یکشنبه ۳ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۳:۲۰

فعالان نهادهای دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه با مسؤولان وزارت بهداشت دیدار کردند

دیدار معاون وزیر بهداشت با کارکنان دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه

دکتر سیما سادات لاری معاون فرهنگی و دانشجویی  و سخنگوی وزارت بهداشت و جمعی از مدیران این معاونت‏ در بخشی از سفر یک‌روزه شنبه دوم اسفندماه خود به دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه‏، در جمع نهادهای دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه حاضر شده و با آنها به گفتگو نشستند.

به گزارش مفدا‏، دکتر سیماسادات لاری معاون فرهنگی و دانشجویی  و سخنگوی وزارت بهداشت در جمع فعالان نهادهای دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه با اشاره به اینکه شما دانشجویان فعال در نهادهای دانشجویی سرمایه‌های دانشکده‌ها و دانشگاه‌های علوم پزشکی به شمار می‌روید‏، اظهار کرد: در شرایطی که دانشگاه‌های علوم پزشکی به دلیل این بیماری تعطیل بود، شما دانشجویان فعالیت‌های خوبی در مسیر مقابله با ویروس کرونا انجام دادید که از جمله آن می‌توان به تولید ماسک‏، شیلد و اقلام ضدعفونی و همچنین مشارکت در بیماریابی و ضدعفونی کردن خوابگاه‌های دانشجویی اشاره کرد. شما عضو بزرگی از خانواده نظام سلامت محسوب می شوید و در برهه حساس شیوع ویروس کرونا آبروی نظام سلامت را با پشتکار و همکاری جهادی خود خریدید.

او افزود: شما عزیزان دانشجو باید افتخار کنید که عضو نظام سلامت به شمار می‌روید چرا که شما سرمایه گرانبهای اجتماعی کشور هستید و باید همواره قدردان تلاش و مجاهدت‌های شما باشیم. باید سعی کنیم همواره رفتار و منش‌مان مطابق با اصول ارزش‌های اسلامی باشد. نه تنها در دوران شیوع کرونا بلکه همواره شما آینده‌سازان نظام سلامت باید در خدمت بهداشت و سلامت جامعه باشید.

لاری خطاب به فعالان نهادهای دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه با تأکید بر اینکه باید همواره رشد همسان و متناسبی در فعالیت‌های دانشگاهی وجود داشته باشد و از رشد کاریکاتوری در زمینه فعالیت‌های دانشگاهی جلوگیری کرد، اظهار داشت: باید طوری عمل کنیم که همه نهادهای دانشجویی از جمله کانون‌های فرهنگی‏، تشکل‌های اسلامی‏، شوراهای صنفی، انجمن‌های علمی، نشریات دانشجویی‏ انجمن‌های ورزشی و... متناسب با هم رشد کنند و این طور نباشد که مثلا یک نهاد دانشجویی چنان رشدی کند و دیگر نهادها از فعالیت و تحرک بازبمانند. به هر حال علاوه بر فعالیت نهادهای دانشجویی قدیمی در دانشگاه، یکسری نهادهای دانشجویی جدید و تازه تأسیس نیز وجود دارند که برای رشد و تکامل نیاز به حمایت بیشتری دارند.

باید باور کنیم دانشجویان ما بلوغ کافی دارند تا در تصمیم‌گیری‌ها مشارکت داشته باشند

لاری همچنین در بخش دیگری از سخنان خود در جمع دانشجویان گفت: ۴۱ طرح نیمه کاره خوابگاهی از زمان آمدن ما به معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت وجود داشت که سالیان سال این طرح‌ها به دلیل مشکلات مالی به حالت رکود در آمده بودند که خوشبختانه این طرح‌ها در حال انجام و تکمیل است.

سخنگوی وزارت بهداشت افزود: این  ۴۱ طرح نیمه تمام خوابگاهی با تزریق منابع از طریق عقد تفاهمنامه بین صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت  و بانک‌های کشور در مسیر تکمیل قرار گرفته است. در حقیقت صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت برای تامین این وام‌ها برای دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور تلاش زیادی کرده است.

