سه‌شنبه ۱۲ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۶:۰۰

با حضورمدیرکل فرهنگی وزارت بهداشت

وبینار هم‌اندیشی با موضوع بررسی « فعالیت‌های اردوهای جهادی» دانشگاه‌های علوم پزشکی برگزار شد

وبینار هم اندیشی و بررسی سطح کمی و کیفی فعالیت های اردوهای جهادی با حضور دکتر حسن زائری لطف

وبینار هم‌اندیشی با موضوع بررسی و پیگیری فعالیت‌های اردوهای جهادی در سطح دانشکده‌ها و دانشگاه‌های علوم پزشکی و دریافت نظرات و پیشنهادات مدیران فرهنگی دانشگاه‌ها برای بهبود سطح ارتقای فعالیت این اردوها، با حضور دکتر حسن زائری لطف مدیرکل فرهنگی وزارت بهداشت و کارشناسان این اداره، برگزار شد.

به گزارش مفدا، وبینار هم‌اندیشی با موضوع و محوریت بررسی و پیگیری فعالیت‌های اردوهای جهادی در سطح دانشکده‌ها و دانشگاه‌های علوم پزشکی و دریافت نظرات و پیشنهادات مدیران فرهنگی دانشگاه‌ها به منظور بهبود سطح ارتقای فعالیت این اردوها، روز سه‌شنبه ۱۲ اسفند ماه با حضور دکتر حسن زائری لطف مدیرکل فرهنگی وزارت بهداشت و کارشناسان این اداره برگزار شد.

در این نشست، مدیران فرهنگی برخی از دانشکده‌ها و دانشگاه‌های علوم پزشکی در قالب وبینار و ارتباط تصویری، به بیان مشکلات و مسائل مربوط به فعالیت‌های اردوهای جهادی دانشگاه‌های خود پرداختند و دکتر زائری لطف مدیرکل فرهنگی وزارت بهداشت، بعد از استماع سخنان یکایک این افراد، در خصوص محورهای قابل طرح در جلسه، به ارائه سخن پرداخت و راهکارهای لازم برای رفع موانع و مشکلات هر یک از دانشگاه‌ها در مسیر فعالیت‌های اردوهای جهادی، از زبان مدیرکل فرهنگی وزارت بهداشت، بیان شد.

در این نشست، سیده مریم حسینی معاون مدیرکل فرهنگی وزارت بهداشت، نفیسه اسناوندی رئیس اداره کانون‌های فرهنگی وزارت بهداشت و همچنین کارشناس اداره فعالیت‌های اردوهای جهادی این وزارتخانه حضور داشتند.

بررسی عملکرد وضعیت اردوهای جهادی در سطح دانشگاه‌ها و دانشکده‌های علوم پزشکی بویژه در ایام کرونا، لزوم بکارگیری از ظرفیت خیرین در فعالیت‌های اردوهای جهادی، پیگیری و بررسی مسائل مربوط به بودجه فعالیت‌های جهادی و لزوم توجه بیشتر به این موضوع، ضرورت تعامل بیشتر میان معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت با معاونت‌های «بهداشت»، « درمان» و «توسعه» به منظور انسجام و نظم بخشیدن بیشتر به فعالیت‌های اردوهای جهادی و بازدهی بیشتر، برگزاری فعالیت‌های اردوهای جهادی در قالب پویش‌های مختلف، تدوین شیوه‌های لازم در ارتباط با فعالیت‌های این اردوها و ارائه آموزش‌های تخصصی بیشتر به جهادگران، لزوم نیازسنجی مناطق مختلف برای ارائه خدمات مختلف اردوهای جهادی و... از جمله مباحث مطرح شده در این نشست بود که از سوی مدیران فرهنگی دانشگاه‌ها بیان شد.

بهبود سطح کیفی خدمات جهادی در دانشگاه‌های علوم پزشکی مستلزم برگزاری نشست‌های هم‌اندیشی

در این مراسم دکتر حسن زائری لطف مدیرکل فرهنگی وزارت بهداشت با ابراز خرسندی از برگزاری این وبینار و استماع سخنان مدیران فرهنگی به عنوان مسؤولان برگزاری اردوهای جهادی در دانشگاه‌ها، اظهار کرد: هدف از برگزاری این وبینار و هم‌اندیشی با مدیران فرهنگی دانشگاه‌ها، بررسی و پیگیری مسائل مربوط به فعالیت‌های اردوهای جهادی و ارائه راهکارهای لازم وهم‌اندیشی بیشتر برای بهبود سطح کیفی این خدمات جهادی است. بنابراین ما در این نشست سعی می‌کنیم شونده مشکلات و صحبت‌های شما عزیزان باشیم تا ببینیم دانشگاه‌های علوم پزشکی در مسیر فعالیت‌های اردوهای جهادی با چه موانع و مشکلاتی مواجه هستند که با همفکری هم در صدد رفع آنها گام برداریم.

