سه‌شنبه ۳۱ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۲:۱۳

درخشش انجمن علمی پزشکی سبزوار در هفدهمین مجمع منطقه‌ای "EMR17"

موفقیت انجمن پزشکی / سبزوار

دو طرح و پروژه "آخرهفته‌های سلامت روان" و "کمپین دیابت" که در پاییز و زمستان سال گذشته توسط انجمن علمی، دانشجویی پزشکی سبزوار اجرا شده بود در میان برترین‌های هفدهمین مجمع منطقه‌ای EMR17 (شرق مدیترانه) قرار گرفتند.

سنا جعفرلو دبیر انجمن علمی، دانشجویی پزشکی دانشگاه در گفتگوی اختصاصی با مفدا سبزوار با بیان اینکه مفتخریم اعلام کنیم در هفدهمین مجمع منطقه‌ای EMR17 (شرق مدیترانه) توانستیم از سبزوار  سه نماینده‌ از کشورمان ایران داشته‌ باشیم، افزود: هرچند گام‌های ما کوچک بنظر برسند اما هدف ما ساختن دنیایی بهتر و سالم‌تر است.

دبیر انجمن علمی، دانشجویی پزشکی دانشگاه ادامه داد: دو طرح و پروژه "آخرهفته‌های سلامت روان" و "کمپین دیابت" که در پاییز و زمستان سال گذشته توسط انجمن علمی، دانشجویی پزشکی سبزوار اجرا شده بود در میان برترین‌های هفدهمین مجمع منطقه‌ای EMR17 (شرق مدیترانه) قرار گرفت.

جعفرلو افزود: پروژه "آخرهفته‌های سلامت روان" طرحی بود که با کوردیناتوری بنده و در پاییز ۱۳۹۹ اجرا و به ارتقاء سلامت روان افراد خصوصا دانشجویان پرداخت. این طرح کاری از کمیته اسکوف، اسکومی و اسکورپ بود که در بخش پژوهشی  Research Symposium به عنوان برتر انتخاب شد.

پروژه "آخرهفته‌های سلامت روان"

دبیر انجمن علمی، دانشجویی پزشکی دانشگاه در توضیح این پروژه گفت: با توجه به شیوع کرونا و گسترش تعطیلات، قرنطینه و فاصله‌گذاری اجتماعی احساس نیاز بالایی برای بهبود سلامت روان افراد وجود داشت، لذا این پروژه با هدف ارتقاء سلامت روان مخاطبین و عمدتاً به صورت مجازی اجرا شد.

جعفرلو ادامه داد: در این پروژه آخر هفته‌ها (پنجشنبه‌ها و جمعه‌ها) موضوعاتی شامل معرفی مفهوم و انواع اختلالات سلامت روان و انواع راهکارهای ارتقاء سلامت روان در قالب پوستر و انواع ویدئوهای جذاب انیمیشن و موشن‌گرافی در راستای ارتقاء سلامت مخاطبین که عمدتا دانشجویان علوم پزشکی بودند ارائه می‌شد.

وی تصریح کرد: علاوه بر تولید محتوا و ارائه هفتگی آن‌ها، در چند جلسه جداگانه به صورت لایو اینستاگرامی و وبینارهای تخصصی در بستر تریت‌اپ به صورت کشوری، با دعوت از متخصصین اعصاب و روان به صورت کامل به موضوعات «اختلالات سلامت روان در دانشجویان»، «راهکارهای مقابله با افسردگی» و «راهکارهای کاهش و مقابله با اضطراب»، به ارتقاء سلامت روان مخاطبین به صورت مستقیم پرداخته شد.  دبیر انجمن علمی، دانشجویی پزشکی سبزوار گفت: آن چیزی که برای ما بیش از هر چیزی لذت‌بخش بود، تاثیرگذاری موفق این کمپین‌ها در میان جوامع هدف بود.

دبیر انجمن علمی، دانشجویی پزشکی دانشگاه با بیان اینکه از دانشجویان مقاطع بالینی در قالب مصاحبه آنلاین خواستیم تا دغدغه‌ها و مشکلات آموزشی خود را به عنوان یکی از عوامل موثر بر سلامت روان به طور مشروح مطرح کنند، افزود: این مصاحبه‌ها بررسی شده و در راستای رفع مشکلات آموزشی، انجمن به دنبال پیگیری دغدغه‌های دانشجویان بوده و علاوه بر این، از آن‌جا که حقوق دانشجویان پزشکی به اندازه سایر افراد اهمیت دارد، انجمن تلاش خواهد کرد تا در راستای شناخت حقوق دانشجویان پزشکی و راهکارهای مواجه با سوءرفتارهای حرفه‌ای و آموزشی، محتواهایی را تولید و ارائه نماید.