او به خوابگاه ۴۰۰ نفره در دست ساخت دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه اشاره کرد و گفت: بسیار خوشحالم که فاز یک احداث این خوابگاه با ۹۵ درصد پیشرفت فیزیکی در حال انجام است. شاید حدود شش الی هفت سال این طرح عمرانی به دلیل شرایط اقتصادی، تحریم‌ها و شیوع بیماری کرونا به حالت تعلیق درآمده بود اما با همت مسؤولان دانشگاه و همچنین پیگیری مجدانه آنها، شاهد هستیم ظرف ماه آینده فاز نخست احداث این خوابگاه دانشجویی به پایان می‌رسد. 

معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت در ادامه گفت: خیلی از خوابگاه‌های دانشجویی شما فرسوده و قدیمی است اما خوشبختانه به همت دکتر غلامی معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه در یک سال اخیر اقدامات موثری در راستای تعمیر و بازسازی فضاهای خوابگاهی و مرمت تاسیسات زیربنایی این خوابگاه‌ها انجام شده است.

وی همچنین، تشکیل شوراهای مشورتی را اتفاقی مهم و مبارک عنوان کرد و افزود: از روزی که به معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت آمدم، بر اهمیت دخالت دادن دانشجویان‏ در سرنوشت خود تاکید کرده‌ام؛ ما باید باور کنیم دانشجویان ما بلوغ کافی دارند تا در تصمیم‌گیری‌ها مشارکت داشته باشند و نه تنها کار را سخت‌تر نمی‌کنند بلکه به سهولت کار نیز کمک می‌کنند؛ از این رو سپردن مسؤولیت به دانشجویان در عرصه‌های مختلف و تعامل با مسؤولان دانشگاه می‌تواند حرکت رو به رشدی باشد.

معاون فرهنگی و دانشجویی وزیر بهداشت  همچنین ایجاد بیمه تامین اجتماعی و تکمیلی برای دانشجویان دستیاری و دکتری تخصصی را جزو اهداف خود تا پایان دولت برشمرد و بیان داشت: ما در کنار دانشجویان رزیدنتی و تحصیلات تکمیلی تلاش کرده‌ایم منابع دانشجویان تحصیلات تکمیلی را ببینیم و به لطف خدا در این مسیر تا حدودی موفق عمل کرده‌ایم.

تلاش برای تکمیل ۵۰ پروژه خوابگاهی، رفاهی و ورزشی تا پایان دولت

لاری با اشاره به این‌که ۵۰ پروژه خوابگاهی، سلف سرویس و ورزشی در سطح دانشگاه‌های علوم پزشکی در حال انجام و عملیاتی شدن است، گفت: تأمین خوابگاه‌های متأهلی، اولویت مهمی برای ما به شمار می‌رود که از اهمیت زیادی نیز برخوردار است. تهیه و تأمین خوابگاه متاهلی در عین حال که ضرورتی انکار نشدنی است، اما به دلیل محدودیت منابع مالی امری دشوار است. توزیع این‌گونه خوابگاه‌ها در دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور متوازن نیست. در حال حاضر اگر چه خوابگاه متاهلی رشد ۲۰ درصدی داشته است اما این تعداد هنوز قابل قبول نیست. ما همچنین در کنار تامین خوابگاه به دنبال تامین وام ودیعه مسکن هستیم تا با تصویب مجلس از طریق صندوق رفاه دانشجویان این کار را به سرانجام برسانیم.

معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت افزود: حدود ۲۲ هزار دانشجوی دستیاری و تحصیلات تکمیلی در سطح دانشگاه‌های علوم پزشکی تابعه وزارت بهداشت در کشور تحصیل می‌کنند که تأمین امور رفاهی و معیشت این عزیزان از جمله اولویت‌های معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت است، وزیر بهداشت نیز بر بیمه تامین اجتماعی این عزیزان تاکید دارد. برقراری بیمه تأمین اجتماعی دستیاران و دانشجویان phd که عموماً با مشکلات معیشتی بیشتری مواجه هستند نیز از جمله برنامه‌های در دست اقدام ما است.

لاری ضمن تاکید بر این مهم که همواره سعی ما بر ارتقای سرانه وام های پرداختی به دانشجویان از لحاظ کمیت و کیفیت بوده است، گفت: خوشبختانه امسال با پیگیری‌ها و کوشش مستمر، مجموع تسهیلات اعطایی صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت به دانشجویان نسبت به میزان آن در سال گذشته رشد قابل توجه‌ای داشته است و این مبلغ در ردیف بودجه سال آینده چند برابر افزایش پیدا می‌کند.

