سه‌شنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۱:۱۲

دکتر محمدعلی سردار مدیر تربیت بدنی دانشگاه علوم پزشکی مشهد:

انجام فعالیت‌های سبک ورزشی در زمان بحران کرونا  سیستم ایمنی بدن را قوی می‌کند

دکتر سردار

دکتر محمدعلی سردار مدیر تربیت بدنی دانشگاه علوم پزشکی مشهد و دانشیار فیزیولوژی ورزشی دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: انجام فعالیت‌های سبک ورزشی در زمان بحران کرونا  سیستم ایمنی بدن را قوی می‌کند.

به گزارش مفدا مشهد، مدیر تربیت بدنی دانشگاه علوم پزشکی مشهد در گفتگو با مفدا مشهد اظهار کرد: در دسامبر ٢٠١٩ ویروس جدیدی به نام کرونا "covid ۱۹" ظهور و به سرعت شیوع پیدا کرد که به اذعان بسیاری از متخصصین و  رهبران جهان بزرگترین چالش بشر بعد از جنگ جهانی دوم بوده است. این پاندمی علاوه بر اینکه به طور مستقیم زندگی میلیونها نفر در سراسر جهان را تحت تاثیر قرار داد، پیامدهای ناگوار دیگری از جمله کاهش سطح فعالیت بدنی را نیز به دنبال داشت. قرنطینه، تاکید بر عدم رفت و آمد و ماندن در منزل، بسته شدن اماکن ورزشی، پار کها، مراکز تفریحی، شهرهای بازی و غیره همه باعث سکون بیشتر افراد و بی تحرکی شد.

دکتر سردار افزود: در مطالعه ای که در شهر قم در سال ۲۰۲۰ صورت گرفته مشخص شده سطح فعالیت بدنی در هر دو جنس در دوران همه‌گیری کرونا کاهش یافته و ۷۸ درصد افراد فعالیت بدنی مناسب در دوران کرونا ندارند.

وی با تأکید بر اینکه‌ بی‌تحرکی‌خود منجر به ‌گسترش‌ بیماری‌های ‌مزمن ‌از جمله بیماریهای ‌قلبی ‌عروقی،‌ دیابت ‌نوع ‌دو،‌ پرفشاری ‌خون،‌ پوکی ‌استخوان،‌ ناهنجاری‌های ‌عضلانی ‌اسکلتی،‌ سندرم ‌متابولیک ‌و اختلال ‌در پروفایل های چربی‌های خون‌ می شود و این ‌نگرانی ‌وجود دارد که ‌با کاهش‌ شیوع‌ بیماری کووید ۱۹ شاهد موجی‌ از بیماری‌های ‌مرتبط ‌با فقر حرکتی‌ و بی تحرکی‌ و مرگ ‌و میر ناشی از آن‌ باشیم. ‌توصیه‌ به‌ انجام‌ فعالیت‌ بدنی‌ و تمرینات ‌منظم‌ ورزشی‌ در دوران ‌پاندمی‌ ‌را ‌کاملاً ‌منطقی ‌برشمرد.

این دانشیار فیزیولوژی ورزشی دانشگاه علوم پزشکی مشهد در خصوص فواید مختلف فعالیت بدنی که به طور مستقیم درارتباط با کرونا می باشد، گفت: فعالیت بدنی شدت عفونت ویروس کرونا را کاهش می دهد، هم در پیشگیری و هم دذ درمان پرفشاری خون، چاقی، بیماری های قلبی،  دیابت، انواع سرطان موثر بوده که همه این بیمار یها شدت بیماری افراد مبتلا به کرونا را افزایش می دهد.

مدیر تربیت بدنی دانشگاه تصریح کرد: با شیوع پاندمی، علائم استرس نیز به علت تهدیدات سلامتی، از دست دادن شغل،  کاهش درامد وفاصله گرفتن از جامعه نیز زیاد می شود این درحالی است که فعال بودن و مشارکت در فعالیت های ورزشی باعث بهبود سلامت روانی و فائق آمدن بر استرس و جلوگیری از بیماری های روانی می شود، همچنین فعالیت بدنی تعادل کورتیزول را برقرار نموده و سیستم ایمنی و التهابی را تقویت می کند و می تواند نقش مهمی در راه حل نهایی پاندمی این ویروس یعنی واکسیناسیون داشته باشد، چرا که هم فعالیت های بدنی حاد و هم طولانی مدت، پاسخ ایمنی به واکسن را بهبود می بخشد به طوریکه تمرینات ورزشی طولانی تر باعث می شود تا افراد بیشتری سطوح کافی آنتی بادی را برای محافظت در برابرعفونت ویروسی به دست آورند.

خبرنگار: لیلا حاجی زاده

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.