جمعه ۱۳ فروردین ۱۴۰۰ - ۰۹:۳۵

کرونا و ورزش/نقش "فعالیت ورزشی" در پیشگیری از بیماری کرونا

حرکات کششی

بهنام شریفی مسؤول واحد حرکات اصلاحی مرکز جامع ارتقاء سلامت کارکنان و اعضای هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی یزد طی یادداشتی به بیان و بررسی نقش فعالیت ورزشی در پیشگیری از بیماری کرونا پرداخت.

به گزارش مفدا، در دوران همه گیری بیماری کرونا یکی از دغدغه‌ها و نگرانی‌های اصلی جامعه، انجام اقدامات لازم برای پیشگیری از این بیماری است و همچنین در این ایام بخشی از هزینه‌های اقتصادی خانواده‌ها به تهیه اقلام بهداشتی و دارویی جهت پیشگیری و مقابله با این بیماری اختصاص یافته است.

اما آنچه که امروز کمتر مورد توجه مردم و حتی مسئولین قرار گرفته است توجه به امر "پیشگیرانه بودن ورزش و فعالیت بدنی" است، امروزه در تمامی منابع علمی معتبر یکی از راهکارهای اصلی تقویت سیستم ایمنی انجام فعالیت های ورزشی مناسب است چرا که انجام فعالیت ورزشی منظم و مناسب سبب افزایش گردش سلول های ایمنی مانند گلبول سفید و سیتوکین های ضد التهابی و افزایش فعالیت ماکروفاژها خواهد شد.
همچنین تحقیقات صورت گرفته در همین برهه زمانی نشان می دهد چاقی به عنوان یکی از ریسک فاکتورهای اصلی در شدت درگیری افراد مبتلا به این بیماری است. این مساله نیز به نوبه خود نشان می دهد انجام فعالیت های ورزشی در زمینه کنترل وزن نیز در این روزها اهمیت ویژه ای دارد.

از طرفی میزان آمادگی قلبی تنفسی افراد یکی از مسائل مهم در جهت مقابله با این بیماری است و از آنجاییکه عفونت های سیستم تنفسی ناشی از ابتلا به این ویروس از مهمترین علل مرگ مبتلایان به این بیماری است، این مساله اهمیت ویژه ای دارد.

پس به نظر می‌رسد افراد با آمادگی قلبی تنفسی بالا و حجم ریوی بیشتر از شانس بالاتری برای مقابله با این بیماری برخوردارند.
انجام فعالیت های ورزشی هوازی منظم از طریق ایجاد سازگاری دراز مدت با افزایش در ظرفیت ریوی و کاهش در ضربان قلب استراحت به عنوان یک راهکار کاملا موثر در جهت کاهش عوارض ناشی از ابتلا به ویروس کویید ۱۹ می باشد.

از دیگر فواید ورزش و فعالیت بدنی، افزایش نشاط و روحیه فردی و اجتماعی است. یکی از دیگر مسائل مهم در خصوص مقابله و پیشگیری در برابر این بیماری حفظ روحیه و کاهش سطح نگرانی و فشارهای روانی است که در این روزها همواره مورد تاکید فراوان متخصصان مربوطه بوده است. از این رو می توان با شرکت در فعالیت های امن ورزشی_تفریحی با مشارکت اعضای خانواده، محیطی سالم و پرنشاط از منظر روحی روانی ایجاد کرد و از آسیبهای ناشی از حواشی همه گیری این بیماری مصون ماند.

در همین راستا سازمان بهداشت جهانی WHO در جهت پیشگیری و مقابله با این بیماری تاکید ویژه ای بر سبک زندگی فعال و انجام فعالیت ورزشی دارد و شعار be active یا "فعال باش" را به عنوان یکی از راهکارهای اساسی پیشگیری از بیماری کرونا پیشنهاد می کند و بر انجام فعالیت ورزشی در محیطی ایمن و با رعایت تمامی پروتکل های بهداشتی تاکید دارد.
انجام فعالیت ورزشی با شدت کم تا متوسط و به میزان ۱۵۰ دقیقه در هفته، متغیرهای تمرینی مورد نظر سازمان بهداشت جهانی است که با توجه به شرایط حاضر در کاهش سطح فعالیت بدنی و سبک زندگی غیرفعال اهمیت دوچندانی دارد.

پس می توان با تغییر در سبک زندگی به سمت فعال بودن و دریافت یک برنامه ورزشی منظم از متخصصان ورزشی و اجرای منظم آن گامی بلند در جهت پیشگیری و مقابله با بیماری کرونا برداشت.انتهای پیام

کدخبرنگار:10120

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.