وی درباره فعالیت‌ها و برنامه‌ریزی‌های مالی، معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت، گفت: در چند ماه گذشته به‌ طور جدی درگیر مسائل مربوط به بودجه و افزایش ۴۰ درصدی بودجه در ردیف تعمیر، تجهیز و افزایش سرانه غذایی دانشجویان بودیم و برای سال آینده درخواست  دو هزار میلیارد ریال جهت اختصاص به وام دانشجویان دستیاری و تحصیلات تکمیلی داده‌ایم که مورد تصویب کمیسیون بهداشت قرار گرفت و پیگیر تحقق آن در بودجه سال آینده هستیم.

اجرای طرح "هم‌قدم" برای همقدم بودن با دانشجویان در شرایط شیوع کرونا

لاری در بخش دیگری از سخنان خود بر اهمیت الکترونیکی شدن فرآیندها و فعالیت‌های اجرایی در تمام سطوح معاونت فرهنگی و دانشجویی تأکید کرد، گفت: یکی دیگر از برنامه‌های مورد توجه در معاونت فرهنگی و دانشجویی، استفاده از سامانه‌های مختلف برای الکترونیکی کردن برنامه‌های و فعالیت‌ها است که باعث انسجام فعالیت‌های فرهنگی و دانشجویی می‌شود. این اقدامات در راستای ارتقاء سطح خدمات رفاهی در حوزه دانشجویی صورت گرفته است.

او درباره اداره مشاوره و سلامت روان دانشجویان وزارت بهداشت نیز اشاره کرد: طرح "هم قدم" و "غربالگری سلامت روان"  دو تدبیری بود که توانست تهدید کرونا  را به یک فرصت بدل کند و به ارائه خدمات مشاوره‌ای و روانشناختی اداره مشاوره پویایی ببخشد. در این زمینه با تک‌تک دانشجویات تماس گرفته می‌شود تا از ابتلا به کویید ۱۹ و مسائل روانی آن‌ها اطلاع حاصل شود. هدف اصلی طرح "هم قدم" این است که ذهن دانشجو به این سو گرایش پیدا کند که "من تنها نیستم" و همقدمی در کنار من وجود دارد. همقدم بودن این طرح از این جهت است که دانشجو بداند تنها نیست و ادارات مشاوره و سلامت‌روان دانشجویی گام به گام با آنان در حرکت هستند و در صورت نیاز می‌توانند از خدمات این ادارات استفاده کنند.

شکایت‌ها باید از طریق شورای صنفی و نه از طرف فضای‌های غیر منطقی با اهداف نامشخص به دست ما برسد

لاری همچین به اختصاص فضاهای فیزیکی لازم برای فعالیت نهادهای دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه اشاره کرد و  گفت: اتفاق خوبیکه امروز حالمان را خوب کرد خریداری اختصاص دانشگاه برای فعالیت نهادهای دانشجویی از جمله نشریات دانشجویی‏، کانون‌های فرهنگی، شوراهای صنفی، انجمن‌های علمی و... بود. به هر حال یکی از دغدغه‌های مهم شما نبود فضای فیزیکی برای فعالیت نهادهای مختلف در این دانشگاه بود که خوشبختانه با همت ریاست و معاونان دانشگاه، بخشی از این مشکلات مرتفع شد و امیدوارم با ترزیق منابع مالی لازم، این فضاها به وسایل و تجهیزات لازم نیز مجهز شوند. ما برای تجهیز فضاهای فرهنگی ۵۰ میلیون تومان کمک کرده‌ایم و انشاءالله ۱۰۰ میلیون تومان دیگر نیز برای این کار به دانشگاه تزریق  مالی خواهد شد.

