چهارشنبه ۱۳ اسفند ۱۳۹۹ - ۰۹:۰۶

اجرای "طرح ملی غربالگری سلامت روان، ویژه دانشجویان جدیدالورود" در دانشکده علوم پزشکی گراش

سلامت روان

طرح ملی غربالگری سلامت روان ویژه دانشجویان جدیدالورود ، هر سال به صورت حضوری انجام می‌گرفت، اما به دلیل شیوع ویروس کرونا و عدم حضور دانشجویان برای اولین بار به صورت آنلاین در سایت  ccsm.behdasht.gov.ir در دانشکده علوم پزشکی گراش در حال اجرا است.

به گزارش مفداگراش، اجرای " طرح ملی غربالگری سلامت روان "، ویژه دانشجویان جدیدالورود، همزمان در تمام دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور از ابتدای اسفند ماه آغاز شده است.

عاطفه بهرامی،  مسئول اداره مشاوره دانشجویی دانشکده علوم پزشکی گراش در خصوص نحوه اجرای این طرح گفت : « طرح ملی غربالگری سلامت روان ویژه دانشجویان جدیدالورود، هر سال به صورت حضوری انجام می‌گرفت، اما به دلیل شیوع ویروس کرونا و عدم حضور دانشجویان برای اولین بار بصورت آنلاین در سایت  ccsm.behdasht.gov.irدر حال اجرا است .»

بهرامی افزود  : « غربالگری با استفاده از پرسشنامه های سنجش نشانه های متقاطع سلامت روان (  ccsm)  با ۲۶سوال که ۱۶ گروه اختلال ( افسردگی، خشم، مانیا، اضطراب، علائم جسمی، مشکلات خواب، وسواس فکری و عملی، مصرف مواد، خودکشی، روان پریشی، حافظه، شخصیت، اضطراب اجتماعی، پانیک، مشکلات سازگاری، فشار روانی حاد ) را می سنجد  و  پرسشنامه GHQ  با ۲۸ سوال در دو بخش تکمیل اطلاعات فردی و تکمیل پرسشنامه سلامت روان ، انجام می شود. »

وی در ادامه توضیح داد : « دانشجویانی که بالای نقطه ی برش و نیازمند خدمات مشاوره باشند ، شناسایی و بصورت محرمانه با آنها تماس گرفته می شود و مورد مصاحبه بالینی و حمایت خدمات بالینی قرار می گیرند. در صورت بحرانی بودن وضعیت روان شناختی دانشجو، با دفتر مشاوره دانشگاه/ دانشکده  شهر محل زندگی دانشجو هماهنگی و جهت مداخله ی حضوری ارجاع داده می شود. »

مسئول اداره مشاوره در پایان اعلام کرد :  « در حال حاضر بالغ بر ۹۰ درصد دانشجویان جدیدالورود دانشکده علوم پزشکی گراش غربالگری شده اند و تلاش می شود ۱۰ درصد باقی مانده نیز مورد پایش قرار بگیرند. »

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.