وی تصریح کرد: نظارت، پیگیری،هماهنگی و تدوین نقشه راه در مسیر اجرای فعالیت‌های اردوهای جهادی در وزارت بهداشت برعهده ستاد اردوهای جهادی است و ما باید با هم‌اندیشی و همفکری هم‌، بتوانیم خلاءها و کمبودها را برطرف کرده و در جهت ارتقای سطح کمی و کیفی فعالیت‌های اردوهای جهادی در سطح دانشکاه‌ها و دانشگاه‌های علوم پزشکی گام‌های مضاعفی برداریم.

لزوم انعقاد تفاهمنامه با معاونت بهداشتی وزارت بهداشت در مسیر فعالیت‌های اردوهای جهادی

مدیرکل فرهنگی وزارت بهداشت با اشاره به اینکه نیازسنجی‌های لازم برای تدوین وظایف وعملکرد ستاد فعالیت‌های اردوهای جهادی، در دستور کار است، خاطرنشان کرد: با انعقاد تفاهمنامه با معاونت بهداشتی وزارت بهداشت و تبادل نظر بین این عزیزان، درصدد تقویت تعامل با این معاونت هستیم. به هرحال یکی از وظایف ستاد فعالیت‌های اردوهای جهادی،  موضوع آموزش مسائل بهداشتی در مناطق تحت پوشش است و ارتقای سلامت در مناطق مختلف یکی از شعارهای ما در مسیر فعالیت‌های اردوهاهای جهادی است. از این رو موضوع آموزش و پیشگیری در مناطق مختلف در مسیر فعالیت‌های این اردوها از اهمیت خاصی برخوردار است.

زائری لطف در خصوص مشارکت و تعامل با خیرین در مسیر فعالیت‌های اردوهای جهادی به ارائه سخن پرداخت و گفت: در خصوص جذب و مشارکت خیرین برای ارائه خدمات مختلف در قالب این اردوها، باید با برگزاری نشست‌های تخصصی‌تر و برنامه‌ریزی‌های دقیق‌تر، گام‌های موثری در این مسیر برداریم. به هرحال مشارکت و تعامل با خیرین در مسیر اجرای طرح‌های مختلف اردوهای جهادی‌در مناطق مختلف از اهمیت خاصی برخوردار است.

او افزود:  درخصوص فعالیت‌های اردوهای جهادی و تعامل و مشارکت با بسیج، قطعا جلساتی در تهران با نمایندگان بسیج دانشجویی  چند دانشگاه برگزار خواهد شد و در این نشست، تمامی مشکلات، چالش‌ها و مطالبات شما عزیزان، بدون کم کاست به این عزیزان انعکاس داده خواهد شد.

وی از اردوهای جهادی به عنوان یک فعالیت منسجم فرهنگی کاملا عملیاتی در بطن جامعه یاد کرد و گفت:برگزاری اردوهای جهادی در مناطق مختلف و موضوع پاسخگویی اجتماعی در مسیر این فعالیت، از جایگاه واهمیت ویژه‌ای برخوردار است و باید برای رشد و ارتقای سطح فعالیت‌های مرتبط با اردوهای جهادی، نشست‌های هم‌اندیشی بیشتری برگزار کرد و با آسیب‌شناسی‌های مختلف که با حضور کارشناسان مربوطه انجام می‌شود، در راستای افزایش کیفیت خدمات اردوهای جهادی، گام‌های محکمی برداریم.

استفاده از ظرفیت بهره‌گیری از کلینیک‌های سیار برای اجرای بهتر فعالیت‌های جهادی

زائری لطف با اشاره به اینکه باید تلاش شود در مسیر فعالیت‌های اردوهای جهادی، از ظرفیت مددکاری بیمارستانها، کانون‌های خیریه و... استفاده شود، اظهار کرد: این موضوع در قالب انعقاد تفاهمنامه با نهادهای مربوطه قابل بررسی و حل است.

مدیرکل فرهنگی وزارت بهداشت همچنین درخصوص ظرفیت بهره‌گیری از کلینیک‌های سیار برای اجرای فعالیت‌های جهادی در مناطق مختلف اظهار کرد: در این خصوص باید جلساتی با مسؤولان مربوطه در معاونت بهداشتی تشکیل شود و در قالب تفاهمنامه، مشخص کنیم که نحوه استفاده و بهره‌برداری از این کلینیک‌های سیار با چه شیوه و پروتکل‌های اجرایی، انجام خواهد گرفت.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.