در ادامه این نشست دکتر محمود رضا مرادی رئیس دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه اظهار داشت: دانشگاه با عبور از بحران‌های متفاوت مثل سیل و زلزله هم اکنون درگیر مشکلات کروناست که باعث کاهش توجه به حوزه آموزش و تحقیقات و پرداختن بیشتر به بحث مبارزه با کرونا شد که البته تلاش ده است با انتخاب مدیران تخصصی کارآمد برای هر یک از بخش‌های مرتبط با دانشجویان، این نقص را بر طرف کنیم. البته در طی سال‌های گذشته و پیش از شیوع ویروس کرونا جلسات متعددی با دانشجویان جهت استفاده از نقطه نظرات آن‌ها داشتیم.

وی افزود: در دانشگاه معاونان خبره و کاردانی وجود دارند که کارها را به بهترین شکل ممکن پیش می‌برند، کسب رتبه‌های برتر کشوری و مدال‌آوری‌های مختلف نتیجه این زحمات بوده است که در مجموع سبب شده معاونت فرهنگی و دانشجویی کرمانشاه ۱۱ امتیاز بالاتر از میانگین کشوری کسب کند که نشان از زحمات دانشجویان و مسؤولان است. دو بخش دفتر نهاد رهبری و بسیج جامعه پزشکی همکاری خوبی داشتند که بدون دغدغه کارها را به انجام برسانیم، برخی از مسائل و دغدغه دانشجویان از طریق معاونت فرهنگی قابل حل است و مابقی هم از طریق بخش‌های مربوطه تا حد ممکن رفع می‌شوند.

همچنین در ادامه این نشست‏‏، مهندس رحمان خدابنده‌لو مدیرکل دانشجویی وزارت بهداشت، دکتر زائری لطف مدیرکل فرهنگی، دکتر روح الله علی نژاد عمران رئیس مرکز قرآن و عترت وزارت بهداشت و مهدی معماری مدیر پایگاه خبری واطلاع رسانی مفدا دقایقی در حضور دانشجویان و نمایندگان نهادهای دانشجویی دانشگاه در خصوص محور فعالیت‌های خود سخنانی ارائه کردند.

در ادامه این نشست دکتر حسن زائری‌لطف مدیرکل فرهنگی وزارت بهداشت در جمع کارکنان و مسؤولان دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه در پاسخ به پیشنهادات فعالان فرهنگی نهادهای دانشجویی مبنی بر ایجاد و صدور  کارنامه فعالان فرهنگی در سطح دانشگاه‌های علوم پزشکی گفت: خیلی از فعالان فرهنگی دانشگاه‌ها، پیشنهاداتی مبنی بر صدور کارنامه فرهنگی دارند که نیازمند آن است که در ابتدا سامانه جامع فعالیت‌های فرهنگی راه‌اندازی شده و برای هر دانشجو یک کارتابل فرهنگی ایجاد کنیم تا فعالیت‌های فرهنگی دانشجویان دانشکده‌ها و دانشگاه‌های علوم پزشکی، منسجم‌تر وهدفمندتر شود. قطعا با ایجاد کارتابل فرهنگی برای هر دانشجوی علوم پزشکی، خیلی از مشکلات در این زمینه برطرف می‌شود.

او  با اشاره وجود توازن در فعالیت‌های فرهنگی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور، گفت: خیلی از شما عزیزان تصور می‌کنید که توازن و تعادلی در فعالیت‌های فرهنگی در سطح دانشگاه‌های علوم پزشکی وجود ندارد در حالی که ما در مسیر فعالیت‌های فرهنگی در سطح دانشگاه‌های علوم پزشکی، به همه موارد توجه داریم و نگاه تبعیض آمیزی به فعالیت‌های نهادهای فرهنگی و علمی از جمله انجمن‌های علمی، اردوهای جهادی، کانون‌های فرهنگی، نشریات دانشجویی و... نداریم و همه این نهادهای دانشجویی در کانون توجه اداره کل فرهنگی معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت قرار دارند.

مدیرکل فرهنگی وزارت بهداشت ادامه داد: صراحتاً اعلام می‌کنم برای اولین بار است که وزارت بهداشت برای تجهیز فضاهای فرهنگی ورود پیدا کرده است و این نگاه مرهون تلاش تمام عزیزان در معاونت‌ فرهنگی و دانشجویی و شخص دکتر نمکی وزیر بهداشت است که دغدغه جدی در حوزه فرهنگ دارد و همیشه از ما حمایت کردند. بنا داریم زمانی که ویروس کرونا از کشور رخت بربست و دانشجویان وارد فضای دانشگاه شدند، تفاوت محسوسی را در فضاهای فرهنگی مشاهده کنند. 

