شنبه ۱۶ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۱:۳۹

عزیزخانی در یادداشتی بررسی کرد؛

از تغییرات ساختاری تا بهره‌مندی از قلم دانشجویان فرهنگی/ "داروگ" چگونه بهترین نشریه وزارت بهداشت شد؟

عزیزخانی

محمد عزیزخانی مدیرمسئول نشریه داروگ، در نوشتاری به بیان روایتی از روند دستیابی شماره هفتم نشریه، به‌عنوان نشریه‌ای با گرید A در سامانه خانه نشریات پرداخته است.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی مفدا از قم، محمد عزیزخانی مدیرمسئول نشریه داروگ در نوشتاری، به بیان روایتی از روند دستیابی شماره هفتم نشریه، به‌عنوان نشریه‌ای با گرید A در سامانه خانه نشریات پرداخته که در ادامه آمده است.

اولین شماره نشریه داروگ در زمستان ۱۳۹۶ منتشر شد، این نشریه توانست در ۳ شماره نخست خود در قالب یک نشریه سیاسی در بین دغدغه‌مندان دانشگاه جایگاه خود را پیدا کند و رسانه‌ای برای انتشار مطالب تألیفی دانشجویان باشد.

در تابستان ۱۳۹۸ تیم مدیریتی نشریه تغییر کرد و محمدرضا عزیز خانی و صبا دهقانی به‌عنوان مدیرمسئول و سردبیر جایگزین علیرضا گورابی و احمد قدیری شدند.

تغییرات ساختاری مهم در شماره چهارم

در شماره چهارم نشریه داروگ، تغییرات ساختاری مهمی نسبت به شماره‌های قبل صورت گرفت که تغییر زمینه نشریه از سیاسی- اجتماعی به عمومی، افزایش تعداد صفحات به حدود ۴۰ صفحه، استفاده از طراحی صفحات غیر کلاسیک و بهره‌مندی از پرونده ویژه همراه با تغییرات زیاد در تیم تحریریه  از مهم‌ترین تغییرات این شماره بودند.

پرونده ویژه شماره چهارم نشریه داروگ، به بررسی وضعیت اتاق تشریح دانشکده پزشکی و کمبودهای آن و رونمایی از برخی اسناد مرتبط پرداخته بود؛ همچنین سیل نوروز ۱۳۹۸، برنامه عصر جدید، بخش ویژه زنان و موسیقی و حمله حشرات به شهر قم از دیگر موضوعات ویژه این شماره بودند.

طراحی جلد این شماره با بهره‌گیری از شخصیت‌ اصلی سریال بازی تاج و تخت احتمالاً از خلاقانه‌ترین طراحی‌های نشریات دانشجویی محسوب می‌شود؛ همچنین با راه‌اندازی اینستاگرام نشریه داروگ، سعی شد تا مخاطبین بتوانند با فضای داخل نشریه آشنایی بیشتری پیدا کنند.

کلید خوردن شماره پنجم با وجود برخی موانع

پروژه شماره پنجم با تلاش عزیز خانی و دهقانی از دی‌ماه ۱۳۹۸ کلید خورد و با وجود برخی موانع و سختی کار، سرانجام این شماره در ۲۰ اسفند ۱۳۹۸ منتشر شد؛شماره پنجم از لحاظ سبک طراحی پیشرفت بسیار زیادی داشت و سعی شده بود قالب‌های متنوعی در آن ارائه شود. ویروس کووید۱۹، گرانی بنزین، قطعی اینترنت، مهاجرت ورزشکاران از موضوعات مهم این شماره بودند؛ همچنین تنوع بیشتر در بخش طنز، فرهنگی و علمی نیز در این شماره چشمگیر بود.

بهره‌مندی از قلم دانشجویان فرهنگی

شماره بعدی نشریه داروگ به ‌سرعت برای عید نوروز سال ۱۳۹۹ در قالب یک ویژه‌نامه آموزشی و سرگرم‌کننده منتشر شد؛ قالب‌های طنز به‌کاررفته‌ در این شماره با بهره‌گیری از طنزهای قالب آزاد نشریات طنز روز کشور و بهره‌مندی از قلم مهم‌ترین دانشجویان فرهنگی چند سال اخیر دانشگاه از نقاط قوت این ویژه‌نامه بودند.

شماره ششم نشریه داروگ با تغییر در کادر مدیریتی همراه بود زیرا صبا دهقانی سردبیر نشریه، نتوانست به همکاری خود ادامه دهد؛ این موضوع با توجه به نقش مؤثر و توانمندی‌های او شرایط سختی را ایجاد کرد اما به‌هرحال داروگ به مسیر خود ادامه داد.

محمدرضا عزیزخانی مدیرمسئول نشریه با حفظ سمت به‌عنوان سردبیر نشریه مشغول به کار شد و پروژه شماره ششم روند اجرایی به خود گرفت؛ این شماره یک پرونده ویژه فانتزی داشت و در آن به بررسی دنیای آینده پساکرونا می‌پرداخت.