دبیر انجمن علمی، دانشجویی پزشکی دانشگاه ادامه داد: کمپین "زندگی شیرین، آگاهی دیابت" نیز با کوردیناتوری امیررضا نوروزی،  در پاییز و زمستان ۱۳۹۹ اجرا و به افزایش آگاهی اقشار مختلف در مورد انواع دیابت پرداخت.این طرح نیز کاری از کمیته اسکوف بود که توانست به بخش  Research Symposium  و همچنین بخش فعالیت‌ها  Activities Fair هفدهمین مجمع منطقه‌ای شرق مدیترانه را پیدا نموده و به‌ صورت آنلاین در تاریخ ۳ آوریل ۲۰۲۱(۱۴ فروردین ماه)  ارائه و دفاع از آن به عمل آمد.

کمپین "زندگی شیرین، آگاهی دیابت"

جعفرلو در توضیح این پروژه گفت: متاسفانه بیماری دیابت «اپیدمی تاریخ بشر» نام گرفته است، چراکه بیش از ۵۰۰ میلیون نفر در دنیا و بیش از ۴.۵ میلیون نفر در ایران را درگیر کرده است، نکته منفی این است که نیمی از افراد از بیماری خود مطلع نیستند، لذا ما در کمیته سلامت عمومی (اسکوف) انجمن دانشجویان پزشکی سبزوار، کمپین «زندگی شیرین، آگاهی‌ دیابت» را در پاییز و زمستان ۱۳۹۹ به صورت مجازی اجرا و تلاش کردیم هدفمان، یعنی افزایش آگاهی اقشار مختلف و راه‌اندازی خیریه دیابت را، علی‌رغم حضور پاندمی کرونا، محقق کنیم.

 دبیر انجمن علمی، دانشجویی پزشکی دانشگاه اظهار داشت: این کمپین حول ۶ محور اصلی (۱) افزایش آگاهی مخاطبین عموم صفحات مجازی انجمن با ۴ پست به صورت انیمیشن و پوستر، (۲) افزایش آگاهی مادران باردار با تهیه و توزیع بروشور اختصاصی، (۳) افزایش آگاهی دانش‌آموزان و والدین آن‌ها با تهیه و توزیع ۳ بروشور اختصاصی، (۴) افزایش آگاهی با برگزاری وبینار آنلاین، (۵) راه‌اندازی کمپین خیریه آنلاین دیابت، (۶) شناسایی افراد پرخطر دیابت نوع ۲ با پرسشنامه آنلاین سعی کرد در تمام این مدت به افزایش آگاهی در رابطه با این بیماری مزمن و پنهان بپردازد.

وی خاطرنشان کرد: این کمپین توانست اثربخشی خوبی در جامعه داشته باشد، چرا که بر اساس بررسی‌های به عمل آمده به صورت معنی‌داری توانستیم اطلاعات جامعه هدفمان را بالا برده و مبلغ قابل ملاحظه‌ای برای نیازمندان مبتلا به دیابت جمعع‌آوری کنیم.

 جعفرلو با بیان اینکه این طرح نیز در نشست کشوری انجمن‌های علمی دانشجویان پزشکی (ایمسا-ایران)، با عنوان مجمع آپادانا، توانست در مسابقه پروژه برتر ایمسا-ایران جایگاه دوم را در کشور کسب نماید، افزود: این پروژه در آینده فاز تکمیلی، به افزایش آگاهی در ابعاد گسترده‌تر خواهد پرداخت.

دبیر انجمن علمی، دانشجویی پزشکی دانشگاه در پایان با اشاره به اینکه آن چیزی که برای ما بیش از هر چیزی لذت‌بخش بود، تاثیرگذاری موفق این کمپین‌ها در میان جوامع هدف بود، افزود: از انسیه روانبخش دبیر PSD، مرتضی نظری دبیر SCOPH و ریحانه بیاتی دبیر SCORP لوکال سبزوار که به طور خاص برای این موفقیت تلاش کردند و تمام تیم‌های اجرایی دوستان که در اجرای این پروژه‌ها به ما کمک کردند قدردانی می‌نمایم.

خبرنگار: علی رمضانی

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.