زائری‌لطف با اشاره به فعالیت پویش دانشجویی مقابله با ویروس کرونا طی یک‌سال گذشته در همه دانشگاه‌ها و دانشکده‌های علوم پزشکی اظهار کرد: خوشبختانه دانشجویان علوم پزشکی کشور در ایام شیوع ویروس کرونا با تمام ظرفیت به صورت داوطلبانه در خط مقدم مقابله با ویروس حضور داشتند و در قالب «پویش دانشجویی مقابله با ویروس کرونا» در تولید و توزیع ماسک، شیلد، اقلام بهداشتی و حفاظتی تلاش‌های زیادی از خود نشان دادند. مشارکت دانشجویان علوم پزشکی در ضدعفونی کردن خوابگاه‌ها و فضاهای دانشگاهی و همچنین حضور آنها در سامانه‌های مختلف مرتبط با بیماری کرونا از جمله سامانه ۴۰۳۰ و ارائه مشاوره‌های لازم به مردم از جمله اقدامات خوبی بود که توسط قشر دانشجو انجام شده است و باید همواره قدردان این عزیزان باشیم.

زائری لطف همچنین به عدم انسجام در برگزاری برخی از اردوهای جهادی اشاره کرد و گفت: در برخی از فعالیت اردوهای جهادی در مناطق محروم و کم‌برخوردار و ارائه خدمات پزشکی، بهداشتی و درمانی به مردم، متاسفانه انسجام خاصی وجود ندارد که سعی داریم این مشکلات را برطرف کنیم. 

مدیرکل فرهنگی وزارت بهداشت بر لزوم سپردن مسؤولیت به دانشجویان در زمینه فعالیت‌های فرهنگی در سطح دانشگاه‌های علوم پزشکی تاکید کرد و گفت: اینکه شما عزیزان معتقدید که در برگزاری جشن‌ها و مراسم‌های مختلف مذهبی و جنگ‌های شادی و همایش‌های علمی باید بخشی از کار به دست دانشجویان سپرده شود، اعتقاد بسیار به‌جایی است و این کار علاوه بر ارتقای سطح اعتماد به نفس شما دانشجویان باعث صرفه‌جویی اقتصادی نیز می‌شود. اگر قرار باشد از ظرفیت‌های دانشجویی در برای برگزاری همایش‌ها و سمینارهای علمی و برنامه‌های مشابه استفاده نشود، علاوه بر صرف هزینه‌های بالاتر‏، به رشد فکری و بالندگی دانشجویان نیز توجه نشده است.

همچنین در ادامه این مراسم دکتر روح‌الله محمدعلی‌نژاد رئیس مرکز قرآن وعترت وزارت بهداشت گزارشی از فعالیت‌های این مرکز طی ۱۰ ماه گذشته ارائه کرد و گفت: برگزاری جشنواره قرآن و عترت به صورت مجازی در ایام شیوع ویروس کرونا، باعث شد خیلی از دانشجویان علوم پزشکی بخصوص در ایام این بیماری، انس و الفت بیشتری با قرآن کریم پیدا کنند. خیلی‌ها تصور می‌کردند شیوع این بیماری، باعث اختلال در فعالیت‌های قرآنی دانشجویان و همچنین برگزاری جشنواره قرآن وعترت می‌شود اما به وضوع دیدیم که استقبال خوبی از سوی جامعه دانشگاهی علوم پزشکی در بخش‌های مختلف این جشنواره شد.

او یکی از سیاست‌ها و برنامه‌های مرکز قرآن و عترت وزارت بهداشت را تعامل و ارتباط مستمر با مسؤولان ادارات قرآن و عترت دانشگاه‌های علوم پزشکی عنوان کرد و گفت: برگزاری سه جلسه مشترک ستادی با اعضای مجمع کانون‌های قرآن و عترت و همچنین برپایی دو جلسه وبیناری با اعضای مجمع کانون‌های مذهبی و بارش افکار در خصوص محورهای فعالیت‌های قرآن وعترت، از جمله برنامه‌های این مرکز در ۱۰ ماه گذشته بوده است. بنده معتقدم اگر بناست اتفاقات و تحولات خوبی در حوزه دینی و مذهبی دانشگاه‌های علوم پزشکی رخ دهد، باید از تقویت و توسعه کانون‌های دانشجویی قرآن و عترت دانشگاه‌های علوم پزشکی صورت گیرد و به همین جهت باید همه برنامه‌های مرکز قرآن و عترت وزارت بهداشت مبتنی بر فعالیت‌های دانشجویی باشد. 

