دوشنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۰:۳۷

محتوای فرهنگی:

تفکر خلاق چیست و چگونه آن را پرورش دهیم؟(بخش اول)

خلاقیت

چندی پیش در اینجا مطالب مختلفی درباره درست زندگی کردن ارائه دادیم و نوشتیم صرف نظر از اینکه صاحب چه شغل و موقعیتی هستیم برای اینکه بتوانیم توانایی های خود را اجرایی کنیم و از آن برای غلبه بر موانع و مشکلات روزمره استفاده کنیم، یادگیری مهارتهای زندگی برای ما ضروری است.

خلاقیت، مخصوص افراد خاص و استثتایی نیست

چندی پیش در اینجا مطالب مختلفی درباره درست زندگی کردن ارائه دادیم و نوشتیم صرف نظر از اینکه صاحب چه شغل و موقعیتی هستیم برای اینکه بتوانیم توانایی های خود را اجرایی کنیم و از آن برای غلبه بر موانع و مشکلات روزمره استفاده کنیم، یادگیری مهارتهای زندگی برای ما ضروری است.

به همین منظور بعضی از مهارت های زندگی را مورد بررسی قرار دادیم.

این بار می خواهیم در رابطه با تفکر خلاق بگوییم:

جهان و دنیای اطراف ما با سرعت در حال پیشرفت است، ما باید بتوانیم توانایی های لازم را به دست بیاوریم، خودمان را سازگار کنیم و تسلیم نشویم؛ تفکر خلاق راهی برای تجهیز شدن و تسلیم نشدن است.

با تغییر جهان، فناوری ها و روش‌های جدیدی معرفی می شوند. یادگیری همیشگی، بنیادی برای توسعه و پیشرفت مورد نیاز است زیرا که بعضی چیزهایی که در مدارس و دانشگاهها می آموزیم در زمانی که شروع به کار کردن می کنیم اغلب قدیمی می شوند و کاربرد کمتری پیدا می‌کنند به همین دلیل است که مهارت تفکر خلاق یکی از مهارت های اساسی برای رشد و توسعه است.

تفکر خلاق  Creative Thinkingچیست؟

 روشی برای بررسی و حل مسائل با استفاده از دیدگاهی متفاوت و به دنبال راه حل های غیرمعمول، بدیع و تازه رفتن است، تفکر خلاق یعنی تفکر خارج از چارچوب و با چالش های جدید مواجه شدن...

این مهارت می تواند در حل مسائل ریز و درشت به افراد کمک کند. یک ذهن خلاق می تواند در تصمیم گیری موثر و مفید باشد و منجر به کشف جدیدی از راه حل ها شود.

خلاقیت تنها تولید یک چیز نیست؛ اختراعات و پیشرفت های جدید تنها یکی از ابعاد خلاقیت هستد. خلاقیت زمانی اتفاق می افتد که شخص را درگیر و به خود مشغول کند ولی ممکن است منجر به تولید نشود.

به عنوان مثال ممکن است شما در نواختن یک ساز، بسیار خلاق باشید اما آهنگ ساز نباشید. "مهم این است که عملکرد خلاقی داشته باشیم. " این عملکرد می تواند در هر زمینه ای وجود داشته باشد از جمله: نوشتن، نواختن، نقاشی کشیدن، فکر کردن و...

خلاقیت برای رشد نیاز به تمرین دارد یکی از روش های تفکر خلاق، داشتن روحیه انتقادی و تفکر انتقادی است. برای داشتن ذهن خلاق اول یاد بگیرید تفکر انتقادی داشته باشید یعنی "جسارت خطر کردن و به آب زدن" تا بتوانید توانایی انجام دادن کارهایی را داشته باشید که دیگران نمی توانند یا نمی خواهند داشته باشند.

با این دیدگاه همه کارهای غیر قابل اجرا سرانجام روزی اجرا خواهند شد.

"هرگز این تصور را از خود نداشته باشید که خلاق نیستید و خلاقیت مخصوص افراد خاص و استثتایی است"

این مبحث ادامه دارد ...

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.