سه‌شنبه ۵ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۱:۴۱

۵ اسفند روز بزرگداشت خواجه نصیر الدین طوسی و روز مهندس گرامی باد

روز مهندس

خواجه نصیرالدین طوسی شاعر، فیلسوف، متکلم، فقیه، دانشمند، ریاضی دان و منجم ایرانی سده هفتم است. به افتخار روز تولد این دانشمند بزرگ، پنجم اسفند به عنوان روز مهندس نام گذاری شده است.

به گزارش مفدا بم،  جفعربن محمد مشهور به خواجه نصیرالدین در ۵ اسفند سال ۵۹۷ ق در طوس دیده به جهان گشود. ابتدا علوم عقلی و نقلی و حکمت مشاء و سپس ریاضیات، فقه، فلسفه، نجوم و ادبیات را آموخت و در علوم روز به استادی تمام رسید. ایشان فیلسوف، شاعر، ریاضی دان، فقیه و منجم ایرانی  سده هفتم است و به احترام این دانشمند بزرگ ایرانی، پنجم اسفند ماه روز مهندس نام گرفته است. 
 با توجه به دستاورد های فراوان این دانشمند انتخاب این روز به یاد او انتخاب به جایی است. از جمله دستاورد های خواجه نصیر میتوان به " کتابخانه چهارصد هزار جلدی و تأسیس رصد خانه مراغه " اشاره کرد.

مهندس کسی است که تلاش می‌کند که یک ساختار عملیاتی و عملی از مفهومی را ایجاد کند و در یکی از رشته‌های مهندسی آموزش دیده باشد و یا به طور حرفه‌ای در آن رشته مشغول به کار باشد. مهندسان از فناوری، ریاضیات، و دانش برای حلّ مسائل کاربردی استفاده می‌کنند.

وظایف مهندسی بدین گونه‌اند که یک مهندس می‌بایست ضمن شناخت مسئله یا موضوع کاری، علوم و فنون لازم، محدودیت‌های مربوطه را تشخیص دهد تا بتواند به دستاوردهای لازم برسد. محدودیت‌ها شامل منابع در دسترس، محدودیت‌های جسمانی یا فنی، آمادگی برای پیرایش‌ها یا افزایش‌های آینده، و دیگر عامل‌ها مانند نیازهای هزینه ای، ساخت‌پذیر بودن، اقتصادی و کاربردی بودن می‌باشد. با درک این محدودیت‌ها، مهندس، شناسه‌ها و مشخصات حدودی که یک شیء یا سامانه می‌تواند در چارچوب آن ساخته یا بهبود داده شود را مشخص کرده و ارائه نماید.

 مهندسی شاخه های فراوانی دارد که مهندسی بهداشت یکی از شاخه های مهندسی در ایران است.  بهداشت حرفه ای یا سلامت  شغلی شاخه ای از علم بهداشت و عبارتست از شناسایی، ارزیابی و کنترل عوامل زیان آور در محیط کار به منظور سالم سازی محیط کار و نیروی انسانی، مهندسی بهداشت محیط شناسایی، ارزیابی و اصلاح معضلات زیست محیطی است و به رفع مشکلات مربوط به بهداشت آب آشامیدنی، مواد غذایی، بهداشت هوا و محیط زیست می پردازد. 

به طور کلی مهندسی بهداشت عمومی شاخه ای از علوم بهداشتی است که هدف آن حفاظت، ارتقاء و بازسازی سلامت افراد جامعه است. 

 مهندسان بی شک آفرینندگان  دنیای مدرن و تکنولوژی امروزند.

خبرنگار مفدا بم: زهرا فرهادی

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.