شنبه ۴ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۲:۴۱

دبیر انجمن علمی پزشکی دانشگاه علوم پزشکی قزوین:

گسترش همکاری اساتید برای پیشبرد اهداف انجمن‌های علمی دانشجویی ضروری است

دبیر انجمن علمی پزشکی دانشگاه علوم پزشکی قزوین

دبیر انجمن پزشکی دانشگاه علوم پزشکی قزوین گفت: با وجود دانشجو محور بودن انجمن‌های علمی دانشگاه‌ها، همکاری اساتید در برگزاری برنامه ها و پیشبرد اهداف انجمن های علمی نقش بسیار مهمی دارد.

به گزارش مفدا قزوین؛ "پویان پورارجمند" دبیر انجمن علمی پزشکی دانشگاه علوم پزشکی قزوین نقش اساتید در پیشبرد اهداف انجمن های علمی در دانشگاه ها را بسیار موثر ارزیابی کرده و خواستار گسترش این همکاری شد.

در ادامه گفتگوی خبرنگار مفدا قزوین با دبیر انجمن علمی پزشکی را می ­خوانید:

ابتدا خودتان را معرفی‌ کنید؟

پویان پورارجمند هستم، دانشجوی رشته پزشکی

در خصوص انجمن علمی پزشکی توضیحاتی بفرمایید

این انجمن یکی از ساختارمند ترین نهاد های دانشجویی در دانشگاه است که با نام اختصاری IMSA یک شبکه کشوری است و اعضا این انجمن درشهر های مختلف باهم درارتباط هستند و با گردهمایی و همفکری یکدیگر پروژه هایی را در قالب کشوری و جهانی پیش می برند و ایمسا عضوی از فدراسیون بین المللی انجمن های دانشجویان پزشکی جهان با نام اختصاری  IFMSA است.

انجمن علمی پزشکی دارای چه ساختارهایی است؟

این انجمن  چند کمیته تخصصی دارد که هر کمیته یک تیم متشکل از دانشجویان تمام رشته ها می­باشد که متناسب با اهداف آن کمیته پروژه هایی را تعریف و اجرا میکنند. این کمیته ها شامل آموزش پزشکی با هدف دستیابی دانشجویان پزشکی به بیشترین پیشرفت حرفه ای و فردی تا در آینده از تمام توان خود در ارائه خدمات درمانی استفاده کنند؛ کمیته سلامت عمومی با هدف رسیدن به جامعه ای سالم­ تر و افزایش مهارت دانشجویان برای بهبود سلامت عمومی، کمیته بهداشت باروری و ایدز با هدف رسیدن به جهانی که همه افراد جامعه از حق سلامت جنسی و باروری برخوردار باشند و همچنین با هدف کاهش بیماری هایی همچون ایدز تشکیل شده است؛ همچنین کمیته حقوق پزشک و بیمار و صلح با هدف رسیدن به چشم انداز یک جهانی صلح آمیز و دستیابی هر فرد به حقوق خود است که دانشجویان پزشکی در این کمیته برای حمایت از گروه های آسیب پذیر متحد می­شوند و کمیته حمایت از آموزش و پروژه که هر یک اهداف و برنامه های موردنظررا دنبال می کنند.

در خصوص اهداف و برنامه های پیش روی انجمن علمی پزشکی توضیحاتی بفرمایید

یکی از مهم ترین اهداف این است که دانشجوی پزشکی تک بعدی بار نیاید که بعد از هفت سال بجز دروس تئوری مطالعه شده، مهارت دیگری نداشه باشد. با برگزاری کارگاه های آموزشی بالینی به شیوه های روز دنیا، تشکیل تیم های آموزشی متشکل از اتند ها و دانشجویان ، بازدید ها و کمپین ها و ترجمه و نگارش مقالات به روز دنیا و ... برای این اهداف تلاش خواهیم کرد؛  قطعا نیل به اهداف بدون همکاری اساتید امکان پذیر نخواهد بود و به دنبال برگزاری کارگاه های مقاله نویسی و پروپوزال نویسی،کارگاه آشنایی با بیماری هایی از جمله ایدز، فشار خون وکارگاه های تفسیر نوارقلب و سی تی های بالینی  و تولید کلیپ های اموزشی مرتبط با بالین هستیم و این اهداف و برنامه ها مختص همه دانشجویان دانشگاه از تمام رشته ها است؛ انجمن علمی پزشکی به جهت اینکه هیئت موسس و شورای مرکزی آن را دانشجویان پزشکی تشکیل می­دهند، انجمن پزشکی نام گذاری شده است، ولی تمام دانشجویان دانشگاه قادر به عضویت در انجمن هستند و ما برای پروژه ها ی خود از دانشجویان دانشگاه  و به خصوص رشته های بهداشت ، مامایی ، تغذیه و... دعوت می­کنیم.

 در حال حاضر مهم ترین درخواست های انجمن علمی پزشکی  چیست؟

 بخشی از درخواست ها پایه ای و شامل مکان فیزیکی برای استقرار انجمن و نرم افزار برگزاری کارگاه ها و وبینارها است که با تلاش معاونت دانشکده محقق گشته و بخش دیگر آن که مجدانه پیگیر تحقق آن هستیم، بودجه ای برای پیشبرد پروژه ها است همچنین همکاری اساتید با انجمن علمی پزشکی در برگزاری برنامه ها بسیار حائز اهمیت است.

چه‌ تعاملاتی با دیگر دانشگاه های کشور دارید؟

با توجه به عدم فعالیت انجمن علمی پزشکی دانشگاه علوم پزشکی قزوین در سال های گذشته برنامه هایی از قبیل کارگاه های علوم اعصاب، ترجمه مقالات فرانسوی و انگلیسی، کارگاه های IT پزشکی و ساخت وسایل آموزش پزشکی عملی و... را به صورت محدود در دانشگاه و عنوان مدعو در دیگر دانشگاه ها برگزار کرده ایم و با توجه به اینکه انجمن علمی ماهیتی فرا دانشگاهی دارد تعامل با دانشگاه های کشور را در دستور کار قرار داده ایم.

سخن آخر

مهم­ترین تفاوت میان مدرسه و دانشگاه جستجوی علم توسط دانشجو است و فعالیت در انجمن های علمی سبب پرورش چند بعدی دانشجویان است و ما در این انجمن به دنبال این مهم می­باشیم که زمینه رشد و بالندگی دانشجویان و دنبال آن انجمن علمی پزشکی دانشگاه علوم پزشکی قزوین را فراهم سازیم.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.