دوشنبه ۲۳ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۰:۲۴

۲۳ فروردین

روز دندانپزشک

روز دندانپزشک

قبل از انقلاب اسلامی ایران روز دندانپزشک، ۲۴ دی ماه بود اما پس از انقلاب و با تصویب طرح تربیت بهداشتکاران دهان ودندان در ۲۳ فروردین سال ۱۳۶۰، برای افزایش میزان سلامت و بهداشت دهان و دندان، ۲۳ فروردین را روز دندانپزشک نام گذاری کرده اند.

به گزارش مفدا آباده، دندانپزشکی، حرفه ای بسیار قدیمی است و شاید پیدایش آن به زمانی بازگردد که انسان ها به فکر سلامت و بهداشت و زیباتر کردن دندان هایشان افتادند.
از عمر دندانپزشکی در ایران بیش از ۷۰ سال نمی ­گذرد. در سال ۱۳۰۰ هجری شمسی فقط سه نفر دندانپزشک در شهر تهران وجود داشت. یکی از برجسته ترین آنها، دکتر دندانپزشک اهل کشور لهستان بود که دندانپزشک مخصوص رضاخان به شمار می رفت و تبحر فوق العاده ای در طراحی و ساخت پروتزهای دندانی داشت. دو دندانپزشک دیگر تهران قدیم نیز اهل کشور سوئیس و ترکیه بودند.
درکشورهای مختلف روزهای متفاوتی بعنوان روز دندانپزشک تعیین شده است.درآمریکا ۶ مارس «روز دندانپزشک» و ماه فوریه، ماه «بهداشت دهان و دندان کودکان» است. انجمن دندانپزشکی آمریکا و فدراسیون بین المللی دندانپزشکی FDI، روز ۱۲ سپتامبر را به عنوان «روز جهانی بهداشت دهان و دندان» انتخاب کرده اند و روز ۹ فوریه نیز بعنوان روز جهانی داندانپزشک نام گذاری شده است.
از سال ۱۳۴۳روز ۲۴ دی ماه،سالروز تاسیس جامعه دندانپزشکی ایران به نام «روز دندانپزشکی» نامیده شد و در تقویم های آن زمان منعکس گردید. در این روز تلاش همه جانبه ای از طرف جامعه دندانپزشکی ایران با همکاری صدا وسیما و سه وزارتخانه (آموزش و پرورش،دفاع، کار و امور اجتماعی) برای شناساندن و گسترش بهداشت دهان در سطح جامعه و به خصوص مدارس سراسر کشور صورت میگرفت. استقبال مخاطبین از این حرکت موجب شد از سال سوم ،روز دندانپزشکی به هفته دندانپزشکی تبدیل شود.
در سالهای اول پس از انقلاب،روز دندانپزشکی تغییر کرد. مجلس شورای اسلامی در ۲۳ فروردین سال ۱۳۶۰ به منظور گسترش و پیشرفت خدمات درمانی و بهداشتی دهان ودندان در مناطق محروم کشور و روستاها، قانونی با عنوان «طرح تربیت بهداشتکاران دهان ودندان» را تصویب کرد. در ای قانون، مجلس، وزارت بهداشت و درمان را موظف کرد که داوطلبانی را برای تربیت دراین دوره ، جذب کند و پس از دادن آموزشهای لازم ، با مدرک فوق دیپلم، آنان را در مناطق محروم به خدمت گمارد تا از این طریق، ضمن ارائه خدمات اولیه، از شیوع بیماریهای دهان و دندان جلوگیری نموده و اصل پیشگیری رامورد نظر قرار دهند.
هیات وزیران در تاریخ اول دی ما ۱۳۶۲، بنا به پیشنهاد جامعه اسلامی دندانپزشکان ایران، روز۲۳ فروردین ماه هر سال را که مصادف با تاریخ تصویب این طرح بود را به عنوان روز دندانپزشک نامگذاری کرد و مصوبه آن به امضای نخست وزیر وقت رسید.
همانطور که گفته شد دندانپزشکی حرفه ای بسیار قدیمی است.اولین مسواک ها را اهالی خاورمیانه استفاده می کردند و آن را با همین نام (misswak) می خواندند. مسواک آنها شامل شاخه کوچکی از درخت (سالوادوراپرسیکا) بود که آن را روی آب به مدت یک روز غوطه ور می کردند تا الیاف آن از هم جدا شوند، چوب این درخت اثرات مثبتی نیز روی لثه ها داشت.

نیم نگاهی به تخصص های دندانپزشکی:


آندودونتیکس(تخصص ریشه دندان)
معمولا برای عصب کشی دندان باید به این گروه از دندانپزشکان مراجعه کنید. هنگامی که بافت های درون دندان بر اثر رسیدن میکروبهای پوسیدگی زا و یا ضربه آسیب ببینند و ملتهب و عفونی شوند ، معمولا دندانها خود به خود دچار دردی گنگ می شوند که در زمان شب تشدید می شود. وجود این علائم نشانه این است که باید برای عصب کشی به دندانپزشک مراجعه کنید.

ارتودنسی(مرتب کردن دندانها)
اگر دندانها نامرتب و پس و پیش باشندو یا مشکلات و ناهنجاری هایی در فک بالا ویا پایین وجود داشته باشد باید برای درمان به مطب این گروه از دندانپزشکان بروید.

پریودونتیکس(تخصص بیماریهای لثه و بافت های نگهدارنده آن)
این روزها خیلی ها به دنبال جایگزین کردن دندان از دست رفته شان، به وسیله«ایمپلنت های دندانی» هستند. ایمپلنت گر چه درمانی پر هزینه است،ولی زیبایی و عملکرد قبلی دندان را باز می گرداند.در صورتی که لثه قرمز و متورم شده و یا خونریزی می کند و یا روی سطح دندان ها جرم انباشته شده است، این گروه از دندانپزشکان می توانند بهترین روش های درمانی رابه شما ارائه دهند.

دندانپزشکی ترمیمی و زیبایی:
سفید کردن دندان ها ی بد رنگ،لمینت کردن دندان ها(تیغه ای چینی که بر سطح لبی دندان های جلویی چسبانده می شوند) و ترمیم دندان ها، از مهارت های این گروه از دندانپزشکان است.

پروستودونتیکس(متخصص پروتزهای دندانی)
ساخت دست دندان کامل،تکه ای(پارسیل) و انواع روکش برای دندان ها به این گروه از دندانپزشکان مراجعه کنید.

منبع: https://www.aftabir.com

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.