سه‌شنبه ۱۴ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۱:۳۷

"قدم به قدم تا اولین آوا"  گامی به سوی فرهنگ سازی در دوران بارداری

مامایی

امروزه به دلایل مختلفی، شاهد کاهش آمار ازدواج و زاد و ولد در کشورهای بسیاری هستیم، و این موضوع ضربه‌ی بزرگی به جوامع می زند و باعث رشد منفی جمعیت کشورها و در آینده هم، سبب ایجاد مشکلات بسیاری می‌شود. در همین راستا انجمن علمی مامایی به دنبال انتشار مجموعه پادکست های آموزشی به صورت مسابقه، با هدف افزایش سطح آگاهی زوجین، برای کاهش حداکثری نگرانی‌ها و ترس‌هایشان می‌باشد.

به گزارش مفدا تربت حیدریه، امروزه به دلایل مختلفی، شاهد کاهش آمار ازدواج و زاد و ولد در کشورهای بسیاری هستیم، و این موضوع ضربه‌ی بزرگی به جوامع می زند و باعث رشد منفی جمعیت کشورها و در آینده هم، سبب ایجاد مشکلات بسیاری می‌شود. در همین راستا انجمن علمی مامایی به دنبال انتشار مجموعه پادکست های آموزشی به صورت مسابقه، با هدف افزایش سطح آگاهی زوجین، برای کاهش حداکثری نگرانی‌ها و ترس‌هایشان می‌باشد.

"فاطمه دهنوخلجی" دبیر انجمن علمی مامایی دانشگاه علوم پزشکی تربت حیدریه، در گفتگو با خبرنگار سرویس علمی پژوهشی مفدا گفت: اسلام آیینی اجتماعی است و نظام خانواده، یک نهاد اساسی و محوری در جامعه است، که به عنوان هسته اولیه برای سایر نهادهای اجتماعی به شمار می‌رود. متاسفانه ما امروزه، شاهد این موضوع هستیم که در درجه‌ی اول، به دلیل مشکلات اقتصادی، افزایش نرخ بیکاری و به دنباله‌ی آنها، عدم توانایی زوجین در تامین نیازهای زندگی، آمار ازدواج و همچنین فرزندآوری، به شدت کاهش پیدا کرده است که رسالت مهمی را برای فرهنگی سازی صحیح بر عهده ما می گذارد.  

وی ادامه داد: به طور اختصاصی تر میتوانیم بگوییم که امروزه، با آگاهی کامل و درست، از دوران قبل، حین و پس از بارداری، و یادگیری تمام اقدامات صحیح و لازم برای به حداقل رساندن مشکلات احتمالی در این دوران توسط مادران با کمک متخصصین این حوزه، میتوان به ترس‌های بی مورد بسیاری چون ترس از بارداری و زایمان، ترس از وجود عوامل تهدیدکننده‌ سلامت جنین و مادر مانند مشکلات ژنتیکی، کرونا، دیابت، افسردگی در رابطه با فرزنداوری خاتمه داد.

دهنوخلجی با بیان اهمیت فرهنگ سازی صحیح از تولید مجموعه پادکست‌های علمی و برگزاری یک مسابقه از این مجموعه خبر داد و بیان کرد: انجمن علمی مامایی، محتواهای علمی_آموزشی را در قالب پادکست و در هفت قسمت، با عنوان"قدم به قدم تا اولین آوا" در موضوعاتی چون: توکوفوبیا، تغذیه زنان قبل وحین بارداری، ناباروری در خانم ها وآقایان، آزمایشات دوران بارداری، کرونا ومادران باردار، زایمان فیزیولوژیک، و در نهایت هم موضوع سلولهای بنیادی و بندناف، در بازه زمانی هفته‌ی بارداری، بر روی درگاه های اطلاع رسانی روابط عمومی معاونت فرهنگی و دانشجویی و انجمن علمی مامایی دانشگاه علوم پزشکی تربت حیدریه، منتشر و با فاصله‌ی زمانی دو روزه نیز، آزمون این پادکست‌ها را برگزار می‌کند، تمام دانشجویان حوزه‌ی علوم پزشکی از تمام دانشگاه‌ها، میتوانند در این مسابقه شرکت کنند.

گفتنی است در پایان به سه نفر برتر جوایز ارزنده‌ای اهدا می‌گردد.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.