یکشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۰۹:۱۹

به همت انجمن علمی دانشجویان پزشکی دانشگاه علوم پزشکی مشهد؛

گزارشی از لایو اینستاگرامی با موضوع تغذیه و فشارخون

لایو تغذیه

کسانی که بیماری دیابت ، چربی خون و فشار خون دارند مصرف داروی آنها تمام عمر است و بیماری هایی نیستند که درمان بشوند این ها کنترل می شوند.

به گزارش مفدا مشهد، به همت انجمن دانشجویان پزشکی دانشگاه علوم پزشکی مشهد لایو اینستاگرام با حضور دکتر غیور مبرهن متخصص تغذیه و فلوشیپ بیماری های متابولیک و عضو هیأت علمی گروه تغذیه دانشگاه علوم پزشکی مشهد روز چهارشنبه ۳۱ فروردین در مجتمع آموزشی برج سپید برگزار شد.

در ابتدای جلسه دکتر غیور در زمینه آمار مبتلایان به فشار خون در استان خراسان رضوی و میزان آگاهی این افراد نسبت به ابتلایشان به فشارخون توضیح داد : طبق آمار بدست امده حدود ۳۳ تا ۳۵ درصد ( به طور عمومی در افراد بالغ) مردم مشهد به فشار خون مبتلا هستند که طبق تعریف فشار خون سیستولیک یا ۹/۱۴ یا بالاتر را به عنوان فشارخون بالا در نظر میگیریم . از این افراد ۳/۱ آنها نسبت به ابتلا به فشارخون خود ناآگاه هستند که این درصد بالایی را شامل میشود و باید مورد توجه قرارگیرد ، لذا وزارت بهداشت سال گذشته طرح غربالگری فشارخون را در کشور اجرا کرد . دکتر غیور ضمن تشکر از انجمن دانشجویان پزشکی دانشگاه علوم پزشکی مشهد بابت داشتن برنامه ی غربالگری و فشارخون بیان کرد این طرح به دلیل شیوع ویروس کرونا میسر نشد که در آینده امید به اجرای آن داریم .

در ادامه ی جلسه دکتر غیور درباره ی سوال پرسیده شده در زمینه رژیم غذایی dash و میزان تاثیر آن بر فشار خون بیان کرد : ما رژیم های غذایی متعددی داریم که میتواند منجر به کنترل فشار خون شود و از یکی مهم ترین آنها رژیم دش هست این رژیم مدیترانه ای می باشد که در آن میوه ها ( ۴و۵ وعده ) ، سبزیجات و زیتون زیادی دارد ؛ فعالیت بدنی در آن زیاد است ( که فعالیت بدنی را جزو این رژیم میدانیم  و همچنین مصرف مغزیجات نیز در ان زیاد است . اما از طرفی چربی های اشباع شده در آن کم است ، ماهی حداقل هفته ای دو الی سه مرتبه در برنامه این رژیم وجود دارد ؛ از طرفی دیگر نشاسته های تصفیه شده در آن کم هست و معمولا شیر ، تخم مرغ و لبنیات در آن بیشتر می باشد . این رژیم منجر به کنترل فشار خونه خواهد شد .

دکتر غیور در زمینه تاثیر اعصاب و شرایط استرس زا  بر فشارخون اینگونه پاسخ داد : همان طور که می دانید عوامل مختلفی بر فشارخون موثر است که از آنها استرس می باشد . اینکه این عوامل چه میزان تاثیر می گذارد و تا چه اندازه باقی می ماند دو مقوله ی جدا از هم می باشند . میزان تاثیرگزاری آن بستگی به مقدار استرسی دارد که به ما وارد شده است اگر سطح استرس بیشتر باشد میزان فشار خون نیز بالاتر خواهد رفت . در خیلی از افرادی که سکته می کنند و خیلی از افرادی که به دنبال استرس حوادث دچار مشکل می شوند فشار خون به طور مختصر بالا رفته و با اندک استرس از آن آستانه بالاتر رفته و ایجاد مشکل میکند . ضمن اینکه این فشار خون می تواند برای زمان استرس باشد و اگر این استرس ادامه پیدا کند فشار خون نیز ماندگار خواهد بود.

