پنجشنبه ۲ بهمن ۱۳۹۹ - ۰۰:۱۶

کارشناس ارشد مشاوره خانواده و مسئول دفتر سلامت روان دانشگاه؛

هدف مراکز مشاوره و سلامت روان «توانمندسازی دانشجویان» در برخورد با مشکلات یا کاهش آن‎ها است

مصاحبه با مسئول مرکز مشاوره

در گفتگوی صمیمانه خبرنگار مفدا با فرزانه پاپی؛ کارشناس ارشد مشاوره خانواده به معرفی مرکز مشاوره و سلامت روان دانشگاه علوم پزشکی لرستان پرداخته شد.

مسئول مرکز مشاوره دانشگاه علوم پزشکی لرستان در گفتگو با خبرنگار مفدا گفت: این مراکز محلی امن برای مراجعین، با رعایت اصول رازداری برای آن‎ها می‎باشند، که خدماتی در حوزه اضطراب، افسردگی، کم‎رویی یا حتی مشاوره تحصیلی، شغلی و پیش از ازدواج ارائه می‎دهند.

پاپی بابیان اینکه از فعالیت‎های دیگر این مرکز طرح غربالگری سلامت روان دانشجویان جدیدالورود می‎باشد ابراز داشت: سال‎های گذشته پرسشنامه ابلاغی وزارت بهداشت به‌صورت حضوری در میان دانشجویان توزیع می‎گردید اما امسال با شیوع کرونا این پرسشنامه‎‎ها در سامانه مفدا بارگزاری خواهد شد و دانشجویان با لینک اطلاع‎رسانی اقدام به تکمیل آن می‎نمایند.

وی در رابطه بااینکه فعالیت‎های مرکز نسبت به قبل از کرونا تغییر چندانی نکرده است خاطرنشان کرد: تنها شیوه‎کاری ما متفاوت شده است، به این صورت که از زمان شروع قرنطینه به‌صورت تلفنی و آنلاین در همان حوزه‎های گفته‌شده مشغول به خدمت‎رسانی هستیم.

مسئول دفتر سلامت روان دانشگاه تصریح کرد: ما کارگاه‎های آموزشی با محوریت روان‌شناختی در طول‌ترم و در دانشکده‎های مختلف به‌صورت مجازی برگزار کردیم که با استقبال خوبی از سوی دانشجویان روبه‎رو شد، همچنین ما دارای ۱۲ کارشناس در ۱۰ دانشکده با سطح تحصیلات روان‎شناس بالینی، تربیتی و مشاوره هستیم.

وی در پایان اظهار داشت: در طرحی جدید از دانشجویان به‌عنوان همتایاران سلامت استفاده کردیم که با توجه به مفاد آیین‎نامه از بین دانشجویانی که دوره‎های خاصی را تحت نظر مشاور دانشگاه به‌صورت نیمه‎حرفه‎ای گذراندند، باهدف پیشگیری از شیوع آسیب‎ها و ارتقاء سلامت روانی اجتماعی دانشجویان اقدام به خدمت نمودند.

 مسئول دفتر سلامت روان گفت: ما خدمات روان‌پزشکی نیز ارائه می‎دهیم که پیش از کرونا روان‌پزشک دانشگاه دو بار در ماه جهت ویزیت می‎آمد و در صورت نیاز نسخه تجویز می‎کرد، اما با شرایط فعلی کرونا ما به روان‌پزشک ارجاع می‎دهیم.

مسئول دفتر سلامت روان دانشگاه با اشاره به ساعات کاری مراکز مشاوره گفت: ما به تعداد دانشکده‎ها دفاتر مشاوره داریم، حتی برای دانشجویان خوابگاهی هفته‎ای ۲ شب از ساعت ۲۰ الی ۲۲ مشاورین در خوابگاه مستقر و پاسخگو هستند.

وی تأکید کرد: همچنین ما خط تلفن شبانه‎روزی جهت کمک به دانشجویان داریم که در صورت تمایل می‎توانند با شماره ۰۹۹۰۶۸۹۴۸۱۳ تماس حاصل نمایند.

مسئول دفتر سلامت روان دانشگاه ضوابط اخلاقی همتایاری سلامت را برشمرد و گفت: حفظ اصول محرمانگی و رازداری اطلاعات همتایان توسط همتایاران، حفظ حریم شخصی همتایان (ممنوعیت نقش حریم و تجاوز به حریم شخصی و عاطفی همتایان)، همتایاران مجاز به ارائه خدمات به همتایان هم‌جنس هستند.

پاپی با اشاره به نقش همتایاران سلامت گفت: از مهم‎ترین خدمات آنان برقراری روابط خوب با دانشجویان، ارجاع آن‎ها به شعبات مشاوره، کمک به دانشجویان در معرض خطر و آسیب‌دیده و پیگیری آن‎ها، همچنین همکاری در برگزاری کارگاه‎ها می‎باشد.

 مسئول دفتر سلامت روان ادامه داد: در حال حاضر ۷۰ درصد پایش تلفنی از دانشجویان داشته‎ایم و این درحال‎اجرا است و از دیگر راه‎های ارتباطی با دانشجویان گروه‎های واتساپی می‎باشد که اطلاع‌رسانی‌ها از آن طریق صورت می‎گیرد.

خبر: نگین اشتری،دبیر سرویس فرهنگی

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.