علی‌نژاد ضمن تشکر و قدردانی از دانشجویان علوم پزشکی به واسطه حضور قوی در جشنواره قرآن و عترت وزارت بهداشت در شرایط شیوع ویروس کرونا گفت: در همین جلسه، از همه شما فعالان نهادهای دانشجویی بخصوص انجمن‌های علمی و نشریات دانشجویی درخواست می‌کنم در مسیر فعالیت‌های تخصصی خود، در حوزه‌های قرآنی نیز ورود پیدا کنید. ما توقع داریم، فعالان و اعضای نشریات دانشجویی یا اعضای انجمن‌های علمی دانشجویی در همه دانشگاه‌های علوم پزشکی، در حوزه مطالعات بین رشته‌ای، تحقیقات و پژوهش‌های مختلفی داشته باشند و این موضوع به تبلیغ و ترویج فعالیت‌های قرآنی در میان دانشجویان علوم پزشکی کمک می‌کند.

وی افزود: دو مجله« قرآن و طب» و همچنین « قرآن و سبک زندگی مبتنی بر نظام سلامت »، محل انعکاس تحقیقات و پژوهش‌های بین رشته‌ای است که هر یک از شما دانشجویان عزیز فارغ از هرگونه فعالیت در نهادهای دانشجویی می‌توانید با مطالعه عمیق این دو مجله تخصصی، آگاهی و بینش خود را نسبت به قرآن کریم افزایش دهید و با انجام پژوهش‌های میان رشته‌ای و مطالعات علمی در این حوزه، تلاش‌های زیادی در این زمینه داشته باشید.

در ادامه این نشست مهندس رحمان خدابنده‌لو مدیرکل دانشجویی وزارت بهداشت ضمن ابراز خرسندی از سفر به دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه و افتتاح زمین چمن مصنوعی فوتسال این دانشگاه اظهار کرد: خوشحالم که در قالب این سفر یک‌روزه در خدمت شما کنشگران و فعالان نهادهای دانشجویی هستم. خیلی از شما عزیزان در خصوص اعطای تسهیلات و وام‌های مختلف به واجدین شرایط سؤالاتی مطرح کردید که باید به صورت شفاف به آن پاسخ داده شود.

مدیرکل دانشجویی وزارت بهداشت به افزایش کمک هزینه تحصیلی کارورزان و دانشجویان بالینی اشاره کرد و گفت: امسال اتفاق خوبی که رقم خورد و به تصویب هیات امنای همه دانشگاه‌های علوم پزشکی رسید، افزایش ۵۰ درصدی کمک هزینه تحصیلی کارورزان و دانشجویان بالینی بود که خوشبختانه از اول مهر این موضوع در همه دانشکده‌ها و دانشگاه‌های علوم پزشکی عملیاتی شد و شاهد افزایش این مبالغ بودیم. ضمن اینکه حق‌الزحمه به اینترن‌ها برای افراد مجرد بالغ بر یک میلیون تومان و برای افراد متاهل بیش از یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان است. همچنین حق‌الزحمه دستیاران امسال برای افراد مجرد بالغ بر دو میلیون و ۴۰۰ هزار تومان و برای افراد متاهل بیش از سه میلیون و ۲۰۰ هزار تومان است و این رقم‌ها مصوبه هیات امنای دانشکده‌ها و دانشگاه‌های علوم پزشکی است و لازم‌الاجراست.

