سه‌شنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۹ - ۰۹:۲۸

بهره گیری ۲۵۰۰ بیمار از خدمات تنها مرکز پرتو درمانی سیستان و بلوچستان

درمان

یش از ۲۵۰۰ بیمار از خدمات مرکز پرتو درمانی ولایت مستقر در بیمارستان علی ابن ابیطالب (ع) زاهدان استفاده کرده اند.

به گزارش مفدا_زاهدان، سید محمد هاشمی شهری رئیس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان در بازدید از مرکز پرتو درمانی ولایت بیان کرد:  این مرکز تنها مرکز پرتودرمانی تخصصی سرطان در استان سیستان و بلوچستان است که حجم قابل توجهی از مسافرت های درمانی هم استانی های عزیزمان را کاهش داده است.

وی ادامه داد: این مرکز مجهز به یک دستگاه شتاب دهنده خطی از نوع الکتا(ELEKTA) است که مبتلایان به سرطان های شایعی همچون سرطان‌های سینه، رحم و ضمایم، پوست، معده، مری، مثانه، روده بزرگ و امثال آن خدمات درمانی و خدمات تسکینی را در این مرکز دریافت می کنند.

وی افزود: این مرکز که در سال ۱۳۹۵ افتتاح شده است افتخاری برای نظام جمهوری اسلامی ایران و نظام بهداشت و درمان استان محسوب می شود زیرا در حال حاضر علاوه بر مردم گرانقدر سیستان و بلوچستان، بیمارانی از استان های همجوار و کشورهای پاکستان و افغانستان نیز خدمات مورد نیاز خود را در این مرکز دریافت می کنند و این موضوع باقیات صالحاتی برای همه کسانی است که در مسیر ساخت، تجهیز، راه اندازی و توسعه این مجموعه ارزشمند درمانی تلاش کرده اند.

دکتر سید محمد هاشمی شهری خرید و نصب یک دستگاه دیگر با قابلیت تولید پرتو های با انرژی بالا را از برنامه های دیگر دانشگاه علوم پزشکی زاهدان عنوان کرد و گفت: پی گیری های جدّی برای تامین اعتبار و مجوز خرید مجموعه دوم پرتو دهی در این مرکز در حال انجام است و از همه کسانی که می توانند دراین زمینه به نظام بهداشت و درمان و مردم کمک کنند درخواست مساعدت و همکاری داریم.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی تاکید کرد: در حالی که دغدغه اصلی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان مدیریت بیماری کرونا و تامین نیازهای جاری حوزه بهداشت و درمان از قبیل هزینه های پرسنلی، دارو، تجهیزات مصرفی و امثال آن است از توسعه زیر ساخت های بهداشت و درمان و تکمیل چرخه درمان در داخل استان نیز غافل نیستیم.

دکتر پگاه ساسانیان متخصص رادیو تراپی و مسئول فنی مرکز در دانشگاه علوم پزشکی  زاهدان نیز با بیان اینکه مرکز پرتو درمانی ولایت در دو شیفت کاری در حال ارائه خدمات به شهروندان عزیز می باشد گفت: ۴ نفر پزشک متخصص، ۴ نفر متخصص فیزیک پزشکی و ۱۱ نفر کارشناس، تکنسین و کارمند روند پذیرش، آماده سازی، درمان و  پیگیری بیماران را انجام می دهند.و در حال حاضر سالیانه به طور متوسط  ۴۰۰ نفر از خدمات این مرکز استفاده می کند.                                                                                                                                                                     

وی افزود: بر خلاف تصور عمومی، تکنیک پرتودرمانی فقط برای بیماران سرطانی بدحال و با هدف تسکین درد و افزایش کیفیّت زندگی انجام نمی شود و تعداد زیادی از بیماران ما با هدف درمان قطعی تحت اشعه درمانی قرار می گیرند  و شاخص درمان در مرکز پرتودرمانی ولایت قابل مقایسه با سایر مراکز کشور است.

 

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.