جمعه ۳ بهمن ۱۳۹۹ - ۲۱:۳۲

ثبت اختراع توسط پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی تربت حیدریه

اختراع

معاون آموزش، تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی تربت حیدریه از ثبت اختراع ایریگاتور (وسیلۀ شستشوی زخم) دارای درپوش استریلِ متصل با قابلیت تغییر زاویه توسط پژوهشگران این دانشگاه خبر داد.

به گزارش مفدا تربت حیدریه، معاون آموزش، تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی تربت حیدریه از ثبت اختراع ایریگاتور (وسیلۀ شستشوی زخم) دارای درپوش استریلِ متصل با قابلیت تغییر زاویه توسط پژوهشگران این دانشگاه خبر داد .

دکتر محمد رضا رضائی‌منش با بیان این‌که این اختراع توسط محمدرضا عسکری عضو هیئت  علمی و حسین بختیاری دبیر کمیته تحقیقات دانشجویی دانشگاه،  با شماره ثبت اختراع  ۱۰۳۲۱۴ صورت پذیرفته است بیان داشت : اختراع مورد نظر ایریگاتور دارای درپوش استریل متصل با قابلیت تغییر زاویه است که در زمینه تجهیزات پزشکی مورد استفاده قرار می­گیرد . امروزه جهت شست وشوی زخم از محلول‌های شست و شوی استریل استفاده می‌شود و با توجه به ویژگی‌های فیزیکی محلول‌های شست وشو، استفاده از آن‌ها به‌صورت مستقیم جهت شست‌وشوی زخم دشوار است؛ بنابراین ضرورت وسیله‌ای برای رساندن مایع به‌صورت مستقیم به زخم احساس می­شود .

وی افزود : در اختراع حاضر و ابزار طراحی شده، مشکلاتی که در ایریگاتورهای فعلی و ست‌های سرمِ بریده شده وجود دارد، کاملاً برطرف شده است. این اختراع، با درپوش متصل به ایریگاتور در هنگامی که از ایریگاتور استفاده نمی‌شود از ورود و رشد میکروارگانیسم‌ها به داخل آن جلوگیری می نماید و باعث پیشگیری از انتقال عفونت به زخم و تسریع در بهبودی می شود و همچنین از قابلیت‌های دیگر این اختراع، امکان تغییر زاویه ایریگاتور در جهات مختلف بوده و این امکان را به کادر درمان می‌دهد تا در شست و شوی نواحی مختلف زخم به راحتی از آن استفاده کنند.

ایریگاتور دستگاهی است که در اتاق‌های عمل، اورژانس‌های مراکز درمانی بزرگ و کوچک و هر جا که نیاز به شستشوی زخم و جراحات سوختگی بیمار با مایع شستشو یا سرم باشد و همچنین در آزمایشگاه ها جهت شستشوی وسایل یا خارج کردن مواد مایع از ظروف با درپوش پلاستیکی یا لاستیکی قابل استفاده است.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.