او در تأیید سخنان یکی از فعالان نهادهای دانشجویی مبنی بر لزوم تعامل میان معاونت‌های « آموزشی» و « فرهنگی و دانشجویی» گفت: طی یک سال گذشته جلسات مشترک متعددی با دکترعلی اکبرحقدوست معاون آموزشی و معاونان این معاونت با موضوعات مختلف برگزار کردیم که دستاوردهای خوبی به همراه داشت. بارها در این جلسات مطرح  کردیم که باید از نظرات اعضای شورای صنفی در سیاست‌گذاری‌ها و برنامه‌ریزی‌های خرد و کلان در سطح ستاد و صف استفاده شود و ما انتظار داریم، مدیران و مسؤولان دانشگاه‌ها در مسیر فعالیت‌های مرتبط با حوزه کاری خود، از تجربیات، نظر و دانش فعالان نهادهای دانشجویی بخصوص شوراهای صنفی که نماینده منتخب دانشجویان هستند، استفاده کنند.

خدابنده‌لو همچنین با اشاره به اینکه امسال به طور متوسط وام‌های پرداختی به دانشجویان ۵۰ درصد افزایش نسبت به سال گذشته داشته است، گفت: این افزایش شامل افزایش در مبالغ پرداختی و همچنین افزایش در تعداد وام‌های دانشجویی است. ضمن اینکه در حضور همه شما عزیزان صراحتاً اعلام می‌کنم که امسال دانشجویی نداشته‌ایم که متقاضی وام باشد و وام به وی پرداخت نشود و هر کسی که متقاضی وام طی یک سال گذشته بوده و شرایط لازم را داشته، وام به وی تعلق گرفته است.

مدیرکل دانشجویی وزارت بهداشت گفت: وزارت علوم، هزینه‌های خوابگاه برای هر ترم دانشجو را تا پایان ترم تحصیلی دریافت می‌کند اما هزینه اسکان دانشجویان علوم پزشکی بعد از فارغ‌التحصیلی دانشجو از وی گرفته می‌شود که این هم امتیازی است که دانشجویان وزارت بهداشت از آن بهره‌مند هستند. همچنین درخصوص وام کالا باید بگویم به خاطر محدودیت منابع مالی، اعطای این نوع وام مدتی متوقف شده که امیدواریم به زودی این مشکل برطرف شود و سال آینده این وام به دانشجویان واجد شرایط تعلق گیرد چرا که وام خرید کالا در صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت تعریف شده است.

مهدی معماری مدیر روابط عمومی معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت نیز در این نشست با ابراز خوشحالی از حضور در میان دانشجویان فعال فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه، گفت: بسیار خرسندم که در جمه مصفای دانشجویان فعال در نهادهای دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه حضور دارم. از سخنان و نگاه هوشمندانه شما عزیزان به موضوعات فرهنگی‏ و صنفی بسیار لذت بردم. در سال‌های گذشته هر زمان به آمار فعالیت‌ها و نتایج به‌دست آمده در فعالیت‌های بزرگ فرهنگی کشور نظیر جشنواره‌های فرهنگی و دانشجویی و المپیادهای ورزشی نگاه می‌کنیم‏، همواره دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه در صدر نمودار برگزیدگان حضور داشت و در سال گذشته نیز در رتبه‌بندی پایگاه خبری مفدا‏، کرمانشاه به رتبه دوم کشور نائل آمد که نشان‌دهنده مدیریت شایسته مسؤولان معاونت فرهنگی و دانشجویی کرمانشاه است.

معماری با حقیر توصیف کردن مشکلات مطرح شده در برابر همت والای دانشجویان پرتلاش کرمانشاهی، گفت: حقیقتاً موضوعات و مشکلاتی که از لسان شما عزیزان مطرح شده در مقابل همت والا شما دانشجویان عزیز و روحیه جهادی مدیران معاونت فرهنگی و دانشجویی بسیار حقیر و کوچک بوده و حتماً به پشتوانه اراده‌های راسخ مدیران معاونت فرهنگی و دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه و همکاری و حمایت‌های ستادی به مرور مرتفع خواهند شد.

مدیر روابط عمومی معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه را پیشتاز در بسیاری از حوزه دانست و گفت: با برنامه‌ریزی مشخص، تلاش‌های شبانه‌ریزی و مهر و الفت ایجاد شده در بین مدیران‏ کارشناسان و دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه‏، این دانشگاه در بسیاری از عرصه‌ها پیشتاز بوده و در آخرین رتبه‌بندی شعب دانشگاهی پایگاه خبری و اطلاع رسانی مفدا، مفدا کرمانشاه در رتبه دوم کشور ایستاده و تحول بسیار خوبی را شاهد بوده است.