بخش طنز در این شماره با بهره‌گیری از گروه طنز شماره قبل، به بلوغ خود رسید و مطالب سیاسی از لحاظ محتوای فنی کیفیت بیشتری یافت؛ همچنین یکی از موضوعات جدید این شماره بررسی شخصیت‌های سریال‌های پرطرفدار فرندز و شهرزاد از نگاه شخصیت شناسی کهن‌الگوها بود؛ به‌این‌ترتیب بخش روان‌شناسی در این شماره شروع و روند پیشرفت خود را آغاز کرد.

تعداد بالای صفحات و تنوع مطالب از ویژگی‌های مهم شماره هفتم

نهایتاً، شماره هفتم نشریه داروگ با چند ماه تأخیر و چاپ نشدن شماره پاییزی، با چند ویژگی بسیار مهم دی ماه ۹۹ منتشر شد. تعداد بالای صفحات این نشریه و چاپ ۱۲۰ صفحه در تاریخ نشریات دانشجویی بی نظیر بوده و تنوع زیاد مطالب در هر موضوع، باعث این اتفاق شد.

دومین ویژگی این شماره بهره‌مندی ۸۰ درصد از مطالب از محتوای چندرسانه‌ای در قالب‌های تصویری، صوتی، متنی و ... بود؛ همچنین استفاده از قالب‌های متنوعی نظیر مقاله، یادداشت، گزارش، مصاحبه، طرح و کاریکاتور، ترجمه، نامه، طنز، خاطره و حتی زبان‌های خارجی و محلی را می‌توان از دیگر ویژگی‌های بارز این شماره برشمرد.

از سوی دیگر، ایجاد یک ساختار منظم نشریاتی و انتخاب دبیر هر بخش بود که در فهرست جلب‌توجه می‌کرد؛ همچنین پرونده ویژه این شماره به بررسی بیماری کرونا از ازل تا ابد یعنی از هنگام تشخیص تا عوارض طولانی‌مدت آن پرداخته بود.

در بخش سیاسی- اجتماعی پرداختن به موضوعاتی چون مجلس شورای اسلامی و رئیس آن، وزیر بهداشت، مدیریت کووید ۱۹ و بخش زنان جزء مهم‌ترین بخش‌های این قسمت بودند. مهم‌ترین مطلب بخش سیاسی- اجتماعی به بررسی فرضی برگزاری انتخابات ایران در قالب کالج الکترال آمریکا  و شرایط آن می‌پرداخت و بخش زنان به مانند شماره‌های پیشین، پای ثابت این بخش بود.

بورس و قطعه‌سازی از مهم‌ترین مطالب بخش اقتصادی و همچنین مقایسه درآمد پزشکان در ایران و اروپا احتمالاً پرمخاطب‌ترین مطلب این بخش بودند.

بخش فرهنگی- هنری همواره جزو مهمترین بخش داروگ بوده و در این شماره، مطالب بسیار متنوعی آمده است که بررسی سریال‌های تاریخی ایرانی که می‌شد ساخته شوند، نقد تنت ساخته آخر کریستوفر نولان، عکاسی بیمارستانی، موسیقی، وضعیت کتاب‌خوانی کشور، داستان و نثر و نظم ادبی و زبان‌های خارجی و محلی را می‌توان به عنوان مهم‌ترین مطالب فرهنگی هنری این شماره نام برد.

بخش علمی به مطالبی در حوزه استارتاپ‌های دوران کرونا، استارتاپ‌های آزمایشگاهی، آینده جهان پزشکی و مهم‌ترین اخبار سرطان در سال ۲۰۲۰ پرداخت. دریکی از ویژه‌ترین مطالب این شماره وضعیت واکسن کرونا بررسی شد؛ همچنین تیتر روی جلد به مطلب روانشناسی این شماره یعنی کاربرد شخصیت شناسی دیسک در زمان کرونا اختصاص داشت.

در بخش ورزشی نیز موضوعاتی به پرسپولیس و استقلال اختصاص یافت و نشریه داروگ جایزه داروگ را به رابرت لواندوفسکی به‌عنوان برترین فوتبالیست ۲۰۲۰ تقدیم کرد.

بخش طنز و مخاطبین نیز مانند همیشه سورپرایزهای محتوایی خود را به همراه داشت، دارو گوگل مطلبی است که مطالعه آن شدیداً پیشنهاد می‌شود؛ همچنین ویترین داروگ برای اولین بار به معرفی پیشنهادات خود پرداخت.

نکته دیگر اینکه در این شماره با دبیر مجمع کانون‌های ادبی و دبیر انجمن علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران مصاحبه شد.

درنهایت، باید گفت امید است شماره هفتم نشریه داروگ که توانسته ۵۷.۳ امتیاز محتوایی از ۶۰ امتیاز از کارشناس نشریات وزارتخانه و ۳۶ امتیاز کمی از دبیرخانه دانشگاه بگیرد و درمجموع با کسب نمره ۹۳.۳ در سطح A قرار بگیرد، این موفقیت را ابتدای مسیر خود قلمداد کرده و برای کسب موفقیت‌های بیشتر تلاشی بیشتر به خرج دهد.

انتهای پیام/

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.