دکتر غیور درباره ی سندروم متابولیک و بیماری های همراه آن بیان کرد : فشار خون یکی از اجزایی می باشد که ما در واقع سندروم متابولیک می گوییم ف بیماری پیدا نمیشود که فقط فشارخون داشته باشد ، فقط چاق باشد و یا تنها دیابت داشته باشد عموما مجموعه ای از این آنها را سندروم متابولیک می گویند که اگر از این ۵ مورد که نام میبرم افراد ۳ مورد را داشته باشند می گویند مبتلا به سندروم متابولیک هستند : ۱ قند بالا باشد  ۲ فشارخون بالا باشد ۳ تری گلیسیرید بالا باشد ۴ کلسترل پایین باشد ۵  چاقی شکمی داشته باشند . که متاسفانه شیوع سندروم متابولیک در مشهد بسیار بالاست که به طور متوسط ۳۷.۵ درصد مردم مشهد مبتلا به سندروم متابولیک هستند که این درصد بالایی است و این در خانم ها ۵۵ درصد و در آقایان ۲۵ درصد می باشد که این برخلاف اکثر نقاط دنیا است . همان طور که قبلا گفته شد خانم شانس سکته قلبیشان قبل از یائسگی ۳/۱ اقایان است و بعد از یائسگی برابر میشود اما با وجود سندروم متابولیک که به عنوان سکته خاموش از آن یاد می شود و می تواند شانس سکته را در خانم ها بیشتر پیش بینی کند و نگران کننده است . در نسل جدید خانم ها که مصرف سیگار در آنها افزایش پیدا کرده پیش بینی می شود میزان ابتلا به بیماری های قلبی عروقی مادران در سال های آینده بیشتر باشد .

دکتر غیور در ارتباط با واکسن دیابت و بیماری قلبی عروقی و همچنین میزان تاثیر و درجه اطمینان آن گفت : پروسه ی ایجاد سکته قلبی و دیابت یک پروسه ی التهابی است که منجر به سکته قلبی می گردد ( این پروسه تایید شده است ) . می دانیم یکسری عوامل این سیستم التهابی را تحریک می کنند اگر ما این عوامل را بشناسیم مثل همین کاری که برای بیماری کرونا انجام می دهیم چرا که همان طور که می دانیم کرونا نیز یک بیماری التهابی است ؛ ما بدن را در مقابل آن ایمن می کنیم تا بدن مقاومت داشته باشد و به سرعت مبتلا نشود . حالا ممکن است مانند کرونا دو ا چند دوز واکسن لازم باشد و یا یک دوز . این واکسن ها برای بیماری های قلبی عروقی در مرحله تحقیق می باشدو امید های بسیاری وجود دارد که واکسنی برای این نوع بیماری ها تولید شود.

عضو هیأت علمی گروه تغذیه در ارتباط با این سوال که میزان مصرف مجاز گیاهان دارویی از جمله چای سبز در افراد دارای فشارخون تایید شده دارای محدودیت است یا خیر گفت : زمانی که از گیاهان دارویی صحبت می کنیم یک بخش آن علمی و بخش دیگر آن مورد سوء استفاده قرار می گیرد و ما باید ابتدا ببینیم از کدام بخش صحبت می شود . من خود بابت کار در زمینه طب سنتی در دانشگاه علوم پزشکی مشهد جوایزی را برنده شدم و این نشان میدهد که ما به طب سنتی اعتقاد داریم . اما از یک طرف سودجویان زیادی وجود دارند . گیاهان داردیی قطعا بر فشارخون تاثیرگزار هستند ، حاوی آنتی اکسیدان می باشند و شرایط مصرف خاصی دارند اما این ها مکمل درمان هستند و در جاهایی خاص می توان از آنها استفاده کرد و جددا تاکید میکنم در کنار آن جوانب احتیاط نیز باید رعایت شود.

دکتر غیور در پاسخ به سوال هایی متعدد نسبت به رژیم تغذیه مخصوص افراد دارای فشارخون و دیابتی در ماه مبارک رمضان گفت : نکته اولی که وجود دارد این است که افراد دارای فشار خون و دیابت در ماه مبارک رمضان روزه بگیرند یا خیر؟ اگر افراد فشار خون کنترل نشده دارند ما توصیه می کنیم روزه نگیرند ، افرادی که بیماری قلبی فعال دارند یا بیماری کرونای فعال دارند و هچنین دارای فشار خون کنترل نشده هستند ( یعنی فشار خون ۱۸ که با دارو هم افت چندانی ندارد ) روزه نگیرند و اگر این افراد روزه می گیرند حتما افطار ، شام و سحری داشته باشند این سه وعده کمک زیادی می کندو در بین این سه وعده سحری مهم تر است چراکه تاثیر زیادی در گرسنگی ما در روز بعد دارد ؛ اگر در سحری بتوانیم سبزیجات بیشتری نظیر کاهو و کلم ( که باعث تامین آب بدن می شوند ) مصرف کنیم خیلی خوب است همچنین مصرف شیرینی جات غیرطبیعی ، نوشابه ها و فست فود ها پرهیز کنیم بین افطار تا سحر حتما از مایعات و سبزیجات استفاه کنیم افطار هم حتما یک مقدار سوپ و نون و پنیر و غذاهای سبک استفاده کنیم ؛ انهایی که در کل یک وعده غذایی می خورند حتما با مشکلات زیادی مواجه خواهند شد .