معماری در پاسخ به سؤال یکی از دانشجویان که از کمبود تجهیزات حرفه‌ای مفدا کرمانشاه گلایه داشت‏‏، گفت: در گفتگویی که با مدیر مفدا شعبه کرمانشاه انجام شده مقرر شده است که ایشان برآورد همه تجهیزات مورد نیاز را مشخص کند و پس از کمک هزینه‌ای جهت خزید این تجهیزات از سوی ستاد پرداخت شده و مابقی از سوی دانشگاه تأمین شود.

مدیر پایگاه خبری مفدا فضای فیزیکی اختصاص داده شده به مفدا کرمانشاه را خوب توصیف کرد و گفت: فضای فیزیکی اختصاص یافته از سوی معاونت فرهنگی و دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه به پایگاه خبری مفدا شعبه کرمانشاه در حد استاندارد است ولی نیروی انسانی این پایگاه خبری به هیچ‌ عنوان در حد استاندارد نیست و درخواست داریم مسؤولان در این خصوص همکاری بیشتری کرده و در کنار بازوی دانشجویی مفدا که حقیقتا عملکردی قابل دفاع دارد‏، نیروی انسانی ثابت و توانمندی در مفدا کرمانشاه داشته باشیم.

پیش از سخنان معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت و دیگر مدیران این معاونت‏، جمعی از نمایندگان نهادهای دانشجویی از جمله کانون‌های فرهنگی، انجمن‌های علمی‌دانشجویی، نشریات دانشجویی، شوراهای صنفی، تشکل‌های اسلامی‏ انجمن‌های ورزشی‏، دانشجویان فعال در پایگاه خبری مفدا کرمانشاه در مدت زمان مشخص به بیان مطالبات، نیازها و خواسته‌های صنفی خود پرداختند و مشکلات خود را در حضور معاون وزیر بهداشت و رییس دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه مطرح کردند.

در نظر گرفتن امتیازاتی ویژه فعالان نهادهای دانشجویی به ویژه انجمن‌های علمی‌دانشجویی‏، کمبود شدید منابع مالی مرتبط با انجمن‌های علمی‏ و اختصاص کار دانشجویی به فعالان نهادهای دانشجویی‏، لزوم تسریع در پرداخت جوایز جشنواره‌های کشوری‏، کمبود امکانات فرهنگی نظیر کتابخانه در خوابگاه‌های دانشجویی‏، لزوم تجهیز کانون‌های جهادی و خیریه‏، حمایت از نشریات دانشجویی‏، مشخص شدن سهم هر یک از نهادهای دانشجویی از بودجه فرهنگی دانشگاه‏، لزوم راه‌اندازی اپلیکشن ویژه خانه نشریات دانشجویی از جمله موضوعات مطرح شده از سوی دانشجویان در حضور معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت و دیگر مدیران این معاونت بود.

از دیگر مباحث مطرح شده از سوی دانشجویان فعالان فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه می‌توان به کمبود فضاهای اختصاصی به نهادهای دانشجویی‏، توجه ویژه به عدم دور زدن کنکور از طریق تبدیل به داخل کردن دانشجویان علوم پزشکی کشور شاغل به تحصیل در خارج کشور، کمبود شدید حقوق دانشجویان اینترن و رزیدنت‏‏، حمایت از دانشجویان فعال در پایگاه خبری مفدا‏،  افزایش وام‌ها دانشجویی، تسریع در روند ساخت خوابگاه بوستان، دانشکده‌های پردیس دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه و لزوم راه‌اندازی از صندوق حمایت مالی از دانشجویان کم‌تر برخوردار اشاره کرد.

در پایان این نشست نمایندگان شورای صنفی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه به پاس قدردانی و تلاش‌های مسؤولان دانشگاه و همچنین دکتر لاری معاون وزیر بهداشت نسبت به امور فرهنگی و دانشجویی این دانشگاه، لوح‌های تقدیری به رئیس و معاون دانشگاه و همچنین معاون فرهنگی و دانشجویی وزیر بهداشت اهداء کردند.

برای دیدن گزارش تصویری این نشست اینجا کلیک کنید.

/انتهای پیام

کدخبرنگار:۱۰۲۲۰

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.