چهارشنبه ۸ بهمن ۱۳۹۹ - ۰۹:۴۹

با حضور رییس مرکز قرآن و عترت وزارت بهداشت:

وبینار "ترجمه و تفسیر آیات مربوط به حوزه سلامت" در دانشگاه علوم پزشکی فسا برگزار شد

تفسیر آیات فسا

وبینار آموزشی" ترجمه و تفسیر آیات مربوط به حوزه سلامت" به همت اداره قرآن و عترت معاونت فرهنگی و دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی فسا با حضور دکتر روح‌الله محمدعلی‌نژاد عمران رییس مرکز قرآن و عترت وزارت بهداشت و دکتر محمد کاظم یزدانی استادیار دانشگاه شیراز در بستر فضای مجازی برگزار شد.

به گزارش مفدا فسا، وبینار آموزشی" ترجمه و تفسیر آیات مربوط به حوزه سلامت" به همت اداره قرآن و عترت معاونت فرهنگی و دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی فسا  با حضور دکتر روح‌الله محمدعلی‌نژاد عمران رییس مرکز قرآن و عترت وزارت بهداشت و دکتر محمد کاظم یزدانی استادیار دانشگاه شیراز در بستر فضای مجازی  برگزار شد.

دکتر  محمدعلی‌نژاد عمران، با بیان این‌که هدف ما در فعالیت های قر|آن و عترت، بهره گیری از ظرفیت‌های نخبگان و دانشجویان می باشد، گفت: بهره‌گیری حداکثری از فضای مجازی بویژه در شرایط کرونا فرصتی است مغتنم، که سبب می شود فعالیت های وزین قرآنی همچون گذشته پربار و پررونق ادامه یابد.

 وی با بیان این‌که  فعالیت‌های ترویجی در رشته‌های مختلف قرآن بایستی دنبال شود، اذعان داشت: شایسته است به طور جد به بحث "اندیشه‌ورزی و تعمیق بینش دینی و قرآنی" در میان دانشگاهیان بپردازیم و با برنامه‌ریزی دقیق‌تر، برگزاری دوره‌های آموزشی دانش‌افزائی ویژه اعضاء هیأت علمی و سایر دانشگاهیان را دنبال نماییم.

وی در ادامه به اهمیت مبحث قرآن پژوهی و طب و همچنین آیات مرتبط با سلامت اشاره کرد و از دست اندرکاران اجرای وبینار قدردانی نمود.

در ادامه دکتر مجید نقدی معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه ضمن تشکر از حضور دکتر علی نژاد عمران در این وبینار به جایگاه اصلی و اساسی قرآن و عترت در دانشگاه ها اشاره کرد و گفت: این‌که بتوان به طور جد وارد فضای تولید علم و کار پژوهشی در حوزه مطالعات قرآن وسلامت شویم، از رویکردهای اصلی اداره های قرآن و عترت دانشگاه ها می باشد، لذا پرداختن به "تفسیر آیات مربوط به طب"، فعالیت "کانون‌های مذهبی"، " احیای دو فریضه نماز و امر به معروف و نهی‌از منکر" در مراکز علمی آموزشی و درمانی از برنامه های کلان مجموعه خواهد بود.

سپس دکتر محمد کاظم یزدانی سخنران این وبینار آموزشی پی جویی در قرآن کریم را مستلزم مفهوم شناسی دانست و گفت: یکی از بزرگترین نعمت های الهی سلامتی است که واژه سلامت از ریشه سِلم به معنای مبری بودن از هرگونه آسیب و گزندی است حال آنکه  حدود ۲۷۰ واژه در قرآن کریم در حوزه بهداشت و سلامت آمده است که مفاهیم آن بیانگر ضرورت سلامت است. حدود ۷۵ آیه مربوط به سلامت جسم، ۹۰ آیه مربوط به سلامت روح و مابقی آن در مورد سلامت جامعه می باشد.

استادیار دانشگاه شیراز با اشاره به سن سلامت ادامه داد: قرآن کریم ۱۴۰۰ سال پیش به سن سلامت اشاره کرده است که انسان با ایمان و با تقوی می تواند سلامت را در خود جوان تر و سالم تر حفظ نماید. همچنین مهمترین نکته در بحث سلامت جلوگیری از اسراف است که نه تنها در بحث بهداشت  بلکه در بسیاری از موضوعات دیگر به آن اشاره شده است. یک نعمت را بایستی در مسیر درست و متعادل استفاده نماییم.

در پایان این جلسه "مهندس علی اکبر رشیدی" سرپرست اداره  قرآن و عترت دانشگاه اظهار کرد: وبینار مذکور بنا بر هماهنگی های بعمل آمده دارای امتیاز فرهنگی برای اساتید بوده و برای تمامی شرکت کنندگان گواهی حضور صادر می گردد .

برچسب‌ها

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.