این مدرس دانشگاه در پاسخ به این سوال که فردی که مبتلا به فشار خون است و قرص مصرف می کند آیا باید تا آخر عمر این دارو را مصرف کند و بهترین زمان مصرف دارو برایش چه زمانی است گفت: کسانی که بیماری دیابت ، چربی خون و فشار خون دارند مصرف داروی آنها تمام عمر است و بیماری هایی نیستند که درمان بشوند این ها کنترل می شوند. اما ممکن است یک فرد فشار خونشاز عوامل ثانویه مثل اضافه وزن باشد که در ادامه با کاهش وزن فشار خون نیز کنترل می شود و دیگر نیاز به درمان نخواهد داشت . اگر با سبک زندگی و رژیم غذایی درست بتواند وزن خود را کنترل کند ممکن است دیگر نیازی به مصرف دارو نیز نداشته باشد ؛ دارو هاهم بستگی به نوع دارو ، میزان مصرف و تجویز دکتر زمان مصرف متفاوتی دارند.

دکتر غیور در پاسخ به این سوال که آیا ابتلا ب بیماری کرونا می تواند از عوامل ابتلا به فشار خون در سال های آینده باشد گفت : بله چراکه کرونا یک بیماری التهابی است و سبب افزایش بیماری های قلبی عروقی می شود. حتی افرادی که عفونت های معده مزمن دارند ، افرادی که دارای عفونت های تنفسی مزمن هستند ، افراد دارای عفونت های دندانی و آنهایی که بیماری های گوارشی مزمن دارند همه ی این ها می تواند میزان ابتلا به بیماری های قلبی عروقی را افزایش دهد.

وی در زمینه برطرف کردن علل فشار خون اولیه اظها کرد : بستگی به علل ایجاد دارد همان طور که گفته شد اگر فشار خون ناشی از اضافه وزن باشد بله میتواند برطرف شود کما اینکه خیلی از فشار خون ها ناشی از عوامل اولیه می باشند ، خیلی از فشار خون ها ناشی از مصرف سدیم است متاسفانه میزان مصرف نمک در کشور ما بسیار بالاست .

دکتر غیور در ارتباط با تاثیر مصرف دارو های خودسرانه بر فشار خون بیان کرد : داروهایی که سیستم عروقی ما را منقبض می کنند فشار خون را بالا می برند ؛ منتهی فشار خونی که ما داریم دو نوع است یکی موقت است نظیر استرس نوع دیگر دراز مدت است که بیشتر به سبب عوامل مزمن ، دریافت های غذایی (پرچرب و شور) ، افزایش وزن و... می باشد .

میهمان مدعو این جلسه در ادامه در پاسخ به این سوال که آیا بدون مصرف دارو می توان فشار خون را کنترل کرد گفت :بستگی دارد فشار در چه محدوده ای باشد توصیه بر اصلاح عادات غذایی است به عنوان مثال اگر سیگاری می باشد توصیه می شود که سیگار را کنار بگذارد چراکه ترک سیگار ۵۰ درصد در جهت رفع بیماری های قلبی و عروقی نقش دارد.

وی در پاسخ به سوال فردی که از فشار ماکزیمم ۱۰ و مینیمم ۵ خود اظهار نگرانی کرده بود گفت : این بیمار در محدوده غیرطبیعی نیست ، در نوسانات فشار خون اگر این فرد فشار بالایی داشته باشد و ناگهان دچار افت فشار زیادی شود این باعث نگرانی خواهد بود اما اگر همیشه در این محدوده است فشار نرمال است جای نگرانی نیست.

و در پاسخ به آخرین سوال درباره عوارض فشارخون بالا و کنترل نشده دکتر غیور بیان کرد: مهم ترین و مشکل ساز ترین عارضه ای که فشار خون برای ما ایجا میکند سکته قلبی و مغزی می باشد که به دنبال ان مرگ می تواند اتفاق بیفتد لذا هر بیماری که به دکتر مراجعه میکند از کارهای مهم گرفتن فشارخون آن بیمار است امیدواریم که با بکار بردن دستور های غذایی سالم و سبک زندگی درست و خودداری کردن از کشیدن سیگار و نظیر آن و همچنین افزایش فعالیت بدنی بتوانیم خطر ابتلا به این بیماری را کاهش دهیم.

دکتر غیور در انتهای جلسه ضمن تشکر از همکاران و دانشجویان به سبب برگزاری این برنامه با موضوع حیاتی فشارخون، برای افرادی که نظاره گر آن بودند اظهار امیدواری کرد تا بتوانند از این مباحث مطرح شده استفاده کافی ببرند.

تهیه و تنظیم: ساناز رضایی

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.