پنجشنبه ۱۹ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۵:۳۰

برگزاری هفتمین سمینار ملی و اولین وبینار بین‌المللی ژنتیک پزشکی در سنندج / ارسال ۴۶ مقاله به دبیرخانه همایش

برگزاری هفتمین سمینار ملی و اولین وبینار بین‌المللی ژنتیک پزشکی در سنندج / ارسال ۴۶ مقاله به دبیرخانه همایش

هفتمین سمینار ملی و اولین سمینار وبینار بین‌المللی ژنتیک پزشکی تشخیصی، تحقیقی با حضور اساتید و صاحبنظران داخلی و خارجی در دانشگاه علوم پزشکی کردستان به صورت مجازی برگزار شد.

به گزارش مفدا کردستان، عصر امروز با حضور دکتر فرزین رضاعی رئیس دانشگاه، اعضای کمیته علمی، اجرایی، فنی و پشتیبانی سمینار، صاحبنظران، اساتید و متخصصین ژنتیک داخلی و خارجی  
هفتمین سمینار ملی و اولین سمینار وبینار بین‌المللی ژنتیک پزشکی تشخیصی، تحقیقی در محل سالن جلسات ستاد مرکزی دانشگاه به صورت مجازی برگزار شد.
دکتر رضاعی رئیس دانشگاه علوم پزشکی کردستان و رئیس سمینار در این همایش اظهار کرد: مبحث شناسایی، تشخیص و غربالگری بیماری‌های ژنتیک یکی از معضلات دنیای امروز و خصوصا کشورهایی است که با پوشش واکسیناسیون بیماری‌های عفونی واگیردار و مرگ و میرهای ناشی از این بیماری‌ها را در سنین پایین کنترل  می‌کنند. 
وی  بیان کرد:  دانشگاه علوم پزشکی کردستان بر اساس وظایف ذاتی خود، اهتمام و حمایت خود را بر اجرای مواردی از جمله  اجرای برنامه ژنتیک اجتماعی، حمایت و ساماندهی خدمات ژنتیک پزشکی، توسعه آموزش خانواده‌ها و مشاوره ژنتیک قبل از ازدواج، توسعه آموزش به خانواده جهت کاهش و به حداقل رساندن ازدواج‌های فامیلی، حمایت از انجام غربالگری‌های آگاهانه و علمی پیش از تولد، حمایت از سقط درمانی طبق قانون ماده واحده مصوب سال ۸۴ مجلس شورای اسلامی و
تاکید بر پوشش خدمات ژنتیک توسط سازمان‌های بیمه‌گر در استان را اعلام می‌کند.
 دکتر رضاعی تصریح کرد:  اقدامات و اهتمام به محورهای فوق می‌تواند از تولد تعداد زیاد نوزادان مبتلا به سندرم‌های شایع جلوگیری نماید و ضمن ارتقاء سلامت عامه مردم، مانع از تولد نوزادان مبتلا به اختلالات ژنتیکی و مادرزادی، تحمیل هزینه‌های سرسام اور عاطفی، روانی، عاطفی و مالی به خانواده‌ها، نظام سلامت و سازمان‌های حمایتی شود.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی کردستان  ادامه داد: بی‌توجهی نسبت به بیماری‌های ژنتیک، اثرات غیر قابل جبرانی در آینده از خود بر جای می‌گذارد لذا  کاهش مرگ و میر نوزادان و کودکان مبتلا به بیماری‌های ژنتیکی  نیازمند عزم جدی  برنامه‌ریزان ، سیاستگذاران و افراد آکادمیک پرنفوذ در سطح دنیا است که این امر  را به گفتمان غالب محافل تبدیل کنند چراکه بیماری‌های ژنتیکی فاکتوری لوکس و لاکچری نیست بلکه بسیار مهم و مسئله روز دنیا است.
استادیار و متخصص ژنتیک دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی کردستان و دبیر اجرایی این همایش 
 با بیان اینکه این سمینار هفتم بستری را فراهم ساخت تا بتوانیم از حضور و تجارب افراد با سابقه، توانمند و اساتیدی  از دیگر کشورها بهره‌مند شویم، افزود: در این سمینار سخنرانی‌های ویژه ای را با حضور اساتیدی از کشورهای مختلف از جمله آمریکا، انگلیس و آلمان و همچنین از حضور همکاران و اساتید ایرانی فعال و توانمند در حوزه بالینی و آزمایشگاهی ژنتیک پزشکی به حول و قوه الهی بهره خواهیم برد.
 دکتر فریدون عبدالملکی با بیان اینکه گروه ژنتیک دانشکده  دانشگاه علوم پزشکی کردستان از ۲ سال پیش در دانشکده پزشکی شکل گرفته است، اظهار کرد: گروه ژنتیک دانشکده پزشکی متولی بحث آموزش پزشکی در دانشکده پزشکی و پیراپزشکی است.
متخصص ژنتیک پزشکی و دبیر کمیته علمی  این همایش در ادامه تبادل علمی، انتقال تجربیات علمی و کاربردی در حوزه تشخیصی ژنتیک پزشکی در چهار حیطه سیتو ژنومیک ژنتیک مولکلولی، ژنتیک بالینی، ویرایش ژنی و مداخلات ژنتیکی در قالب  معرفی موردی  و مطالعات و تجربیات گسترده‌تر از جمله اهداف این سمینار است.
 دکتر آرش پولادی  با اشاره به چهار محور اصلی  مقالات ارسالی به دبیرخانه همایش گفت: سیتوژنومیک، ژنتیک بالینی،  ژنتیک مولکولی (کلاسیک و NGS) و بیوانفورماتیک از محورهای ارسال مقالات هستند.
وی با اشاره به معیارهای انتخاب مقالات در این سمینار، اضافه کرد: 
مقالات مربوط به این سمینار بر معرفی موارد خاص تشخیصی و تجربیات تخصصی کاربردی و دارای بار آموزشی مناسب متمرکز است، لذا موارد دارای شرایط لازم مورد پذیرش برای ارائه سخنرانی قرار گرفته و سایر مقالات باکیفیتی که بصورت کیس پرزنتیشن نبودهاند یا مربوط به یک سخنران واحد بوده است، در بخش پوستر پذیرش شدند.
 متخصص ژنتیک دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی کردستان 
تعداد کل سخنرانان مدعو داخلی و خارجی را  ۷  نفر عنوان کرد و افزود: از این 
تعداد ۳  سخنران مدعو خارجی از صاحب نظران و سرشناسان جهانی حوزه ژنتیک پزشکی به صورت مجازی و آنلاین در این سمینار حضور می‌یابند.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.