دوشنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۰:۱۲

دبیر شورای صنفی مقطع دستیاری دانشگاه علوم پزشکی شیراز:

یک‌هزار نفر از دستیاران تخصصی و فوق تخصصی دانشگاه علوم پزشکی شیراز واکسینه شدند/واکسیناسیون ۹۵ درصدی جامعه دستیاری دانشگاه

1

دبیر شورای صنفی مقطع دستیاران دانشگاه علوم پزشکی شیراز با اشاره به اینکه یک‌هزار نفر از دستیاران تخصصی و فوق تخصصی دانشگاه در مقابل بیماری کووید ۱۹ واکسینه شده‌اند، خاطرنشان کرد: این آمار نشان دهنده آن است که ۹۵ درصد از جامعه آماری دستیاران در برابر این ویروس منحوس واکسینه شده‌اند.

دکتر سلطانی رزیدنت گوش و حلق و بینی دانشگاه علوم پزشکی شیراز در گفت وگو با خبرنگار مفدا اظهار کرد: در شیراز ۱۰۰۰ نفر از دستیاران تخصصی و فوق تخصصی واکسینه شده‌اند که نشان دهنده سطح واکسیناسیون ۹۵ درصدی است.

وی خاطرنشان کرد: پروسه واکسیناسیون در ابتدا با مشکلاتی اعم از تعداد تخصیص داده شده و محل تزریق در نظر گرفته شده همراه بود که بلافاصله با تشکیل جلسات و کارگروه‌های مختلف مشکلات بررسی و رفع شد و به حد قابل قبول رسید.

دبیر شورای صنفی مقطع دستیاری دانشگاه علوم پزشکی شیراز خاطرنشان کرد: برای پروسه واکسیناسیون از ابتدا با تعامل بین دبیر شورای شورای دستیاری و اعضای شورا و همچنین چیف رزیدنت‌های گروه‌های مختلف اولویت‌ها تعیین شدند و تزریق واکسن بر مبنای این اولویت‌ها انجام شد تا کسانی که در بخش های پرخطر حضور دارند و یا دچار بیماری زمینه‌ای هستند سریع تر واکسن دریافت کنند.

وی خاطر شان کرد: دلیل اینکه هنوز تعدادی از دستیاران دانشگاه علوم پزشکی شیراز  واکسینه نشده‌اند عدم تمایل شخصی، ابتلای کنونی به کووید و شرایط بارداری و یا شیردهی است و در حال حاضر از نظر دسترسی به واکسن مشکلی وجود ندارد.

سلطانی در خصوص نوع واکسن گفت: در ابتدا واکسیناسیون با اسپوتینک‌وی روسیه آغاز شد و درادامه دو سری تزریق واکسن بهارات (هند) انجام شد و در حال حاضر با سینوافارم و آسترازانکا- آکسفورد انجام می‌شود.

دبیر شورای صنفی دستیاری دانشگاه علوم پزشکی شیراز در خصوص علایم احتمالی بعد از انجام واکسیناسیون گفت: به هر حال هر واکسنی که تزریق می‌شود، واکنشی در بدن ایجاد  می‌کند و بیانگر آن است که بدن در حال انجام واکنش در مسیر ایمن شدن است و به هر صورت این واکنش‌ها و علایم طبیعی به نظر می‌رسد و خارج از ذهن نیست. علایمی مثل تب، لرز، تهوع، بی‌اشتهای از جمله علایمی است که ممکن است افراد بعد از انجام عمل واکسیناسیون به آن دست یابند که البته بعد از گذشت ۷۲ ساعت این علائم برطرف می‌شود.

او در خصوص میزان استقبال یا عدم استقبال رزیدنت‌ها از واکسیناسیون گفت: در ابتدا که واکسن‌ها، به تازگی وارد کشور شده بودند و دانش و اطلاعات خاصی نسبت به این واکسن‌ها وجود نداشت، برخی از افراد نسبت به انجام واکسیناسیون تردید داشتند و جبهه‌گیری می‌کردند اما به تدریج و بعد از دریافت این واکسن توسط گروه‌های واجد شرایط مختلف، افراد نه تنها  نسبت به دریافت این نوع واکسن‌ها، واکنش منفی نشان نمی‌دادند، بلکه تمایل داشتند که هر چه سریع‌تر با انجام واکسیناسیون، سطح ایمنی خود را بالا ببرند.
سلطانی در پایان  با آرزوی سلامتی برای تمام بیماران، از زحمات تمام دستیاران و دانشجویان در مقابله با بیماری کرونا قدردانی کرد.انتهای پیام

کدخبرنگار:۱۰۲۲۰

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.