شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۱:۵۸

به همت انجمن علمی دانشجویان پزشکی دانشگاه علوم پزشکی مشهد؛

جلسه لایو اینستاگرام با موضوع بررسی فشار خون و تغذیه

لایو تغذیه

به همت انجمن علمی دانشجویان پزشکی جلسه لایو اینستاگرام با موضوع بررسی فشار خون و تغذیه با حضور ۸۴۳ نفر در تاریخ ۳۱ ام فروردین ماه ۱۴۰۰ در برج سفید با سخنرانی دکتر غیور مبرهن عضو هیأت علمی گروه تغذیه دانشگاه علوم پزشکی مشهد، برگزار شد.

به گزارش مفدا مشهد، به همت انجمن علمی دانشجویان پزشکی جلسه لایو اینستاگرام با موضوع بررسی فشار خون و تغذیه با حضور ۸۴۳ نفر در تاریخ ۳۱ ام فروردین ماه ۱۴۰۰ در برج سفید با سخنرانی دکتر غیور مبرهن عضو هیأت علمی گروه تغذیه دانشگاه علوم پزشکی مشهد، برگزار شد.

این برنامه در ادامه ی پروژه "باهم علیه فشار خون" توسط کمیته سلامت عمومی انجمن علمی برگزار شد. این پروژه از ۲۸ فروردین ماه با هدف اطلاع رسانی و افزایش آگاهی در این باره شروع گردید.
در روزهای اول و دوم ، برنامه به تعریف فشار خون، اپیدمیولوژی، ریسک فاکتور های فشار خون و فشار خون و کرونا پرداخته شد و ویدیویی با موضوع عوارض فشار خون، تاثیر لایف استایل و تغذیه در کنترل آن ، پشگیری و درمان و فشار خون و روزه داری منتشر شد.

در این جلسه دکتر غیور آمار مبتلایان به فشار خون در استان را ۳۳-۳۵ درصد بیان کرد و گفت یک سوم این افراد از بیماری خود اطلاعی ندارند.
درباره رژیم غذایی این افراد ، عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت رژیم های متفاوتی وجود دارد که منجر به کنترل فشار خون میشود و از جمله آنها DASH است که از سبزیجات و ماهی و فعالیت بالا و چربی کمتر تشکیل شده است.
وی در پاسخ به تاثیر اعصاب و سیستم عصبی بر فشار خون بالا، آن را از عوامل مهم دانست و تصریح کرد که سطح و مدت استرس میتواند بر میزان و ماندگاری فشار خون بالا تاثیر زیادی بجا بگذارد.
دکتر ثاقبی درباره سندروم متابولیک اظهار کرد که اگر فردی به سه مورد از پنج بیماری فشار خون، دیابت، تری گلیسیرید بالا، کلسترول بالا و چاقی شکمی مبتلا باشد، دارای این سندروم است و متاسفانه در کشور ما به دلیل تغذیه نادرست، شیوع بالایی دارد.
همچنین درباره واکسن دیابت، که در مراحل ابتدایی بوده و در آینده میتواند از فشارخون بالا و دیابت پیشگیری کند، و نیز درباره فواید مصرف گیاهان دارویی از منبع موثق ، رژیم غذایی خوب در ماه مبارک رمضان، سخن گفت.
درپایان دکتر غیور افزود: با اصلاح عادات غذایی، ترک سیگار و قلیان و افزایش فعالیت بدنی تا حد زیادی میتوان از این بیماری پیشگیری و یا آن را کنترل نمود.

خبرنگار: فایزه صدقی

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.