سه‌شنبه ۳۱ فروردین ۱۴۰۰ - ۰۹:۲۴

کاری از اداره مشاوره و سلامت روان دانشکده علوم پزشکی گراش؛

تاثیر روزه‌داری بر عزت نفس و سلامت روانی دانشجویان

گراش

از دیدگاه اسلام، روزه باعث ارتقای سلامت جسمی و روانی فرد می‌شود و خداوند در قرآن کریم می‌فرماید: و "ان تصوموا خیرلکم ان کنتم تعلمون" اگر علم داشتید می‌دانستید که روزه گرفتن برای شما خیر است.

به گزارش مفداگراش به نقل از اداره مشاوره و سلامت روان دانشکده، در پژوهشی که با عنوان « تاثیر روزه‌داری بر عزت نفس و سلامت روانی دانشجویان » انجام و در مجله اصول بهداشت روانی دوره ۱۱ شماره ۴۴ چاپ شده است ،  تاثیر روزه داری در ماه مبارک رمضان بر سلامت روانی دانشجویان مورد بررسی قرار گرفته است.

خلاصه این مقاله را با هم بخوانیم :

 اختلالات روانی عامل ۱۵ درصد ناتوانی‌ها و مرگ‌های زودرس در کشورهای رو به رشد هستند و در میان اختلالات روانی، اختلالات خلقی و اضطرابی در صدر قرار دارند به گونه‌ای که یک چهارم افراد واجد معیارهای تشخیصی یک اختلال اضطرابی هستند.

براساس این پژوهش، در رابطه با افسردگی نیز سازمان بهداشت جهانی پیش‌بینی کرده که در سال ۲۰۲۰ اولین علت ناتوانی در جهان بیماری‌های قلبی عروقی و دومین علت آن افسردگی خواهد بود. متاسفانه این اختلالات به شکل‌های مختلف باعث افزایش هزینه‌های اقتصادی تحمیل شده به فرد و جامعه می‌شود. محققان در پژوهشی با عنوان «بررسی تاثیر روزه‌داری در ماه رمضان بر عزت نفس و سلامت روانی دانشجویان» آورده‌اند، سازمان بهداشت جهانی، سلامت را حالت رفاه و آسایش جسمی، روانی و اجتماعی می‌داند و یکی از مواردی که در سلامت روانی نقش مهمی ایفا می‌کند، بهره‌مندی از عزت نفس است.

شخصی که از عزت نفس بالا برخوردار است خود را به گونه مثبتی ارزیابی کرده و برخورد مناسبی نسبت به خود و دیگران دارد.

بنابراین احساس عزت نفس موجب ارتقای سلامت روانی فرد می‌گردد. عوامل چندی بر عزت نفس و سلامت روانی تاثیر می‌گذارند که از مهمترین آنها می‌توان به معنویات و باورهای مذهبی اشاره کرد. یکی از عباداتی که همواره اسلام بر آن تاکید دارد فریضه روزه است. روزه یکی از واجبات شرعی اسلام است که در ادیان دیگر نیز به اشکال مختلف مورد توجه قرار گرفته است. از دیدگاه اسلام، روزه باعث ارتقای سلامت جسمی و روانی فرد می‌شود و خداوند در قرآن کریم می‌فرماید: و "ان تصوموا خیرلکم ان کنتم تعلمون" اگر علم داشتید می‌دانستید که روزه گرفتن برای شما خیر است.

در زمینه تاثیرات روزه بر سلامت جسمی تحقیقات زیادی مانند اثرات آن بر کنترل وزن، سوختن چربی‌ها، کاهش فشارخون و کاهش بروز بیماری‌های قلبی عروقی صورت گرفته است اما بعضی از مطالعات یافته‌های دیگری را بیان داشته‌اند. یکی از موارد که بعد از بررسی اثرات روزه بر روی افراد مبتلا به سردرد صورت گرفت این بود با وجودی که در تحقیقات متعدد مشخص شده که روزه‌داری باعث استراحت فیزیولوژیکی دستگاه گوارش و سیستم عصبی می‌گردد و متابولیسم آنها را تنظیم می‌کند اما بر روی تواتر سردرد اثری ندارد.

در بررسی یکی از پژوهشگران، روزه‌داری در ماه رمضان اثرات مفیدی بر روی روش‌های مقابله با استرس در دانشجویان پزشکی داشته و روش‌های ناکارآمد را به طور مشخصی در آنان کاهش داده بود.

علت افزایش اعتماد به نفس را می‌توان به خاطر وجوه مختلف روزه‌داری دانست. روزه به معنای پرهیز از خوردن، آشامیدن و همچنین تمام محرماتی است که باعث ابطال روزه می‌شود که تهمت، غیبت، دروغگویی، آلودگی نگاه و ... از آن جمله است، بنابراین فرد در این ماه تشویق می‌شود که از لحاظ جسمی و روانی موقعیت‌های سختی مانند تشنگی و گرسنگی را تجربه کند که سبب افزایش احساس تسلط فرد بر خود شده و در نتیجه تحمل او را افزایش می‌دهد.

از طرف دیگر رعایت آموزه‌های مذهبی در زمینه ارتباطات بین فردی و بخشش و اطعام نیازمندان ممکن است باعث افزایش کارایی فرد شود که به طور مستقیم با بهبود عزت نفس رابطه دارد.

علت بهبود اختلالات روانی را می‌توان از یک سو به خاطر تاثیر روزه در ارتقای عزت نفس دانشجویان و از طرف دیگر به خاطر پررنگ تر شدن عبادات در این ماه مبارک دانست زیرا یاد خدا آرام بخش دل‌ها است. کسی که اعتقاد دارد همواره خدا با اوست و به او کمک می‌کند، احساس امنیت و آرامش داشته و این خود باعث بهبود بسیاری از اختلالات روانی می‌گردد.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.