل تشخیص تا مراقبت، متوجه می شویم که به ویروس کرونا مبتلا شده است و دیگر تحت هیچ شرایطی امکان برداشت عضو از او وجود ندارد.

با توجه به عوارض بحران شیوع بیماری کووید 19می توان گفت یکی از مواردی که کرونا توانسته آسیب زیادی به آن وارد کند، اهدای عضو بوده است به طوری که آمار اهدای عضو شش ماه اول سال جاری نسبت به مدت مشابه در سال ۱۳۹۸ حدود ۵۰ درصد کاهش یافته است.

تشخیص کرونا در افراد کاندید اهدا در این دوره مشکلی دیگر است، از آنجا که: شایع‌ترین علت بروز مرگ مغزی تصادفات هستند که می‌توانند علاوه بر ضربه به سر، موجب ضربه به قفسه سینه و ورم ریه ها گردند. از طرف دیگر اگر به هر علتی مرگ مغزی رخ دهد در همان لحظه حادثه معمولا ترشحات معده وارد ریه‌ها می‌شود و ریه‌ها ملتهب می‌شوند؛ حال قرار است تشخیص دهیم فرد مرگ مغزی شده به دلیل ترشحات معمول و سایر عفونت‌ها دچار التهاب در ریه شده و یا اینکه علت التهاب ابتلا به کرونا بوده است؟ موضوعی که تشخیص آن بسیار سخت است. بنابراین تیم‌های اهدا محبور می‌شوند دقت زیادی به کار گیرند و آزمایشات متعدد و سی‌تی اسکن انجام دهند تا ثابت شود فرد مرگ مغزی شده، کووید19 نداشته است. از طرفی اگر بیمار نیازمند پیوند مبتلا و یا ناقل کووید19باشد و پیوند شود، به احتمال زیاد جان خود را از دست می‌دهد.

پس از آنکه پیوند عضو انجام می‌شود، بیمار دریافت کننده  باید داروهای ضعیف‌کننده سیستم ایمنی دریافت کند تا بدن عضو جدید پیوندی را شناسایی و دفع نکند. بنابراین با ضعیف شدن بدن، ویروس کرونا شروع به پیشرفت کرده  و اگر فرد نیازمند پیوند، مبتلا به کرونا باشد و تشخیص داده نشود پس از انجام پیوند فرد در خطر مرگ است

 با توجه به سخت شدن روند اهدا و پیوند در شرایط شیوع  همه گیری کرونا علاوه بر آنکه باید از سلامت فرد اهداکننده، بیمار پیوندی و تیم درمانی مطمئن باشیم، در این شرایط، تخت ICU و بخش جدایی که بشود اطمینان داشت احتمال آلودگی به کرونا در آن نیست، برای بیماران پیوندی وجود ندارد  و همین موضوع باعث کاهش آمار پیوند اعضا در تمام بیمارستان‌های کشور شده است به شکلی که آمار اهدای عضو کشور نسبت به ۶ ماه اول سال ۱۳۹۸ حدود ۵۰ درصد کاهش یافته است. پیش از شیوع کرونا می‌دانستیم روزانه ۷ تا ۱۰ نفر بیمار نیازمند به پیوند به دلیل نرسیدن عضو از دنیا می‌روند و اکنون می‌توان تصور کرد با وجود بیماری کرونا شرایط و آمار و ارقام چگونه خواهد بود

برچسب‌ها

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.